Úvod > Aktuality

Aktuality Zlínský kraj

Při toulkách přírodou můžete narazit na stolové hory, skalní města, slaniska a další přírodní zajímavosti, které byste možná u nás ani nečekali. Příroda totiž umí vykouzlit až neuvěřitelné úkazy, a tak tu máme třeba kamenné varhany u Kamenického Šenova, Ďáblovu prdel v České Kanadě, Hadí stezku nad Sušicí nebo Hranickou propast. Mezi přírodní zajímavosti ale patří také místa opředená pověstmi a legendami, léčivé prameny, památné stromy a krásné vodopády. Prohlédněte si naše aktuální tipy na ta nejzajímavější místa a naplánujte si výlet na víkend nebo volné odpoledne.
Zajímá vás aktuální dění v regionu Zlínský kraj? Na portálu Kudyznudy.cz najdete tisíce novinek a tipů kam zrovna vyrazit. Prohlédněte si, co se právě odehrává ve světe kultury, památek, zážitků a turistiky. Stačí si jen vybrat z nepřeberného množství aktualit.

Barevné ledopády Pulčínských skal oslabilo tání, mrazivé počasí je opět vymodeluje

Ledopády v přírodní rezervaci Pulčín-Hradisko, místní části Francovy Lhoty na Valašsku, jsou proslulé svou barevností. Letos se díky absenci mrazivých teplot dlouho nemohly vytvořit, a když už se blýsklo na lepší časy, přišla zničující obleva. V příštích dnech se však teploty ocitnou pod bodem mrazu, a tak se dá očekávat, že se ledopády opět objeví. Nebudou sice tak mohutné, jako v předchozích letech, avšak pokud bude mráz ještě nějakou dobu trvat, porostou i ledopády. Jejich zbarvení do okrově-oranžovo-hnědých tónů způsobuje mikroskopická řása žijící v ledu. Ledopády leží mimo stabilně označené trasy, avšak obec Francova Lhota k nim obvykle značí speciální trasu.
Zlínský kraj | Příroda

Nejdelší prosklený tunel ve volné přírodě v Evropě najdete v Modré

V areálu Živá voda v blízkosti Archeoskanzenu Modrá najdete skleněný tunel obklopený vodou, který nabízí úchvatný pohled do podvodního světa. Prohánějí se v něm nejen kapři, sumci, štiky, líni, candáti, hlavatky, jeseteři, ale i dvě téměř dvoumetrové vyzy velké. V zimním období je otevřeno denně mimo pondělí od 10:00 do 16:00 hodin.
Zlínský kraj | Příroda

Výstava Floria Dušičky představí unikátní projekt Umění se rozloučit a vzpomínat

Na Výstavišti Kroměříž proběhne od 8. do 10. října 2021 ojedinělá výstava nejen pro všechny zahrádkáře a zahradníky – Floria Dušičky. Návštěvníci se kromě tradičního podzimního prodeje ovocných stromů, okrasných cibulovin či smutečních věnců mohou těšit na unikátní expozici Umění se rozloučit a vzpomínat, která prezentuje nové trendy v kultuře loučení se s našimi blízkými.
Zlínský kraj | Příroda

Navštivte jedinečné ledopády v Pulčínských skalách

Letošní zima opět vymodelovala nádherné barevné ledopády v Pulčínských skalách. Období na konci ledna a začátku února, kdy jsou ledopády v plné síle, bývá k návštěvě nejpříhodnější. Výlet k ledopádům stojí za to i těm, kteří jej viděli v minulých letech – pokaždé je totiž trochu jiný. Několikametrové ledové rampouchy jsou jedinečné svým karamelovým zbarvením, které způsobují takzvané sněžné řasy.
Zlínský kraj | Příroda

Na procházku do Vizovických vrchů za léčivou vodou a Čertovým kamenem

Pohyb na čerstvém vzduchu je více než žádoucí, jelikož napomáhá upevňovat si zdraví. Navíc pobyt v přírodě uklidní vaší nervovou soustavu a díky příjemné chůzi se vám zvýší hladina endorfinů, která způsobuje dobrou náladu. A kam se tentokrát vypravíme? Dnešní výlet mimo město směřujeme do Vizovických vrchů na trasu mezi Zlínem a Luhačovicemi.
Zlínský kraj | Příroda

Květná zahrada v Kroměříži ožívá každoročně květy kamélií, které letos pomohou léčit

Palmový skleník v Květné zahradě hostí výstavu právě kvetoucích kamélií. Jubilejní 10. ročník výstavy těchto nádherných kvetoucích rostlin probíhá ve sklenících Květné zahrady od 14. února do 15. března 2020. Během výstavy bude možné zakoupit mladé rostliny kamélií (s podrobným návodem k pěstování) a drobné suvenýry.
Zlínský kraj | Příroda

Máte rádi stromy? Akce ve Zlíně vám udělá radost

Zážitkové lezení, procházka po parku s odborným výkladem, sázení stromků nebo floristická dílna. Takový bude již devátý ročník Stromových slavností ve Zlíně, které se uskuteční v pátek 18. října 2019. Program slavností je věnován oslavě mezinárodního Dne stromu, který se slaví 20. října.
Zlínský kraj | Příroda

Buchlovický zámek ozdobí tisíce růží

Zámek v Buchlovice ozdobí od 4. do 7. července 2019 květinové vazby z tisíce růží a dalších květin. Nejen zámek ozdobený květinami je překrásný, můžete si projít také přilehlý zámecký park s cizokrajnými dřevinami. Na zámku je k vidění také sbírka fuchsií patřící mezi nejvýznamnější ve střední Evropě. Květinové dekorace tu budou k vidění do neděle 7. 7. 2019.
Zlínský kraj | Příroda

Fuchsie všude kam se podíváte! Kam na výstavy květin?

Půvabné fuchsie patří k nejznámějším balkonovým rostlinám. Tyto nostalgické krásky ve své původní podobě rostly na naší planetě už před padesáti miliony let. Péče o ně však není nijak jednoduchou záležitostí. Máme pro vás tipy na výstavy, kde získáte užitečné rady pro jejich pěstování a můžete založit svou sbírku. Na oblíbených výstavách fuchsií je k vidění velký sortiment fuchsií pěstovaných v převisech, do keříčků i stromků. Víte, že existují také fuchsie mrazuvzdorné, pěstované v zemi?
Zlínský kraj | Příroda

Na pratury v Modré se podíváte bezpečně a zblízka z nové vyhlídkové stezky

Hezké podzimní dny lákají na výlet: třeba do Modré u Velehradu, do areálu Živá voda s unikátním podvodním tunelem. Koncem září tu slavnostně otevřeli čtyři sta metrů dlouhou dřevěnou stezku, která vás bezpečně provede nad výběhem praturů.
Zlínský kraj | Příroda