Úvod > Co chcete dělat? > Zámek Zbraslav
Zámek Zbraslav
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Památky

Zámek Zbraslav

Zbraslavský zámek, původně cisterciácký klášter, byl založen roku 1292. Po zrušení kláštera v roce 1785 byla jeho část upravena na zámek. Na začátku 20. století ho koupili Bartoňové z Dobenína. Až do roku 2009 byl pronajatý Národní galerii. V současné době je nepřístupný.
Ve 13. století nechal pražský biskup nedaleko soutoku Vltavy a Berounky vybudovat své sídlo, kterého se později vzdal ve prospěch krále Přemysla Otakara II. Ten zde nechal postavit královský lovecký dvůr a jeho syn Václav II. v těchto místech později založil cisterciácký klášter, aby tak odčinil smrt Záviše z Falkenštejna, kterého nechal popravit. 

V gotické katedrále skvostného kláštera bylo umístěno pohřebiště panující přemyslovské dynastie.

Po zrušení kláštera v roce 1785 byla jeho část upravena na zámek. Klášter byl přestavěn podle návrhů G. Santiniho a F. M. Kaňky.

Dnešní podobu získal komplex až na počátku 20. století. V roce 1910 koupil zbraslavský velkostatek průmyslník Cyril Bartoň z Dobenína, který jej přebudoval do podoby obytného zámku, když průmyslovou výrobou zdevastovaný areál zrenovoval a už v roce 1939 jeho část rodina Bartoňů pronajala Národní galerii. Na zámku byla během německé okupace expozice barokního umění.

Po znárodnění v roce 1948 využívala objekt až do roku 2009 stále Národní galerie. Od roku 1956 do roku 1994 tu byla velmi známá a hojně navštěvovaná expozice českého sochařství 19. a 20. století, následně pak expozice asijského umění. 

Zámek byl v restituci vrácen původním majitelům a po vypršení smlouvy s Národní galerií je nepřístupný

V areálu se nachází kostel sv. Jakuba Staršího, který je přístupný.