Jedovnice

Jedovnice je jednou ze vstupních bran do Moravského krasu, oblasti s nádhernou přírodou, atraktivními jeskyněmi a propastí Macocha. Rybník Olšovec znají všichni milovníci letní rekreace a vodních sportů, okolní lesy protkává síť oblíbených singletrailů.

Jedovnice: přehlídka moderních chrámů

O jedovnickém kostele sv. Petra a Pavla se říká, že je moderní učebnicí sakrálního umění konce 20. století, kdy jej malbami, vitrážemi, svícny a sochami vyzdobili Mikoláš Medek a Jan Koblasa. Leptaná okna v presbytáři jsou dílem Josefa Istlera, mřížka na zábradlí kůru je od Karla Nepraše. Další úpravy prováděl architekt, sochař a malíř Ludvík Kolek, autor kostela sv. Josefa v blízkém Senetářově a dalších moderních chrámů a kaplí, například kostela sv. Václava a sv. Anežky České v Hustopečích či kostela sv. VáclavaBřeclavi.
 

Jedovnické rybníky

Milovníci letních vodních radovánek a sportů si oblíbili zejména rybník Olšovec. Najdete tu travnaté pláže, půjčovnu lodiček a autokempink, kromě surfingu a sportovního rybolovu můžete v letních měsících vyzkoušet wakeboarding, kombinaci vodního lyžování, snowboardingu a surfování na vodním vleku. Každý rok se konají mezinárodní závody motorových člunů, v říjnu se můžete přijít podívat na tradiční výlov. Na Olšovec navazují další rybníky Budkovan, Vrbový a Dubový, jejich okolím a dál Rakoveckým údolím vedou naučné stezky, značené trasy pro pěší i cyklostezky.
 

Do lesů Moravského krasu na kole i pěšky

Jedovnice jsou také rájem cyklistů, kteří si oblíbili singletraily, úzké přírodní cyklostezky: okolní lesy protkává síť dlouhá několik desítek kilometrů. Pro pěší je skutečným rájem lesnický Slavín, komplex krajinářsky upravených lesů v okolí Jedovnice, Křtin a Adamova. Řady studánek, pomníků a pamětních desek připomínají práci lesníků, učitelů i různých umělců. Mezi oblíbené výletní cíle se řadí také zajímavá místa Moravského krasu, například přírodní památka Rudické propadání, skalní město na Kolíbkách a větrný mlýn s geoparkem v blízkých Rudicích.
28.10.
29.10.
Výlov rybníka Olšovec

Výlov rybníka Olšovec

Jedovnice, Jihomoravský kraj
Jedovnické rybníky

Jedovnické rybníky

Jedovnice, Jihomoravský kraj
Přírodní rezervace a park Rakovec

Přírodní rezervace a park Rakovec

Jedovnice, Jihomoravský kraj
Singletrail Moravský kras

Singletrail Moravský kras

Jedovnice, Jihomoravský kraj