Úvod > Co chcete dělat? > Muzeum loutkářských kultur Chrudim – loutky nejen na koukání
Muzeum loutkářských kultur Chrudim – loutky nejen na koukání
"> "> "> "> "> "> "> "> "> 13.JPG "> 14.JPG "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Kultura

Muzeum loutkářských kultur Chrudim – loutky nejen na koukání

Průřez dějinami loutkářství u nás a inspirace k hlubšímu porozumění loutkovému divadlu, k objevení jeho možností. V Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi uvidíte historické i současné, české i zahraniční loutky, ale navíc si sami můžete v herně muzea vyzkoušet, jak se hraje loutkové divadlo.

Vstupte do Magického světa loutek a nechte se vést od historie k moderně českého loutkářství. Nahlédněte do světa Orientu. Nechte se oslnit tichou krásou loutek, které ožívaly, mluvily v rukách loutkářů a těšily se potleskem publika. Nyní jejich tiché čekání mohou narušit svou návštěvou a zájmem návštěvníci muzea.

Stálá expozice nazvaná Magický svět loutek postupně návštěvníkům představuje loutky kočovných loutkářů, varietní loutky, rodinná loutková divadla a dekorace českých umělců. Nechybí ani Spejbl a Hurvínek, tvorba Jiřího Trnky nebo Josefa Váchala. V zahraniční části expozice jsou k vidění stínové loutky z Indonésie, výběr loutek z Indie, Japonska, Číny nebo Barmy a také vietnamská vodní loutka. Roku 2020 byla expozice obměněna – přibyly vzácné sbírkové předměty a artefakty spjaté s loutkovým divadlem, které byly před zraky veřejnosti dosud ukryty v depozitáři. Jedná se například o loutky Jiřího Trnky nebo kompletní výprava představení Enšpígl, jedné z nejdůležitějších inscenací moderního českého loutkového divadla.

Od svého založení shromáždilo muzeum o světovém loutkovém divadelnictví doklady z více než sedmi desítek zemí. Sbírka obsahuje nejen ukázky loutkářství evropského, ale též unikátní předměty stínoherního divadla Indonésie, vietnamského vodního loutkoherectví, lidové marionety s oboustranou řezbou obličeje a ruční loutku sestavenou z náprstkových dílců z Indie, cejlonskou folklorní masku a tyčové figury, čínské prstové i stínoherní loutky a herecké masky japonského divadla Nó i doklady loutkářského umění na africkém kontinentě a v Americe. Nejzajímavější ukázky se představují ve stálé expozici v Mydlářovském domě, který je jednou z dominant města Chrudimi.


Loutkové muzeum v Chrudimi virtuálně

Díky koronaviru se muzeum nuceně přesunulo do on-line světa. Zájemci si mohou vyzkoušet virtuální prohlídku v doprovodu maňáska Ručiky, nebo se ponořit do historie a archivů v roli badatele, který hledá loutkoherecké perly.

Naježený maňásek Ručika není úplně typický průvodce. A také si vybírá místa, kam se jen tak nepodíváte – nebojí se rozebrat dlažbu, aby se dostal ke středověké studni, prohrabat krabice v depozitáři, nebo spočítat mouchy v minaretu muzea. Serióznější rubrikou pro dospělé jsou třeba Střípky ze sbírky, kde se dozvíte další zajímavosti ze sbírky muzea. Máte tak třeba jedinečnou příležitost zaposlouchat se do tónů flašinetu, který patřil slavnému loutkářskému rodu Kopeckých nebo se pokusit porozumět vzletnému jazyku loupežníků a arcilotrů z představení Marcelo a Boloneri z roku 1946.


Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi
Instituce byla oceněna v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2012 – Zvláštní cena v kategorii Muzejní publikace roku 2012 – za publikaci „Obrazy z dějin českého loutkářství“

Ubytování a restaurace v okolí

Chrudimský pivovar Filištín

Chrudimský pivovar Filištín

Chrudim, Pardubický kraj
U Paluků

U Paluků

Chrudim, Pardubický kraj
Penzion a PoloCafé U lávky v Chrudimi

Penzion a PoloCafé U lávky v Chrudimi

Chrudim, Pardubický kraj