ÚvodCo chcete dělat?PamátkyMuzeum koncentračního tábora podzemní letecké továrny Rabštejn
Památky

Muzeum koncentračního tábora podzemní letecké továrny Rabštejn

Poté, co byl 3. 12. 1941 vydán Hitlerův výnos "O zefektivnění zbrojní výroby", stalo se Rabštejnské údolí předmětem zájmu fašistické válečné mašinerie.
1. 10. 1942 byl celý komplex Preidlových textilních továren v Rabštejně, Janské a České Kamenici zkonfiskován Velkoněmeckou říší a předán firmě Waserflugzeugbau Bremen (WFG). V časovém rozmezí srpen 1944 – duben 1945 vyrubali vězňové ve skalním masivu údolí řeky Kamenice cca 17 500 m krychlových podzemních prostor. Plánovaných 80 000 m krychlových díky okolnostem už nestihli. Projekt podzemních továren si vyžádal podle záznamů 80 životů vězňů. Zahynulo jich zde však podstatně víc, přesný počet se již zjistit nedá.
 
Po dlouhých šedesáti letech, kdy bylo rabštejské podzemí veřejnosti nepřístupné, se znovu otevřela část podzemních systémů. V současné době zde existuje expozice dokumentující historii tajemného Rabštejna. Jste srdečně zváni k jejímu zhlédnutí. Dýchne na vás atmosféra válečných let. Návštěvu je nutné předem domluvit.

Z historie továrny: ztráty průmyslových kapacit, vzniklé Německu bombardováním, přinutily nacistické úřady hledat náhradní provozy v oblastech, kde se nepředpokládalo rozsáhlejší bombardování. Pro firmu Weser-Flugbeugbau, zabývající se stavbou letadel a zbrojní výrobou se stalo novým útočištěm údolí nedaleko České Kamenice. Vyhlédnuté místo mělo výhodné železniční a silniční spojení a k zamaskování celého projektu byly využity příkré lesnaté pískovcové svahy. K uskutečnění projektu bylo za potřebí zajistit dostatek pracovních sil. Jejich nedostatek řešil v té době oblíbený scénář, totiž vězňové koncentračního tábora.

Celkem pro firmu WFG pracovalo v Rabštejně a okolí na 6.000 totálně nasazených, válečných zajatců a vězňů koncentračního tábora Dachau a Flossenbürg z 18 zemí světa, aby zde byli „použiti“ na tu nejhorší dřinu v nelidských životních i pracovních podmínkách. Tovární budovy a zbytky koncentračního tábora stojí jako němí svědkové lidského utrpení v Rabštejnském údolí dodnes. Přesto se špatně živeným, nevhodně oblečeným a vysilující prací decimovaným "otrokům" podařilo vytvořit dílo pozoruhodného rozsahu. Nedobrovolní dělníci tak během několika měsíců dokázali vyhloubit 5,5 km chodeb a výrobních hal o celkové rozloze 17.500 m2.

Život vězňů neměl pro představitele "nadřazené rasy" téměř žádnou cenu. V chladu a vlhku podzemí se během dvanáctihodinové pracovní doby pohybovali v tenkých vězeňských šatech a jednoduchých dřevácích. Na jedné posteli se na směny střídali dva lidé, kteří dostávali denně 300 g chleba, polévku s kouskem krmné řepy a jednou týdně 300 g koňského salámu. Podle několika očitých svědků, kteří se podíleli na budování továrny, byla jednoho dne nacisty do hlubin komplexu B odvedena skupina sovětských zajatců, kteří se však již ven nikdy nevrátili. Říká se, že byli do podzemí odvedeni k nějakému tajnému úkolu a aby o tom již nikdy nemohli promluvit, museli být někde uvnitř hloubených štol zazděni.

Velkou záhadou zůstává otázka, kam zmizela všechna vytěžená hornina z podzemí. Kam Němci odvezli ohromná množství vytěženého pískovce nikdo neví. Po osvobození se koncentrační tábor změnil na internační. Soustředěni tu byli nacisté, kolaboranti i esesáci a dočkali se podobného zacházení, jakému zde byli krátce před tím vystaveni "jejich" vězni. Přestože vykonávali podstatně méně namáhavou práci, jejich úmrtnost byla dokonce dvojnásobná.

Aktuality

Sklářská lokálka Šenovka – Kamenický motoráček

Lokálka z České Kamenice do Kamenického Šenova nabízí svezení romantickou krajinou na pomezí Lužických hor, Českého středohoří a Českého Švýcarska. V sezóně 2024 jezdí pravidelné vlaky po lokálce od 29. března do 3. listopadu o víkendech. Od 3. června do 30. září jezdí vlaky i v pracovní dny.
Česká Kamenice, Ústecký kraj

Kryštof Harant aneb Putování do Svaté země

Vydejte se s Cappellou Marianou a kanadským souborem Constantinople na hudební cestu po stopách českého renesančního humanisty do exotických krajin Kypru, Jeruzaléma, Sinaje či Káhiry.
Česká Kamenice, Ústecký kraj

Soutěsky v Hřensku – sezona 2024

Soutěsky Hřensko, to je romantická plavba na lodičkách řeky Kamenice. Edmundova soutěska a Divoká soutěska jsou jednou z největších atrakcí NP České Švýcarsko. Divoká soutěska zahajuje sezonu 2024 od 29. 3. Edmundova soutěska je do odvolání uzavřena.
Hřensko, Ústecký kraj

Sklářská lokálka Šenovka – Kamenický motoráček

Lokálka z České Kamenice do Kamenického Šenova nabízí svezení romantickou krajinou na pomezí Lužických hor, Českého středohoří a Českého Švýcarska. V sezóně 2024 jezdí pravidelné vlaky po lokálce od 29. března do 3. listopadu o víkendech. Od 3. června do 30. září jezdí vlaky i v pracovní dny.
Kamenický Šenov, Liberecký kraj

Na zámku straší – zámek Benešov nad Ploučnicí

Strašidelné bytosti ožívají na zámku v Benešově nad Ploučnicí.
Benešov nad Ploučnicí, Ústecký kraj

500 let Horního zámku v Benešově nad Ploučnicí

V roce 1524 byla dokončena výstavba nejstarší zámecké budovy v Benešově nad Ploučnicí, a v roce 2024 to je tedy přesně 500 let, co si tuto slávu připomínáme.
Benešov nad Ploučnicí, Ústecký kraj

Noc vědců na ČVUT v Praze

Blíží se další ročník popularizačně-naučné akce, kterou pokaždé navštíví tisíce lidí. Noc vědců se letos uskuteční 27. září a tématem je Proměna.
Děčín, Ústecký kraj

Neznámý Leoš Janáček a počátky baroka

Co má společného Leoš Janáček a baroko?
Děčín, Ústecký kraj

Nacistická podzemní továrna – sklad PHM u Jánské v Českém Švýcarsku

Podzemní továrna Rabštejn je soustava podzemních prostor vyhloubených v pískovcových skalách v okolí České Kamenice a Janské, které byly spolu s okolními povrchovými objekty za druhé světové války používány nacistickým Německem k válečné letecké výrobě.
Janská, Ústecký kraj

Venkovské zemědělské muzeum v Srbské Kamenici

Srbská Kamenice na Děčínsku se pyšní zvláštním muzeem. Netradiční je svým umístěním v pískovcové jeskyni. Nese název Venkovské zemědělské muzeum a nachází se na trase naučné stezky, která vsí prochází.
Srbská Kamenice, Ústecký kraj

Pevnostní opevnění Srbská Kamenice

Pevnostní linie v Srbské Kamenici vznikala na obranu před nacistickým Německem v letech 1937 – 38. Na mnoha místech najdete řadu železobetonových pevnůstek vz. 37, známých jako „řopíky“. Jejich název je odvozen od zkratky názvu Ředitelství opevňovacích prací – ŘOP.
Srbská Kamenice, Ústecký kraj

Via ferrata Kavárnička u Srbské Kamenice

Via ferrata neboli zabezpečená horolezecká trasa vznikla v Srbské Kamenici v Českém Švýcarsku. Nese název Kavárnička, je vysoká dvanáct metrů a je určena především začátečníkům, dětem či jako tréninková stěna.
Srbská Kamenice, Ústecký kraj

Přírodní památka Meandry Chřibské Kamenice

Říčka Chřibská Kamenice patří se svými meandry mezi skvosty národního parku České Švýcarsko. Jedná se o přírodní památku, která se nachází mezi obcemi Srbská Kamenice a Všemily.
Jetřichovice, Ústecký kraj

Skalní kaple sv. Ignáce u Jetřichovic

Ojedinělá kaple sv. Ignáce z roku 1760 vytesaná do skály se nachází u obce Všemily u Jetřichovic v Českém Švýcarsku.
Jetřichovice, Ústecký kraj

Skalní převis Kůlna v Jetřichovicích

V pískovcových skalách místní části Všemily u Jetřichovic si můžete prohlédnout převis zvaný Kůlna, který patří k největším v zemi. Dříve v něm byl vestavěný dům, dnes jsou zde jen pozůstatky. K převisu vede modrá turistická značka. Jsou zde dvě informační tabule a lavička.
Jetřichovice, Ústecký kraj

Koupaliště v České Kamenici

V České Kamenici najdete nádherné letní koupaliště s azurovou vodou. Od června 2023 tu také stojí nové bistro se skvělým občerstvením.
Česká Kamenice, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Les

Tříhvězdičkový penzion Les je situován v obci Srbská Kamenice, v klidné lokalitě na území národního parku České Švýcarsko. Penzion poskytuje klidné a útulné ubytování.
Srbská Kamenice, Ústecký kraj

Jeskyně Janská – unikátní ubytování přímo v jeskyni

Unikátní ubytování v obci Janská, nedaleko podzemní továrny Rabštejn, asi 15 km od Děčína. Zapomeňte na omítnuté zdi budov, chodníky a hluk lidí okolo vás. Jeskyně Janská nabízí komfortní ubytování v prostřdí, kde si tělo i duše oddychne, nadechne a opravdu zapomene na starosti domova.
Janská, Ústecký kraj

Ubytování U Sviráků České Švýcarsko

Ubytování se nachází v samém srdci Českého Švýcarska, v Srbské Kamenici – vzdálenost do Hřenska nebo Děčína je asi 10 km.
Srbská Kamenice, Ústecký kraj

Autokemp Aljaška

Lesem skrytý rodinný Autokemp Aljaška ve Staré Olešce nabízí příjemné ubytování a zázemí pro výlety do území chráněné krajinné oblasti Labské pískovce a národních parků na obou stranách státní hranice České Švýcarsko a Saské Švýcarsko.
Děčín, Ústecký kraj

Penzion Pod Kaštany

Penzion Pod Kaštany nabízí příjemné ubytování v Srbské Kamenici v Českém Švýcarsku. Nedaleko jsou známé Ferdinandovy soutěsky. Součástí penzionu je stylová restaurace s domácí kuchyní, která je pouze pro ubytované hosty.
Srbská Kamenice, Ústecký kraj

Restaurace U Slunce v České Kamenici

Restaurace se nachází cca 300 m od historického náměstí města Česká Kamenice směrem na Jetřichovice. Jedná se o restauraci rodinného typu, která nabízí mimo tradičních českých jídel i jídla minutková.
Česká Kamenice, Ústecký kraj

Penzion Kamélie v České Kamenici

V rodinném penzionu Kamélie naleznete domácí klid, pohodu a odpočinek. Penzion se nachází 100 m od náměstí v klidném a příjemném prostředí, v rozlehlé zahradě zahradnictví Kamélie.
Česká Kamenice, Ústecký kraj

Lesní bistro Česká Kamenice

Moderní Lesní bistro u křišťálově čistého koupaliště v České Kamenici.
Česká Kamenice, Ústecký kraj