Úvod > Aktuality > Nejdelší prosklený tunel ve volné přírodě v Evropě najdete v Modré
Nejdelší prosklený tunel ve volné přírodě v Evropě najdete v Modré
"> "> "> ">

Nejdelší prosklený tunel ve volné přírodě v Evropě najdete v Modré

Vydáno 15. ledna 2020 Příroda
V areálu Živá voda v blízkosti Archeoskanzenu Modrá najdete skleněný tunel obklopený vodou, který nabízí úchvatný pohled do podvodního světa. Prohánějí se v něm nejen kapři, sumci, štiky, líni, candáti, hlavatky, jeseteři, ale i dvě téměř dvoumetrové vyzy velké. V zimním období je otevřeno denně mimo pondělí od 10:00 do 16:00 hodin.

ŠtilaV Modré u Velehradu se můžete projít proskleným tunelem, který vás povede pod hladinou rybníka. Kolem sebe tak prosklenou stěnu uvidíte život v potoce, ve velké tůni s chladnomilnými rybami nebo pod hladinu mokřadu. Druhé podzemní patro umožní prohlédnout si skrze průhlednou akrylátovou stěnu život v hlubině i se zimováním ryb pod ledem v šestimetrové hloubce. Expozicí můžete procházet samostatně nebo s průvodcem. Otevřeno je od úterý do neděle od 10:00 do 16:00, vstupné stojí 90 Kč.

Modrá tunelV Modré žijí známé druhy ryb, jako je kapr, karas, okoun, pstruh, candát, štika nebo sumec. Dále se zde seznámíte například s bolenem, cejnem a línem, uvidít oukleje, perlíny či plotice. Pod vodou zde žijí i druhy jeseterů, vývojově nejstarší druhy ryb. Někteří jeseteři se dožívají i 50 let. Dále je akvárium domovem vyzy velké, která obývá převážně povodí Kaspického a Černého moře. Ovšem před technickými regulacemi na řekách běžně migrovala do Dunaje a následně i do Moravy. Vyza je dlouhověkou rybou dožívající se i přes 100 let. Může přitom dosáhnout délky okolo 8 metrů a hmotnosti 1000 kg, nejtěžší jedinec měl 1571 kg.

Vedle téměř všech druhů ryb, které žily a žijí v České republice, je v budově k vidění mimo jiné i velká výstava rybích dotykových plastik, která je určena pro zrakově postižené. Areál je doplněn o ukázky lesů a luk z oblasti povodí řeky Moravy – např. Chřibské prameniště, Pálava, Lužní les, Karpaty.

Živá voda - prosklený tunel pod vodou v Modré u Velehradu

Živá voda - prosklený tunel pod vodou v Modré u Velehradu

V Modré u Velehradu se můžete projít proskleným tunelem, který vás povede pod hladinou rybníka. Kolem sebe tak prosklenou stěnu uvidíte život v potoce, ve velké tůni s chladnomilnými rybami nebo pod hladinu mokřadu.

Další aktuality