Úvod > Aktuality > 7 věcí, které nevíte o… skrytých železničních skvostech
Zážitky

7 věcí, které nevíte o… skrytých železničních skvostech

Poslechněte si audio verzi článku
Vlakem nemusíte jezdit jen do práce a do školy! Pojďte se s portálem Kudy z nudy vydat na výlety po tratích, které se od těch běžných něčím liší. Čím? Jsou krásnější, provází je barvité příběhy, mají neobvyklá jména a někde na trati se také často skrývají místa, která rozhodně stojí za návštěvu. Vydejme se tedy společně objevit kouzlo lokálních tratí a dávno zapomenutých časů na českých železnicích.

1. Bechyňka aneb Křižíkova trať z Tábora do Bechyně



U zrodu vůbec první elektrifikované železnice na území někdejšího Rakouska-Uherska stál konstruktér a vynálezce František Křižík, první vlaky se na 24 kilometrů dlouhou trať z Tábora do Bechyně vydaly 21. června 1903. Trať původně měla být mnohem delší, měla vést z Kutné Hory přes Vlašim a Bechyni do Vodňan. Rakouské úřady ji ale zamítly a podařilo se prosadit jen torzo původních plánů. Modernizace trati se chystá v letech 20023–2024 a pro fandy technických památek máme skvělou zprávu: Bechyňka je tak jedinečná, že dle rozhodnutí ministerstva dopravy nebude zahrnuta do koverze české železniční sítě na 25 kV. I po rekonstrukci tak bude zachován stávající systém trakčního napájení stejnosměrným napětím 1,5 kV.
 

2. Švestková dráha a cesta z Litoměřic do Mostu



Trati, která se proplétá mezi vyhaslými sopkami Českého středohoří, dali místní němečtí starousedlíci jméno podle rozsáhlých ovocných sadů: Švestková dráha. Měří 44 kilometrů, vznikla v roce 1898, vede z Litoměřic přes Lovosice do Mostu a po rekonstrukci patří k nejmodernějším u nás. Na začátku třetího tisíciletí ale Švestkové dráze hrozil konec: České dráhy ji opustily v roce 2007, o sedm let později ji stát prodal společnosti AŽD Praha. Ta zavedla pravidelný prázdninový provoz, po několika letech přešla na každodenní režim a navíc zahájila velkou modernizaci. Nízkopodlažní jednotky RegioSprinter mají klimatizaci, Wi-Fi a zásuvky na 230 V, místy jezdí až stokilometrovou rychlostí a navíc se na trati zkouší nové chytré dopravní systémy.
 

3. Zubrnická museální železnice

Českém středohoří se ještě chvilku zdržíme: Zubrnický motoráček, označovaný také jako turistická linka T3, je v provozu od dubna do konce října během víkendů a svátků. Cesta ze střekovského nádraží v Ústí nad Labem přes Velké Březno do Zubrnic trvá přibližně 40 minut a během cesty si užijete řadu zajímavých výhledů. V Zubrnicích zve k prohlídce železniční muzeum s modelovým kolejištěm a dobovou dopravní kanceláří, část expozice je věnovaná filmu Páni kluci, který se na Zubrnické železnici natáčel. Samozřejmě si nesmíte nechat ujít skanzen Zubrnice; od nádraží je to k němu jen kousek.



Trať neměla jednoduchý osud: první vlak po ní projel 18. srpna 1890, ale v roce 1978 se provoz na řadu let zastavil. Koleje z velké části trati byly vytrhány, ale nejmalebnější úsek se naštěstí podařilo zachovat. Sdružení Zubrnická museální železnice se podařilo obnovit provoz na části tratě, v současné době se pilně obnovují další kilometry tratě do Lovečkovic. Na tamním nádraží už dnes můžete navštívit malé muzeum!
 

4. Pošumavská jižní dráha v Novém Údolí



Na břehu Studené Vltavy, v krásné přírodě přímo v srdci národního parku Šumava, se nachází bývalá obec Nové Údolí. Kdysi bývala českou obdobou nedalekého bavorského letoviska Haidmühle; oběma vesnicemi od roku 1910 navíc vedla železnice z Volar do Pasova. Po druhé světové válce tu nezbylo víc než pár chalup, hraniční přechod pro cyklisty a pěší a malé romantické nádraží, na němž končí trať směrem ze Stožce; zbytek železnice na německé straně hranic byl už dávno zrušen. Díky partě nadšenců se podařilo zřídit železniční muzeum a také rekonstruovat 105 metrů dlouhý úsek, který je zřejmě nejkratší mezinárodní železnicí na světě. Trať po mostě překračuje Údolský potok, tvořící státní hranici, a po pár metrech končí v Bavorsku.
 

5. Zubačka, nejstrmější železnice u nás

Jediná ozubnicová železnice v Česku vede z Tanvaldu do Harrachova. Stavěla se v letech 1899–1902 a na několika úsecích sedmikilometrového stoupání z Tanvaldu do Kořenova je dodnes dochovaná dvoupásová Abtova ozubnice. Vlaky tady překonávají výškový rozdíl 235 metrů s maximálním stoupáním až 58 promile, vůbec největším u nás – což je pro vaši představu jen o něco méně, než kdyby se sedm kilometrů kolejí natáhlo od mezistanice lanovky na Růžové hoře až na vrcholek Sněžky. Kdysi tudy mohly supět jen speciálně vyrobené parní ozubnicové lokomotivy, moderní stroje překonávají převýšení už bez pomoci ozubnice.


Jak to vlastně funguje můžete vidět v Muzeu ozubnicové dráhy v Kořenově, kde je vystavený kousek kolejí i s ozubnicí, tedy zubatou kolejí uprostřed kolejového pásu. Do ní se „zakusuje“ ozubnicový věnec, umístěný uprostřed osy hnacího dvojkolí lokomotivy. K muzeu patří i malá důlní železnice o rozchodu 450 milimetrů v parčíku vedle stanice a také kamenná výtopna, kde kdysi lokomotivy ze Zubačky procházely údržbou a potřebnými opravami. V lednu 1987 se její střecha prolomila pod záplavami sněhu a opravit se ji podařilo teprve před pár lety.
 

6. Železniční kuriozita: peážní trať u zaniklé obce Fukov



Kdysi převážně německá obec Fukov / Fugau byla zbořena roku 1960. Dnes ji připomíná jen hřbitov, boží muka a secesní vodárna. Z našeho území se sem dostanete jedině pěšky nebo na kole, a to nejlépe ze Šluknova: bývalý Fukov totiž leží v pitoreskním výběžku na našich severních hranicích, zasahujícím poměrně hluboko do Německa. Železniční kuriozitou jsou nejseverněji položené koleje na území naší republiky, které však nepatří žádné z našich tratí. Jedná se o kilometrový úsek peážní trati Dresden–Zittau. V peážní dopravě, vedené mezi dvěma místy na území jednoho státu přes území druhého státu je charakteristické například to, že se vlaky na státních hranicích nemusejí odbavovat běžným způsobem, ale v peážním úseku je například zakázáno nastupovat a vystupovat. Ve Fukově proto vlaky nezastavovaly ani v době, kdy obec ještě existovala.
 

7. Doupovská dráha



Krásné královské město Kadaň, průmyslové a těžební území u Prunéřova, řeka Ohře, Nechranická přehrada, Krásný Dvůr se zámkem a překrásným anglickým parkem: to všechno nabízí cestování po Doupovské dráze. Malebná lokálka vznikala postupně v několika etapách v letech 1881–1893 a dnes jezdí od dubna do konce října během víkendů a svátků z Kadaně do Podbořan. Z Vilémova můžete pokračovat do Kadaňského Rohozce, vesnice na úpatí Doupovských hor. Do roku 1954 vlaky pokračovaly ještě dalších deset kilometrů do Doupova, ale dnes tu koleje končí a dál už zřejmě nikdy nepovedou: kousek za vesnicí totiž začíná vojenský újezd Hradiště.
Elinka – nostalgické jízdy historickým vláčkem

Elinka – nostalgické jízdy historickým vláčkem

Železniční trať Tábor-Bechyně je nejstarší meziměstskou elektrickou dráhou nejen u nás, ale i ve střední Evropě. Provoz zahájila 21. června roku 1903 a jezdí dodnes.

Pošumavská jižní dráha Nové údolí

Pošumavská jižní dráha Nové údolí

Na břehu Studené Vltavy, v krásné přírodě přímo v srdci Národního parku Šumava, se nachází bývalá obec Nové Údolí. Chloubou tohoto místa je nejkratší mezinárodní železnice na světě překračující hranici právě v Novém Údolí.

Ozubnicová železnice Tanvald-Desná-Kořenov-Harrachov-Szklarska Poręba

Ozubnicová železnice Tanvald-Desná-Kořenov-Harrachov-Szklarska Poręba

Jediná ozubnicová železnice České republiky představuje jedinečnou kulturní a technickou památku. Jizerskohorsko-krkonošská železniční trať je nejstrmější a jediná normálně rozchodná ozubnicová železnice v České republice. Pomocí ozubnice Abtova systému vlak vyšplhá na pouhých 7 km o 235 metrů výše.

Doupovská dráha z Kadaně do Podbořan

Doupovská dráha z Kadaně do Podbořan

Doupovská dráha je zhruba třicetikilometrová lokálka vinoucí se podél Nechranické přehrady, Pětipeskou pánví s výhledy na panoramata Doupovských hor. Malebná lokálka vás dopraví v sezóně z Kadaně do Podbořan.

Železniční muzeum Zubrnice

Železniční muzeum Zubrnice

Navštivte v Zubrnici expozici o historii a současnosti trati Velké Březno – Verneřice – Úštěk. Nachází se v bývalém skladišti zboží a k vidění jsou zde staré fotografie, dokumenty, různé "železniční" drobnosti, modelová železnice – model stanice Levín v měřítku 1:45.

Švestková dráha – malebná lokálka v Českém středohoří

Švestková dráha – malebná lokálka v Českém středohoří

Švestková dráha je malebná lokálka v severních Čechách spojující Litoměřice horní nádraží, Lovosice a Most. Její historie sahá do roku 1898, kdy vyjel na trať první vlak. Dráha je v provozu denně v rámci linky U10.

Železnice Nové Údolí – Haidmühle na Šumavě – nejkratší mezinárodní železnice na světě

Železnice Nové Údolí – Haidmühle na Šumavě – nejkratší mezinárodní železnice na světě

Nové Údolí na Šumavě je jedním z nejkrásnějších míst v České republice. Leží na státní hranici s Německem, kde bývala rušná pohraniční osada, ze které se však do dnešních dnů zachovala jedna chalupa, bývalý celní úřad pro pěší a malé romantické nádraží.

Trať Tanvald – Harrachov – jediná ozubnicová trať v České republice

Trať Tanvald – Harrachov – jediná ozubnicová trať v České republice

Naše jediná ozubnicová trať spojuje Tanvald s Harrachovem. Celkem měří 12 km a největší stoupání činí 58%. Dnes je v provozu 12 kilometrů trati z Tanvaldu do Harrachova, které se mezi lidmi říká kořenovská Zubačka nebo také Polubenka.

Trať Tábor – Bechyně – první elektrická železniční trať v České republice

Trať Tábor – Bechyně – první elektrická železniční trať v České republice

Dosud funkční trať je provozována od roku 1903 mezi Táborem a Bechyní v délce 24 km. Bechyňská železnice je dílem známého elektrotechnika a vynálezce Františka Křižíka. Železniční vagóny byly již v té době osvětlené, vytápěné, vybavené přenosnými telefony a bleskosvody na střechách.

Most v Zářečí

Most v Zářečí

Poté, co starý most v Zářečí, místní části Bechyně, dosloužil, byl v roce 2004 postaven most nový s obloukovou konstrukci, předpjatou monolitickou deskou mostovky, ocelovými oblouky a síťovým uspořádáním závěsů.

Další aktuality

Seznamte se: 24. dubna má svátek Jiří

Jiří je oblíbené jméno mnoha českých mužů: podle odhadu jich v České republice žije přes 300 tisíc. Význam jména Jiří se odvozuje z řeckého slova géorgos, tedy rolník či pěstitel. Se stejným jménem se setkáváme po celém světě, i když má různé varianty: na Slovensku je to Juraj, v Polsku Jerzy, v Maďarsku György, v němčině Jürgen, v angličtině George a ve španělštině Jorge. Všem Jiřím, Jirkům a Jiříčkům přeje Kudy z nudy 24. dubna vše nejlepší k svátku!
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: ČEZ RunTour Kopřivnice 2024 , Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Čarodějnické pohádky na zámku Úsov. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (27.4. – 28.4.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Den ve vzduchu 2024, Flora Olomouc 2024, Ekojarmark Ekologických dnů Olomouc 2024, Festival klášterních pivovarů v Břevnovském klášterním pivovaru, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Evropa v Česku: proč máme rádi Slovensko?

Brynzové halušky, jeskyně, Nízké i Vysoké Tatry, Roháče, Jánošík, termální bazény, lázně, víno, Slovenský ráj, Bratislava, husacina ze Slovenského Grobu nebo trdelník: je tolik věcí, které milujeme na Slovensku! Nový seriál o evropských zemích proto nemůže začít nikde jinde než u našich východních sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Slovensko!
Zážitky

50 tipů, kam na výlet, když prší (nejen pro děti)

Co dělat, když předpověď hlásí déšť? Už si nemusíte hlavu, kam vyrazit na výlet, když počasí právě neukazuje svou vlídnou tvář. I v deštivém počasí se dají podnikat výlety, které si užije celá rodina. Pro inspiraci jsme pro vás připravili několik tipů na zábavní parky, interaktivní muzea i pohádkové a strašidelné expozice, kde se rozhodně nebudete nudit vy a ani vaše děti.
Zážitky

Tipy na nejkrásnější výlety vlakem aneb cesta je cíl: projeďte se výletními vláčky po krásách Česka

Jízda vlakem v sobě skrývá pro mnohé specifické nostalgické kouzlo. Vydejte se proto na výlet po půvabných lokálkách nejrůznějšími kouty Česka, nebo vezměte s sebou kolo a popojeďte speciálním cyklovlakem. Portál Kudy z nudy vám přináší několik tipů na výletní vláčky, kterými se o letních víkendech můžete svézt. Mezi oblíbené výletní cíle všech milovníků železnic patří také železniční muzea a všechny naše semmeringy, připomínající rakouskou horskou železnici.
Zážitky

Motýlí ráje v Česku: objevte místa, kde vám budou létat motýli kolem hlavy

I když jste už viděli řadu motýlích výstav, jejich křehká krása a úžasné barvy křídel vás nepřestanou fascinovat. Kde tedy právě nyní můžete obdivovat zářivý svět exotických motýlů? To vám prozradí Kudy z nudy.
Zážitky

Užijte si Mezinárodní den památek a historických sídel – tipy na prohlídky s průvodcem

Mezinárodní den památek a historických sídel se na celém světě slaví každoročně 18. dubna. Podporuje naše znalosti o rozmanitosti kulturního dědictví, upozorňuje na křehkost památek a podporuje úsilí potřebné k péči o ně, jejich ochraně a zachování.
Zážitky