!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Skalní město Stálkov v České Kanadě
Příroda

Skalní město Stálkov v České Kanadě

Stálkov je malá víska nedaleko Slavonic. V blízkém okolí obce se nachází jednak řada skalních útvarů. Větším seskupením skalek a balvanů zde vzniklo menší skalní město.
Výraznou a zajímavou kamennou akropoli najdete na žluté turistické trase vedoucí ze Stálkova do Vlastkovce. V blízkosti skautské základny zaujme především výrazná vrcholová skála a seskupení volně ležících kamenů. Dominantou lokality je výrazný skalní blok s věšteckou miskou na vrcholové plošině, boční trhlinou a převisem. V jeho okolí se nacházejí další osamocené kameny i kamenná seskupení, některé z nich mají funkci dolmenu či cairnu.

Východní částí katastru Stálkova prochází naučná stezka ze Slavonic do Českého Rudolce, vedoucí kolem několika skalních skupin s typickými ukázkami zvětrávání žuly. V lese vpravo od silnice ze Stálkova do Matějovce se na plošině s několika drobnými žulovými klenbami zachovala i část zaniklé plužiny, s dobře patrnými řadami mezí. Zajímavé jednotlivé i seskupené balvany naleznete také kolem Bukového vrchu, na začátku žluté turistické trasy směrem na Landštejn.


Esoterické vlastnosti zdejších balvanů

Meditující člověk se zde, dle tvrzení esoteriků, může napojit na energetický otisk původní krajiny a komunikovat se zdejšími starými bytostmi. Místo umožňuje také propojení s živly, nejvýrazněji pak v době keltského svátku Samhainu (našich Dušiček). Opatrnosti však vskutku není nazbyt. Energeticky výrazným místem je puklina ve skále, která v meditačním rozpoložení slouží jako časoprostorový portál. Osamělé balvany pod skalním útvarem umožňují vyladění mužské a ženské energie. Kamenný kruh (ohniště) zesiluje svoje harmonizační působení na energetický systém člověka při použití hlasu (vhodné jsou zejména některé druhy manter).
Zobrazit více
Naposledy změněno: 6. 8. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Cyklocamp pod Landštejnem v jižních Čechách

Cyklocamp pod Landštejnem v jižních Čechách

Staré Město pod Landštejnem, Jižní Čechy
Penzion Matějovec u Českého Rudolce

Penzion Matějovec u Českého Rudolce

Český Rudolec, Jižní Čechy
Zámecký Pivovar Český Rudolec

Zámecký Pivovar Český Rudolec

Český Rudolec, Jižní Čechy
Hotel a restaurace Landštejnský dvůr

Hotel a restaurace Landštejnský dvůr

Slavonice, Jižní Čechy