Úvod > Aktuality > Sedm nejhezčích míst Petřína: tajné tipy, kam na rande v Praze
Památky

Sedm nejhezčích míst Petřína: tajné tipy, kam na rande v Praze

Kdekdo tvrdí, že sláva Petřína jako skvělého místa pro romantické schůzky je dávno pryč. Není to tak docela pravda, jen to možná chce vybrat jiná místa než klasiku typu lanovkou k rozhledně, Štefánikově hvězdárně a pak kolem Máchova pomníku zpět na Újezd. Vybrali jsme pro vás místa plná překvapení a kuriozit.

Zastavení první: Svatojánská vinice

PetřínKaždý rok koncem jara můžete do Prahy přijet na oblíbenou akci "Putování vinicemi hlavního města", pěkná procházka vinicemi se však nabízí v kteroukoliv roční dobu. Vychutnáte si zde překrásné výhledy: třeba z vyhlídky u Svatojánské vinice na úbočí Petřína pod zdmi Strahovského kláštera.

Středověké vinice a ovocné sady už dávno zanikly a zbyl po nich jen viniční lis, před několika lety ale byla vysazena nová vinice a kolem ní vzniklo příjemné odpočinkové místo s fantastickým výhledem na Pražský hrad a Malou Stranu. Nejsnazší cesta vede z Pohořelce od tramvajové zastávky linek 22 a 23, z Úvozu pak musíte odbočit první možnou cestou směr Petřín.
 

Zastavení druhé: Křížová cesta s Božím hrobem

kaple Božího hrobu na PetříněKousek za Svatojánskou vinicí se podél cesty na vrcholek Petřína objeví první výklenkové kaple křížové cesty: ta stoupá od kostela sv. Karla Boromejského v areálu Nemocnice Milosrdných sester na Malé Straně. Poslední zastávkou je kaple Božího hrobu, stojící přímo mezi rozhlednou a Zrcadlovým bludištěm. Obě stavby jsou mnohem mladší, kaple Božího hrobu tu stojí už bezmála tři sta let. Vznikla v roce 1732 podle vzoru jeruzalémského hrobu a předloni se dočkala pečlivé rekonstrukce.
 

Zastavení třetí: vítání jara v Květnici

Na rozkvetlý růžový sad si musíte ještě pár měsíců počkat, ale zkuste nahlédnout za zdi nejutajenější petřínské zahrady Květnice. Do romantické trvalkové zahrady s řadou půvabných zákoutí vede jediný vchod, a to nedaleko Štefánikovy hvězdárny z cesty spojující rozáriumHladovou zdí. Pod ochranou vysokých stěn tady poměrně záhy vykvétají první jarní cibuloviny a trvalky.
 

Zastavení čtvrté: Hladová zeď

hladová zeďDejte si záležet a projděte si okolí Hladové zdi opravdu důkladně! Kamenná zeď sice o většinu věží se střílnami, ochozy a cimbuřími už dávno přišla, ale přesto neztratila nic ze své zubaté krásy. Je delší než byste čekali, táhne se od Újezda až ke Strahovskému klášteru, a když si dáte záležet, ulovíte tu snímky, které dokážou znalcům Prahy pořádně zamotat hlavu – třeba na horním bastionu. Víte, že jedna z dochovaných předsunutých věží dokonce posloužila jako součást hlavní kopule Štefánikovy hvězdárny?
 

Zastavení páté: lachtan

lachtan petřín_foto ghmpVětšina lidí se chodí dívat na lachtany do pražské zoologické zahrady, ale jeden se schovává i na Petříně. Bronzovou sochu od Jana Laudy objevíte v horním jezírku zahrady Kinských, v místech, kde petřínské svahy strmě klesají ke Smíchovu. Mimochodem, socha existuje v několika bronzových odlitcích, stejný lachtan například zdobí zámecký park na Zbraslavi. Nad jezírkem u cesty objevíte další půvabný detail: barokní boží muka s hranolovými slunečními hodinami. Víte, že původně stála na Žižkově v místě dnešní tramvajové zastávky Lipanská?
 

Zastavení šesté: rekonstrukce karpatského kostela

petřín kostelKousek od horního jezírka zahrady Kinských se až do 28. října 2020 zvedaly věže roubeného kostelíka sv. archanděla Michaela. Chrám bohužel zcela vyhořel a prochází rekonstrukcí. Podle průzkumu, který v minulých měsících provedli specialisté Národního památkového ústavu, bude však možné značnou část kostela zachránit. Hořet začalo na severní straně kostela, plameny poškodily kostel zejména z venku, vnitřní části zůstaly v lepším stavu. Některé části konstrukce dokonce oheň nepoškodil vůbec. Magistrát hlavního města Prahypřipravuje celkovou obnovu objektu. Od poloviny 17. století stál kostel v Medvedovcích u Mukačeva. Do Prahy byl převezen v roce 1929 k desátému výročí připojení Podkarpatské Rusi k tehdejšímu Československu.
 

Zastavení sedmé: vodopády a ztracená zvonička

Petřín Zahrada Kinských s vodopádemUmělý vodopád s jezírkem Herkules je součástí zahrady Kinských budované na stráních Petřína v anglickém stylu od roku 1828. V roce 2016 se dočkal velké rekonstrukce, jejíž součástí byla oprava kamenné stěny a dřevěných můstků mezi oběma částmi vodopádu. Jezírko i vodopád napájí voda z petřínských umělých štol. Ke kostelíku sv. archanděla Michaela patří ještě dřevěná zvonice. Neztratila se, ale najdete ji o kousek dál: stojí na louce za Letohrádkem Kinských nad Holečkovou ulicí. Díky své odloučenosti přežila ničivý požár bez poškození.
Zahrada Květnice na pražském Petříně – potěšení pro milovníky trvalek

Zahrada Květnice na pražském Petříně – potěšení pro milovníky trvalek

Na vrcholu pražského Petřína s jediných vchodem z odbočky z Růžového sadu k restauraci Nebozízek se nachází jedna z nejpůvabnějších pražských zahrad – Květnice.

Petřínská rozhledna – mladší sestra Eiffelovy věže

Petřínská rozhledna – mladší sestra Eiffelovy věže

Petřínská rozhledna (378 m n.m.) se tyčí nad starým centrem Prahy. Nejspíš také proto je jedním z nejoblíbenějších návštěvních míst turistů i samotných Pražanů. Okolí rozhledny je ideálním místem procházek a pikniků.

Štefánikova hvězdárna v Praze na Petříně

Štefánikova hvězdárna v Praze na Petříně

Štefánikova hvězdárna na vrcholu Petřína v Praze nabízí po celý rok veřejná pozorování denní a noční oblohy. Pozorování vesmírných objektů jsou doprovázena odborným výkladem zaměstnanců a demonstrátorů hvězdárny. Nachází se zde také nová expozice – Muzeum meteoritů.

Vrch Petřín v Praze – místo pro zábavu, vzdělávání i aktivní odpočinek

Vrch Petřín v Praze – místo pro zábavu, vzdělávání i aktivní odpočinek

Petřínský vrch nabízí zábavu, přírodu, výhled, vzdělávání i historii. Vybere si tu opravdu každý. Vydejte se i vy do oázy klidu nad hlavním městem Prahou.

Svatojánská vinice na úbočí Petřína

Svatojánská vinice na úbočí Petřína

​Réva vinná se na území Strahovské zahrady pod Petřínem pěstovala již před rokem 1143, kdy byl založen Strahovský klášter premonstrátů. V současné době vinici spravuje hlavní město Praha.

Galerie Vrtbovské zahrady

Galerie Vrtbovské zahrady

Na svahu Petřína můžete navštívit jednu z nejkrásnějších a nejvýznamnějších barokních zahrad v Praze, Vrtbovskou zahradu.

Restaurace Petřínské terasy

Restaurace Petřínské terasy

Restaurace Petřínské terasy se nachází na jednom z nejkrásnějších a nejromantičtějších míst starobylého města Prahy. Nachází se uprostřed východního svahu Petřínského kopce s naprosto neopakovatelným výhledem na celou Prahu.

Kostel sv. Vavřince na Petříně

Kostel sv. Vavřince na Petříně

Původně byl kostel pravděpodobně dřevěný, ale později byl přestavěn v románském slohu z opukových kvádříků, vytěžených přímo na Petříně. V této podobě přečkal více než 500 let, kdy byl podle projektu Kiliána Dientzenhofera přestavěn do své dnešní barokní podoby.

Restaurace a hotel Nebozízek

Restaurace a hotel Nebozízek

Nachází se uprostřed Petřínského parku s krásným výhledem na Prahu.

Hladová zeď na Petříně

Hladová zeď na Petříně

Významná pražská zeď se táhne od Újezdu směrem ke Strahovskému klášteru a dále. Nechal ji postavit český král a císař Karel IV. Její hlavní účel byla obrana Menšího Města pražského, dnes Malé Strany.

Zahrada Kinských pod Petřínem

Zahrada Kinských pod Petřínem

Smíchovská část vrchu Petřína je oddělena od malostranské Hladovou zdí. A právě tam naleznete zahradu, řečenou Kinská, podle bývalého majitele knížete Rudolfa Kinského, který ji dal podle projektu Františka Höhnela velkolepě vybudovat.

Rosarium – Růžový sad na Petříně

Rosarium – Růžový sad na Petříně

Růže v Růžovém sadu na vrcholu Petřína v Praze jsou vysázeny na třech pravidelných plochách jako elipsa, kruh a rozevřený vějíř. Na ploše cca 6 hektarů je vysázeno na 7 800 exemplářů růží. Na první pohled mezi nimi vynikají růže pnoucí u bílých konstrukcí.

Vojířova štola XXII na Petříně

Vojířova štola XXII na Petříně

Pražský vrch Petřín je vděčným cílem výletu. Kromě věhlasné rozhledny, lanovky či hvězdárny tu jsou ale i objekty méně známé a přitom neméně zajímavé. K těm patří památky na těžbu uhlí a petřínské podzemí vůbec.

Lanová dráha na Petřín

Lanová dráha na Petřín

Zlé jazyky tvrdí, že lanovka je jen vlak nakřivo a že je dílem šílených architektů. Ve skutečnosti je geniálním kompromisem mezi výtahem a vlakem; visí na laně a zároveň se udržuje v kolejích.

Praha – Malá Strana

Praha – Malá Strana

Jedna z nejstarších a nejhezčích částí Prahy se rozkládá mezi Vltavou a Pražským hradem. Ve spleti romantických dlážděných ulic se spoustou malebných domů, paláců a kostelů čeká celá řada dalších atraktivních míst, namátkou ostrov Kampa, barokní chrám sv. Mikuláše nebo barokní palácové zahrady.

Pravoslavný kostel sv. Michala v zahradě Kinských na Petříně

Pravoslavný kostel sv. Michala v zahradě Kinských na Petříně

Na stráni Petřína, v zahradě Kinských, stával dřevěný pravoslavný kostelík svatého Michala, který sem byl dovezen až z Podkarpatské Rusi roku 1929. Celodřevěná stavba patřila mezi nejkrásnější lidové stavby tohoto regionu, avšak dne 28. 10. 2020 vyhořel do základů.

Kaple Božího hrobu na Petříně

Kaple Božího hrobu na Petříně

Na petřínském kopci se nachází hned několik sakrálních památek. Jednou z nich je i Kaple Božího hrobu. Stavba byla postavena v roce 1737 podle kaple, která stojí v Jeruzalémě.

Pomník obětem komunismu na Újezdě

Pomník obětem komunismu na Újezdě

Pomník od sochaře Olbrama Zoubka a architektů Zdeňka Hölzla a Jana Kerela tvoří zužující se schodiště. Stojí na něm sedm vyzáblých postav muklů, tedy mužů určených k likvidaci.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (24.2. – 25.2.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Matějská pouť 2024 v Praze, Mezinárodní den průvodců 2024 v Praze, Český ples v Obecním domě, Mezinárodní den průvodců 2024 v Kutné Hoře, Literární pořad Mater speciosa v Koněpruských jeskyních. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Po roce opět na Matějskou: výlet na první jarní pouť a za zajímavými místy v okolí

Matějská pouť se koná tradičně každé jaro v areálu Výstaviště v Praze-Holešovicích. Na dospělé i děti čekají strašidelné zámky, střelnice, kolotoče, houpačky, skákací hrady, houpací lodě nebo lochnesky. Pouť začíná 24. února a trvá do 14. dubna 2024. Mezi hity letošních atrakcí patří 65 metrů vysoký Airborne – největší kolotoč svého druhu v Evropě (s lavicí otáčející se na kyvadle do všech směrů), vodní dráha Big Splash anebo obří řetízkový kolotoč Aeronaut.
Praha | Zážitky

Znáte národní kulturní památky Prahy?

V Praze je památných staveb a míst více než dost. Většina z nich jsou notoricky známá, ale ruku na srdce – dovedli byste mezi nimi najít ty, které se honosí titulem Národní kulturní památka? Definice říká, že se jedná o kulturní památku celostátního významu. Pojďme se společně podívat, jaké Národní kulturní památky v Praze objevíte!
Praha | Památky

Gorilí samička Mobi ze Zoo Praha se ráda vozí mámě na hřbetě

Gorilí samička narozená 2. ledna 2024 v Rezervaci Dja v Zoo Praha dostala jméno Mobi. V dialektu badjoué, kterým se mluví v okolí kamerunské Biosférické rezervace Dja, znamená „dědička“ či „pokračovatelka“. Mládě a ostatní členy gorilí tlupy můžete pozorovat v oblíbeném pavilonu pojmenovaném právě po kamerunské rezervaci. Aktuálně zde uvidíte, jak se malá Mobi vozí na hřbetě své mámy Duni.
Praha | Příroda

Kam ven s dětmi v Praze? Tipy, kde si užít venkovní aktivity a přírodní lokality

Chcete s dětmi vyrazit v Praze někam ven, kde je to bude bavit? Pak se nechejte inspirovat našimi tipy, které zaručují dobrou zábavu pod širým nebem od nejmenších, až po ty vzrostlejší děti. A mnohdy outdoorové aktivity pobaví i dospělé. Zajdete do zoo, na venkovní hřiště nebo za přírodními zajímavostmi?
Praha | Letní sporty

Kam za zvířátky v Praze?

Také rádi chodíte s dětmi pozorovat zvířátka třeba do zoo, různých minikoutků a jiných míst? Pokud vás zrovna nenapadá, kam se za zážitky s domácími mazlíčky nebo divokými živočichy vydat, nechejte se inspirovat – dnes vám totiž přinášíme tipy na to, kam se za zvířaty v Praze vypravit.
Praha | Příroda

Naplánujte si návštěvu unikátních technických památek Prahy

Viadukty a mosty, vodárenské věže, železniční tratě, industriální architektura, tunely a další technické stavby potkáváme v Praze na každém kroku. Mají své zvláštní kouzlo, zajímavou historii a nabízejí zpestření běžných pražských procházek. A hlavně jsme vybrali pár takových, kde nemusíte čekat na hlavní sezonu a můžete je navštívit hned.
Praha | Památky

Kde prožijete romantický i originální Valentýn v Praze?

Užijte si svátek sv. Valentýna jako jedinečný víkend snů, který je plný romantiky. Nechte se hýčkat a opravdu okouzlit Prahou! Portál Kudy z nudy má tipy pro ty, kteří jsou zamilovaní, ale i ty co by se teprve rádi zamilovali... každý má nějaké přání a každý by rád, aby se mu splnilo. Vypravte za nejlepšími zážitky v Praze.
Praha | Lázně a wellness