ÚvodAktualitySeznamte se: železniční rekordy a kuriozity České republiky
Památky

Seznamte se: železniční rekordy a kuriozity České republiky

  • 13. srpna 2023
Na Kudy z nudy jsme se tentokrát zaměřili na rekordy a kuriozity, které objevíte na 9500 kilometrech našich kolejí a na bezmála třech tisících stanic a zastávek. Zajímavostí je opravdu hodně, ostatně podle statistik máme nejhustší železniční síť v Evropě. Zajímají vás další dopravní nej? Jejich přehled najdete u nás na Kudy z nudy!
Příběh českých železnic začal v první polovině 19. století na koněspřežce z Českých Budějovic do Lince. Vůbec nejstarší železniční trať v České republice už sice neexistuje, ale v Českých Budějovicích ji připomíná muzeum a v Bujanově takzvaná koláčová stanice a muzeum. Z Tábora do Bechyně se svezete Elinkou, první elektrickou dráhou ve střední Evropě. Jméno jejího stavitele vás asi nepřekvapí: František Křižík. Chcete se projet romantickou úzkokolejkou? Po nejdelší úzkorozchodné železnici v Česku sice právě nyní vlaky nejezdí, ale úzkokolejka z Třemešné do Osoblahy jezdí pravidelně, stejně jako jiná železniční kuriozita, bývalá ozubnicová trať z Tanvaldu do Harrachova.

Dva železniční rekordy najdete na Šumavě: v Novém Údolí je nejkratší mezinárodní železnice na světě, na Kubově Huti pak je nejvýše položená železniční stanice v České republice. Naopak nejníž leží železniční zastávka v Dolním Žlebu: má nadmořskou výšku pouhých 117 metrů.

Že je Hlavní nádraží Praha největší osobní železniční nádraží v České republice vás asi nepřekvapí, ale víte, že patří také k nejhezčím secesním památkám Prahy? Největší nákladovou stanici najdete v České Třebové.
 
Koněspřežka České Budějovice – Linec – nejstarší železniční trať v České republice

Koněspřežka České Budějovice – Linec – nejstarší železniční trať v České republice

Nejstarší železniční tratí byla koněspřežná železnice spojující již od roku 1832 České Budějovice s Lincem. Trať byla postavena především pro dopravu zboží (hlavně soli), ale také osob. Dodnes se z železnice moc nedochovalo, protože dnešní trať z Českých Budějovic do Lince z větší časti kopíruje dráhu koňky.

Švýcarský panoramatický vůz – novinka roku 2023 na české železnici

Švýcarský panoramatický vůz – novinka roku 2023 na české železnici

Švýcarské Alpy sice do Česka přestěhovat nedokážeme, ale švýcarské panoramatické vyhlídkové vozy ano. Od léta 2023 začal vlak s vyhlídkovým vozem pravidelně jezdit na české železnici, a to na lince Porta Moravica z rakouského Grazu do polské Přemyšle. V České republice se jím svezete mezi Břeclaví a Bohumínem.

Železnice Nové Údolí – Haidmühle na Šumavě – nejkratší mezinárodní železnice na světě

Železnice Nové Údolí – Haidmühle na Šumavě – nejkratší mezinárodní železnice na světě

Nové Údolí na Šumavě je jedním z nejkrásnějších míst v České republice. Leží na státní hranici s Německem, kde bývala rušná pohraniční osada, ze které se však do dnešních dnů zachovala jedna chalupa, bývalý celní úřad pro pěší a malé romantické nádraží.

Hlavní nádraží Praha – největší osobní železniční nádraží v České republice

Hlavní nádraží Praha – největší osobní železniční nádraží v České republice

Hlavní nádraží není jen největší železniční stanice v České republice, kde denně odbaví až 100 tisíc cestujících, patří také k nejhezčím secesním památkám Prahy. Historická budova a hala nad kolejištěm jsou dokonce vůbec největší secesní památkou České republiky. Železniční provoz tu byl zahájen 14. prosince 1871 a od té doby nádraží funguje prakticky nepřetržitě.

Autonomní vlaky – první vlaky bez strojvedoucích na Švestkové dráze

Autonomní vlaky – první vlaky bez strojvedoucích na Švestkové dráze

Když přijde řeč na vlak bez strojvedoucího, většinou jde o horor nebo článek v bulvárním tisku. Jenže autonomní vlaky, tedy bez strojvedoucích a vybavené jen kamerami a senzory, by postupně na českých železnicích měly vystřídat ty klasické. První vlak, který nepotřeboval strojvedoucího, se rozjel po Švestkové dráze v roce 2021.

Kubova Huť – nejvýše položená železniční stanice v České republice

Kubova Huť – nejvýše položená železniční stanice v České republice

V roce 1899 byla s rozvojem průmyslu vybudována mezi Vimeprkem a Volary železniční trať. Zastávka Kubova huť (995 m n. m.), kde se vyrábělo sklo, se stala nejvýše položenou železniční stanicí v České republice.

Trať Tanvald – Harrachov – jediná ozubnicová trať v České republice

Trať Tanvald – Harrachov – jediná ozubnicová trať v České republice

Naše jediná ozubnicová trať spojuje Tanvald s Harrachovem. Celkem měří 12 km a největší stoupání činí 58 ‰. Dnes je v provozu 12 kilometrů trati z Tanvaldu do Harrachova, které se mezi lidmi říká kořenovská Zubačka nebo také Polubenka.

Trať Tábor – Bechyně – první elektrická železniční trať v České republice

Trať Tábor – Bechyně – první elektrická železniční trať v České republice

Dosud funkční trať je provozována od roku 1903 mezi Táborem a Bechyní v délce 24 km. Bechyňská železnice je dílem známého elektrotechnika a vynálezce Františka Křižíka. Železniční vagóny byly již v té době osvětlené, vytápěné, vybavené přenosnými telefony a bleskosvody na střechách.

Trať Frýdlant – Heřmanice – nejužší koleje v České republice

Trať Frýdlant – Heřmanice – nejužší koleje v České republice

Nejužším rozchodem kolejí se může pochlubit trať z Frýdlant – Heřmanice, která má rozchod 750 mm. Trať, nacházející se v severních Čechách u hranic s Polskem a Německem, byla pro veřejnou dopravu otevřena 25. srpna 1900.

Parní motorový vůz Komarek – jediný vůz tohoto typu, který se dochoval dodnes

Parní motorový vůz Komarek – jediný vůz tohoto typu, který se dochoval dodnes

Parní motorový vůz M 124.001 Komarek byl vyroben v roce 1903 v Ringhofferově vagonce na Smíchově. Jedná se o jeden z nejvzácnějších exponátů železniční sbírky NTM, který spojuje v jednom vozidle lokomotivu a osobní vagon, a jako jediný vůz tohoto typu z našich tratí se dochoval dodnes. Jeho význam překračuje hranice České republiky. Vůz Komarek byl po náročné rekonstrukci v roce 2016 zprovozněn.

Pražský dopravní uzel – největší uzel silniční a železniční dopravy v České republice

Pražský dopravní uzel – největší uzel silniční a železniční dopravy v České republice

Do Prahy vedou 4 dálnice, 3 silnice pro motorová vozidla, 4 silnice I. třídy a 10 železničních tratí.

Železniční uzel Česká Třebová – největší nákladová stanice v České republice

Železniční uzel Česká Třebová – největší nákladová stanice v České republice

Jedním z nejdůležitějších železničních uzlů a největší nákladní stanici je Česká Třebová. Nachází se zde rozsáhlé seřaďovací stanice, velké osobní nádraží, kde zastavují téměř všechny osobní vlaky, které přes něj projíždějí a Depo kolejových vozidel.

Další aktuality

Vypravte se na výlet za starými řemesly Čech, Moravy a Slezska

Poznejte dřívější život a práci řemeslníků. Víte, jak se v minulosti vyráběla kola nebo jak se dříve vařilo pivo? Odpovědi na své otázky naleznete na místech, která vám přinášíme v dnešních tipech. Mimoto se dozvíte, jak se vyrábí ruční papír, co obnášela práce kováře anebo uvidíte, jak se pekl chleba v peci!
21. červenec 2024 9:00
Památky

Výlety (nejen) pro šachisty: tipy na výlety za poznáním nejznámějších černých a bílých věží v Česku

Při návštěvě Hradce Králové kdekoho napadne, že když už se Bílá věž nazývá bílá, mohla by být bělejší. Zrovna tak by Černá věž v Českých Budějovicích mohla být černější… a pak vám začne vrtat hlavou, kolik vlastně těch černých a bílých věží v Česku máme a které skutečně ladí se svým jménem. Pojďme si je zmapovat!
18. červenec 2024 11:35
Památky

Užijte si léto v klášterních zahradách: filmy, koncerty, festivaly a výstavy

K létu patří zahradní slavnosti – proč si tedy nevychutnat nezaměnitelnou atmosféru klášterních zahrad? Zaměření akcí je různorodé a program bohatý, navíc si užijete i skvělé jídlo, zábavu pro dospělé i děti, tvořivé dílny i netradiční prohlídky.
17. červenec 2024 12:55
Památky

Věda a historie není nuda: po stopách Slovanů na hradiště, opevnění a k archeologickým objevům

O Slovanech jsme se všichni učili ve škole, ale co vlastně víme o obyvatelích slovanských zemí a jejich předcích? Odkud přišli, kdy se usadili v českých zemích, jak žili a jaké bohy uctívali? Pojďte se s Kudy z nudy vypravit po stopách dávných obyvatel naší vlasti, na slovanská hradiště, naučné stezky a do archeologických expozic.
16. červenec 2024 12:49
Památky

Co dělat, když je vedro? Využijte 50 tipů na výlet do podzemí!

Historická podzemí v České republice naleznete v mnoha městech. Poznejte život pod zemí a odhalte skrytá tajemství. To nej z českých a moravských unikátních podzemních prostor vám právě nabízíme. Vyberte si podzemní továrny, sklepení, vodní díla, tunely, procházky tajemnými chodbami, historické labyrinty s možností prohlídky, unikátními doly nebo zajímavé podzemní expozice. Prohlídky potěší všechny milovníky tajemna i historie. Horké (i deštivé) letní dny jsou ideální pro návštěvu podzemí! Teplota se v podzemí celoročně pohybuje okolo 10 stupňů.
14. červenec 2024 9:31
Památky

50 tipů na místa, kde můžete pozvávat vodárenské věže, vodojemy a technické unikáty

Vodárenské věže a vodojemy překvapují svou krásou i technickou účelností. Některé se starších „dam“ dnes slouží jako originální rozhledny, jiné se staly lukrativním místem na bydlení anebo volnočasovým prostorem. Ovšem nechybí ani takové, které byly postaveny zcela nedávno a svou funkci zásobárny vody vzorně plní. Nahlédněte do našich tipů! Která věž vám přijde nejzajímavější?
14. červenec 2024 9:09
Památky

Archeologické léto nabízí procházky na archeologické lokality s odborníky

Archeologické léto probíhá i letos a příznivce archeologie a historie zve na zajímavé akce, během nichž odborníci odkrývají příběhy minulosti v akcích pro veřejnost po celé republice. Zájemci se můžou vydat na hrady, hradiště, pohřebiště, do archeoparků nebo navštívit právě probíhající výzkumy. Na více než 250 prohlídek je třeba se objednat předem, Archeologické léto probíhá během prázdnin 2024 a potrvá až do poloviny září 2024.
12. červenec 2024 6:00
Památky

Tradice: dříve klášter, dnes… aneb nový život starých památek

Co spojuje města Český Krumlov, Broumov, Hostinné, Plasy, Žďár nad Sázavou a spousty dalších? Jeden z tisíců výnosů a rozhodnutí císaře Josefa II., kdy jediným podpisem zrušil stovky klášterů a řeholních domů. S následky jeho rozhodnutí se města potýkají dodnes: mniši odešli už před stovkami let, ale impozantní a rozsáhlé areály stojí dál. Které prošly nejvýraznější proměnou?
11. červenec 2024 9:07
Památky