Úvod > Aktuality > Navštivte jedinečné ledopády v Pulčínských skalách
Navštivte jedinečné ledopády v Pulčínských skalách
"> "> "> "> "> Prírodní unikát prístupný jen tri mesíce v roce, ale jen v prípade, že je prížnivé pocasí
Příroda

Navštivte jedinečné ledopády v Pulčínských skalách

  • Vydáno4. února 2021
Letošní zima opět vymodelovala nádherné barevné ledopády v Pulčínských skalách. Období na konci ledna a začátku února, kdy jsou ledopády v plné síle, bývá k návštěvě nejpříhodnější. Výlet k ledopádům stojí za to i těm, kteří jej viděli v minulých letech – pokaždé je totiž trochu jiný. Několikametrové ledové rampouchy jsou jedinečné svým karamelovým zbarvením, které způsobují takzvané sněžné řasy.
Pulčínské skályDíky řasám, které byly poprvé objeveny ve Vysokých Tatrách roku 1947, se vytváří zvláštní zabarvení ledu od krvavě červených, oranžových, žlutých nebo zelených tónů. Pulčínské ledopády se obvykle začínají vytvářet počátkem nového roku, během několika týdnů svůj objem mnohonásobně zvětší a během února dosáhnou maximální velikosti.

Ledopády leží v Národní přírodní rezervaci Pulčín-Hradisko, kde se mimo vyznačené cesty nesmí chodit. Pro přístup k ledopádům existuje výjimka a značená cesta je turistům k dispozici od 1. ledna do 15. března 2021.
Pohoří Javorníky – malebná nejjižnější část Beskyd

Pohoří Javorníky – malebná nejjižnější část Beskyd

Pohoří Javorníky jsou na českém území součástí CHKO Beskydy, na slovenském CHKO Kysuce. Na západě tvoří hranici s Vizovickými vrchy údolí Senice, na severu Vsetínská Bečva je odděluje od Vsetínských Beskyd a na jihu Lysský průsmyk od Kyčerské hornatiny, kde se rozprostírá CHKO Bílé Karpaty.

Vrch Makyta v Beskydech – útočiště vzácných šelem

Vrch Makyta v Beskydech – útočiště vzácných šelem

Nejmasivnější vrchol západní části Javorníků, Makyta (923 m n. m.), je součástí CHKO Beskydy a považuje se za jeden z nejkrásnějších vrchů česko-slovenského pomezí. Možná tu objevíte i stopy vzácných divokých zvířat, jako je rys, vlk nebo medvěd.

Barevné ledopády Pulčínských skal

Barevné ledopády Pulčínských skal

Ledový poklad v podobě několikametrových oranžových ledopádů, můžete objevit v Javorníkách. Přírodní útvar je současně také botanickou raritou – led totiž obarvuje sněžná řasa.

Další aktuality