Úvod > Aktuality

Aktuality celá ČR

Že už jste prochodili všechna pozemská místa křížem krážem? Pak pro vás máme aktuální zajímavé tipy na klidné i adrenalinové prohlídky podzemí. Můžete navštívit jeskyně s bohatou krápníkovou výzdobou, sklepní labyrinty, břidlicové, grafitové a kaolinové doly nebo zámecké vinné sklepy. Pokud vás láká něco odvážnějšího, vybavte se pohodlným turistickým obutím, helmou a světlem a vypravte se za dobrodružstvím do světa netopýrů, podzemních vod a říčních chodeb nebo prozkoumejte katakomby, štoly a tajuplná podzemí známých měst. Další zajímavé tipy najdete v naší obsáhlé nabídce.

Klatovské katakomby zvou k návštěvě i v zimě

Kam vyrazit na výlet, až teploty klesnou pod mez lákající k výletům do přírody? Zkuste klatovské katakomby! Kromě netradičního zážitku vám prohlídka pomůže porozumět důležitosti jezuitského řádu v jižních Čechách. Pěkně zrekonstruovaná expozice v podzemí jezuitského kostela vás zavede k hrobce Koců z Dobrše, cisterně na vodu a ukáže vám i systém spouštění rakve do původně nepřístupných krypt.
Plzeňský kraj | Památky

20 tipů, kam se vypravit v horkých dnech do podzemí

Historická podzemí v České republice naleznete v mnoha městech. Poznejte život pod zemí a odhalte skrytá tajemství. To nej z českých a moravských unikátních podzemních prostor vám právě nabízíme. Vyberte si podzemní továrny, sklepení, vodní díla, tunely, procházky tajemnými chodbami, historické labyrinty s možností prohlídky, unikátními doly nebo zajímavé podzemní expozice. Prohlídky potěší všechny milovníky tajemna i historie. Horké (i deštivé) letní dny jsou ideální pro návštěvu podzemí! Teplota se v podzemí celoročně pohybuje okolo 10 stupňů.
Památky

10 tipů, jak poznat hornické řemeslo

Láká vás poznávání hlubin země, nevadí vám trocha špíny na botách či na rukou? Pak se s námi vydejte dolů do šachet, starých důlních děl či havířských expozic. Na mnoha místech vám půjčí helmu i baterku. Nechejte se inspirovat našimi tipy a udělejte si zajímavý výlet do podzemí.
Památky

Věda a historie není nuda: stříbrné pokladnice českého království, doly, štoly, mincovny a rekordy

Není všechno zlato, co se třpytí – někdy to může být stříbro. A i když se jako o stříbrných pokladnicích českého království nejčastěji mluví o Jihlavě a Kutné Hoře, ve skutečnosti se většina českého stříbra vytěžila jinde: na Březových Horách v Příbrami. Ve všech městech najdete expozice a zajímavá místa, která připomínají jejich stříbrnou minulost: mezi ty hlavní patří Muzeum českého stříbra v Kutné Hoře, Hornické muzeum v Příbrami a Muzeum Vysočiny v Jihlavě.
Památky

Poznejte Telč pod povrchem: Prohlédněte si městské podzemí

Pod většinou domů na renesančním náměstí v Telči a také pod zámkem se nachází spletitý systém chodeb. Nahlédnout do něj můžete během prázdnin, kdy se v podzemí konají pravidelné prohlídky. V roce 2021 byla otevřena nová část Telčského podzemí, kde je vytvořena čertovská expozice s peklem a ukrytým pokladem. Pro děti je připravena zajímavá hra, která je navádí k jeho nalezení.
Kraj Vysočina | Památky

Historické sklepy, kryt civilní obrany a kolektory: Prozkoumejte Jihlavské podzemí!

Jihlavské podzemí, tedy systém podpovrchových chodeb, je druhé nejrozsáhlejší na území České republiky. Jeho rozloha činí asi 50 000 m² a délka cca 25 km. Zvídaví turisté se mohou vydat hned na tři prohlídky – do historického podzemí s tajemnou svítící chodbou, k jihlavským kolektorům anebo na okruh Alfa – kryt civilní obrany.
Kraj Vysočina | Památky

Prozkoumejte městské podzemní chodby: klidné i adrenalinové tipy na prohlídky podzemí

Co s takovými dny, kdy prší anebo je tíživé dusno? Vypravte se s portálem Kudy z nudy do podzemí – a tím nemyslíme jeskyně a úhledné cesty a schodiště, ale opravdové podzemí pod řadou historických měst se vším, co k němu patří. Se strašidly, pavouky, záhadami a podivnostmi všeho druhu.
Památky

Poznejte tři filmová pekla: kaolinové doly v Nevřeni, Pekelné doly a Pusté kostely

Znáte naše filmová pekla? V Nevřeni na Plzeňsku je otevřena bránu do pekla, kterou poznají ti z vás, kteří viděli pohádku Čertí brko. Navíc se můžete podívat i do dalších pekelných tlam, a to na Českolipsko, do podzemních prostor v údolí Svitávky, které proslavila pohádka S čerty nejsou žerty.
Plzeňský kraj | Památky

Objevte podzemní království Jižní Moravy

Jižní Morava je neuvěřitelně bohatá nejen krásou své krajiny a množstvím vinohradů nad zemí, ale také přírodními zajímavostmi a vinnými sklípky pod povrchem země. V rozlehlém kraji objevíte nádherné krasové jeskyně, historické městské podzemní chodby i zručně vyhloubené vinařské sklepy a sklípky. Kde tato podzemní království hledat vám poradí Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Památky

Jeskyně, sklepení, štoly i katakomby: Ochlaďte se v podzemí!

Jsou místa, kde se můžete ochladit, ať je venku jakékoliv horko. Patří k nim nejrůznější podzemní prostory, kterých se v České republice nalézá opravdu velké množství. Jejich výhodou je relativně stálá teplota, která se pohybuje cca od 8 do 14°C a tak se v parném létě mohou stát chladným útočištěm a zároveň místem nevšedního zážitku. K návštěvě lákají nejen jeskyně, ale také uměle vytesané podzemní labyrinty českých a moravských měst, důlní štoly a další technické památky, vinařské sklepní prostory či krypty kostelů a klášterů – místa posledního odpočinku mnichů i významných osobností.
Památky

Slavonice nabízí nevšední dobrodružství pro milovníky podzemí

Ve Slavonicích zažijete pravý adrenalin pod povrchem země. Podzemí pod renesančními Slavonicemi ale rozhodně není zážitek pro každého. Je určeno pro otrlé povahy a ti, kdo trpí klaustrofobií, by si tento zážitek raději měli nechat ujít.
Jihočeský kraj | Památky

Znojemské podzemí láká na unikátní adrenalinové trasy v labyrintu chodeb

Milovníci adrenalinových zážitků si přijdou na své v pověstném znojemském podzemí, kde si mohou vybrat ze tří dobrodružných tras, které podzemím vedou. Jedná se o opravdu krkolomné trasy, které vedou úzkými chodbami, vodou a blátem. Zájemci je zdolávají po kluzkých hrbolatých schodech či malými průlezkami, kde je nutné lézt po čtyřech.
Jihomoravský kraj | Památky