Úvod > Co chcete dělat? > Pravoslavný kostel sv. Michala v zahradě Kinských na Petříně
Památky

Pravoslavný kostel sv. Michala v zahradě Kinských na Petříně

Na stráni Petřína, v zahradě Kinských, stával dřevěný pravoslavný kostelík svatého Michala, který sem byl dovezen až z Podkarpatské Rusi roku 1929. Celodřevěná stavba patřila mezi nejkrásnější lidové stavby tohoto regionu, avšak dne 28. 10. 2020 vyhořel do základů.

Na jihovýchodním svahu vrchu Petřína by běžný návštěvník či obyvatel Prahy pravoslavný kostel nečekal. Jeho celý název zní Karpatský chrám svatého archanděla Michaela a do Kinského zahrady byl převezen z vesničky Medvedovce u Mukačeva. Na Podkarpatské Rusi lidé kostel do poslední třísky rozebrali, každý díl očíslovali a čtyři plně naložené železniční vagony ho přivezly do Prahy, jako typickou lidovou stavbu Podkarpatské Rusi. Hlavní město kostelík odkoupilo za tehdejších 32 tisíce Kčs.

Dne 28. 10. 2020 však kostel shořel, příčina požáru se zatím vyšetřuje. Kostel je zcela zničený, na jeho obnovu vyhlásil Magistrá města Prahy veřejnou sbírku. Sbírka by měla trvat jeden rok. Požár vzácného dřevěného kostela, který Praha dostala darem od Podkarpatské Rusi, způsobil obrovskou kulturní škodu a je třeba ho co nejrychleji obnovit.


Z historie kostela

Celodřevěný pravoslavný chrám byl postaven v obci Velké Loučky u Mukačeva na Ukrajině a to ve druhé polovině sedmnáctého století. Roubený objekt se šindelovými střechami je více než čtrnáct metrů dlouhý a asi osm metrů široký. Hlavní a nevyšší kostelní věž stojí nad prostorem vyhrazeným pro ženy, a proto se mu lidově říká "babinec". Věž je vysoká přes sedmnáct metrů. Všechny tři věže jsou polychromovány třemi barvami, bílou, zelenou a červenou, jako symboly pro víru, naději a lásku.

Kostel se stěhoval ve své historii hned několikrát – původně byl kostel totiž postaven v polovině 16. století ve vesnici Velké Loučky západně od Mukačeva. Jenže v roce 1793 potřebovali v Loučkách peníze, a proto kostel prodali bohatší obci Medvedovce.

Od roku 2008 tento dřevěný chrámek využívala Pravoslavná církev v Českých zemích a na Slovensku, která zde každou neděli a pondělí pořádala svaté liturgie.
 

Kde kostel najdete

Kostel najdete nejlépe při cestě z Újezda nebo od Švandova divadla, kde staví tramvaje 9 nebo 12 a pak je nutno vyjít ke kostelu svatého Michala zahradou Kinských. Sejít lze i od kolejí Strahov.

Ubytování a restaurace v okolí

Cukrárna Gaigher

Cukrárna Gaigher

Praha, Praha
Bockem

Bockem

Praha 5, Praha