Úvod > Co chcete dělat? > Petřínské podzemí – štola XXII
Památky

Petřínské podzemí – štola XXII

Pražský vrch Petřín je vděčným cílem výletu. Kromě věhlasné rozhledny, lanovky či hvězdárny tu jsou ale i objekty méně známé a přitom neméně zajímavé. K těm patří památky na těžbu uhlí a petřínské podzemí vůbec. UPOZORNĚNÍ: Podzemí je od smrti provozovatele v únoru 2016 uzavřeno.

Petřínský vrch je prošpikován 18 podzemními štolami a nejdelší z nich je dlouhá 365 metrů. Štoly vznikaly od středověku díky dobývání uhlí, železných rud a keramických surovin, většina ale slouží k odvádění vody. Z nitra vrchu vytéká stovky pramenů, ústících na povrchu nebo přímo do štol. Mezi nejkrásnější patří tzv. štola Železitá, ve které najdete i malé jezírko a krápníky přecházející v barvách od zelené do rudé. Jedna ze štol je dokonce přístupná – nese technické označení štola XXII a můžete v ní zhlédnout výstavu fotografií z Podzemní Prahy - fotografe, plány a staré mapy.

Unikátní jsou například fotografie mumií karmelitánů z největších pražských katakomb nacházejících se pod kostelem Panny Marie Vítězné na úpatí Petřína. Zajímavé jsou fotografie rozsáhlých jeskyních prostor v Hloubětíně i pohledy do Rudolfovy štoly včetně kopie původních plánů. Můžete nahlédnout do krytu prezidenta republiky, či do podzemí bývalého Stalinova památníku. Do štoly dporučujeme teplé oblečení s sebou, teplota ve štole se i v létě pohybuje okolo 10 °C.

Štola XXII v Lobkovické zahradě se nachází těsně u tzv. vyhlídkové cesty, která vede od stanice lanovky Nebozízek směrem na Úvoz, v dohledu od pomníku J. Vrchlického. Dostanete se sem také, když půjdete Vlašskou ulicí a Petřínskými schody.