Úvod > Co chcete dělat? > Štefánikova hvězdárna v Praze na Petříně
Štefánikova hvězdárna v Praze na Petříně
"> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Zážitky

Štefánikova hvězdárna v Praze na Petříně

Štefánikova hvězdárna na vrcholu Petřína v Praze nabízí po celý rok veřejná pozorování denní a noční oblohy. Pozorování vesmírných objektů jsou doprovázena odborným výkladem zaměstnanců a demonstrátorů hvězdárny. Nachází se zde také nová expozice – Muzeum meteoritů.

V objektu hvězdárny je k dispozici několik dalekohledů k pozorování ve dne i v noci. Nejoblíbenější je největší dalekohled se třemi refraktory pod hlavní kopulí. Užívá se k průzkumu noční oblohy, ale umožňuje i pozorování slunečního povrchu, protuberancí a erupcí na slunci. V patře hvězdárny je instalována stálá výstava se zaměřením na astronomii, a pokud se chcete o vířícím kosmu dozvědět víc, můžete svou návštěvu spojit s promítáním a naučnými programy.

Hvězdárna nabízí také speciální programy pro děti a pro žáky škol a školiček všech stupňů. Oblíbené jsou také pravidelné popularizační přednášky předních odborníků. Na Štefánikově hvězdárně se můžete rovněž zúčastnit dvouletého Astronomického kurzu.

expozici nazvané Muzeum meteoritů si můžete prohlédnout rozsáhlou sbírku meteoritů přístupnou veřejnosti. Expozice nabízí i pohled na nejvzácnější meteority pocházející z Měsíce, Marsu nebo planetky Vesta. Některé meteority si můžete dokonce i potěžkat.

Zvláštní část expozice je věnována významnému slovenskému astronomovi, letci a politikovi Milanu Rastislavu Štefánikovi, k jehož poctě nosí hvězdárna jméno Štefánikova.

Ve zrekonstruovaném přízemí naleznete stylové Astrobistro, kde se můžete osvěžit kvalitním nealkem, či pivem, vychutnat si dobrou italskou kávu, nebo si dát něco menšího na posilněnou.

Renovace dalekohledu
Ve středu 6. dubna proběhne na Štefánikově hvězdárně demontáž hlavního dalekohledu. Tento jedinečný přístroj vážící 5,5 tuny bude s pomocí těžké techniky vyzvednut kopulí ven na nákladní automobil, který dalekohled přepraví do německé Jeny, kde bude po dobu zhruba jednoho roku probíhat renovace přístroje. Štefánikova hvězdárna na Petříně vlastní unikátní dvojitý Zeissův astrograf, jehož historie sahá až do roku 1905, kdy započala jeho výroba ve firmě Carl Zeiss Jena. Na Štefánikovu hvězdárnu se vrátí kompletně renovovaný po optické i mechanické stránce, aby si návštěvníci mohli plně vychutnat nejen pozorování astronomických objektů, ale i krásu této jedinečné technické památky. Po dobu renovace bude návštěvníkům v hlavní kopuli hvězdárny k dispozici experimentální elektronický dalekohled, který díky inovativní technologii vycházející z principů digitální astrofotografie poskytne jedinečný pohled na mlhoviny, hvězdokupy či galaxie i z centra velkoměsta.

Ubytování a restaurace v okolí