Pavlov
"> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto

Pavlov

Vinařskou obec objevíte na břehu Novomlýnských nádrží na východním úpatí nejvyššího vrcholu Pálavy Děvína. Pavlov proslavilo především víno, památky a archeologie; k výletům vedle řady vinařství a obecní vinotéky láká vinařská stezka, zřícenina hradu Děvičky a pozoruhodný archeopark.

Co musíte vidět v Pavlově

Vedle kostela sv. Barbory a barokního hřbitova s nárožními věžemi v Pavlově najdete skutečné klenoty mezi vinařskými stavbami jižní Moravy: soubor barokních vinných sklepů s lisovnami na návsi a v uličkách České a Na cimbuří. Místní sedláci, kteří díky vínu zbohatli, při budování domů s bohatě zdobenými štíty rádi napodobovali domy mikulovských měšťanů. Bohatá archeologická naleziště dokládající osídlení již od dob lovců mamutů dokumentuje unikátní archeologický park.
 

Pavlov a víno

V klenutých sklepech pod pavlovskou radnicí najdete vinný archiv a vinotéku místního sdružení vinařů Vinitores Palaviensis, obcí procházejí také tři naučné stezky, Děvín, vinařská naučná stezka Mikulov a vlastní naučná stezka Pavlovské vinice a vinné sklepy. U silnice směrem na Mikulov stojí vřetenový vinařský lis z roku 1851 a možná vás bude zajímat, že v letních měsících bývá každý týden otevřené nejméně jedno pavlovské vinařství, nabízející přibližně 10–12 vzorků vín.
 

Výlety na Pálavu, do aquaparku i na vodu

Nad Pavlovem se vypíná nejznámější památka Pálavy, zřícenina hradu Děvičky. Strážní hrad chránil zemskou stezku směřující z Rakouska na Moravu a uplatnil se za tureckých válek i za třicetileté války, kdy jej vypálili Švédové. Z Dívčích hradů se vydejte na nejvyšší vrchol Děvín, za vidění stojí i přírodní rezervace Děvín-Kotel-Soutěska. Pro rodiny s dětmi je lákavým cílem aquapark Aqualand MoraviaPasohlávkách, v létě se můžete vypravit na výletní plavbu po horní nádrži kolem autokempu Merkur.

Aktuality z města

16. září 2021 13:02

Archeopark Pavlov zve na netradiční podzimní zážitky

Pavlov
Hlavní sezóna v Archeoparku Pavlov je již za námi, pestrý doprovodný program však pokračuje i v září a říjnu. Těšit se můžete hned na dvě akce, které jsou oblíbenými stálicemi v naší nabídce, a to už od otevření archeoparku v roce 2016. Je jím Den architektury letos s podtitulem Muzeum ukryté pod zemí a Mezinárodní den archeologie (MDA). V říjnu tak vzdáváme poctu dvěma oblastem, které se dokonale spojují právě v moderní budově archeologického muzea pod Pálavou. Akce Den architektury, která v říjnu otevírá zajímavé architektonické počiny po celé republice, se bude v archeoparku konat v pátek 1. října a všem zájemcům stejně jako na následující akci (MDA) umožní v tento den vstup do muzea zdarma. Navíc se budou konat dvě komentované prohlídky ve 13:00 a 15:00 v doprovodu architekta budovy a kurátora expozice.

Turistická informační centra