ÚvodAktualityCo letos nezmeškat ve Znojmě? Těšte se na komentované prohlídky, kulturní léto či okurkové slavnosti
Památky

Co letos nezmeškat ve Znojmě? Těšte se na komentované prohlídky, kulturní léto či okurkové slavnosti

Na jaké akce se mohou místní i turisté ve Znojmě těšit v roce 2024? Vedle největšího festivalu vína v České republice Znojemského historického vinobraní, které letos oslaví 40. ročník, je to například divadelní festival Znojmo žije divadlem, dvouměsíční Znojemské kulturní léto, Májové slavnosti, Hudební festival Znojmo, Slavnosti okurek, program Městského divadla Znojmo, ale i další dílčí koncerty a představení v různých koutech města. Ve středu 21. února jsou všichni zájemci zváni na speciální prohlídky města v rámci Mezinárodního dne průvodců.

Znojmo slaví Mezinárodní den průvodců

město ZnojmoMezinárodní den průvodců se koná ve středu 21. února 2024. Průvodci Znojemské Besedy nabídnou speciální prohlídku, která propojí hned několik okruhů. Návštěvníci zavítají do znojemských ulic a na náměstí, dozví se zajímavosti moderní architektury. Vyslechnou ale také dávné pověsti, a to nejzajímavější o osobnostech Znojma. Na závěr navštíví Centrum Louka v nejstarší budově Louckého kláštera, kde dnes turisté najdou moderní informační centrum, ale i nový prohlídkový okruh kostela Nanebevzetí Panny Marie.

Prohlídka začíná v 16:00 hodin a vstupenky za zvýhodněnou cenu je možné získat v TIC Obroková a TIC Louka. Svůj den oslaví i průvodci podzemí, kteří od 16:00 hodin budou čekat zájemce o prohlídku Tajemného podzemí a Života v podzemí, tedy dvou expozic, které nabízí klasická trasa podzemních chodeb. Vstupenky zakoupíte na pokladně Znojemského podzemí.
 

Znojemské TOP akce na letošní rok

velikonoceBěhem letošního roku se ve městě chystá řada zajímavých akcí. Již teď je možné si s předstihem naplánovat návštěvu kulturní nebo gurmánské události, která vás nejvíce zajímá. Od 19. do 22. 3. se v Kině Svět bude konat Jeden svět Znojmo – mezinárodní festival dokumentárních filmů s lidskoprávní tematikou. Proto v jeho programu najdete filmy jak o politických kauzách, tak i o životním prostředím a sociálních otázkách.

Velikonoční program spojený s největším křesťanským svátkem nabídne v centru Znojma od 27. do 31. března tradiční trhy, koncerty, králičí hop, sbírání vajíček v podzemí nebo třeba hrkače v historickém centru města. Nebudou chybět ani řemeslné dílny, ve kterých si budete moct uplést pomlázku, namalovat vajíčko, vyrobit zajíce ze slámy nebo složit zkoušku velikonočního koledníka. Symbolicky k Velikonocům patří také beránek a ovečky, které si budete moct prohlédnout v ohradě na Masarykově náměstí.

růžovéGastronomické akce odstartuje 3. května Jarovín, degustace špičkových růžových a perlivých vín z Moravy a Čech. O pár dní později, přesněji 5. května vypukne studentský Majáles. Zajímavé budou jistě Dny partnerských měst 10. a 11. května. V letošním roce Znojmo přivítá Chrudim, Retz, Strzegom, Nové Zámky, Bratislavu Ružinov, Pontassieve, Trento Povo a Villazzano. Těšit se můžete na bohatý program plný hudby a tance. Nebudou chybět ani speciality, které spřátelená města nabízí. V sobotu 8. června si milovníci piva užijí Pivní slavnosti Znojmo.

Znojemské kulturní létoČervenec a srpen přinese tradiční Znojemské kulturní léto. Historický zážitkový program pro děti, koncerty cimbálových muzik a nejrůznějších hudebních těles, chill out party u rotundy, divadelní představení nebo tematické prohlídky pro děti i dospělé lákají do historického centra Znojma během letních prázdnin. Nové letos budou prohlídky pro děti, které ponesou název Poklady královského města. Děti se tak zábavnou formou dozví střípky z historie Znojma a zároveň budou doplňovat pracovní tematické listy, které budou součástí prohlídek.

Znojemské okurkyKaždoroční akcí, která nesmí v kalendáři chybět, jsou populární Slavnosti okurek. Ty letošní se konají 2. srpna a přinesou degustace okurek, výsledky profesionální soutěže o královskou a výběrovou okurku, soutěž o nejlepší sterilovanou okurku a rychlokvašku a také soutěž Efko v plnění zavařovacích sklenic na čas a přesnost! Každoročním vrcholem TOP událostí ve městě je vyhlášené Znojemské historické vinobraní, letos se na něj můžete těšit 13.-15. září, kdy se centrum města vrátí do doby Lucemburků. Na denním pořádku budou rytířské turnaje a turnaje na koních, k nákupu vás budou zvát středověká tržiště s ukázkami řemesel, projdete si i vojenské ležení, uličku chudiny a víno vám nalejí ve středověké krčmě. Samozřejmostí je bohatý kulturní program různých žánrů.
Znojemské kulturní léto

1. 7.31. 8.
Znojemské kulturní léto

Znojemské kulturní léto nabízí v době prázdnin různorodou programovou skládanku tak, aby si v ní našel zábavu podle svého každý zájemce – od nejmenších po seniory. Program obsahuje hudební a divadelní festivaly, gastronomické zážitky, ochutnávky vín, koncerty různých žánrů i pohádková představení.

Slavnosti okurek ve Znojmě 2024

2. 8.
Slavnosti okurek ve Znojmě 2024

Tradiční Slavnosti okurek, konající se v centru města Znojma 2. srpna 2024, nabídnou návštěvníkům pestrý program.

Královský košt Znojmo

26. 10.
Královský košt Znojmo

Přijďte ochutnat nejlepší česká a moravská vína! Přidejte se k nám na nezapomenutelnou degustaci plnou výjimečných vín a vzácných chvil.

Znojemské vinobraní 2024

13. 9.15. 9.
Znojemské vinobraní 2024

Znojemské historické vinobraní, které přinese 13.–15. 9. 2024 oblíbené historické i hudební scény, odpočinkové zóny, kvalitní víno a gastronomii nebo třeba sběratelské mince. Během slavností se můžete těšit i na velkolepý ohňostroj.

Hudební festival Znojmo 2024

12. 7.28. 7.
Hudební festival Znojmo 2024

Hudební festival Znojmo, který má na programu více než třicet koncertů a doprovodných akcí, se letos koná už po dvacáté. Uskuteční na různých místech města Znojma a také v jeho okolí – v přírodě i v krásných prostorách zámků a kostelů.

Pivní slavnosti Znojmo 2024

8. 6.
Pivní slavnosti Znojmo 2024

Pivní slavnosti ve Znojmě pořádá Znojemská Beseda ve spolupráci se Znojemským městským pivovarem.

Městská památková rezervace Znojmo Památky

Městská památková rezervace Znojmo

Historické jádro města je od roku 1971 městskou památkovou rezervací. Jedná se o město se zachovalým původním opevněním. Mezi cenné památky patří rotunda sv. Kateřiny, kostel sv. Mikuláše, kostel sv. Michala, dominikánský klášter či znojemský hrad.

Tajemné znojemské podzemí – největší systém podzemních chodeb a sklepů v ČR Památky

Tajemné znojemské podzemí – největší systém podzemních chodeb a sklepů v ČR

Znojemské podzemí je labyrint proplétajících se podzemních chodeb, místy až čtyřmi patry nad sebou, o celkovém rozsahu cca 25 km. Podzemní síť chodeb dodnes udivuje důmyslně budovanými větracími šachtami, kouřovody a studnami. Do tajemna můžete nahlédnout na prohlídkové trase až s hororovým laděním.

Znojmo

Znojmo

Město s královskou pověstí a impozantní polohou nad řekou Dyjí je zároveň centrem Znojemské vinařské podoblasti. Historické jádro s četnými kostely si uchovalo renesanční styl; je plné křivolakých uliček, romantických vyhlídek a půvabných zákoutí.

Expozice pivovarnictví Znojmo Kultura

Expozice pivovarnictví Znojmo

Národní zemědělské muzeum ve spolupráci s městem Znojmo připravilo v areálu bývalého pivovaru expozici pivovarnictví. Hlavním exponátem je původní technologické zařízení varny z roku 1930.

Enotéka znojemských vín – Vinná galerie Znojmo Gurmánská turistika

Enotéka znojemských vín – Vinná galerie Znojmo

Ve Znojmě najdete nový bar a degustační prostor architekty Chybík+Krištof. Projekt se nachází v přestavěném pivovaru z 19. století a přilehlém technickém prostoru, který byl k budově dostavěn v 70. letech.

Ponocný ve Znojmě Zážitky

Ponocný ve Znojmě

V sezoně zahlédnete ve večerních hodinách v ulicích města Znojma ponocného. Noční hlídač, pan Miroslav Kubák, je připomínkou dnes již zaniklého povolání a zároveň i nedílnou součástí letních večerů ve Znojmě.

Regionální produkty Znojemska Gurmánská turistika

Regionální produkty Znojemska

Znojemsko, krajina, v níž se střídají úrodná pole se sady a vinicemi, rámovaná trojicí meandrujících řek, láká barvami, vůněmi i chutí zastavení a obdivu nejen k darům štědré přírody, ale i pracovitosti a dovednostem místních lidí. Poznejte Znojemsko skrz zajímavé produkty, který region nabízí.

Další aktuality

Ohňostroje a dronové show 2024: Za zářivým nebem se vypravte nejen do Brna!

Městské slavnosti nebo silvestrovské oslavy se hlavně dříve neobešly bez pořádného ohňostroje. V současné době se přistupuje i různým alternativám jako jsou videomappingy či dronové show. Světelná představení jsou tak populární, že mají dokonce své přehlídky a mezinárodní soutěže. Vypravit se na ně v Česku můžete především do Brna, kde se koná mezinárodní soutěž ohňostrojů Ignis Brunensis. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na výběr zajímavostí o ohňostrojích.
17. květen 2024 11:10
Zážitky, Jihomoravský kraj

Sezóna výletů Krajem vína 2024 pokračuje májovým putováním okolím Modrých Hor

Putování Malovaným krajem, sezóna cyklo a pěších výletů Krajem vína po Moravských vinařských stezkách, pokračuje i v sobotu 18. května. Tentokrát se cyklisté a pěší turisté vydají do Modrých hor ve Velkopavlovické vinařské podoblasti, která se proslavila nezaměnitelnými červenými víny.
16. květen 2024 16:00
Letní sporty, Jihomoravský kraj

Open House v Brně: prozkoumejte místa, kam se jindy nedostanete

Již tento víkend 18. a 19. května 2024 se uskuteční sedmý ročník Festivalu Open House Brno (OHB), který každoročně v jihomoravské metropoli otevírá široké veřejnosti zdarma běžně nepřístupné památky a zajímavé architektonické objekty. V nabídce je letos přes sto objektů, do 49 z nich je třeba rezervace, ale ostatní místa si lze prohlédnout bez rezervace. Některé z lokací jsou navíc ve sdíleném režimu, kdy je místo přístupné volně a rezervace jsou nutné jen na komentované prohlídky.
16. květen 2024 12:00
Památky, Jihomoravský kraj

Arnoldova vila v Brně zve na prohlídku

Jedním z nejočekávanějších lákadel Muzea města Brna na sezónu 2024 bylo zahájení pravidelného provozu Arnoldovy vily. Milovníkům architektury se dveře vily otevřely v dubnu, ale od 16. května je otevírací doba prodloužena od úterý do neděle, v čase od 10:00 do 18:00 hodin. Nově zrekonstruovaná sousedka vily Tugendhat má návštěvníkům co nabídnout – prohlídky vily s průvodcem i bez něj, propojení zahrad s okolními vilami, nový provoz kavárny, a především nejrůznější kulturní a vzdělávací akce.
15. květen 2024 18:00
Památky, Jihomoravský kraj

V Ivančicích na Slavnostech chřestu ochutnáte špargl a víno

Chcete ochutnat chřest v rozmanitých kombinacích, upravený skutečnými mistry kuchaři? Pak se s portálem vydejte ve dnech 17. až 19. května 2024 do jihomoravských Ivančic, kam se opět po roce vracejí Slavnosti chřestu. S bohatým chřestovým menu a kuchařskou show, duely vína a jídla i nabitým doprovodným programem... a hlavně s pravým u nás vypěstovaným chřestem!
15. květen 2024 12:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Muzeum průmyslových železnic Zbýšov zahajuje sezonu 2024

Muzeum průmyslových železnic Zbýšov srdečně zve na zahájení provozu, které se bude konat v sobotu 18. května, kdy poprvé vyjedou vláčky tažené parní lokomotivou. Podívejte s portálem Kudy z nudy, na co se můžete těšit.
14. květen 2024 6:00
Památky, Jihomoravský kraj

Vranovská přehrada letos slaví 90 let od svého napuštění

Vranovská přehrada na řece Dyji v Jihomoravském kraji letos slaví 90 let od svého napuštění! Za téměř století se stala vyhledávanou turistickou destinací, místem provozování vodních sportů a kromě toho je důležitou vodohodpodářskou stavbou, která slouží pro výrobu elektrické energie i jako protipovodňová ochrana. Destinační společnost ZnojmoRegion připravila v rámci oslav kulatého výročí řadu akcí, výstav, přednášek a exkurzí do míst, kam se běžně nechodí. Akce se budou konat po celou sezónu, tedy od května do října 2024.
13. květen 2024 7:24
Příroda, Jihomoravský kraj

Přístavy, kotviště a rejdy: tipy, kde se plavit a zakotvit na Baťově kanále

Baťův kanál nabízí široké spektrum zážitků ve spojení s rekreační plavbou – najdete zde množství půjčoven člunů a motorových loděk, které vám zajistí nezapomenutelnou dovolenou. Stejně tak je ale důležité vědět, kde se svým plavidlem bezpečně zakotvit. Infrastruktura Baťova kanálu je opravdu bohatá, přesto vznikají nové přístavy i rejdy a starší místa procházejí postupnou renovací. V přehledu najdete tipy na nová kotviště, kde můžete bezpečně zastavit a bezpečně vystoupit na břeh. Kam se svou lodí zamířit vám poradí Kudy z nudy.
5. květen 2024 8:17
Letní sporty, Jihomoravský kraj