!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Přehrada Pastviny na Divoké Orlici u Nekoře
Přehrada Pastviny na Divoké Orlici u Nekoře
"> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto
Letní sporty

Přehrada Pastviny na Divoké Orlici u Nekoře

V letech 1932-38 byla na Divoké Orlici vybudována vodní nádrž Pastviny. Součástí přehrady je i hydroelektrárna. Účelem přehrady je výroba elektrické energie, regulace průtoku, ochrana před povodněmi a využití pro rekreaci.

Podnětem pro výstavbu přehrady Pastviny byly katastrofální povodně v povodí Orlice v letech 1840, 1846, 1862 a 1888. Projekt vypracovalo vodohospodářské oddělení Zemského výboru v Praze  v letech 1926-1928. Převážná část stavební části vodního díla byla zadána firmě Ing. Miroslav Pažout, dodávku železných konstrukcí zajišťovaly firmy ČKD Praha, Škodovy závody Plzeň, Křižík Praha a výstavbu obloukového železobetonového mostu přes přehradní nádrž firma Ing. . J. V. Velflík v Praze. Výstavba proběhla v letech 1933 – 1938. Je to poslední vystavěná zděná hráz v České republice.

Účelem vodního díla je

  • částečná ochrana území pod přehradou před účinky povodní
  • využití odtoků z nádrže k výrobě elektrické energie ve špičkové vodní elektrárně
  • zajištění minimálního zůstatkového průtoku v Divoké Orlici pod nádrží
  • další využití ve smyslu obecného užívání vody (rekreace, vodní sporty, sportovní rybolov apod.)

Jedná se o gravitační, obloukovou zděnou přehradní hráz z lomového kamene, která je umístěna u údolí Divoké Orlice u skalního výchozu Hastrmanice nad Nekoří. Výška koruny hráze nad základovou spárou je 31,3 m, šířka v koruně činí 6,5 m a šířka úrovni základů 29,6 m. Celková délka koruny hráze je 192,7 m. Pro převádění průtoků pod hráz slouží dvě spodní výpusti. Nehrazený korunový přeliv má šest polí a je umístěn při levém břehu. Přehradní nádrž má celkový objem 10 823 tis. m3.

Vodní elektrárna pracuje ve špičkovém režimu a je umístěna při pravém břehu pod přehradní hrází. Elektrárna je vybavena jednou vertikální Francisovou turbínou, která má při max. hltnosti 12 m3/s instalovaný výkon 3 MW. Pro zachycení průtoků ze špičkové vodní elektrárny a jejich rovnoměrnému vypouštění slouží vyrovnávací nádrž Pastviny II. s přehradní hrází umístěnou 1077 m pod hlavní hrází. Její výstavba proběhla v letech 1937 – 1938. Jedná se o přímou, gravitační zděnou hráz s délkou v koruně 39,3 m a výškou nad základovou spárou 9,6 m. Tato hráz je vybavena jednou základovou výpustí a hrazeným korunovým přelivem o dvou polích. K hrázi Pastviny II. je připojena průběžná vodní elektrárna vybavená jednou Kaplanovou turbínou, která má při hltnosti 5 m3/s instalovaný výkon 217 kW.

Zobrazit více
Naposledy změněno: 18. 6. 2020
22.5.
Za zlatým klíčem Rokytenky

Za zlatým klíčem Rokytenky

Žamberk, Východní Čechy
1.5.
31.10.
Prohlídky dělostřelecké tvrze Bouda

Prohlídky dělostřelecké tvrze Bouda

Těchonín, Východní Čechy
24.9.
15.11.
Velké prádlo

Velké prádlo

Ústí nad Orlicí, Východní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Ubytování na faře v Nekoři

Ubytování na faře v Nekoři

Nekoř, Východní Čechy
Pizzeria - Penzion Srdíčko

Pizzeria - Penzion Srdíčko

Jablonné nad Orlicí, Východní Čechy
Hotel Filipinum

Hotel Filipinum

Jablonné nad Orlicí, Východní Čechy