ÚvodAktuality#světovéČesko, kamenné varhany, pyšná princezna a mořští ptáci
Příroda

#světovéČesko, kamenné varhany, pyšná princezna a mořští ptáci

Panskou skálu u Kamenického Šenova a tamní kamenné varhany zná kdekdo: někteří tu byli na výletě, jiní zase viděli pohádku Pyšná princezna. Víte ale, že podobnou hříčku přírody najdete také na dalekém severu a že pláž pod kamennými varhanami patří mezi nejnebezpečnější místa Islandu?

Kamenné varhany vznikají díky sloupcovité odlučnosti bazaltu – čediče

Panská skála
Island
Skalní útvar Panská skála leží kousek od silnice mezi Kamenickým Šenovem a obcí Prácheň tam, kde se setkávají hranice Českého středohoří a Lužických hor.

Svislé pěti až šestiboké čedičové sloupce, až 15 metrů dlouhé a v průměru 20 až 40 centimetrů široké, připomínají píšťaly chrámových varhan. Panská skála dokonce inspirovala Petra Olaha, designéra nových varhan pro katedrálu svatého Víta na Pražském hradě. Zatímco čedičových píšťal Panské skály se zatím nikdo nedopočítal, svatovítské varhany žádné tajemství neskrývají: mají dohromady šest a půl tisíce píšťal, ta nejmenší měří pouhých sedm milimetrů, naopak ta nejdelší přesahuje sedm metrů. Nové varhany zdobí chrámový interiér od konce loňského roku a poprvé by se měly rozeznít letos 15. června na svátek sv. Víta, hlavního patrona katedrály.
 

Varhany a sopky nad černou pláží Islandu

Kamenné varhany jsou přírodním fenoménem krajin se sopečnou minulostí. V případě Islandu jde i o sopečnou přítomnost; ne nadarmo se mu říká země ohně a ledu. Pláž s černým sopečným pískem u mysu Dyrhólaey na jižním pobřeží ostrova se řadí mezi magická místa, opředená řadou příběhů – například o trollech, kteří zkameněli a proměnili se ve skály Reynisdrangar, výhružně trčící z moře kousek od pobřeží. Skalní bráně na výběžku Dyrhólaey se říká Brána Islandu, nás ale tentokrát bude zajímat jiná skála: 120 metrů vysoký skalnatý útes nad černou pláží Reynisfjara s povědomými kamennými sloupy. Od dubna až do zimních měsíců jsou skalní skuliny a četné jeskyňky domovem mnoha druhů mořských ptáků, od buřňáků přes racky, alky, alkouny až po oblíbené papuchalky. Kamenné varhany jsou zkrátka oblíbeným hnízdištěm a vyhlášenou ptačí rezervací.

Že fascinující příroda Islandu dokáže být nebezpečná potvrzuje pláž s vulkanickým pískem, kde varovné cedule upozorňují neposedné turisty na takzvané plíživé vlny. Přichází nečekaně a nemusí být nijak velké, ale těm, kteří nedbají varování a brouzdají bosky v mělké vodě, dokážou podrazit nohy a vtáhnout je do moře. Pokud se budete držet dál od vody, samozřejmě se vám nic nestane. I když na Islandu je bezpečí relativní: pořád tu jsou proslulé sopky, které leží na dohled od pláže Reynisfjara. Ze severu na pobřežní varhany dohlíží ledovec Mýrdalsjökull, pod nímž se schovává obří vulkán Katla, západně od něj se pak leskne ledová čepice sopky Eyjafjallajökull. Její erupce a sopečný popel v atmosféře, který v roce 2010 na několik dní zastavil letecký provoz téměř nad celou Evropou, dosud máme v živé paměti.
 

Panská skála a její cesta na sever

Zatímco čedič z islandského Reynisdrangaru patří jen ptákům, kámen z Panské skály byl dobře dostupný a byl o něj zájem i ve světě. V 18. století tu vznikl první lom, ale když postupné lámání odkrylo unikátní přírodní jev, objevily první snahy zastavit postupné ničení a Panskou skálu zachránit. Od začátku první světové války se tu kámen lámal jen příležitostně, přesto se v roce 1939 uvažovalo o kompletní likvidaci celého skalního útvaru. Čedič je totiž mimořádně odolný vůči agresivnímu působení mořské vody a kámen z Panské skály měl posloužit k zabezpečení ponorkové základny na ostrově Helgoland. K tomu naštěstí nedošlo; v roce 1948 přišel definitivní zákaz těžby a dnes je Panská skála zařazená mezi národní přírodní památky.
 

Kde nejdete další kamenné varhany?

Železnice Šenovka – muzejní železnice z České Kamenice do Kamenického Šenova Zážitky

Železnice Šenovka – muzejní železnice z České Kamenice do Kamenického Šenova

Šenovka – kamenický motoráček je historický vlak, který jezdí po muzejní sklářské lokálce z České Kamenice do Kamenického Šenova a zpět.

Zřícenina hradu Kamenice s rozhlednou Památky

Zřícenina hradu Kamenice s rozhlednou

Na vrcholu Zámeckého vrchu u České Kamenice se vysoko nad městem tyčí zřícenina hradu Kamenice. Součástí zříceniny je také 16 m vysoká dřevěná rozhledna s krásným rozhledem do blízkého i dalekého okolí.

Suché skály na Maloskalsku – české Dolomity Příroda

Suché skály na Maloskalsku – české Dolomity

Charakteristickou siluetu krajiny v oblasti Malé Skály tvoří Suché skály. Tento atraktivní skalní hřeben z pevného pískovce vyčnívá vysoko nad les a zdálky tak připomíná varhany nebo dračí hřbet. Suché skály jsou dnes oblíbeným horolezeckým terénem a přezdívá se jim "české Dolomity".

Geopark GeoLoci na Tachovsku – součást Česko–Bavorského geoparku Příroda

Geopark GeoLoci na Tachovsku – součást Česko–Bavorského geoparku

Cílem geoparku je představit široké veřejnosti kouzlo místní krajiny, spoluvytvářené geomorfologickými procesy a následným působením člověka, zachyceném v pozůstatcích po hornické a důlní činnosti, ve využití místních hornin ve stavitelství a v umění nebo ve stopách dějinných událostí.

Lesopark s lesním pramenem Žába v Kamenickém Šenově Příroda

Lesopark s lesním pramenem Žába v Kamenickém Šenově

Na západním úpatí Šenovského vrchu v Kamenickém Šenově jsou bývalé přírodní lázně, založené roku 1928 místním Spolkem pro přírodní léčbu v bývalé vile rodiny Zahnů, dnes penzion Tavba. V okolí je lesopark, kde vyvěrá vydatný pramen Žába, který v roce 1931 upravil sochař Rudolf Liebisch.

Zatopený čedičový lom v Rotavě Příroda

Zatopený čedičový lom v Rotavě

Lom se nachází mezi Rotavou a Jindřichovicemi. Dříve to byl největší kamenolom v Krušných horách.

Čedičové varhany u Hlinek Příroda

Čedičové varhany u Hlinek

Čedičové varhany u Hlinek patří k nejhezčím ukázkám čedičového geologického jevu u nás. Nachází se v opuštěném lomu, asi 1 kilometr od obce Hlinky při levé straně silnice na Přílezy pod vrchem Hůrka ve Žlutické vrchovině.

Panská skála u Kamenického Šenova – nejstarší chráněný geologický útvar Příroda

Panská skála u Kamenického Šenova – nejstarší chráněný geologický útvar

Panská skála přezdívaná také jako Varhany je pozůstatkem nevelkého čedičového návrší (597 m) vyčnívajícího z náhorní plošiny mezi Kamenickým Šenovem a Práchní. Mnozí tuto přírodní památku poznají díky pohádce Pyšná princezna.

Skalní hrad Sloup – nejstarší skalní hrad v České republice

Skalní hrad Sloup – nejstarší skalní hrad v České republice

Důmyslně propojené skalní objekty vytvořené v pískovcové skále se svislými stěnami. Množství skalních prostor, světského i sakrálního určení, je vytesáno a dostavováno jak uvnitř skály, tak i na jejím povrchu. Tyto skalní objekty jsou vzájemně důmyslně propojeny.

Lávový proud u Meziny Příroda

Lávový proud u Meziny

Neobvyklý kamenný útvar s typickými čedičovými varhany byl vytvořen v proudu lávy nedaleké Venušiny sopky. Zajímavé geometrické tvary sloupků vznikly smršťováním horniny při jejím ochlazování.

Kamenné varhany Zlatý vrch Příroda

Kamenné varhany Zlatý vrch

V západní části Lužických hor, přibližně čtyři kilometry od města Česká Kamenice a půl kilometru od obce Líska, se nachází čedičový kopec Zlatý vrch. Kolem roku 1870 byl v tomto místě spuštěn provoz lomu. Získával se tu stavební kámen z vylomených až šest metrů dlouhých čedičových sloupců.

Kunratické Švýcarsko – skalní město u Cvikova Příroda

Kunratické Švýcarsko – skalní město u Cvikova

Menší, přesto však malebné skalní město pískovcových skal a čedičových varhan se nachází poblíž Cvikova a v době rozvoje turistiky před 1. světovou válkou doplněno o několik ve skalách tesaných sochařských děl a lesní kapli.

Dutý kámen u Cvikova – pískovcové skály se slunečními hodinami Příroda

Dutý kámen u Cvikova – pískovcové skály se slunečními hodinami

V blízkosti Cvikova, za místní částí Drnovec, se nachází chráněný přírodní výtvor zvaný Dutý kámen – pískovcové skály v borovém lese. Jedna z těchto skal je uvnitř dutá, jak by řekli odborníci, jedná se o sloupkový rozpad pískovce.

Další aktuality

Originální zimní zážitky v ráji: vyberte si z nabídky adventních tipů v Českém ráji

V Českém ráji objevíte spousty zajímavostí i během adventu. Pojďte se s portálem Kudy z nudy rozhlédnout po krajině z originálního vodojemu, který připomíná slavnou fotbalovou trofej FIFA, navštívit jedinečnou světélkující výstavu anebo se projít skalními městy k pohádkovému hradu ve skalách.
7. prosinec 2024 5:58
Zážitky, Liberecký kraj

Hrad Grabštejn zve na netradiční prohlídky a Grabštejnské Vánoce

Pokud se vám stýská po prohlídkách památek, přijďte o víkendu 7. a 8. prosince 2024 na hrad Grabštejn, kde budou probíhat netradiční prohlídky nazvané Grabštejnské Vánoce. Těšit se můžete na vánoční výzdobou hradu i hranou pohádkovou prohlídku s vánoční atmosférou o hodných lidech, zlém správci, závisti a napraveném hraběti.
6. prosinec 2024 16:00
Zážitky, Liberecký kraj

Vánoční trhy na Bělišti v Železném Brodě potrvají až do neděle

V prostorách národopisné expozice na Bělišti v Železném Brodě je od 5. do 8. prosince 2024 připravena bohatá nabídka vánočního a dárkového zboží, těšit se můžete také na výrobky Sdružení zdravotně postižených či studentů železnobrodské sklářské školy. V sobotu navíc můžete vyrazit na železobrodské náměstí 3. května, kde se bude rozsvícen strom a konají se tu trhy s kulturním programem.
4. prosinec 2024 14:00
Kultura, Liberecký kraj

Objevte zimní krásy Jizerských a Lužických hor

Krajina pokrytá bílou peřinou, teploty hluboko pod bodem mrazu a zasněžené roubenky z jejichž komínů se sympaticky kouří… to je obraz, který vám utkví v paměti, když v zimě stoupáte autem, vlakem nebo autobusem do Jizerských a Lužických hor, abyste si užili výlet do přírody na běžkách či sáňkách. Na Kudy z nudy vám prozradíme, kde objevíte ty nejlepší trasy, nejkrásnější výhledy a příjemná místa, kde si odpočinout. Jizerské a Lužické hory vás přivítají s otevřenou náručí.
30. listopad 2024 6:00
Příroda, Liberecký kraj

Kryštofovo údolí zdobí betlém s téměř třímetrovými postavami

V Kryštofově Údolí na Liberecku stojí tradičně po celé adventní a vánoční období velký venkovní betlém. Rozměrné dílo s až třímetrovými postavami vytvořil malíř Josef Jíra. Betlémářská tradice v Kryštofově Údolí je stará více než 150 let.
29. listopad 2024 14:38
Zážitky, Liberecký kraj

Zámek Zákupy zve na adventní prohlídky vánočně vyzdobených interiérů

Do tajuplné atmosféry vánočních svátků se ponoříte na zámeckých prohlídkách vánočně vyzdobených interiérů zámku Zákupy. Ten zve všechny milovníky Vánoc vždy o víkendech do svých komnat. Vstupenku si můžete zakoupit na místě v pokladně zámku nebo můžete přijít s předem zakoupenou on-line vstupenkou. Prohlídky se konají od 30. listopadu do 22. prosince 2024.
28. listopad 2024 6:00
Zážitky, Liberecký kraj

Na exkurzi do výrobny perličkových vánočních ozdob se vydejte do Poniklé

V Poniklé na Liberecku se perličkové vánoční ozdoby vyrábějí už více než sto let. Firma Rautis, která dodnes ozdoby zhotovuje ve stejných prostorách jako první skláři, má dnes 20 zaměstnanců a tajemství řemesla si nenechává jen pro sebe. Výroba krkonošských ozdob ze skleněných perel je zapsána na seznamu UNESCO. Na exkurzi do dílny se můžete vydat kdykoliv, před i mezi vánočními svátky.
27. listopad 2024 15:00
Zážitky, Liberecký kraj

Objevte tajemné příběhy Jizerských hor skrze zdejší pomníčky

Fenoménem Jizerských hor jsou drobné pomníčky rozeseté po mnoha kopcích i dolinách. Snad nikde jinde v České republice jich nenajdete tolik. Připomínají dávné i současné osudy zdejších horalů a výletníků. U některých vás až zamrazí, jiné zase vyvolají na tváři úsměv. Jejich objevování není vždy snadné, neboť se často jedná o skrytá místa hluboko v lesích. Pojďte s námi objevovat tajemné příběhy Jizerských hor!
26. listopad 2024 8:00
Památky, Liberecký kraj