ÚvodAktuality

Aktuality Zlínský kraj

Úzké chodníčky, dechberoucí výhledy, voňavé byliny, nekonečná vřesoviště, divocí koně, ale také bažiny, mokřady a dokonce i prales. To vše vám naservírují chráněná území a národní parky. Malebné Bílé Karpaty, skvosty Českého Švýcarska, Koněpruské jeskyně, Šumava, nebo Adršpach. To je jen několik tipů na výlet za úžasnou přírodou, čerstvým vzduchem a pozorováním divoce žijící zvěře. V naší komplexní nabídce jich najdete stovky. A pokud budete trpěliví, možná uvidíte tokající tetřevy nebo se tváří v tvář setkáte s rysem. Chráněná území a národní parky odhalují ryzí krásu původní, člověkem nezasažené krajiny, ať je tedy vaše putování ohleduplné, bezpečné a hlavně plné nevšedních zážitků.
Zajímá vás aktuální dění v regionu Zlínský kraj? Na portálu Kudyznudy.cz najdete tisíce novinek a tipů kam zrovna vyrazit. Prohlédněte si, co se právě odehrává ve světe kultury, památek, zážitků a turistiky. Stačí si jen vybrat z nepřeberného množství aktualit.

Kosení ve Valašských Kloboukách pokračuje 44. ročníkem

V okolí Valašských Klobouk na Zlínsku se nachází několik mimořádných lokalit a přírodních rezervací – například Bílé Potoky, Javorůvky nebo Dobšena. Také letos se tu od 1. do 14. července 2024 sejdou dobrovolníci, kteří se pod hlavičkou Českého svazu ochránců přírody Kosenka snaží této krásné krajině pomoci. Začátkem července vyrážejí každý den brzy ráno na karpatské louky s kosou a hráběmi. Přidat se k nim můžete i vy.
26. červen 2024 8:00
Příroda, Zlínský kraj

Lačnovské louky opět pokrývají květy šafránu!

Valašské louky v okolí obce Lačnov na Hornolidečsku právě nyní krásně kvetou. Očekává se, že fialovo-bílý koberec drobných kvítků vzácného šafránu bělokvětého pokryje zdejší stráně koncem tohoto týdne nebo na samém začátku dubna 2024. Tato přísně chráněná květinka zde každoročně vykvétá v hojném počtu – jedná se o nejbohatší naleziště této exotické rostlinky v České republice. Jedním z důkazů nástupu nejkrásnějšího ročního období jsou šafránem poseté louky v Lačnově a v jeho okolí – např. na Sucháčkových pasekách.
18. březen 2024 8:00
Příroda, Zlínský kraj

Výlety pro samotáře: putování malebnými Bílými Karpaty na východní Moravě

Bílé Karpaty, které se táhnou podél moravsko-slovenské hranice, leží na území Zlínského a Jihomoravského kraje i na Slovensku. Velká část pohoří patří do Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty (na Slovensku Biele Karpaty), která je biosférickou rezervací pod ochranou UNESCO. Přestože se jedná o nádherné území plné voňavých luk, bývá zde o poznání méně turistů než v sousedních Beskydech. A je to tak asi správně – milovníci přírody a venkovského života našich babiček zde naleznou klid, unikátní přírodní bohatství v malebné krajině, i množství památek a dochovaných lidových obyčejů.
8. srpen 2023 16:56
Příroda, Zlínský kraj

CHKO Beskydy letos slaví 50 let!

Celých 50 let trvání oslavuje v letošním roce Chráněná krajinná oblast Beskydy. Byla vyhlášena v březnu roku 1973 a svou rozlohou 1 160 km² je největší chráněnou krajinnou oblastí České republiky. Zahrnuje oblast Moravskoslezských Beskyd, Vsetínských vrchů a Javorníků, kde se nacházejí hluboké lesy a výjimečné pralesní porosty i s více než 300 let starými stromy. Beskydy jsou také domovem vzácných velkých šelem, jako je kočka divoká, rys, vlk nebo medvěd. Nejkrásnější místa na výlet do divoké přírody Beskyd vám doporučí Kudy z nudy.
22. březen 2023 6:00
Příroda, Zlínský kraj

V Beskydech žije smečka vlků, navrací se i rys

Do Beskyd se pomalu navrací divoké evropské šelmy. Poměrně dobře se zde daří vlkům, kteří žijí na několika místech moravskoslezských hor. Na území českého a slovenského pomezí žije asi dvanáct rysů, vlčí smečka si oblíbila Javorníky.
29. březen 2020 12:00
Příroda, Zlínský kraj

Horské louky u Velkých Karlovic v těchto dnech opět nabízejí krásnou podívanou

Louky u valašských Velkých Karlovic v těchto dnech návštěvníkům opět nabízejí krásnou pestrobarevnou podívanou. Na řadě míst vykvétají vzácné vstavače a barví horské louky do červené či žluté barvy. V překvapivě velkém počtu se objevily také na louce u hotelu Horal v Resortu Valachy.
23. květen 2019 8:30
Příroda, Zlínský kraj