Úvod > Kam pojedete? > Jihočeský kraj > Česká Kanada > Český Rudolec

Český Rudolec

Česká Kanada je malebná krajina lesů, skal a rybníků na rozhraní Čech a Moravy. Právě tady, západně od Dačic leží Český Rudolec. Už zdálky uvidíte věž novogotického zámku, podobnou věžím zámku Hluboká, najdete tu také pivovar, pivní lázně a ranč s ekologickým chovem bizonů.

Český Rudolec: malá sestra velké Hluboké

Perlou Českého Rudolce i celé České Kanady je zámek ve stylu tudorovské gotiky, přezdívaný Malá Hluboká. Na rozdíl od „velké“ Hluboké měl rudolecký zámek smůlu: po druhé světové válce chátral, od 70. let byl opuštěný. Dnes tvoří celek společně s penzionem, restaurací, zámeckým pivovarem, pivními lázněmi a informačním centrem. K památkám Českého Rudolce patří rovněž původně gotický kostel sv. Jana Křtitele a hřbitovní kaple sv. Kříže, která stojí na konci dnes již zaniklé křížové cesty.
 

Graselovy stezky

Krajina po obou stranách moravsko-rakouské hranice byla na počátku 19. století rejdištěm Johanna Georga Grasela (1790–1818) a jeho tlupy. Kariéra dobrodruha, jehož jméno se stalo synonymem pro člověka špatného chování, vyvrcholila v letech 1813 až 1815, kdy spáchal přes 70 loupeží. Místy kde žil a loupil, se proplétá síť Graselových stezek. Zavedou vás například ke Graselově sluji, k romantickým Filipovým kamenům anebo na vrch Skalka u Horního Radíkova, kterému se zkomolením německého názvu Kupferstein mezi lidmi říká Kofrštán.
 

Skály, rozhledna a bizoni

Kolem Českého Rudolce objevíte řadu zajímavých míst, například lesní židovský hřbitov u Markvarce anebo vodní pilu v Peníkově, unikátní technickou památku z poloviny 19. století. V RožnověBison Ranchem a restaurací připravují speciality z bizoního masa, u Valtínova čeká na malé i velké lesopark U Jakubarozhlednou, řadou atrakcí pro děti a naučnými stezkami. V okolních lesích se skrývá řada skalních útvarů a pomníčků, například Francouzský kámen nebo kuriózní Ďáblova prdel.

Turistická informační centra


Přírodní park Česká Kanada

Českou Kanadou je nazývána příhraniční oblast mezi městy Slavonice, Nová Bystřice a Kunžak. Její rozloha činí cca 250 km². Přírodní park Česká Kanada zde byl vyhlášen roku 1994.
Český Rudolec, Jihočeský kraj

Bison Ranch Rožnov v České Kanadě

Osada Rožnov, obklopená nádhernými lesy, loukami a pastvinami, leží u Českého Rudolce uprostřed přírodního parku Česká Kanada. V roce 2007 tu manželé Dirk a Eva van de Poel koupili ruinu starého statku a pustili se do ekologického chovu bizonů, na české poměry neobvyklých hospodářských zvířat.
Český Rudolec, Jihočeský kraj

Zámek Český Rudolec přezdívaný Malá Hluboká

Český Rudolec nazývaný též Malá Hluboká nebo Moravská Hluboká je zámek stojící ve stejnojmenné obci, nedaleko Dačic.
Český Rudolec, Jihočeský kraj

Zámecké pivní lázně v Českém Rudolci

Navštivte naše zámecké pivní lázně v Zájezdním hostinci v Českém Rudolci a dopřejte si koupel vznešených Vladyků.
Český Rudolec, Jihočeský kraj

Vodní pila a Doubkův mlýn Peníkov

Doba vzniku vodní pily s mlýnem není známa, vnitřní vybavení pily se datuje k roku 1865. Dnes je pila uvedena zpět do funkčního stavu a je možné jí navštívit.
Český Rudolec, Jihočeský kraj

Filipovy kameny u Horního Radíkova

Horní Radíkov je malá víska poblíž Českého Rudolce. Seskupení obřích balvanů v korytu potoka, tzv. Filipovy kameny, najdeme v lesích pod Havlovou horou při cestě z Horního Radíkova na Nový Svět.
Český Rudolec, Jihočeský kraj

Skalka Měděný vrch – Kofrštán u Radíkova

Vrchol nedaleko osady Nový Svět u Radíkova je znám jako Měděný vrch – z německého Kuferstein (Měděný kámen). Lidově zkomolený jako Kofrštán.
Český Rudolec, Jihočeský kraj

Francouzský kámen u Českého Rudolce

Romantické zastavení na stezce mezi vodní pilou Penikov a Českým Rudolcem je upomínkou na pány českorudoleckého panství, kteří romanticky udržovali rozsáhlé území kolem Českého Rudolce.
Český Rudolec, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace

Pivovar Grasel v Českém Rudolci

První pivovar byl v Českém Rudolci již v roce 1539. Současný moderní provoz, který na tuto tradici navazuje byl otevřen v roce 2015.
Český Rudolec, Jihočeský kraj

Penzion Matějovec u Českého Rudolce

Matějovec38 představuje unikátní koncept ubytování. V rodinném prostředí zrekonstruovaného statku vzniklo 10 pokojů ve vysokém standardu. Každý pokoj má svůj vlastní styl, všechny ale spojuje nejvyšší kvalita použitých přírodních materiálů.
Český Rudolec, Jihočeský kraj

Pojeďte na výlet


Po stopách šlechtických rodů: s Rožmberky po jižních Čechách z hradu Rožmberk do Vyššího Brodu

Výlet po stopách rodu Rožmberků nemůže začít jinde než tam, kde byli doma a kde vybudovali své malé království: v jižních Čechách. Ačkoli rod vymřel už před čtyřmi staletími, dodnes nás na cestách provází rožmberské růže i legendy o rožmberské bílé paní nebo o tajuplné rožmberské hrobce.
po stopách rodu Rožmberků, Na hrady a zámky

Výlet za vorařskými tradicemi: po Vltavě z jižních Čech do Prahy

Vydejte se s portálem Kudy z nudy na výlet za tradicemi vorařství! Ukážeme vám místa spojená se stavbou vorů a jejich plavením po řekách, zajímavá muzea, zbytky staré potahové cesty i legendární Svatojánské proudy. A co víc, v Praze si vyzkoušíte, jak se takový vor řídí, a v Českém Krumlově se navíc přímo na vorech svezete!
výlet za tradicemi vorařství, Za památkami UNESCO

Letní Český Krumlov aktivně i relaxačně

Perlu nejen Jihočeského kraje, ale celé země snad každý z nás aspoň jednou navštívil. Věděli jste však, že se v Českém Krumlově dá kromě památek vyrazit i za kulturou nebo kde si dát čerstvé ryby? To a mnohem více prozradil ve svém tipu na víkend ředitel CzechTourism Jan Herget, který o tomto městě říká, že je jedno z nejkrásnějších na světě.
Výlet po Českém Krumlově a okolí, Zamilovaná místa týmu CzechTourismu

Karavanem od jara do zimy: jižní Čechy a cesta za selským barokem

Plánujete dovolenou s domečkem na kolečkách v jižních Čechách? Rozhodně neuděláte chybu, na výletníky tu čekají tisíce krásných míst, cyklostezek i skvělých kempů. Tentokrát se s karavanem vydáme na cestu za krásami selského baroka. Vesnic s malebnými selskými statky, sýpkami, stodolami, bránami a klenutými vjezdy je tolik, že si na výlet můžete vyhradit sobotu a neděli, prodloužený víkend a klidně i týdenní dovolenou.
selské baroko na jihu Čech, Cesty krajinou