Úvod > Aktuality > Přírodní koupání bez rizika - vyberte si z míst s nezávadnou vodou

Přírodní koupání bez rizika - vyberte si z míst s nezávadnou vodou

Vydáno 30. srpna 2019 Letní sporty
Plánujete příjemné letní osvěžení na přírodním koupališti či řece a nejste si přitom jisti, které místo zvolit s ohledem na kvalitu vody, která se může měnit vlivem tropického počasí? Právě pro vás přinášíme přehled přírodních koupacích míst, kde je voda hygienicky proveřená a v současné době kvalitní.

Slapy, Orlík, Lipno

Vodu vhodnou ke koupání (tj. nezávadnou vodu s Přírodní koupání bez rizikanízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci) v současnosti najdete například Slapech (Nová Rabyně, Ždáň, Měřín, obě Živohoště i Županovice) a koupat se dá bez problémů i na Orlíku, nezávadná voda je na Trhovkách, Popelíkách i Lavičkách, v Podskalí a mírně zhoršená - po koupání zde je vhodé se osprchovat je voda v ATC Radava.

Na Lipně najdete v současnosti mírně zhoršenou vodu, kdy je třeba se po koupání osprchovat (Lipno nad Vltavou, Černá v Pošumaví, Horní Planá).
 

Voda v Praze a polabských písnících

Biotop RadotínVýborné podmínky pro koupání (zcela nezávadná voda) má koupaliště Motol a koupaliště v Divoké Šárce. Dále pak také biotop Radotín a biotop Lhotka. Mírně zhoršenou vodu, avšak stále vhodnou ke koupání má koupaliště Jureček u Říčan. Naopak voda nevhodná ke koupání je na pražském Šeberáku a v Hostivařské přehradě. Také oblíbená Vyžlovka hlásí zhoršenou jakost vody.

Vynikající jakost vody nabízí i polabský písník Lhota a písník Hradišťko; ostatní písníky Konětopy a Proboštská jezera mají mírně zhoršenou kvalitu vody, avšak stále vhodnou ke koupání. Stejně je na tom i jezero Poděbrady.

Naopak zhoršená kvalita vody (se zvýšenou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů) trápí celé Máchovo jezero i jezero Ostrá.
 

Třeboňsko, Plzeňsko i zatopené doly severu

ChomutovVelmi špatná situace panuje na Třeboňských rybnících (Staňkovský), kde je voda nevhodná ke koupání. Z rybníka Hejtman se musí počítat se zhoršenou kvalitou vody.

V kvalitní vodě si zaplavete na Hracholuské přehradě, v Boleveckých rybnících u Plzně je voda vhodná ke koupání. Bez obav se můžete vydat také k severočeským zatopeným dolům Michal, Benedikt, Barbora, Milada), které nabízejí vynikající kvalitu vody. Nezklame ani vodní nádrž Nechranice či Kamencové jezero.

Dobré koupání na severu zaručuje také koupaliště Mimoň, koupaliště Kristýna, Jablonné v Podještědí nebo koupaliště Jetřichovice. Naopak Hamerské jezero má bohužel vodu nevhodnou ke koupání, stejně jako přehrada Mšeno a Harcov.

Ve východních Čechách má skvělou nezávadnou vodu přehrada Rozkoš a Pastviny. Opačná situace je na přehradě Seč, která ná v současnosti vodu nevhodnou ke koupání.
 

Vysočina a Morava

Nové MlýnyRybníky na Vysočině (Sykovec a VN Pilská) mají zhoršenou kvalitu vody. Rybník Medlov má vyložene nebezpečnou vodu na koupání. Naopak bez potíží se lze vykoupat jen ve vodách rybníka Velké Dářko, v biotopu Šiklův mlýn a na Dalešické přehradě.

Přehrady a řeky na jižní a severní Moravě jsou bez problémů dostupné. Na jižní Moravě můžete bez obav vyrazit například na Vranovskou přehradu, k přírodnímu biotopu BanticeBrno - jih 2, Kovalovice nebo Bohuslavice u Kyjova.

Kam by vaše kroky vést, díky špatné kvalitě vody nevhodné na koupání, neměly jsou Novomlýnské nádrže, VN Výrovice, VN Letovice a Suchý rybník. Naopak brněnský Prýgl nabízí vodu vhodnou ke koupání.

KoupáníVe Zlínském kraji láká na vynikající vodu přírodní koupaliště Albatros, Štěrkáč v Otrokovicích,  přírodní biotop Modrá, VN Bystřička, VN Luhačovice nebo VN Všemina. Voda nevhodná ke koupání je v biotopu Honětice a Pahrbku v Napajedlích.

Na severu Moravy můžete zamířit bez problémů k VN Slezská Harta (Roudno a Leskovec), rybníkům Edrovice, Tvrdkov nebo na Stříbrné jezero u Opavy. Na Ostravsku je vynikající voda ve VN Žermanice, VN Větřkovice, Štěrkovně Hlučín, Bystřička, Nový Hrozenkov a Horní Bečva. Zhoršená jakost vody postihla Těrlicko a Bašku, VN Brušperk I i Vrbické jezero.
Vodní nádrž Hracholusky

Vodní nádrž Hracholusky

Přehrada Hracholusky stojí na řece Mži přibližně 20 km západně nad Plzní. Přehrada vznikla vybudováním sypané hráze v roce 1964 a zaplavením malebného údolí řeky Mže.

Autokemp a přehrada Baška

Autokemp a přehrada Baška

Baška je známá na pořádání společensko-kulturních a sportovních akcí, k jejichž konání hodně přispívají místní spolky. Lákadlem pro návštěvníky obce je přehrada Baška s možnosti využití autokempu, rybaření či odpočinku.

Vodní nádrž Lipno - jihočeské moře

Vodní nádrž Lipno - jihočeské moře

Vodní nádrž Lipno je největší umělé jezero České republiky. Voda z přehrady je vedena k podzemní elektrárně. Jezero, které vzniklo za hrází, je právem nazýváno "jihočeským mořem". Dosahuje délky 44 km a v místě největší šířky (u Černé v Pošumaví) činí vzdálenost obou břehů 10 km.

Přírodní koupaliště Vyžlovka

Přírodní koupaliště Vyžlovka

Na příjemném a klidném místě u břehu Vyžlovského rybníka je možné (kromě koupání a slunění) zahrát si ping-pong, šipky, fotbálek, plážový volejbal, kuželky či kroket. Koupaliště je orientováno na jih, takže zde rozhodně není o sluneční paprsky nouze.

Rekreační oblast Štěrkoviště v Otrokovicích

Rekreační oblast Štěrkoviště v Otrokovicích

Rekreační oblast Štěrkoviště v Otrokovicích nabízí koupaliště pro sportovní vyžití. Jedná se o bývalý štěrkopískový lom, který vznikl ve 40. a 50. letech minulého století.

Brněnská přehrada - Prýgl

Brněnská přehrada - Prýgl

Jednou z nejvýznamnějších rekreačních oblastí v bezprostřední blízkosti moravské metropole je Brněnská přehrada. Přehradní nádrž s rozlohou 252 ha byla vybudována na řece Svratce v letech 1936-1940. Dnes je přehrada oblíbenou rekreační oblastí s pravidelnou lodní dopravou.

Štěrkopísková jezera Ostrožská Nová Ves - přírodní koupaliště Albatros v Ostrožské Nové Vsi

Štěrkopísková jezera Ostrožská Nová Ves - přírodní koupaliště Albatros v Ostrožské Nové Vsi

Přírodní koupaliště v Ostrožské Nové Vsi je ideálním místem pro odpočinek u vody. Nabízí klid, soukromí, čerstvý vzduch a krásnou vodu.

Vodní nádrž Slezská Harta - nejmladší přehrada v Česku

Vodní nádrž Slezská Harta - nejmladší přehrada v Česku

Údolní nádrž Slezská Harta na řece Moravici nabízí řadu možností, jak aktivně strávit především letní turistickou sezónu. Vyzkoušet můžete nejen koupání, ale i vyjížďky na loďkách, rybaření, jachting a windsurfing.

Jezero Barbora v Oldřichově u Teplic

Jezero Barbora v Oldřichově u Teplic

Nejrozsáhlejší vodní plochou v okolí Teplic je vodní nádrž Barbora, která vznikla zatopením stejnojmenného povrchového dolu.

Jezero Konětopy - zatopená pískovna s průzračnou vodou

Jezero Konětopy - zatopená pískovna s průzračnou vodou

Dříve zavřený a nedávno znovu zpřístupněný lom s krásnou vodou na koupání a potápění. Pískovna se nachází u obce Konětopy najdete zde travnatou i malou písčitou pláž. Raritou je výskyt sladkovodních medůz. Pejsci se zde koupat bohužel nesmějí.

Jezero Poděbrady

Jezero Poděbrady

Koupaliště Jezero Poděbrady je přírodní areál u vytěženého pískového povrchového dolu. Areál se nachází skoro v centru a patří k němu parkoviště pro cca 150 vozů. V areálu se nachází přírodní nudistická pláž, sociální zařízení, sprchy, 5 barů s občersvením a pitím.

Koupaliště a skvělé pláže u jezera Lhota

Koupaliště a skvělé pláže u jezera Lhota

Obrovská vodní plocha kousek za Prahou s čistou a teplou vodou, vůně borovic a písečné pláže, ze kterých víc než čtvrtina patří nudistům. Místo, které připomíná moře.

Koupání u Proboštských jezer

Koupání u Proboštských jezer

Proboštská jezera jsou oblíbeným místem rybaření ale i přírodního koupání v těsné blízkosti Staré Boleslavi. Jezera vznikly po vytěžení štěrkopísku. Nejlepší koupání je na placené písečné pláži v kempu.

Jezero Milada – nový rekreační cíl v České republice

Jezero Milada – nový rekreační cíl v České republice

Rekreační oblast Milada leží nedaleko měst Ústí nad Labem, Teplice, Chabařovice, Trmice. Bývalá těžební oblast prošla rekultivací a návštěvníky láká především velkým jezerem, které dostalo své jméno po původním hlubinném dole.

Orlická přehrada

Orlická přehrada

Součástí Vltavské kaskády je přehrada Orlík, která jejíž hráz přehradila tok řeky Vltavy u Solenice v okrese Příbram. Přehradní nádrž dostala své jméno podle zámku, který kdysi čněl nad hlubokým údolím Vltavy a dnes se nachází jen pár metrů nad hladinou přehradního jezera.

Přírodní koupání u Napajedel

Přírodní koupání u Napajedel

Mezi Napajedly, Spytihněví a Topolnou najdete rozsáhlá jezera, vzniklá po těžbě štěrku, která nabízí příjemné pohodlí při slunění na travnatých plážích i koupání v čisté vodě.

Sokolovské moře - přírodní koupaliště Michal u Sokolova

Sokolovské moře - přírodní koupaliště Michal u Sokolova

U Sokolova, na místě někdejšího hnědouhelného dolu, najdete moderní vodní areál s mnoha atrakcemi, koupaliště Michal. Na návštěvníky čekají zajímavé atrakce pro děti i dospělé s obřím tobogánem, sportovní možnosti, skvělé zázemí i s občerstvením.

Vodní nádrž Těrlicko a Žermanice

Vodní nádrž Těrlicko a Žermanice

Okolí nádrže je obklopeno členitou a malebnou Těšínskou pahorkatinou, která návštěvníkům poskytuje turisticky vděčné trasy s mírně zvlněným terénem a s pěknými rozhledy do krajiny. Z Těrlicka je možno putovat k blízkým Beskydám nebo navštívit rekreační středisko na Žermanické přehradě.

Přehrada Slapy - užijte si koupání i vodní sporty

Přehrada Slapy - užijte si koupání i vodní sporty

Doposud pátou největší přehradou v České republice je přehrada Slapy postavená roku 1950. Kromě vodních sportů jako je např. jachtaření, vodní lyžování, windsurfing, ale také koupání je přehrada využívána lodní dopravou.

Přehrada Pastviny na Divoké Orlici u Nekoře

Přehrada Pastviny na Divoké Orlici u Nekoře

V letech 1932-38 byla na Divoké Orlici vybudována vodní nádrž Pastviny. Součástí přehrady je i hydroelektrárna. Účelem přehrady je výroba elektrické energie, regulace průtoku, ochrana před povodněmi a využití pro rekreaci.

Máchovo jezero - romantika, slunce, vodní atrakce

Máchovo jezero - romantika, slunce, vodní atrakce

Máchovo jezero poskytuje na svých čtyřech plážích v letních měsících rekreaci tisícům návštěvníků. Na hlavních plážích v Doksech a ve Starých Splavech jsou oblíbené tobogány a další atrakce a možnosti občerstvení.

Velký bolevecký rybník - nejoblíbenější místo ke koupání na Plzeňsku

Velký bolevecký rybník - nejoblíbenější místo ke koupání na Plzeňsku

Bolevecký rybník nebo též Bolevák je součástí historicky unikátní Bolevecké rybniční soustavy a je v této soustavě se svými cca 53 ha největší. Rybník byl vybudován v letech 1460-61, kdy byl v této soustavě postaven jako první v řadě, tudíž patří mezi nejstarší dochované rybníky v Plzeňském kraji.

Bolevecké rybníky u Plzně

Bolevecké rybníky u Plzně

Bolevecké rybníky jsou nejvýznamnější rekreační oblastí města Plzně. Soustava rybníků byla založena již v 15. století a tvoří ji 12 rybníků dnes vesměs využívaných ke koupání a rybolovu.

Jablonecká přehrada Mšeno

Jablonecká přehrada Mšeno

Údolní nádrž Mšeno obecně nazývaná Jablonecká přehrada je největší přehradou v povodí Lužické Nisy. Proti její výstavbě, roku 1906, místní občané nejdříve bojovali, ale dnes jsou rádi, že zde je a že si zde mohou užívat v letních obdobích koupání, sportování a relaxaci, v zimě zase bruslení.

Přehradní nádrž Harcov

Přehradní nádrž Harcov

Vodní nádrž Harcov, nazývaná také Harcovská přehrada či Liberecká přehrada, leží nedaleko centra města v údolí libereckého Harcovského potoka, obklopená z jedné strany lesem a z druhé klidnou vilovou čtvrtí.

Nové Mlýny – kaskáda tří vodních nádrží pod Pálavou

Nové Mlýny – kaskáda tří vodních nádrží pod Pálavou

Nové Mlýny tvoří soustava tří přehradních nádrží. Horní Mušovská, střední Věstonická, dolní Novomlýnská. Nádrže byly postaveny v 70. letech 20. století, aby zamezily každoročním záplava a zvýšily intenzitu zemědělské výroby.

Rybník Velké Dářko

Rybník Velké Dářko

Nejznámějším rybníkem ve Ždárských vrších je Velké Dářko. Kromě řady rekreačních objektů a kempů tu najdete i jachting klub. Zde si můžete půjčit a vyzkoušet jak jachty, tak např. windsurfing nebo loďky.

Přírodní koupaliště Stříbrné jezero v Opavě

Přírodní koupaliště Stříbrné jezero v Opavě

Přírodní koupaliště Stříbrné jezero je známé také pod názvem Sádrák. Nachází se v okrajové části města Opava-Kateřinky za levým břehem řeky Opavy.

Hamerské jezero v Hamru na Jezeře - Riviéra severu

Hamerské jezero v Hamru na Jezeře - Riviéra severu

Hamerské jezero u Stráže pod Ralskem se využívá k rekreaci již od poloviny 19. století. Kromě krásných míst ke koupání zde najdete také dva kempy. Jezero poznáte určitě také díky filmu Dovolená s Andělem.

Rekreačně sportovní areál Benedikt v Mostě

Rekreačně sportovní areál Benedikt v Mostě

V zalesněném údolí, pod sídlištěm Liščí vrch, na jihovýchodním okraji Mostu se nachází rekreačně-sportovní areál Benedikt. Původně zatopený povrchový důl prošel rozsáhlou rekonstrukcí a dnes zde najdete koupaliště, sportovní hřiště a hřiště pro děti s prolézačkami, skluzavkami a pískovišti.

Nechranická přehrada u Kadaně

Nechranická přehrada u Kadaně

Optimální lokalita pro vodní sporty a relax! Nechranická přehrada leží na řece Ohři mezi Kadaní a Žatcem, jižně od Chomutova. Má nejdelší sypanou hráz ve střední Evropě, jejíž délka je 3280 m.

Přehrada Bystřička

Přehrada Bystřička

Vodní nádrž, vybudovaná v letech 1907–1912 v srdci Vsetínských vrchů. Bystřička je výchozím místem pro pěší i cyklistické výlety, téměř čtyřicetihektarová plocha láká milovníky koupání a vodních sportů.

Kamencové jezero Chomutov

Kamencové jezero Chomutov

V létě je lákadlem pro všechny návštěvníky z Chomutova, celé České republiky a pro turisty z celého světa. Kamencové jezero je jediné na světě. Jezero vzniklo zatopením dolů, v nichž se těžil kamenec a síra. Plocha jezera je 15,95 ha, šířka je 240 m a délka 676 m, největší hloubka je 3,4 m.