Deštná

Deštná se nachází v krajině lesů luk a rybníků na severní výspě Třeboňska, přibližně v polovině cesty mezi Táborem a Jindřichovým Hradcem. Mají tu ojedinělé muzeum provazů, letecké muzeum a jen kousek odtud láká k návštěvě Červená Lhota, jeden z nejpohádkovějších zámků Česka.

Co musíte vidět v Deštné

Dominantou Deštné je kostel sv. Ottona, vystavěný v první polovině 13. století řádem německých rytířů, jediný kostel v Čechách, zasvěcený tomuto bramberskému biskupovi. U sinice směrem ke Kamenici nad Lipou stojí renesanční poutní kaple sv. Jana Křtitele, postavená nad svatojánským minerálním pramenem. V 17. století tu bývaly dokonce lázně, kde bylo možné deštěnskou vodu nejen pít, ale také se v ní koupat, později se tu stáčela známá jihočeská minerální voda Deštěnka.
 

Jediné provaznické muzeum v Česku

Dlouholetá tradice provaznictví v Deštné se datuje od druhé poloviny 18. století, kdy se do městečka přistěhoval ze Slezska rod Kliků.

Poslední provazník z tohoto rodu Karel Klik zřídil v bývalé dílně svého domu provaznické muzeum, první a doposud jediné svého druhu v Česku. Kromě dobových provaznických strojů a nářadí se dozvíte, jak se zpracovávaly len a konopí, jak se zkoušela pevnost provazů a jak vypadalo provaznické řemeslo v době, kdy místo elektřiny poháněly stroje voda a pára.
 

Kolem Deštné na kole i pěšky

Některá města nemají žádné muzeum, nevelká Deštná má dokonce dvě. Tím druhým je Letecké muzeum, které vytvořili členové Klubu historie letectví z Jindřichova Hradce na náměstí v bývalém kině. Modrá turistická značka vás dovede do obce Jižná a dál k Zámeckému rybníku, v němž na skále stojí romantický zámek Červená Lhota. V letních měsících se po rybníku můžete projet na lodičce, po jeho březích vede žlutě značená trasa.
 

Aktivity ve městě Deštná

Minerální voda Deštěnka

Jméno Deštné v jižních Čechách rozšířila radioaktivní minerální voda zvaná "Deštěnka", u jejíhož pramene byly založeny lázně, v minulosti hojně navštěvované.
Deštná, Jihočeský kraj

Letecké muzeum v Deštné

Navštivte expozici o letectví v Deštné a prohlédněte si několik unikátů. V objektu bývalého kina města Deštná vytvořili členové Klubu historie letectví v Jindřichově Hradci expozici Leteckého muzea. Expozice je rozdělena na válečnou a poválečnou část.
Deštná, Jihočeský kraj

Poutní kaple sv. Jana Křtitele v Deštné

Renesanční kostelík byl vystavěn nad Svatojánským pramenem počátkem 17. století. Průčelí kostelíka je označeno latinským nápisem "Benedicite Fontes Domino" (Blahořečte pramenu Páně) s chronogramem 1600.
Deštná, Jihočeský kraj

Provaznické muzeum v Deštné

Historie provaznictví s praktickou ukázkou! Expozice, jediná v Čechách, představuje historii i současnost provaznického řemesla i provaznických rodů. Uvidíte zde praktickou ukázku řemesla na dobových strojích.
Deštná, Jihočeský kraj

Kostel sv. Ottona v Deštné

Jediný kostel v Čechách zasvěcený bamberskému biskupovi Ottonovi se nalézá v městečku Deštná na Jindřichohradecku. Byl postaven řádem německých rytířů již ve 13. století a z původního pozdně románského jádra se do dnešní doby dochoval portál a sloup u vítězného oblouku.
Deštná, Jihočeský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Česká Kanada


Poznejte magické kouzlo České Kanady

"Přehlížíte nejromantičtější koutek české země, vlní se terén do kopců a tmaví se lesními porosty, díváte se na nesčetné hladiny nejen velkých rybníků, ale hotových jezer orámovaných hustými lesy". Těmito výstižnými slovy popsal krajinu mezi jihočeskými městy Nová Bystřice a Slavnonice spisovatel a novinář z Jindřichova Hradce Jan Arnošt Trpák. Traduje se, že to byl on, kdo jako první použil pro toto magické místo název Česká Kanada.

Bílá paní na Jindřichově Hradci láká na výlet

Bílé paní patří k nejpověstnějším strašidlům, která se na českých hradech, zámcích a tvrzích objevují. V široké paletě hradních a zámeckých strašidel patří také mezi zjevení nejdůstojnější, která se zpravidla jen tiše objevují, projdou kolem vás a zase mizí.
Jindřichův Hradec, Na hrady a zámky

Výlet v sedle kola Českou Kanadou po stopách úzkokolejky

Máte rádi železnice, ale také se cítíte dobře v sedle kola? Pak je tento výlet určen právě vám! Pokud si během cyklistické sezóny vzpomenete na romantickou jízdu vláčkem v České Kanadě, nemusí zůstat pouze u vzpomínek. Nádhernou krajinou luk a lesů se můžete projet po stopách této oblíbené železničky na trase dlouhé necelých 40 km. Start i cíl je v Nové Bystřici a během okružní cesty se ocitnete například u stanice v Senotíně, Kaprouně, v Kunžaku či Střížovic.
Nová Bystřice, Cesty krajinou