Úvod > Výlety > Cesty krajinou > Výlet v sedle kola Českou Kanadou po stopách úzkokolejky

Výlet v sedle kola Českou Kanadou po stopách úzkokolejky

Máte rádi železnice, ale také se cítíte dobře v sedle kola? Pak je tento výlet určen právě vám! Pokud si během cyklistické sezóny vzpomenete na romantickou jízdu vláčkem v České Kanadě, nemusí zůstat pouze u vzpomínek. Nádhernou krajinou luk a lesů se můžete projet po stopách této oblíbené železničky na trase dlouhé necelých 40 km. Start i cíl je v Nové Bystřici a během okružní cesty se ocitnete například u stanice v Senotíně, Kaprouně, v Kunžaku či Střížovic.
Rybník v České KanaděKdy se na výlet vypravit? Kromě zimy kdykoliv, i když nejlepší čas pro návštěvu jsou letní měsíce, kdy jsou dlouhé dny a pěkné teplé počasí. Výlet vás zavede na lesní cesty a silničky III. třídy v blízkosti zmiňované úzkokolejné dráhy vedoucí z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice. Naše trasa začíná právě tam, u velmi zajímavého Muzea veteránů.

Pak pokračuje směrem na Hůrky a Senotín, kde se připojí na naučnou stezku Senotín, která vede okolo rybníka Skalkák. Silnička vás dovede k nádraží Senotín a pokračuje okolo kolejí do Kaprounu. Zatímco vesnička leží na kopci, k ikonické lesní zastávce Kaproun budete muset sjet po šotolinové cestě dolů, do lesa. Před sjezdem se můžete posilnit v Občerstvení u Vodníka. Na zastávce Kaproun uvidíte pomník Járy Cimrmana, jeho ohniště i jeho strom.

Úzkou lesní pěšinou se pak vydrápete vzhůru k lesní silničce směřující k rybníkům Horní Hladov, Dolní Hladov a Velký klikovský rybník. Pak opět pokračuje k další zastávce, tentokrát s názvem Kunžak-Lomy. Naše trasa se poté ubírá až k rozcetí s červenou značkou, kde ji následuje k rozcestí U Střížovické zastávky a dále ke Krvavému rybníku. Jedná se o lesní stezku v mokřinatém terénu mezi rybníky a potokem, takže ji nedoporučujeme po deštích či v blátivém počasí. Místo se dá snadno objet přes Střížovice (od křižovatky s červenou rovně a v obci doleva v Voseckému rybníku a na hráz Krvavého).

česká kanadaOd Krvavého rybníka pokračujeme do obce Hospříz a po cyklotrase 1242 mezi rybníky Lihovar a Bochník. Dalším budem je obec Kačlehy s příjemnou venkovskou hospůdkou (Hospoda Kačlehy). Čepuje se zde Bernard, točená limonáda a vyhlášené jsou i zdejší domácí buchty. Trasa pak vede dále na lokalitu zvanou Márinky a pak hlubokými lesy do vsi Číměř. Odtud je to pak už jen kousek do Nové Bystřice po hlavní silnici č. 128 a komu by se po této silnici nechtělo, může vyrazit k obci Lhota, Nový Vojířov a Smrčná. Projede se po malinkých silničkách III. třídy a uvidí nádhernou krajinu České Kanady.