!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Svatojakubská stezka na jižní Moravě
Příroda

Svatojakubská stezka na jižní Moravě

Pokud jste příznivci poutí a pěší turistiky, pak vás jistě potěší vznikající trasy Jakubské cesty na jižní Moravě. Cílem je propojit tyto trasy s existujícími Jakubskými cestami především v Čechách, Rakousku, Polsku a na Slovensku.
Svatojakubská pouť vede z mnoha míst v Evropě na španělské pobřeží do Santiaga de Compostela. Odtud mnozí středověcí poutníci pokračovali až na pobřeží, do sto kilometrů vzdálené Finistery, považované za konec světa (finis terrae). Klasická svatojakubská cesta začíná ve Francii v městečku St. Jean Pied de Port pod Pyrenejemi. Dnes jsou nástupní trasy na Svatojakubskou pouť značeny i z mnohem vzdálenějších míst.

V českých krajích České republiky vede několik tras Jakubských cest, které navazují na trasy Jakubských cest v Německu. Trasy vedou severojižním směrem přes Prahu a z ní na jih k Českému Krumlovu a na západ a jihozápad směrem na Železnou a Všeruby. V současné době jsou některé části tras vyznačeny turistickými značkami Klubu českých turistů, úseky některých tras pak samolepkami svatojakubských mušlí, které pořídili členové svatojakubských bratrstev z Polska, Německa nebo Rakouska.

První značenou Jakubskou cestou na Moravě je trasa Brno - Mikulov s návazností na rakouskou Jakubskou cestu vedoucí částí Weinviertel v Dolním Rakousku. Pro vytvoření této trasy bylo potřebné vyznačit pásovým značením Klubu českých turistů úplně novou trasu mezi obcí Popice, kde končila červená značka vedoucí hřebenem Pálavských vrchů z Mikulova. Nyní vede trasa z Brna až do Mikulova a je také doplněna uměleckými artefakty s logem Svatojakubské cesty, které ještě umocní krásné zážitky z cesty.

Po spojení Brna s Jakubskou cestou v Dolním Rakousku vznikly také návrhy prodloužit tuto trasu směrem na Olomouc a dále až k polským hranicím, kde je u Opavy možné spojení s Jakubskou cestou v Polsku. Tím vznikla možnost vyznačit severojižní trasu Jakubské cesty napříč celou Moravou, od Polska až do Rakouska. Trasa z Olomouce do Brna je vedena výhradně po stávajících trasách Klubu českých turistů, značených pásovým značením. Od východu na západ je navržena trasa Jakubské cesty směrem od Slovenského Šaštína, přes Velehrad do Brna. Na západ je pak možné vést Jakubskou cestu směrem na Třebíč a dále Vysočinou až do Českého Krumlova, kde se tato cesta napojí na Jakubksou cestu z Prahy k hraničnímu přechodu Koranda / St. Oswald na Šumavě. Trasa Velehrad – Brno – Třebíč je vedena rovněž výlučně po stávajících trasách Klubu českých turistů, značených pásovým značením.

Jakubské cesty stačí vyznačit jako jednosměrné, protože všechny směřují z výchozích míst do Santiaga de Compostela. (Trasy v Čechách jsou však značeny obousměrně).
Zobrazit více
Naposledy změněno: 30. 8. 2020