Deštná

Deštná se nachází v krajině lesů luk a rybníků na severní výspě Třeboňska, přibližně v polovině cesty mezi Táborem a Jindřichovým Hradcem. Mají tu ojedinělé muzeum provazů, letecké muzeum a jen kousek odtud láká k návštěvě Červená Lhota, jeden z nejpohádkovějších zámků Česka.

Co musíte vidět v Deštné

Dominantou Deštné je kostel sv. Ottona, vystavěný v první polovině 13. století řádem německých rytířů, jediný kostel v Čechách, zasvěcený tomuto bramberskému biskupovi. U sinice směrem ke Kamenici nad Lipou stojí renesanční poutní kaple sv. Jana Křtitele, postavená nad svatojánským minerálním pramenem. V 17. století tu bývaly dokonce lázně, kde bylo možné deštěnskou vodu nejen pít, ale také se v ní koupat, později se tu stáčela známá jihočeská minerální voda Deštěnka.
 

Jediné provaznické muzeum v Česku

Dlouholetá tradice provaznictví v Deštné se datuje od druhé poloviny 18. století, kdy se do městečka přistěhoval ze Slezska rod Kliků.

Poslední provazník z tohoto rodu Karel Klik zřídil v bývalé dílně svého domu provaznické muzeum, první a doposud jediné svého druhu v Česku. Kromě dobových provaznických strojů a nářadí se dozvíte, jak se zpracovávaly len a konopí, jak se zkoušela pevnost provazů a jak vypadalo provaznické řemeslo v době, kdy místo elektřiny poháněly stroje voda a pára.
 

Kolem Deštné na kole i pěšky

Některá města nemají žádné muzeum, nevelká Deštná má dokonce dvě. Tím druhým je Letecké muzeum, které vytvořili členové Klubu historie letectví z Jindřichova Hradce na náměstí v bývalém kině. Modrá turistická značka vás dovede do obce Jižná a dál k Zámeckému rybníku, v němž na skále stojí romantický zámek Červená Lhota. V letních měsících se po rybníku můžete projet na lodičce, po jeho březích vede žlutě značená trasa.
 

Akce

Deštník fest 2023

První den patří a divadelnímu publikum, kdy se nám představí ochotníci z Deštné Druhý den je věnován kvalitní mezižánrové hudební produkci, která představí známé české kapely a interprety.
Deštná, Jihočeský kraj

Aktivity

Letecké muzeum v Deštné

Navštivte expozici o letectví v Deštné a prohlédněte si několik unikátů. V objektu bývalého kina města Deštná vytvořili členové Klubu historie letectví v Jindřichově Hradci expozici Leteckého muzea. Expozice je rozdělena na válečnou a poválečnou část.
Deštná, Jihočeský kraj

Minerální voda Deštěnka

Jméno Deštné v jižních Čechách rozšířila radioaktivní minerální voda zvaná "Deštěnka", u jejíhož pramene byly založeny lázně, v minulosti hojně navštěvované.
Deštná, Jihočeský kraj

Kostel sv. Ottona v Deštné

Jediný kostel v Čechách zasvěcený bamberskému biskupovi Ottonovi se nalézá v městečku Deštná na Jindřichohradecku. Byl postaven řádem německých rytířů již ve 13. století a z původního pozdně románského jádra se do dnešní doby dochoval portál a sloup u vítězného oblouku.
Deštná, Jihočeský kraj

Poutní kaple sv. Jana Křtitele v Deštné

Renesanční kostelík byl vystavěn nad Svatojánským pramenem počátkem 17. století. Průčelí kostelíka je označeno latinským nápisem "Benedicite Fontes Domino" (Blahořečte pramenu Páně) s chronogramem 1600.
Deštná, Jihočeský kraj

Provaznické muzeum v Deštné

Historie provaznictví s praktickou ukázkou! Expozice, jediná v Čechách, představuje historii i současnost provaznického řemesla i provaznických rodů. Uvidíte zde praktickou ukázku řemesla na dobových strojích.
Deštná, Jihočeský kraj

Pojeďte na výlet


Výlet za vorařskými tradicemi: po Vltavě z jižních Čech do Prahy

Vydejte se s portálem Kudy z nudy na výlet za tradicemi vorařství! Ukážeme vám místa spojená se stavbou vorů a jejich plavením po řekách, zajímavá muzea, zbytky staré potahové cesty i legendární Svatojánské proudy. A co víc, v Praze si vyzkoušíte, jak se takový vor řídí, a v Českém Krumlově se navíc přímo na vorech svezete!
výlet za tradicemi vorařství, Za památkami UNESCO

Letní Český Krumlov aktivně i relaxačně

Perlu nejen Jihočeského kraje, ale celé země snad každý z nás aspoň jednou navštívil. Věděli jste však, že se v Českém Krumlově dá kromě památek vyrazit i za kulturou nebo kde si dát čerstvé ryby? To a mnohem více prozradil ve svém tipu na víkend ředitel CzechTourism Jan Herget, který o tomto městě říká, že je jedno z nejkrásnějších na světě.
Výlet po Českém Krumlově a okolí, Zamilovaná místa týmu CzechTourismu

Karavanem od jara do zimy: jižní Čechy a cesta za selským barokem

Plánujete dovolenou s domečkem na kolečkách v jižních Čechách? Rozhodně neuděláte chybu, na výletníky tu čekají tisíce krásných míst, cyklostezek i skvělých kempů. Tentokrát se s karavanem vydáme na cestu za krásami selského baroka. Vesnic s malebnými selskými statky, sýpkami, stodolami, bránami a klenutými vjezdy je tolik, že si na výlet můžete vyhradit sobotu a neděli, prodloužený víkend a klidně i týdenní dovolenou.
selské baroko na jihu Čech, Cesty krajinou

Běžecká trasa městem Písek

Písek je znám především pro svůj nejstarší kamenný most v Čechách, který vám doporučujeme navštívit, ale rádi bychom vám dali tip na rovinatou běžeckou trasu, která je vhodná především pro začátečníky. Můžete si zde v příjemném prostředí u řeky Otavy nasbírat své běžecké či chodecké kilometry a třeba vás přitom napadnou i nějaké verše.
běh Pískem, Cesty pro zdraví