Úvod > Kam pojedete? > Jihočeský kraj > Třeboňsko > Stráž nad Nežárkou

Stráž nad Nežárkou

V jižních Čechách v polovině cesty mezi Jindřichovým Hradcem a Třeboní leží městečko Stráž nad Nežárkou. Iniciály „ED“ na bráně zámku připomínají doby, kdy jej na počátku 20. století vlastnila světoznámá operní pěvkyně Ema Destinnová. Město znají také vodáci, plavící se po známé řece Lužnici.

Stráž nad Nežárkou: zámek Emy Destinnové

Když slavná pěvkyně Ema Destinnová hledala místo, kam by se mohla vracet z turné po světových pódiích a kde by mohla v létě nerušeně odpočívat, do oka jí padla právě Stráž. Zanedbaný zámeček koupila v roce 1914 a žila tu až do své smrti roku 1930. Současná majitelka, paní Radoslava Doubravová, vrátila vrátit Stráži podobu z doby, kdy tu byla Destinnová doma. Expozici světoznámé pěvkyně doplňují kostýmy, prohlídka soukromých pokojů i kuriózní věštírny, kde Destinnová s přáteli vyvolávala duchy.
 

Na návštěvu ke slavné zpěvačce

Destinnová Stráž nad Nežárkou milovala; tady měla konečně čas na přátele a své soukromé záliby: pořádání sbírek, psaní sladkobolných románů inspirovaných minulostí strážského zámku, neúspěšnou výrobu likérů, okultní vědy, spiritismus a rybaření. Přání být po smrti pochovaná v parku strážského zámku se jí však nikdy nesplnilo; její hrob najdete v Praze na vyšehradském Slavíně. Dodnes však střeží svůj zámek coby Strážská černá paní; její obraz uvidíte při prohlídce zámku.
 

Toulky po okolí Stráže

Možná se do Stráže podíváte při některém ze zámeckých koncertů, možná se tu zastavíte při plavbě po Lužnici nebo řece Nežárce. Prohlédněte si také Černickou oboru, která se proslavila zejména na přelomu 18. a 19. století coby místo konání velkých parforsních honů – honů s pomocí štvoucích psů a jezdeckých koní, na něž se v podzimních měsících sjíždělo panstvo z celé monarchie.

Aktivity

Hrad a zámek Stráž nad Nežárkou – největší expozice Emy Destinnové

Expozice ve Stráži nad Nežárkou je věnována významné operní pěvkyni Emě Destinnové, která zde prožila část svého života. Zároveň je místem konání koncertního programu "Zámek plný hudby".
Stráž nad Nežárkou, Jihočeský kraj

Cyklotrasa Lužnice – Nežárka

Cyklotrasa Lužnice – Nežárka má dvě větve sledující řeky Nežárku a Lužnici až po soutok s Vltavou u Týna nad Vltavou. Vyznačená je zatím část Nežárka.
Stráž nad Nežárkou, Jihočeský kraj

Fähnrichův mlýn – relaxace ve mlýně na kraji lesa u řeky Nežárky

Objekt bývalého Fähnrichova mlýna se nachází v romantickém prostředí polosamoty na kraji lesa u řeky Nežárky. Místní prostředí nabízí rodinnou rekreaci, spoustu zábavy pro děti, koupání v místě, rybolov v řece a okolních rybnících.
Stráž nad Nežárkou, Jihočeský kraj

Městská památková zóna Stráž nad Nežárkou – město známé díky pěvkyni Emě Destinnové

Stráž nad Nežárkou je jihočeské město, nacházající se přibližně v polovině cesty mezi Jindřichovým Hradcem a Třeboní. Město je spojeno s památkou slavné pěvkyně Emy Destinnové, která zakoupila zdejší zámek, a žila zde až do své smrti v roce 1930.
Stráž nad Nežárkou, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace

Autokemp U Skalníků

Autokemp U Skalníků se nachází v klidném prostředí u řeky Nežárky, 2 km od Stráže nad Nežárkou. Kemp je vhodný pro rodiny s dětmi, seniory s vnoučaty, cykloturistiku, pěší turisty, pejskaře, houbaře, sběrače lesních plodů, rybáře, vodáky a všechny, kdo si chtějí v klidném prostředí odpočinout.
Stráž nad Nežárkou, Jihočeský kraj

Penzion Pístina

Bývalá zemědělská usedlost z počátku 16. století leží v malebné krajině jižních Čech, v chráněné krajinné oblasti Třeboňska, která je uznanou biosférickou rezervací UNESCO. Penzion prošel celkovou rekonstrukcí, při které byly zachovány původní prvky venkovské architektury.
Stráž nad Nežárkou, Jihočeský kraj

Penzion Příbrazský Stráž nad Nežárkou

Penzion Příbrazský se nachází v krajině třeboňských rybníků. Byl pojmenován po nedalekém Příbrazském rybníku, ale ubytovat se můžete i v apartmánech pojmenovaných jako Víra, Láska, Dobrá Vůle, Skutek a Rod. To jsou jedna z mnoha jmen rybníků Nadějské soustavy nedaleko Lomnice nad Lužnicí.
Stráž nad Nežárkou, Jihočeský kraj

Pojeďte na výlet


Po stopách šlechtických rodů: s Rožmberky po jižních Čechách z hradu Rožmberk do Vyššího Brodu

Výlet po stopách rodu Rožmberků nemůže začít jinde než tam, kde byli doma a kde vybudovali své malé království: v jižních Čechách. Ačkoli rod vymřel už před čtyřmi staletími, dodnes nás na cestách provází rožmberské růže i legendy o rožmberské bílé paní nebo o tajuplné rožmberské hrobce.
po stopách rodu Rožmberků, Na hrady a zámky

Výlet za vorařskými tradicemi: po Vltavě z jižních Čech do Prahy

Vydejte se s portálem Kudy z nudy na výlet za tradicemi vorařství! Ukážeme vám místa spojená se stavbou vorů a jejich plavením po řekách, zajímavá muzea, zbytky staré potahové cesty i legendární Svatojánské proudy. A co víc, v Praze si vyzkoušíte, jak se takový vor řídí, a v Českém Krumlově se navíc přímo na vorech svezete!
výlet za tradicemi vorařství, Za památkami UNESCO

Letní Český Krumlov aktivně i relaxačně

Perlu nejen Jihočeského kraje, ale celé země snad každý z nás aspoň jednou navštívil. Věděli jste však, že se v Českém Krumlově dá kromě památek vyrazit i za kulturou nebo kde si dát čerstvé ryby? To a mnohem více prozradil ve svém tipu na víkend ředitel CzechTourism Jan Herget, který o tomto městě říká, že je jedno z nejkrásnějších na světě.
Výlet po Českém Krumlově a okolí, Zamilovaná místa týmu CzechTourismu

Karavanem od jara do zimy: jižní Čechy a cesta za selským barokem

Plánujete dovolenou s domečkem na kolečkách v jižních Čechách? Rozhodně neuděláte chybu, na výletníky tu čekají tisíce krásných míst, cyklostezek i skvělých kempů. Tentokrát se s karavanem vydáme na cestu za krásami selského baroka. Vesnic s malebnými selskými statky, sýpkami, stodolami, bránami a klenutými vjezdy je tolik, že si na výlet můžete vyhradit sobotu a neděli, prodloužený víkend a klidně i týdenní dovolenou.
selské baroko na jihu Čech, Cesty krajinou