Kunžak

Kunžak leží na okraji turisticky atraktivní oblasti zvané Česká Kanada plné skal, kamenů, lesů a rybníků. Cesty odtud míří do Jindřichova Hradce, do Dačic a do Telče, malebnou krajinou jižně od městečka se proplétá známá úzkokolejka z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice.

Co musíte vidět v Kunžaku

Jméno Kunžak vzešlo z německého názvu Königseck, Královský cíp. Dominantou městečka je kostel sv. Bartoloměje, rokoková kašna na náměstí a kašna z jednoho kusu kamene pod základní školou. Ke Kunžaku patří i několik menších osad, například Kaproun se zastávkou úzkokolejné železnice a sochou Járy Cimrmana, Mosty, Suchdol, Terezín, Valtínov a Zvůle. V okolních lesích se nacházejí četná uskupení balvanů; k nejznámějším patří vrchol Trkal u Suchdolu s viklanem, který se však od roku 1910 již neviklá.
 

Kouzelná místa České Kanady

Česká Kanada, to je mozaika lesů a pastvin, keře jalovců, kamenní mužíci, pastviny a osamocené balvany, jejichž povrch často zdobí miskovité prohlubně. Skalní útvary jsou častým cílem výletů, ať už jde o Vysoký kámen coby nejvyšší bod v okolí Kunžaku, Kamenný stůl u Kunějova, Ďáblův chléb u Zvůle, kde největší balvan vypadá jako rozříznutý bochník chleba, anebo Ďáblovu prdel v údolí jižně od Valtínova. Kousek od ní se nachází Havlova hora, na jejímž vrcholku zve k návštěvě rozhledna U Jakuba.
 

Komorník, vlaky, bizoni a pivo

Česká Kanada s řadou rybníků je oblíbeným místem pro letní odpočinek a rekreaci. K vyhledávaným místům patří rybník Komorník, který v roce 1575 nechal postavit Zachariáš z Hradce, moravský zemský komoří – právě podle toho získal rybník jméno. Úzkokolejkou se můžete svézt do Jindřichova Hradce nebo do Nové Bystřice, v Rožnově pak můžete navštívit Bison Ranchbizony, penzionem, wellness a restaurací, která je vyhlášená specialitami z bizoního masa a originálním svrchně kvašeným pivem Bizon.

Ubytování a restaurace

Rekreační areál Zvůle

Rekreační areál Zvůle

Kunžak, Jihočeský kraj
Chaty Zvůle

Chaty Zvůle

Kunžak, Jihočeský kraj