Úvod > Aktuality > Na procházku do Vizovických vrchů za léčivou vodou a Čertovým kamenem
Na procházku do Vizovických vrchů za léčivou vodou a Čertovým kamenem
"> "> "> ">
Příroda

Na procházku do Vizovických vrchů za léčivou vodou a Čertovým kamenem

Vydáno 14. listopadu 2020
Pohyb na čerstvém vzduchu je více než žádoucí, jelikož napomáhá upevňovat si zdraví. Navíc pobyt v přírodě uklidní vaší nervovou soustavu a díky příjemné chůzi se vám zvýší hladina endorfinů, která způsobuje dobrou náladu. A kam se tentokrát vypravíme? Dnešní výlet mimo město směřujeme do Vizovických vrchů na trasu mezi Zlínem a Luhačovicemi.
východní morava Čertův kámenObec Provodov ve Vizovických vrších leží zhruba v polovině cesty mezi Zlínem a Luhačovicemi. Nacházejí se zde dvě zajímavá místa, která mohou být cílem výletu do přírody. Východně od Provodova se vypíná strmý vrch Rýsov (536 m n. m.). Na jeho úbočí stojí pískovcové skalisko, nazývané Čertův kámen. Je rozbrázděno četnými rýhami, jsou v něm důlky, trhliny, kterým se říká čertovy pece či čertovy vidličky. Je to údajně místo, kde pekelník pojídal jalovice, ovce a drůbež, které kradl v okolí. Kdysi zde stávala i středověká dřevěná pevnost.

malenisko u provodovaDalším možným cílem je poutní místo Malenisko. Vyvěrá zde pramen zázračné vody, která podle pověsti vyléčila zrak zdejší mlynářce. U pramene stojí prostý poutní kostelík Panny Marie Sněžné, jehož oltářní obraz má v ČR zcela neobvyklý motiv, zobrazuje kojící Pannu Marii. Součástí areálu je kaplička s pramenem vody a křížová cesta vedoucí vzhůru lesem.

Pro turisty je dobrou zprávou, že Zlín a Luhačovice spojuje žlutě značená turistická trasa vedoucí přes Provodov.
 

Trasa do Provodova ze Zlína

kostel provodovZe Zlína doporučujeme vyjet autobusem MHD č. 32 na zastávku Kudlov – točna a po žlutě značené turistické trase se vydat do Provodova. Minimálně 45 minut chůze ušetříte, pokud vyjedete linkovým autobusem (autobusové nádraží Zlín, stanoviště 46, linka do Luhačovic) na zastávku, která se oficiálně jmenuje Kudlov – Myslivna, ale nikdo tomuto místu neřekne jinak než Pindula. Tímto spojem můžete jet až do Provodova-Maleniska a do Zlína jít zpět pěšky.

Trasa z Pinduly vede lesem k samotě Pod Klenčovem a odtud klesá do Provodova. Do Provodova přijdete kolem křížku u silnice vedoucí do Březůvek. Narazíte zde na zeleně značenou trasu naučné stezky „Pod Starým Světlovem“, která vede k již zmíněnému Čertovu kameni. K poutnímu místu Maleniska pak pokračujete po žlutě značené trase. Trasa ze Zlína-Kudlova na Maleniska je dlouhá 8 km, z Pinduly o 2,5 km méně.
 

Trasa do Provodova z Luhačovic

křížová cesta podvorovLuhačovic vyrazíte do Provodova od pošty v centru města. Žlutě značená trasa je dlouhá 7 km. Prochází kolem pramenů Ottovka a Marie a zvolna stoupá lesem nad Pražskou čtvrtí a dále přes Řetechov a kolem poutnické studánky na úbočí kopce Brda.

Odtud se křížovou cestou schází do poutního areálu Maleniska. Jak do Zlína, tak do Luhačovic jezdí z Provodova linkové autobusy, takže není obtížné naplánovat si cestu zpět. Nezapomeňte si s sebou roušky.
Zřícenina hradu Rýsov

Zřícenina hradu Rýsov

Skromné pozůstatky nevelkého skalního hradu Rýsova z doby kolem poloviny 13. století, který se připomíná roku 1517 již jako pustý.

Vizovické vrchy – nejvyšší část Vizovické pahorkatiny

Vizovické vrchy – nejvyšší část Vizovické pahorkatiny

Vizovické vrchy nabízejí bohaté možnosti trávení letní i zimní dovolené milovníkům přírodních krás, historie a památek, kultury i aktivního odpočinku.

Ottovka – nejlidovější luhačovický pramen

Ottovka – nejlidovější luhačovický pramen

Takzvaným nejlidovějším luhačovickým pramenem je Ottovka, který je zároveň třetím nejznámějším pramenem. Vyvěrá na pravém břehu Horní Olšavy, na úpatí Malé Kamenné.

Poutní místo Malenisko u Provodova

Poutní místo Malenisko u Provodova

Poutní místo Provodov nalezneme asi 10 km jihovýchodně od města Zlín. Poutní kostel Panny Marie Sněžné stojí na kopci na místě zvaném Malenisko.