Úvod > Kam pojedete? > Jihočeský kraj > Česká Kanada > Český Rudolec

Český Rudolec

Česká Kanada je malebná krajina lesů, skal a rybníků na rozhraní Čech a Moravy. Právě tady, západně od Dačic leží Český Rudolec. Už zdálky uvidíte věž novogotického zámku, podobnou věžím zámku Hluboká, najdete tu také pivovar, pivní lázně a ranč s ekologickým chovem bizonů.

Český Rudolec: malá sestra velké Hluboké

Perlou Českého Rudolce i celé České Kanady je zámek ve stylu tudorovské gotiky, přezdívaný Malá Hluboká. Na rozdíl od „velké“ Hluboké měl rudolecký zámek smůlu: po druhé světové válce chátral, od 70. let byl opuštěný. Dnes tvoří celek společně s penzionem, restaurací, zámeckým pivovarem, pivními lázněmi a informačním centrem. K památkám Českého Rudolce patří rovněž původně gotický kostel sv. Jana Křtitele a hřbitovní kaple sv. Kříže, která stojí na konci dnes již zaniklé křížové cesty.
 

Graselovy stezky

Krajina po obou stranách moravsko-rakouské hranice byla na počátku 19. století rejdištěm Johanna Georga Grasela (1790–1818) a jeho tlupy. Kariéra dobrodruha, jehož jméno se stalo synonymem pro člověka špatného chování, vyvrcholila v letech 1813 až 1815, kdy spáchal přes 70 loupeží. Místy kde žil a loupil, se proplétá síť Graselových stezek. Zavedou vás například ke Graselově sluji, k romantickým Filipovým kamenům anebo na vrch Skalka u Horního Radíkova, kterému se zkomolením německého názvu Kupferstein mezi lidmi říká Kofrštán.
 

Skály, rozhledna a bizoni

Kolem Českého Rudolce objevíte řadu zajímavých míst, například lesní židovský hřbitov u Markvarce anebo vodní pilu v Peníkově, unikátní technickou památku z poloviny 19. století. V RožnověBison Ranchem a restaurací připravují speciality z bizoního masa, u Valtínova čeká na malé i velké lesopark U Jakubarozhlednou, řadou atrakcí pro děti a naučnými stezkami. V okolních lesích se skrývá řada skalních útvarů a pomníčků, například Francouzský kámen nebo kuriózní Ďáblova prdel.

Aktivity v obci Český Rudolec

Přírodní park Česká Kanada

Českou Kanadou je nazývána příhraniční oblast mezi městy Slavonice, Nová Bystřice a Kunžak. Její rozloha činí cca 250 km². Přírodní park Česká Kanada zde byl vyhlášen roku 1994.
Český Rudolec, Jihočeský kraj

Via Czechia – Jižní stezka

Jižní stezka je po Severní stezce druhou nejdelší trasou Via Czechia a druhou nejdelší dálkovou trasou v ČR. Trasa pro pěší, cyklisty a běžkaře spojuje nejvýchodnější a nejzápadnější body ČR a vede převážně jižním příhraničím.
Český Rudolec, Jihočeský kraj

Via Czechia – dálkové stezky napříč Českem

Stezky Via Czechia představují ucelený, důkladně zmapovaný a podrobně popsaný systém nejdelších turistických a poutních dálkových tras v České republice. Stezky propojují krajní body ČR a vedou napříč zemí, středem, pohraničím i po historických hranicích.
Český Rudolec, Jihočeský kraj

Zámek Český Rudolec přezdívaný Malá Hluboká

Český Rudolec nazývaný též Malá Hluboká nebo Moravská Hluboká je zámek stojící ve stejnojmenné obci, nedaleko Dačic.
Český Rudolec, Jihočeský kraj

Bison Ranch Rožnov v České Kanadě

Osada Rožnov, obklopená nádhernými lesy, loukami a pastvinami, leží u Českého Rudolce uprostřed přírodního parku Česká Kanada. V roce 2007 tu manželé Dirk a Eva van de Poel koupili ruinu starého statku a pustili se do ekologického chovu bizonů, na české poměry neobvyklých hospodářských zvířat.
Český Rudolec, Jihočeský kraj

Via Czechia – Českomoravská stezka

Vydejte se pěšky nebo na kole po zemské hranici Čech a Moravy. Přibližně 350 kilometrů dlouhá Českomoravská stezka je součástí sítě tras Via Czechia a vede souběžně s historickou hranicí mezi Královstvým Českým a Markrabstvím Moravským od Králického Sněžníku až ke Slavonicím.
Český Rudolec, Jihočeský kraj

Graselovy stezky – vydejte se do míst, kde loupil „grázl“ Johann Georg Grasel

Graselovy stezky vedou po obou stranách česko – rakouské hranice, územím mezi jihočeskou Novou Bystřicí a jihomoravskými Novými Syrovicemi, místy, kde loupil a skrýval se Johann Georg Grasel. Ještě jako mladík se tento syn žebračky a rasa stal vůdcem loupežné bandy, které se obával celý kraj.
Český Rudolec, Jihočeský kraj

Únikovka venku

Venkovní únikové hry v přírodě, ve městě nebo po hospodách. Objevte některou ze 14 aktraktivních tras. S rodinou, přáteli nebo kolegy.
Český Rudolec, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v obci Český Rudolec

Pivovar Grasel v Českém Rudolci

První pivovar byl v Českém Rudolci již v roce 1539. Současný moderní provoz, který na tuto tradici navazuje byl otevřen v roce 2015.
Český Rudolec, Jihočeský kraj

Penzion Matějovec u Českého Rudolce

Matějovec38 představuje unikátní koncept ubytování. V rodinném prostředí zrekonstruovaného statku vzniklo 10 pokojů ve vysokém standardu. Každý pokoj má svůj vlastní styl, všechny ale spojuje nejvyšší kvalita použitých přírodních materiálů.
Český Rudolec, Jihočeský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Česká Kanada


Poznejte magické kouzlo České Kanady

"Přehlížíte nejromantičtější koutek české země, vlní se terén do kopců a tmaví se lesními porosty, díváte se na nesčetné hladiny nejen velkých rybníků, ale hotových jezer orámovaných hustými lesy". Těmito výstižnými slovy popsal krajinu mezi jihočeskými městy Nová Bystřice a Slavnonice spisovatel a novinář z Jindřichova Hradce Jan Arnošt Trpák. Traduje se, že to byl on, kdo jako první použil pro toto magické místo název Česká Kanada.

Bílá paní na Jindřichově Hradci láká na výlet

Bílé paní patří k nejpověstnějším strašidlům, která se na českých hradech, zámcích a tvrzích objevují. V široké paletě hradních a zámeckých strašidel patří také mezi zjevení nejdůstojnější, která se zpravidla jen tiše objevují, projdou kolem vás a zase mizí.
Jindřichův Hradec, Na hrady a zámky

Výlet v sedle kola Českou Kanadou po stopách úzkokolejky

Máte rádi železnice, ale také se cítíte dobře v sedle kola? Pak je tento výlet určen právě vám! Pokud si během cyklistické sezóny vzpomenete na romantickou jízdu vláčkem v České Kanadě, nemusí zůstat pouze u vzpomínek. Nádhernou krajinou luk a lesů se můžete projet po stopách této oblíbené železničky na trase dlouhé necelých 40 km. Start i cíl je v Nové Bystřici a během okružní cesty se ocitnete například u stanice v Senotíně, Kaprouně, v Kunžaku či Střížovic.
Nová Bystřice, Cesty krajinou