Úvod > Co chcete dělat? > Čedičové varhany u Hlinek
Příroda

Čedičové varhany u Hlinek

Čedičové varhany u Hlinek patří k nejhezčím ukázkám čedičového geologického jevu u nás. Nachází se v opuštěném lomu, asi 1 kilometr od obce Hlinky při levé straně silnice na Přílezy pod vrchem Hůrka ve Žlutické vrchovině.
Jedná se o čedičový výlev se sloupcovitou odlučností, lidově nazývaný kamenné varhany. Lomová stěna pod vrchem Hůrka (817 m. n. m.) s obnaženým profilem je vysoká až 20 a dlouhá zhruba 60 metrů.
 
Těžko si dnes představit, že se u poklidné vísky Hlinky na Karlovarsku, obklopené pastvinami, kdysi valila láva z nedaleké aktivní sopky na Hůrce. Rozžhavený čedič ztuhl a na dlouhé miliony let zůstal ukrytý pod zemí. Až koncem 19. století přišel člověk a začal na „obyčejném kopci“ začal dobývat kámen. Těžba však byla včas zastavena a zůstala tak odkrytá vnitřní struktura kopce. Od roku 1997 je oblast v okolí varhan o rozloze asi půl aru chráněným územím.

Aby monumentální skalní útvar stále hezky vynikal, odstraňuje průběžně Správa Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les v jeho okolí náletové dřeviny. Dno lomu a suťové pole pod jeho stěnou pokrývají běžné druhy rostlin. Z významných druhů lze zmínit orlíček obecný. V okolí pravidelně loví čáp černý.
Kostel sv. Bartoloměje Přílezy

Kostel sv. Bartoloměje Přílezy

Útvina, Karlovarský kraj
Viklan Dominik u Rybničné

Viklan Dominik u Rybničné

Karlovy Vary, Karlovarský kraj
Ležnický skanzen u Horního Slavkova

Ležnický skanzen u Horního Slavkova

Horní Slavkov, Karlovarský kraj

Ubytování a restaurace v okolí