Deštná

Deštná se nachází v krajině lesů luk a rybníků na severní výspě Třeboňska, přibližně v polovině cesty mezi Táborem a Jindřichovým Hradcem. Mají tu ojedinělé muzeum provazů, letecké muzeum a jen kousek odtud láká k návštěvě Červená Lhota, jeden z nejpohádkovějších zámků Česka.

Co musíte vidět v Deštné

Dominantou Deštné je kostel sv. Ottona, vystavěný v první polovině 13. století řádem německých rytířů, jediný kostel v Čechách, zasvěcený tomuto bramberskému biskupovi. U sinice směrem ke Kamenici nad Lipou stojí renesanční poutní kaple sv. Jana Křtitele, postavená nad svatojánským minerálním pramenem. V 17. století tu bývaly dokonce lázně, kde bylo možné deštěnskou vodu nejen pít, ale také se v ní koupat, později se tu stáčela známá jihočeská minerální voda Deštěnka.
 

Jediné provaznické muzeum v Česku

Dlouholetá tradice provaznictví v Deštné se datuje od druhé poloviny 18. století, kdy se do městečka přistěhoval ze Slezska rod Kliků.

Poslední provazník z tohoto rodu Karel Klik zřídil v bývalé dílně svého domu provaznické muzeum, první a doposud jediné svého druhu v Česku. Kromě dobových provaznických strojů a nářadí se dozvíte, jak se zpracovávaly len a konopí, jak se zkoušela pevnost provazů a jak vypadalo provaznické řemeslo v době, kdy místo elektřiny poháněly stroje voda a pára.
 

Kolem Deštné na kole i pěšky

Některá města nemají žádné muzeum, nevelká Deštná má dokonce dvě. Tím druhým je Letecké muzeum, které vytvořili členové Klubu historie letectví z Jindřichova Hradce na náměstí v bývalém kině. Modrá turistická značka vás dovede do obce Jižná a dál k Zámeckému rybníku, v němž na skále stojí romantický zámek Červená Lhota. V letních měsících se po rybníku můžete projet na lodičce, po jeho březích vede žlutě značená trasa.
 

Aktivity

Letecké muzeum v Deštné

Letecké muzeum v Deštné

Deštná, Jihočeský kraj
Minerální voda Deštěnka

Minerální voda Deštěnka

Deštná, Jihočeský kraj
Provaznické muzeum v Deštné

Provaznické muzeum v Deštné

Deštná, Jihočeský kraj
Kostel sv. Ottona v Deštné

Kostel sv. Ottona v Deštné

Deštná, Jihočeský kraj