Úvod > Výlety > Zamilovaná místa týmu CzechTourismu > Poznejte magické kouzlo České Kanady

Poznejte magické kouzlo České Kanady

"Přehlížíte nejromantičtější koutek české země, vlní se terén do kopců a tmaví se lesními porosty, díváte se na nesčetné hladiny nejen velkých rybníků, ale hotových jezer orámovaných hustými lesy". Těmito výstižnými slovy popsal krajinu mezi jihočeskými městy Nová Bystřice a Slavnonice spisovatel a novinář z Jindřichova Hradce Jan Arnošt Trpák. Traduje se, že to byl on, kdo jako první použil pro toto magické místo název Česká Kanada.

Okolím Nové Bystřice s Lenkou Máčkovou

Česká KanadaV letním období se v blízkosti Nové Bystřice konají dětské stanové tábory. Jsou tu pro ně ideální podmínky – klid, krásná příroda a mnoho možností k výletům a procházkám. Řada táborníků se pak do České Kanady ráda vrací i v dospělosti.
 
Udělejte si pěší výlet po modré turistické značce do Kláštera u Nové Bystřice a objevte místo s tajemnou atmosférou. Při jižní straně kostela Nejsvětější Trojice se nacházejí zbytky kláštera paulánů. Příslušníci tohoto řádu přišli do této téměř liduprázdné krajiny na přelomu 15. a 16. století. Jejich klášter byl později vypálen a obnoven až roku 1626. Vláda Josefa II. však klášterům nepřála, a tak ho tento panovník nechal v roce 1785 zrušit. Konečné zkáze podlehl v 50. letech 20. století. Do dnešní doby se však dochoval raně barokní kostel s bohatě zařízeným interiérem. Oltář je zdoben sochami v nadživotní velikosti a centrem je obraz Rodiny Kristovy s Nejsvětější Trojicí z roku 1681. Pod oltářem se stékají tři prameny vyvěrající ve studánce venku před kostelem. Voda má prý léčivé účinky na oční neduhy. Kostel v Klášteře
 
Unikátní památkou kostela je řezbářský výtvor Strom života z roku 1720 od neznámého autora, v současnosti vystavený v Národní galerii v Praze. Podle pověsti ho vyřezal hříšný mnich během svého dlouhého věznění v klášterním podzemí.
 
Po domluvě kastelánkou se můžete se svíčkou nebo baterkou vypravit do rozlehlé podzemní krypty, kde byli v dávných dobách uchováváni zemřelí mniši. Dlouhé chodby údajně vedly až na hrad Landštejn
 
Na zpáteční cestě se v případě horkého počasí osvěžte u blízkého rybníka Osika, kde je možnost koupání. 
 

Na kole do Landštejna a Slavonic

Na kole Českou KanadouKlášterem vás provede také úsek cyklotrasy Greenways Praha – Vídeň z Nové Bystřice do Landštejna vhodná zejména pro období pozdního léta a na podzim. Naskytnou se vám úžasné vyhlídky na okolní krajinu. Okolní lesy jsou rájem houbařů a sběratelů lesních plodů. V Landštejně navštivte pozoruhodný hrad. Prohlédněte si hradní areál a malou expozici archeologických nálezů. Z věže je nádherný výhled na vodní nádrž Landštejn.
 
Z Landštejna si můžete vybrat z několika tras směřujících do Slavonic, pomezního městečka plného goticko renesančních památek. Každou třetí sobotu v září se tu koná tradiční jarmark na historickém náměstí s bohatým doprovodným programem a vepřovými hody. Milovníky tajuplných míst pak jistě potěší dva prohlídkové okruhy slavonickým podzemím.
 
Asi tři kilometry jihozápadním směrem od Slavonic leží vesnice Maříž proslavená svou keramickou dílnou. Namalovat si tu můžete hrneček nebo zvířátko dle vlastní fantazie pod vedením zkušených lektorů.
 

Výlet k sousedům

Na kole se dá z Nové Bystřice vydat i do sousedního Rakouska. V malé pohraniční obci Frates stojí v budově starého statku, na kterém údajně pobývala i císařovna Marie Terezie, zajímavá kulturní dílna. Zdejší Museum Humanum vlastní úctyhodnou sbírku sošek, amuletů, plastik a nástrojů z pěti kontinentů.