!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > S dětmi na výlet i za špatného počasí
S dětmi na výlet i za špatného počasí
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

S dětmi na výlet i za špatného počasí

  • Vydáno18. října 2021
Musíme se pravdě podívat do očí a přiznat si, že jsou tu dny, kdy budou muset výlety do přírody počkat na lepší počasí. Jestliže se s dětmi chystáte podniknout něco hezkého, ale venku to vypadá na déšť, anebo je příliš velká zima, inspirujte se na Kudy z nudy. Poradíme vám, kam vyrazit s dětmi, aby se nudily a odnesly si pěkný zážitek. Tyhle tipy určitě zaberou!
Království železnicZačněme v Praze, metropole je na indoorové aktivity velmi dobře vybavena a objevíte zde mnoho možností, jak se zabavit. Některé z nich si zaslouží vypíchnout před ostatními, protože si je zamilujete jak vy, tak vaše děti.

Nejprve bychom vás rádi pozvali do Království železnic na Smíchově. Uvidíte zde stovky metrů kolejí, desítky modelů vlaků, modely aut, které si dávají přednost na křižovatkách, modely významných staveb a míst České republiky a zažijete unikátní atmosféru střídání dne a noci. Součástí je i obří Model Prahy.
 
Expozice LegaAni muzea nemusí být špatnou volbou. Za poslední roky se totiž návštěvna v nich přeměnila z pasivního pozorování objektů nejrůznějších druhů v místo plné zážitků, čekající na interakci s návštěvníky. Když vás pak pozveme do Prvního soukromého muzea Lega, nemusíme snad už ani vysvětlovat, oč tu jde. Vedle hotových modelů zde naleznete dostatečné množství kostek, aby z nich vaše děti sestavily, co je jenom napadne. 

muzeum alchymistůNudit se dozajista nebudete ani v dalším novém Muzeu alchymistů a mágů staré Prahy. Už samo místo, kde se expozice s alchymistickou dílnou nalézá, je výjimečné. Právě zde totiž přebýval největší z alchymistů všech dob – magistr Edward Kelley. Okultní vědy tady dýchají z každého předmětu a zážitek z návštěvy tak bude vpravdě magický…

Muzeum Smyslů je interaktivní muzeum, kde je jednoduché stát se součástí expozice. Najdete tu více než 50 exponátů k prozkoumání: od nejrůznějších místností se změněnou perspektivou, až po obrázky s optickými iluzemi. Každý z těchto exponátů nabízí příležitost ke kladení otázek a poučení o našich smyslech a vnímání.
 

Kam s dětmi na severu Čech?

doksyPokud se vypravíte z Prahy směrem k severu, také se rozhodně nebudete s dětmi nudit. Možná už jste zaznamenali, že v Doksech na zámku se nachází Muzeum Čtyřlístku. Komiksová čtyřka pochází z Třeskoprsk, které se náramně podobají Máchovu kraji, kde se autor známého komiksu Jaroslav Němeček narodil. Není proto divu, že její muzeum naleznete právě zde. A ruku na srdce – kdo by neměl Čtyřlístek rád a nevyrostl s ním? Jsme si proto jisti, že tady se nebudou bavit jen děti, ale i vy! 

iQparkVypravíte-li se až do Liberce, neměli byste zatracovat nákupní centra. Proč? Protože ve zdejší Plaze naleznete zatím nejnovější a nejmodernější DinoPark v Česku. Tolik řvoucích pravěkých ještěrů na jednom místě s naprostou jistotou rozsvítí oči každého dítěte. Vyskytují se tu v životní velikosti a dětem se o nich bude ještě dlouho zdát. A komu by to nestačilo může se vyřádit také ve vyhlášených zábavně-poznávacích parcích, a to v iQparku (vůbec prvním svého druhu v ČR) a v mladším Science centru iQlandia. V každém najdete více než 300 interaktivních exponátů a speciálních lektorských programů.

burkV obci Krásná, 5 km jižně od Jablonce n. Nisou, leží historický areál zvaný Burk vybudovaný v 18. století slavným doktorem Kittelem. Nově zrekonstruovaný tajuplný dům je opředený legendami spojenými s ďáblem i aktivitami samotného doktora. V roce 2019 prošel Burk celkovou obnovou a nová podoba roubeného sídla odpovídá tomu, jak vypadalo, když ho léčitel postavil. Zcela unikátní je zde černá kuchyně, která v této podobě nemá v širokém okolí obdoby. V přízemí opraveného domu naleznete muzeum, knihovnu, infocentrum, prodej suvenýrů a Kittelovu lékárnu. Venku je obnoven původní rybník a skleníky, kde se budou pěstovat léčivé byliny.
 

Směrem na východ

čertovinaNa východ od Prahy v Hradci Králové vyrostl rodinný zábavní park Tongo. Zajímavě pojaté místo plné prolézaček, skluzavek a dalších atrakcí k nejlepšímu „vyblbnutí“ vašich dětí je koncipováno jako ostrovy v oceánu, a když je děti přeplují, zcela jistě doma padnou naprostým vyčerpáním! Otevřeno je zde už od 25. května.

Hledáte originální výlet pro sebe a celou rodinu? Pak zkuste Čertovinu u Hlinska! Stavba sahá do hloubky 12 metrů pod zem, kde jsou stovky chodeb a jeskyní, k nebesům pak míří osmi metry. Uvidíte například čertí školu, trapírnu, dáme si drink od nejkrásnější čertice v Pekle, projdete chodbičkou sedmi smrtelných hříchů a od samotného knížete Lucifera se dozvíte, jak to s vašimi hříšnými dušemi dopadne. Zda tu s čerty zůstanete, či se vrátíte zpět na povrch zemský, záleží na vás.

loutky z ChrudimiOkouzlil vás v dětství svět loutek? Ukažte jej i svým dětem, a to třeba v Muzeu loutkářských kultur Chrudim. Stálá expozice nazvaná Magický svět loutek postupně představuje loutky kočovných loutkářů, varietní loutky, rodinná loutková divadla a dekorace českých umělců. Nechybí ani Spejbl a Hurvínek, tvorba Jiřího Trnky nebo Josefa Váchala. V zahraniční části expozice jsou k vidění stínové loutky z Indonésie, výběr loutek z Indie, Japonska, Číny nebo Barmy a také vietnamská vodní loutka. Roku 2020 byla expozice obměněna – přibyly vzácné sbírkové předměty a artefakty spjaté s loutkovým divadlem, které byly před zraky veřejnosti dosud ukryty v depozitáři. Jedná se například o loutky Jiřího Trnky nebo kompletní výprava představení Enšpígl, jedné z nejdůležitějších inscenací moderního českého loutkového divadla.
 

České Budějovice, Plzeň a okolí

HopsáriumNa jihu Čech, Českých Budějovicích, mají Hopsárium. Moderní herna nabízí například osmimetrovou prolézací věž se skluzavkami, lezeckou stěnou s překážkami, maxitrampolíny, multifunkční plochu pro míčové hry, velké dopravní hřiště s čerpací stanicí a semafory, jízdu z kopce na nafukovacích kruzích, děla na pěnové míčky či loď pohybující se na vlnách. Zábava je opět zaručena.
 
Jedinečným zážitkem může být také návštěva Fantasy golfu Plasy. Nejde totiž pouze o minigolfové hřiště, ale také o botanickou zahradu a zoo. Osmnáct jamek je koncipováno jako cesta po devíti zemích všech kontinentů. V každé naleznete odpovídající flóru a faunu, takže kromě zábavy můžete děti také poučit o geografii. Také v Plasech je již otevřeno.

V nedaleké Plzni pak určitě nevynechejte vyhlášenou Techmanii! Kromě toho můžete v protější budově navštívit i jediné 3D planetárium v České republice.
 

Kam s dětmi na Moravě?

PoznáníPokud chcete vyrazit primárně za poznáním, vřele doporučujeme Expozici času ve Šternberku. Interaktivní expozice představuje čas v jeho 14 miliard let trvajícím příběhu, a to od Velkého třesku až k atomovým hodinám. Uvidíte, že dozvídání se zajímavých informací může být zábavné. A v žádném případě nepůjde jen tak o nějaké… zabíjení času.

Jestliže to nemáte daleko do Olomouce, doporučujeme se vydat do Pevnosti poznání. Spolu s dětmi zde zažijete na vlastní kůži experimenty a vidět zblízka věci, které jinde neuvidíte. Projdete se například modelem mozku, potkáte vodní hmyz v nadživotní velikosti, zatopíte město stoletou vodou, vyřešíte obří hlavolamy nebo díky digitálnímu planetáriu prozkoumáte hvězdnou oblohu. Pro nejmenší se v bývalé průmyslové hale v Olomouci, místní části Lazce, nachází zábavní park pro děti Krokodýlek. Zařízení má plochu 3000 metrů čtverečních a s 25 atrakcemi patří mezi největší zábavní dětská centra na Moravě.
 
Centrum VidaNakonec vás pozveme do moravské metropole. Rodinný zábavní park Bongo je koncipován jako cesta kolem světa, takže každá atrakce představuje jinou zemi. Také zde se děti pořádně vyřádí. Výborným tipem, kam vzít v Brně děti je zábavní vědecký park Vida. Zemětřesná deska, rentgenové oči, oceán v lahvi, kolo na laně, rotující místnost, simulátor povodně, model lidského srdce v nadživotní velikosti, společenství mravenců Atta, archeologické pískoviště, vodní tiskárna – to jsou ukázky exponátů Vida! science centra. Dotýkat se exponátů je tu více než doporučeno. Všechny brněnské atrakce mají již otevřeno.

Důl LandekA kam s dětmi na Ostravsku? Zdejším tahákem je Velký a Malý svět techniky ve vítkovických železárnách a zážitkem bude sfárání do dolu Landek. Zde naleznete novou expozici s názvem "Koník Ferdinand a další čtyřnozí havíři". Originální příběh koníka Ferdinanda ze šachty Anselm je napínavým vyprávěním o životě a práci "čtyřnohých havířů",  kteří desítky let v podzemí pomáhali dobývat "černé zlato". Oblíbený je také Slezskoostravský hrad, který nabízí povídání virtuálního průvodce přes QR kódy. V Kopřivnici najdete nové Muzeum nákladních automobilů Tatra a expozici Slovenské Strely.
Expozice času Šternberk

Expozice času Šternberk

Expozice času nabízí atraktivní, 14 miliard let trvající příběh od Velkého třesku k atomovým hodinám. Jedinečnými exponáty a interaktivními programy přispělo více než 20 českých a světových muzeí. Přijďte se pobavit i poučit. Uvidíte, že v Expozici času ve Šternberku běží čas rychleji.

Slezskoostravský hrad v Ostravě

Slezskoostravský hrad v Ostravě

Hrad leží při soutoku řek Ostravice a Lučiny. Díky své poloze na průsečíku oblíbených cyklostezek je předurčen k tomu, aby se stal vyhledávaným výletním místem nabízející návštěvníkům nejen odpočinek, ale také pohled do ostravské historie.

Muzeum nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici – v provozu od 17. listopadu 2021

Muzeum nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici – v provozu od 17. listopadu 2021

Muzeum nákladních automobilů Tatra najdete v hale bývalé slévárny na kraji továrního areálu Tatry Kopřivnice. Pokocháte se zde pohledem na 70 vozidel včetně legendární Lopraisovy Tatrovky, expedičního kamionu "Tatra kolem světa" a dalších vozů, včetně autobusů, motorek a legendární Slovenské strely.

Motorový železniční vůz Slovenská strela v Kopřivnici

Motorový železniční vůz Slovenská strela v Kopřivnici

Slovenská strela je unikátní železniční motorový vůz, jediná movitá národní kulturní památka v Moravskoslezském kraji. Legendární vlak má své místo v Muzeu nákladních automobilů Tatra, občas vyjíždí na nostalgické linky.

Muzeum Čtyřlístku na zámku v Doksech – na výlet s Pinďou, Bobíkem, Myšpulínem a Fifinkou

Muzeum Čtyřlístku na zámku v Doksech – na výlet s Pinďou, Bobíkem, Myšpulínem a Fifinkou

Máte rádi komiksové postavičky z kresleného seriálu Čtyřlístek? Pak navštivte Muzeum Čtyřlístek v Doksech, kde se dozvíte, jak tento komiks krůček po krůčku vznikal. S Pinďou, Bobíkem, Myšpulínem a Fifinkou se zde setkáte téměř v životní velikosti.

Techmania Science Center v Plzni

Techmania Science Center v Plzni

Techmania v Plzni nabízí stále nové interaktivní expozice a vědeckotechnické show. Kromě toho můžete v protější budově navštívit i 3D planetárium.

DinoPark Liberec – krytý celoročně otevřený DinoPark s DinoTeráriem a krokodýly

DinoPark Liberec – krytý celoročně otevřený DinoPark s DinoTeráriem a krokodýly

Jediný krytý DinoPark s celoročním provozem můžete navštívit v Liberci v Nákupní galerii Plaza Liberec. Pojďte se podívat na unikátním a zábavným způsobem ztvárněnou historii Země z doby před 65 miliony let- speciální efekty, 70 prehistorických modelů statických i robotických a nově sezóna mláďat.

Muzeum Smyslů Praha

Muzeum Smyslů Praha

Muzeum Smyslů je jak zábavné, tak vzdělávací místo pro příjemně strávený čas s rodinou. Přijďte se přesvědčit na vlastní oči!

Pohádkové peklo Čertovina u Hlinska

Pohádkové peklo Čertovina u Hlinska

Hledáte originální výlet pro sebe a celou rodinu? Náš unikátní podnik, celý vyladěný pekelném stylu, si zaslouží vaši pozornost. Stavba sahá do hloubky 12 metrů pod zem, kde jsou stovky chodeb a jeskyní, k nebesům pak míří osmi metry.

Pevnost poznání v Olomouci

Pevnost poznání v Olomouci

Pevnost poznání Olomouc je první interaktivní muzeum popularizace vědy na střední Moravě. Sídlí v areálu Korunní pevnůstky a patří do kategorie tzv. science center, poskytujících neformální prostředí pro hravé objevování přírodních a společenských jevů.

Velký Svět Techniky v Ostravě

Velký Svět Techniky v Ostravě

Populárně naučné centrum Velký Svět Techniky v Dolních Vítkovicích se otevřelo v září 2014. Hravou formou představuj zajímavosti vědy a techniky. Stalo se tak zásadní novinkou pro oživení lokality Dolních Vítkovic, ale také celého moravskoslezského regionu.

Malý Svět Techniky U6

Malý Svět Techniky U6

Jedinečná výstava odhaluje tajemství technických vynálezů od parního stroje až po nejmodernější robotizovaná pracoviště a "superchytré" stroje. Návštěvníci zde najdou celou řadu vynálezů, které významně poznamenaly vývoj průmyslu a technického pokroku na území českých zemí ale i ve světě.

Rodinný zábavní park Toboga Bongo v Brně

Rodinný zábavní park Toboga Bongo v Brně

Svět pro opičárny vašich dětí! Toboga Bongo Brno je jedinečný zábavní park pro celou rodinu. Nabízíme také školám, školkám i jiným kolektivům možnost výletu do našeho centra.

Zábavní vědecký park Vida! v Brně

Zábavní vědecký park Vida! v Brně

Zapomeňte na muzeum. V brněnském zábavním vědeckém parku VIDA! se exponátů dotýkat prostě musíte. Ale pozor – možná pak nevyjdete z údivu. Objevujte, bavte se a učte se hrou.

Science centrum iQlandia s planetáriem

Science centrum iQlandia s planetáriem

Supermoderní science centrum otevřelo své brány prvním návštěvníkům v březnu roku 2014. Hlavním tahákem je humanoidní robot Thespian, první v České republice, a také špičkové Planetárium. Velký zájem je i o další interaktivní exponáty, kterých tu je více než ž čtyři stovky.

iQpark – první science centrum v České republice

iQpark – první science centrum v České republice

První science centrum v ČR, které zpřístupňuje vědu a techniku i těm nejmenším, a to prostřednictvím více než 300 interaktivních exponátů a speciálních lektorských programů.

Muzeum Lega v Praze

Muzeum Lega v Praze

Přímo v centru Prahy najdete první soukromé muzeum stavebnice Lego, které je svou velikostí a počtem vystavovaných exponátů největším nejen v ČR, ale i v Evropě. Na ploše 420 m² můžete vidět 20 tematických expozic, které jsou poskládány z více než 1 300 000 kostiček lega.

Historický areál Burk na Kittelovsku – místo tajuplných legend

Historický areál Burk na Kittelovsku – místo tajuplných legend

V obci Krásná, 5 km jižně od Jablonce n. Nisou, leží historický areál zvaný Burk vybudovaný v 18. století slavným doktorem Kittelem. Nově zrekonstruovaný tajuplný dům je opředený legendami spojenými s ďáblem i aktivitami samotného doktora.

Muzeum loutkářských kultur Chrudim – loutky nejen na koukání

Muzeum loutkářských kultur Chrudim – loutky nejen na koukání

Průřez dějinami loutkářství u nás a inspirace k hlubšímu porozumění loutkovému divadlu, k objevení jeho možností. V Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi uvidíte historické i současné, české i zahraniční loutky, ale navíc si sami můžete v herně muzea vyzkoušet, jak se hraje loutkové divadlo.

Hopsárium v Českých Budějovicích – svět rodinné zábavy

Hopsárium v Českých Budějovicích – svět rodinné zábavy

Největší zastřešený zábavní park v jižních Čechách – Hopsárium v Českých Budějovicích se rozkládá na ploše o rozměrech přes 2100 metrů čtverečních. Dovádět zde mohou děti i dospělí například na osm metrů vysoké prolézací věži, skluzavce nebo na maxitrampolínách.

Rodinný zábavní park Toboga Tongo Hradec Králové – zážitky nejen pro děti

Rodinný zábavní park Toboga Tongo Hradec Králové – zážitky nejen pro děti

V rodinném zábavním parku Tongo v Hradci Králové se nachází spoustu atrakcí, které nabízejí nezapomenutelné zážitky nejen pro vaše děti. Každá z nich přitom představuje jiný ostrov či mořský svět. Za jediný den tak můžete společně uskutečnit dobrodružnou cestu oceánem.

Fantasy Golf Plasy

Fantasy Golf Plasy

Fantasy Golf je koncipován jako cesta kolem světa. Můžete si tu zahrát adventure golf, projít se devíti zeměmi všech světových kontinentů a podívat se do několika časových období. Hřiště s osmnácti jamkami nabízí jakési "tři v jednom" – adventure golf, ZOO a botanickou zahradu.

Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy

Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy

Muzeum vás zavede do atmosféry renesanční půdní laboratoře Edwarda Kelleyho. Připraven je pro vás zážitek na jaký se nezapomíná a jaký si budete chtít časem zopakovat.

Oslavanské Permonium – zábavní park s příběhem

Oslavanské Permonium – zábavní park s příběhem

Uprostřed výrobního areálu Strojíren Oslavany najdete ráj permoníků – park Permonium®. Návštěvníci zde naleznou největší nadzemní bludiště v ČR, imitující na povrchu systém důlních chodeb, důlní jezero, sopku propojenou s dvouúrovňovým lanovým centrem, prales a důlní štoly s dalšími atrakcemi.