!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Uherčice

Při toulkách Znojemskem a Podyjím leckdo přehlédne místo, kde začíná Vranovská přehrada. V zapomenutém koutu na česko-rakouském pomezí objevíte například zámek Uherčice s barokní zahradou a romantickým lesoparkem, okolní krajinu na obou stranách hranice protkávají Graselovy stezky.

Uherčice: zámek s romantickým parkem

Perlou Uherčic je rozsáhlý renesanční zámek s hospodářskými budovami, zahradami a anglickým parkem, díky různým stavebním a uměleckým epochám nazývaný učebnice slohů. V interiérech stojí za vidění především bohatá štuková a malířská výzdoba, dochovaná ve velmi autentické podobě, kolem zámku se rozprostírá anglický park. Kdysi jeho atmosféru dotvářely průhledy do volné krajiny a nejrůznější romantické stavby, dodnes si můžete prohlédnout obelisk a torzo umělé zříceniny s rozhlednou.
 

Z Prahy do Vídně přes Vratěnín

Jihozápadně od Uherčic leží Vratěnín, jedna z obcí s titulem Vesnice roku. Půvabná barokní poštovní stanice v centru obce připomíná časy, kdy tudy vedla hlavní kupecká cesta mezi Vídní a Prahou. Význam stanice i Vratěnína začal upadat po roce 1750, když císařovna Marie Terezie nechala vybudovat novou císařskou silnici z Prahy do Vídně přes Jihlavu, Moravské Budějovice a Znojmo. V interiérech si prohlédnete expozici věnovanou historii poštovnictví.
 

Kraj „grázla“ Grasela

Odlehlým koutem Znojemska a Podyjí prochází síť Graselových stezek: právě tady totiž provozoval své nekalé řemeslo „grázl“ Johann Georg Grasel. Trasa kolem Uherčic a Vratěnína vede starou mlýnskou cestou údolím Dyje a přírodní rezervací Bílý kříž s romantickou Graselovou vyhlídkou na skále nad řekou. V nedalekém Podhradí nad Dyjí objevíte zříceninu hradu Frejštejn, který podobně jako nedaleký hrad Cornštejn nad Vranovskou přehradou sloužil k obraně neklidného česko-rakouského pomezí.

Aktuality z města

Zámek Uherčice prochází zevrubnou rekonstrukcí
4. září 2018 8:00

Zámek Uherčice prochází zevrubnou rekonstrukcí

Uherčice
Státní zámek Uherčice na Znojemsku je nyní v péči restaurátorů. Projekt Zámek Uherčice – šlechtické sídlo jako divadelní scéna směřuje k záchraně a rehabilitaci tohoto hodnotného zámeckého areálu a je zaměřen na vzorovou památkovou obnovu nejhodnotnějších částí zámku. V severním křídle zámku, ve kterém je reprezentativní Banketní sál, budou restaurovány nástěnné malby, dřevěné podlahy a repasována okna a dveře. Zřízeny budou nové expozice i prohlídková trasa, bezbariérový přístup a odpovídající technické i technologické zázemí.
Torzo rozhledny v Uherčicích

Torzo rozhledny v Uherčicích

Uherčice, Jižní Morava
Zámek Uherčice

Zámek Uherčice

Uherčice, Jižní Morava
Jezdecká škola Uherčice

Jezdecká škola Uherčice

Uherčice, Jižní Morava