Vyšehrad – historické hradiště, hrad a pevnost v Praze

Podzemí Celá ČR

Temné podzemní prostory nepřitahují jen dobrodruhy, kteří milují tajemno a přízraky. Pozveme vás do řádně zpřístupněných historických sklepů a podzemí řady měst, poradíme vám, kde si užijete adrenalinové programy, a nevynecháme ani důlní štoly, katakomby a kostnice.

Chodby pod dlažbou měst

Z různých podzemních chodeb pod ulicemi a náměstími větších měst je nejrozsáhlejší podzemí ve Znojmě, měří prý téměř 30 kilometrů a kromě klasické prohlídky si tu můžete vychutnat i několik adrenalinových tras. Hodně členité jsou úzké podzemní chodby ve Slavonicích, v labyrintu pod Zelným trhem v Brně projdete vězením, středověkou krčmou, alchymistickou laboratoří i vinným sklepem, v jihlavském podzemí zase objevíte tajemnou světélkující chodbu. A už jste navštívili Mělnické podzemí s unikátní studnou, Táborské podzemí či Plzeňské podzemí?
 

Kostnice a katakomby

Zvláštní kouzlo mají pro řadu cestovatelů kostnice a katakomby – třeba legendární kostnice pod kostelem Všech svatých v Sedlci u Kutné Hory anebo klatovské katakomby, kde kromě slavných mumií odhalíte i příběh barokních jezuitských Klatov. Další známá kostnice se nachází v podzemí kostela sv. Petra a PavlaMělníce. V Brně láká k prohlídce jak druhá největší kostnice v Evropě, tak kapucínská hrobka a také kasematy na hradě Špilberk.
 

Rarity a kuriozity

Zvláštní kapitolou mezi podzemními prostorami jsou kryty; v Ústí nad Labem zřídili v krytu z roku 1942 Muzeum civilní obrany, pravidelně bývá otevřený také bunkr FolimankaPraze a kryt civilní obranyLiberci. Do rozsáhlých a unikátních podzemních prostor nahlédnete také v Pekelných dolech na Českolipsku, v kasematech pod pražským Vyšehradem anebo v areálu bývalého koncentračního tábora Rabštejn s podzemní továrnou; najdete jej v Janské poblíž České Kamenice.
 

Poznejte další místa hluboko pod povrchem země...

Zobrazit více

Vyšehrad – historické hradiště, hrad a pevnost v Praze

Pradávné hradiště Vyšehrad, skála nad řekou s temnou siluetou štíhlých věží, patří neodmyslitelně k pražské krajině. Tvoří jej především areál někdejšího hradiště, hradu a pevnosti, který je Národní kulturní památkou. Součástí Prahy je od roku 1883 a první písemné záznamy pocházejí z roku 1070.
Praha 2, Praha

Vodojemy Žlutý kopec v Brně

Mysteriózní podzemní katedrály z let 1874, 1894 a 1917. Dva cihlové a třetí betonový vodojem, které nemají v Evropě obdoby a jejich návštěva vyrazí dech! Brněnské vodojemy se nachází pod nenápadnou travnatou plochou parku na Žlutém kopci a nabízí jedinečný zážitek.
Brno, Jihomoravský kraj

Staroměstská radnice v Praze – prohlídka historických prostor i orloje

Historické sály s cennými malbami, gotická kaple s pohledem na figury apoštolů, gotická věž s vyhlídkou, orloj i románsko-gotické podzemí radnice s náznakovou historickou expozicí, to vše se skrývá ve Staroměstské radnici.
Praha 1, Praha

Petrov Brno – Katedrála sv. Petra a Pavla v Brně

Nahlédnout do románsko-gotické krypty či se rozhlédnout na město Brno můžete na Petrově v chrámu sv. Petra a Pavla v Brně. V chrámu je také otevřena trvalá expozice s názvem Klenotnice katedrály, kde se nacházejí bohoslužebné textilie, monstrance, kalichy a další církevní předměty.
Brno, Jihomoravský kraj

Stínadla – legendární pražská čtvrť Vontů

Pražská čtvrť Stínadla vznikla v knihách Jaroslava Foglara. Postupem se ale z imaginárního místa stalo téměř místo skutečné. Jsou to křivolaké uličky, ponořené do šera a i ve dne působící tísnivým dojmem. Najdete je na Starém Městě, v jedné z nejstarších částí Prahy.
Praha 1, Praha

Kasematy na Vyšehradě se sálem Gorlice – objevte tajuplné vyšehradské podzemí

Vyšehradská pevnost se začala stavět roku 1654 na základě rozhodnutí císaře Ferdinanda III. Kasematy se nacházejí po obou stranách Cihelné brány, pravá část chodeb ústí do podzemního sálu zvaného Gorlice, který měl sloužit vojákům jako sklad potravin a munice.
Praha 2, Praha

Pusté kostely – posloužily také pro natáčení pohádek

Pusté kostely jsou volně přístupné umělé jeskyně vzniklé těžbou písku z pískovcového masivu. Jeskyně se využívaly k různým účelům – mlýny, hamr, brusírny skla, skladiště. V dobách válek sloužily jako nouzové úkryty. Strop jeskyní podpírá síť pilířů až 4 m vysokých.
Velenice, Liberecký kraj

České muzeum stříbra v Kutné Hoře – jedinečná možnost poznat středověký důl

Vydejte se na výlet do Českého muzea stříbra a středověkého stříbrného dolu! Během prohlídky se v expozicích seznámíte s historií královského horního města, dozvíte se, jak se kutnohorské stříbro dobývalo a zpracovávalo a získáte informace o významných architektonických skvostech Kutné Hory.
Kutná Hora, Středočeský kraj

Plzeňské historické podzemí – poznejte život pod městem

Rozmary počasí vás při návštěvě plzeňského podzemí nemusí zajímat – otevřeno je kromě ledna po celý rok. Fascinující cestu v labyrintu chodeb, sklepů a studní budovaných od 13. století obohacuje expozice knihtisku, funkční replika vodního kola nebo fragmenty ze zbouraných domů.
Plzeň, Plzeňský kraj

Stará čistírna odpadních vod Bubeneč

Stará čistírna odpadních vod v Praze – Bubenči je významným dokumentem historie architektury, techniky a vodohospodářství. Byla postavena v letech 1901 – 1906 a k čištění odpadních vod sloužila až do roku 1967. Projekt čistírny vypracoval inženýr britského původu sir William Heerlein Lindley.
Praha 6, Praha

Táborské středověké podzemí

Rozsáhlé sklepy z 15. a 16. stol. byly vyhloubeny ve skalním podloží v hloubce až 16 metrů a jsou zajíma­vou technickou památkou pozdního středověku. Prohlídková trasa má délku přibližně 500 metrů a vznikla v roce 1947 propojením sklepů pod Žižkovým náměstím v Táboře.
Tábor, Jihočeský kraj

Národní památník hrdinů heydrichiády při chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze

Kostel sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici se zapsal do České historie tím, že za II. světové války poskytl útočiště českým parašutistům, kteří v roce 1942 provedli úspěšné odstranění zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.
Praha 2, Praha