Úvod > Aktuality > Open House poprvé v Brně: prozkoumejte místa, kam se jindy nedostanete

Open House poprvé v Brně: prozkoumejte místa, kam se jindy nedostanete

Vydáno 10. dubna 2018 Památky
Pokud rádi prozkoumáváte běžně nepřístupné budovy a prostory, asi znáte festival Open House Praha, který se koná každoročně v květnu. Víte, že letos bude mít dvojče, Open House Brno? Festival se na jižní Moravě poprvé koná v sobotu 14. dubna.
Myšlenka otevřít veřejnosti běžně nepřístupné budovy se zrodila v Londýně v roce 1992, nyní se tamního festivalu Open House každoročně účastní necelá tisícovka prostor a statisíce lidí. Praha se k výzvě připojila v roce 2014 a letos poprvé se Open House koná i v Brně. Do diářů a kalendářů si zapište termín 14. dubna. Čekají vás desítky zážitků v jediný den a zdarma!
 

Festival, který otevírá oči, mysl i dveře

Premiérový ročník brněnského Open House má oproti zavedeným akcím jednu velkou výhodu: spousty míst a institucí účast zvažují a rozhodnou se až podle toho, jak letošní festival dopadne. Míst je proto tak akorát: sice jen těžko zvládnete obejít všechno, co vás zajímá, ale nebude jich muset oželet a odložit na příští rok tolik, jako třeba v Praze.

Organizátoři sice upozorňují, abyste zapomněli na známé památky a turisty vyhledávaná místa, ale něco z nich přesto uvidíte. Třeba při návštěvě paláce Alfa na rohu ulic Jánské a Poštovské, který je pasáží propojený s náměstím Svobody. Open House vás neprovede jen patrovou obchodní halou s galerií krytou proskleným stropem, ale zavede vás až nahoru a nabídne pohled na brněnské centrum z ptačí perspektivy.

A kde ještě na vás čekají s otevřenými dveřmi?
 

Další skvělé výhledy

Zajímavé výhledy se před vámi otevřou také při prohlídce Biskupského gymnázia, postaveného koncem třicátých let minulého století na vrcholu Žlutého kopce v tehdy vznikající Masarykově čtvrti. Vraťte se alespoň na chvíli do školních lavic a poslechněte si, co vám o svém milovaném ústavu poví jeho studenti.

Dalším známým místem mezi účastníky festivalu je areál BVV – Brněnské výstaviště a pavilon G s originální skleněnou věží. Stejně jako návštěvníci Výstavy soudobé kultury v Československu a oslav deseti let republiky v roce 1928 můžete s Open House 2018 vystoupat na 45 metrů vysokou vyhlídku a oslavit rovnou stovku.

Jak se pracuje v kancelářských centrech? K nejatraktivnějším v Brně patří Spielberk Office Centre na břehu Svratky, soubor kancelářských budov s hotelem kolem jezírka lemovaného zelení. Prohlídka je spojená se speciální zastávkou ve čtyřhvězdičkovém hotelu Courtyard by Marriott Brno – a netřeba dodávat, že z jeho střešního apartmá uvidíte město zase docela jinak, než je znáte běžně. Zákoutími a vyhlídkami Spielberk Office Centre vás provedou přímo zaměstnanci, v hotelu pak sám architekt. Dechberoucí pohled na město nabídne rovněž Domeq, první koncept moderního bydlení pro studenty a mladé profesionály svého druhu v České republice; ten najdete na Dornychu.
 

Krása industriálu

Pokud máte rádi industriální architekturu, udělá vám Open House Brno radost hned třemi místy. Tím prvním je rozlehlý tovární areál Mosilany, jímž navíc prochází násep železniční trati. V množství objektů rozmanitých typů našel sídlo i Mosilana Hub, prostor pro kreativní profese, architekty, fotografy, umělce a designéry. Druhým objektem zájmu pro fandy industriálních památek je kulturní klub Distillery – The Social Reactor v centru města na Pekařské ulici. Prostor bývalého lihovaru nabízí osobitý příběh a nejedno tajemství, proslulá je především kavárna ve výtahu s posezením na dvoře. Open House vás provede také coworkingovými prostorami, barem, bikeshopem s městskými koly, kinem, pekárnou a venkovní galerií na uzavřeném dvoře vnitrobloku. A konečně pro Open House Brno se otevře i moderní technické podzemí města; na komentované prohlídky kolektorů je nezbytná rezervace.
 

Kam se ještě podíváte při brněnské premiéře?

  • Festival Open House Brno otevře na jeden den dveře budov, kolem kterých chodíte třeba každý den, ale běžně se do nich nemůžete podívat. K těm nejuzavřenějším, přístupným opravdu jen pro zaměstnance, patří dvě vědecká pracoviště. Jak CEITEC – výzkumné centrum Masarykovy univerzity, oceněné titulem Stavba roku 2014, tak Mezinárodní centrum klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny, prozkoumáte při komentovaných prohlídkách. Na prohlídky CEITEC je nutná rezervace předem!
  • Na prohlídku nejvoňavějších kanceláří ve městě zve Notino; připravena je komentovaná prohlídka, prezentace zajímavostí i voňavá soutěž. Komentované prohlídky vás provedou také všemi zákoutími Hasičské stanice na Lidické ulici, kam se městský požární sbor přestěhoval přímo ze Staré radnice.
  • Významným centrem brněnského sportovního a kulturního života je sokolský Stadion na Kounicově ulici. Víte, že se právě tady uskutečnila světová premiéra Janáčkovy Glagolské mše?
  • V rámci Open House Brno nahlédnete také za oponu a zjistíte, jak vypadají Divadlo Barka a Divadlo na Orlí / Hudebně-dramatická laboratoř, nová divadelní scéna Janáčkovy akademie múzických umění.
  • Jaro je na jižní Moravě v plném proudu, a tak by byla škoda nepodívat se také někam ven, pod širé nebe. Open House vás pozve do parků, o které pečuje Veřejná zeleň města Brna, například na Špilberk a do Tyršova sadu.
  • Na koupání počasí zatím není, takže Městské lázně v Zábrdovicích zastihnete ještě v době jejich zimního spánku, ale budova, která vznikla ve slavné éře brněnského funkcionalismu, stojí za vidění i bez napuštěných bazénů.
  • Pokud se vám Open House Brno zalíbí, za měsíc si podobnou akci můžete zopakovat v hlavním městě: festival Open House Praha se uskuteční od 19. do 20. května.
BVV - Brněnské výstaviště

BVV - Brněnské výstaviště

Veletrhy Brno navazují ve svém podnikání na tradici, která byla zahájena v roce 1928 Výstavou soudobé kultury v Československu. Na začátku 20. století vznikl jeden z nejznámějších evropských výstavních areálů. Brněnské výstaviště bylo otevřeno v roce 1928 a patří ke skvostům funkcionalismu.

Arnoldova vila v Brně

Arnoldova vila v Brně

Secesní Arnoldova vila v Černých Polích u parku Lužánky v Brně pochází z roku 1862. Manželé Arnoldovi ji vlastnili 21 let. Vila bohužel chátrá a spolek Kulturní centrum Josefa Arnolda usiluje o její obnovu.

Mezinárodní kulturní stezka Po stopách moderny

Mezinárodní kulturní stezka Po stopách moderny

Kulturní stezka vás provede místy spojenými s životy nejvýznamnějších osobností evropské kulturní scény 1. poloviny 20. století. Vydejte se po stopách známých architektů, designérů a dalších umělců - můžete navštívit rodný dům Josefa Hoffmanna, Gustava Mahlera, Janáčkův domeček či Jurkovičovu vilu.

Palác Alfa v Brně

Palác Alfa v Brně

Nenápadná funkcionalistická budova s pasáží a ochozovou galerií, která spojuje brněnské ulice Jánskou a Poštovskou s náměstím Svobody, vznikla dle návrhů českého architekta Bohuslava Fuchse. Nyní se stala chráněnou kulturní památkou.

Hotel Marriott Courtyard Brno

Hotel Marriott Courtyard Brno

Courtyard Marriott Brno je moderní čtyřhvězdičkový hotel, který nabízí 201 luxusních pokojů včetně jednoho střešního apartmá. Hotel se nachází v areálu Spilberk Office Centre a poskytuje nádherný výhled na historické centrum města.