ÚvodAktualityČesko ve filmu: poznejte místa, kde se natáčel nový romantický seriál Eliška a Damián
Seriál Eliška a Damián se natáčel na zámku v Loučni
Zážitky

Česko ve filmu: poznejte místa, kde se natáčel nový romantický seriál Eliška a Damián

  • 2. září 2023
Na podzim 2023 na obrazovkách televize budete moci sledovat nový seriál Primy Eliška a Damián. Pokud rádi navštěvujete místa, která vás přenesou do dob dávných, vydejte se s portálem Kudy z nudy na cestu po zámcích středních Čech, kde se romance natáčela.
Seriál Eliška a Damián bude plný nádherných exteriérů, kostýmů. Hlavní postava Eliška, kterou hraje Emma Smetana, žije v současnosti, zatímco Damián, kterého ztvárnil Robert Urban, přichází z roku 1758. Díky náhodně vzniklému elixíru začíná Damián cestovat časem, a čím dál tím častěji se začnou jeho cesty protínat s Eliščinými.

Mezi hlavními hrdiny postupně vznikají sympatie. Obě hlavní postavy to ale rozhodně nebudou mít jednoduché a budou se muset vzepřít svému osudu. Damián se totiž má zasnoubit s pruskou princeznou Frederikou (Anežka Rusevová) a Eliška se musí starat o marmeládovnu, kterou zdědila. 

Dále se v seriálu objeví Anežka Rusevová, Anna Dvořáková, Jan Komínek, Petr Buchta, Milan Šteindler, Michaela Kuklová, Dana Syslová a mnoho dalších známých tváří.

Velkolepé představení seriálu proběhlo na začátku srpna na Trojském zámku, kde televize informovalo o svém podzimním programu.
 

Veltrusy a Loučeň: Místa, kde se natáčel seriál Eliška a Damián

Seriál Eliška a Damián se natáčel na středočeských zámcích Loučeň a Veltrusy a v ateliéru. Druhý jmenovaný zámek stojí uprostřed krajinářského parku s romantickými stavbami.

Parkem se můžete toulat i skoro celý den, v Čechách je největší. Otevřen je od úsvitu do soumraku, objevíte zde oboru s daňky. Pod stromy najdete stín, pokud bude příliš svítit slunce. 

Na zámku Veltrusy můžete vyrazit na některou z komentovaných prohlídek. Kromě klasických zámeckých tras jako jsou Zlaté časy ve službách císařovny, Rodinný život pana hraběteAristokracie: začátek konce, vás zámek překvapí expedicí do zámeckého zákulisí. Zámecké laboratorium dává nahlédnout pod pokličku provozu zámku, seznámí vás s historií obnovy a kdo bude mít chuť vyzkouší si práci badatele, archeologa i restaurátora. 

Eliška a Damián se natáčeli i na zámku Loučeň, který se nachází nedaleko Nymburka. I tento zámek disponuje velkým parkem, který je doplněn labyrinty. Zámek je otevřen celoročně, jeho expozice vypráví o životě šlechtického rodu Thurn-Taxisů. Na zámku pořádají řadu akcí, můžete se na něm i ubytovat, nebo využít služeb vedle stojícího hotelu Maximilián.
 

Prima zahájila vysílání Amadeem

Televize Prima letos slaví 30 let, od té doby se rozrostla a nyní divákům a divačkám nabízí deset kanálů. Vysílání jako FTV Premiéra zahájila 20. června 1993 oscarovým filmem Amadeus. Film Miloše Formana se natáčel od ledna do července 1983 převážně v Praze a v Kroměříži.

Ve filmu můžete například vidět karlínskou Invalidovnu, Arcibiskupský palác v Praze, Arcibiskupský zámek v Kroměříži, natáčelo se na řadě dalších míst hlavního města, ale například i v oboře u zámku Veltrusy. Samozřejmě nesmělo chybět Stavovské divadlo, kde měla v říjnu 1787 za účasti skladatele světovou premiéru Mozartova opera Don Giovanni. U průčelí divadla objevíte nevelkou plastiku pláště bez tváře a postavy, nazvanou Pieta či Il Commendatore – pocta Mozartovi a jeho opeře Don Giovanni od sochařky Anny Chromy.
Česko ve filmu: české stopy ve filmu Barbie aneb růžové džbány od značky Klimchi a triky jako od Karla Zemana

Česko ve filmu: české stopy ve filmu Barbie aneb růžové džbány od značky Klimchi a triky jako od Karla Zemana

Česko zalila vlna růžové: nejúspěšnějším filmem léta 2023 se stala Barbie. Premiéru v českých kinech měla 20. července, už během prvního víkendu ji vidělo téměř 120 tisíc diváků a růžová barva najednou ovládla celý svět. V příběhu ikonické panenky, která se ze svého pohádkového světa vydá poznávat ten skutečný, objevíte i zajímavé české stopy.

Česko ve filmu: filmové komedie se správnou letní atmosférou

Česko ve filmu: filmové komedie se správnou letní atmosférou

Hledáte nápad, jak si zpříjemnit dlouhé letní podvečery? Hezkou tečkou může být návštěva letního kina anebo vlastní malé promítání, třeba na terase nebo pod pergolou. Na Kudy z nudy vám poradíme s výběrem filmů, které mají letní prázdninové ladění a možná v nich najdete i inspiraci pro cestování.

Zámek Veltrusy – barokní sídlo rodu Chotků Památky

Zámek Veltrusy – barokní sídlo rodu Chotků

Barokní zámek rodiny Chotků z první poloviny 18. století, který byl později klasicistně upraven, stojí uprostřed krajinářského parku s romantickými stavbami.

Česko ve filmu: v hlavní roli víno, jižní Morava a filmová série Bobule

Česko ve filmu: v hlavní roli víno, jižní Morava a filmová série Bobule

Film 3Bobule volně navázal na letní komedie Bobule a 2Bobule. S Terezou Ramba, Kryštofem Hádkem, Lukášem Langmajerem a Miroslavem Táborským se opět podíváte do prosluněných jihomoravských vinic, do kraje vinných sklepů a rázovitých vinařů.

Česko ve filmu: zámek Milotice ožil natáčením pokračování Poslední aristokratky

Česko ve filmu: zámek Milotice ožil natáčením pokračování Poslední aristokratky

V těchto dnech zámek Milotice na Hodonínsku žije natáčením pokračování veleúspěšného filmu Poslední aristokratka. Filmaři se následně přesunou na zámek Lemberk v Libereckém kraji a zámek Rájec na Blanensku. Diváci se na Aristokratku ve varu mohu těšit začátkem příštího roku.

Česko ve filmu: Tip na výlet do míst natáčení nového filmu Služka

Česko ve filmu: Tip na výlet do míst natáčení nového filmu Služka

Do českých kin vstupuje nový slovenský film Služka, na jehož natáčení se jako koproducent podílela i Česká televize. Většina filmu se natáčela během protipandemických opatřeních na zámku Slatiňany na Chrudimsku. Okouknout interiéry, které představovaly panský dům v Praze, vám vřele doporučujeme.

Česko ve filmu: 10 tipů na místa, kde se natáčelo drama Na západní frontě klid oceněné cenou BAFTA

Česko ve filmu: 10 tipů na místa, kde se natáčelo drama Na západní frontě klid oceněné cenou BAFTA

Válečné drama Na západní frontě klid z produkce Netflix se z velké části natáčelo v Česku. Snímek bodoval na cenách Britské filmové akademie, kde ze čtrnácti nominací získal sedm a stal se tak vůbec nejúspěšnějším filmem. Sošku s divadelní maskou mimo jiné získal tým zvukařů, mezi kterými byl i Čech Viktor Prášil. A kam vás putování po filmových lokacích zavede? Kromě Prahy i na Sychrov, do Podbořan nebo Brd.

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije Památky

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – romantický zámek s rozlehlým parkem, labyrintáriem a celou řadou dalších zajímavostí. Expozice české větve rodiny Thurn-Taxis a života na zámku na přelomu 19. a 20. století. Dozvíte se tak nikoli suchá fakta, ale příběh života na zámku zhruba před sto lety.

Česko ve filmu: výlety na místa, kde se natáčely české filmy s Oscarem – Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja

Česko ve filmu: výlety na místa, kde se natáčely české filmy s Oscarem – Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja

Zatímco Oscar aneb Cena Akademie (Academy Award) se v USA poprvé uděloval v roce 1929, zahraniční filmy začali Američané oceňovat až od roku 1948; tu první získal de Sicův film Děti ulice. Samostatná kategorie pro filmy v jiném než anglickém jazyce ale vznikla až v roce 1956. Oscara za nejlepší cizojazyčný film se dosud podařilo získat dvěma československým a jednomu českému filmu: v roce 1965 to byl Obchod na korze Jána Kadára a Elmara Klose, roku 1967 zvítězily Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela a v roce 1996 Kolja Jana Svěráka.

Po stopách seriálu Most!

Po stopách seriálu Most!

Oblíbili jste si komediální seriál o některých druhých z nás aneb „Dycky MOST!“? Pak by se vám mohl líbit i náš tematický výlet po stopách tohoto seriálu. Uvidíte dům, kde bydlel Luďan s „bráchou“ Dášou, přesunutý kostel Nanebevzetí Panny Marie, mostecký autodrom, autodílnu, kde pracovala Dáša a samozřejmě nebude chybět kultovní hospoda Severka, kam můžete zajít třeba na karbanátky…

Další aktuality

Kutná Hora nabízí prohlídky s profesionálním průvodcem

Pokud se chcete dozvědět více o historii Kutné Hory, navštívit významné památky a odnést si nezapomenutelný zážitek, Průvodcovská služba Kutná Hora je ta správná volba. Stříbrným městem vás provedou zkušení průvodci, kteří vás zasvětí do tajů středověkého života. Můžete si vybrat z široké palety připravených okruhů městem. V nabídce jsou i zážitkové programy s ukázkou ražby mincí, průvodci v kostýmu, nebo prohlídky ve večerních hodinách.
22. červenec 2024 14:00
Památky, Středočeský kraj

Dovolená na vodě ve středních Čechách: vodácká romantika, kolesový parník nebo kajutová loď

Pobyt na vodě má své kouzlo. Kdo chce strávit víkend nebo dovolenou přímo na vodě, nemusí vyrážet až k moři. Stejně krásnou dovolenou anebo volný víkend si užijete i ve středních Čechách, a to jak v kánoi, tak i na parníku nebo jachtě. K zapůjčení malé motorové lodě nebo plachetnice dávno není výsadou bohatých, vyplout dnes může každý – a dokonce k tomu ani nepotřebuje kapitánský průkaz, stačí rychlé zaškolení. Díky omezenému výkonu lodě není průkaz vůdce malého plavidla potřeba. Kajutovou loď tak může řídit každý dospělý. Na lodi je k dispozici veškeré vybavení na přespání, vaření i sociální zařízení. A kam se vydat? To vám poradí Kudy z nudy.
21. červenec 2024 12:00
Letní sporty, Středočeský kraj

Mníšek i nedaleký vrch Skalka připravuje nejvýznamnější kulturní, společenskou a náboženskou akcí regionu

V poutním areálu Skalka v Mníšku pod Brdy se už tento pátek sejdou poutníci z celého Česka. V pátek 19. července se bude totiž konat tradiční Den poutníka, kde si společně připomenou fenomén posledních let – poutnictví, které je u nás na vzestupu. Unikátní poutní areál bude hostit poutníky ze všech koutů země, a kromě poutní mše svaté v sobotu, nabídne také zajímavý program spojený s historií místa a pěším putováním. Zkrátka nepřijdou ani děti.
15. červenec 2024 10:20
Památky, Středočeský kraj

Romantika na vodě: vyjeďte si na výlet parníkem

Nechte se kolébat vodou na výletní lodi a poznejte krajinu kolem sebe z jiné perspektivy. Plavba po klidné vodní hladině řeky nebo nádrže poslouží nejen jako příjemně strávené odpoledne, ale i jako dokonalá kulisa pravé romantické schůzky.
14. červenec 2024 15:00
Zážitky, Středočeský kraj

20 tipů, jak si užít rodinnou dovolenou s dětmi ve středních Čechách

Chcete vyrazit na výlet ve středních Čechách? Nebo zůstáváte na letošní dovolenou doma a hledáte inspiraci na příjemné chvíle s celou rodinou? Pak se vám budou hodit naše tipy na zážitky ve středních Čechách, které nabízí spoustu atraktivních možností využití volného času – od zoologických zahrad přes aquaparky, projížďky malebnými lokálkami po zábavní parky, výletní plavby a další atrakce, ze kterých si vyberou malí i velcí.
13. červenec 2024 6:53
Zážitky, Středočeský kraj

V kouřimském skanzenu zjistíte, jak vypadalo léto na vsi

Skanzen v Kouřimi pořádá tuto sobotu 13. července 2024 národopisný pořad, který nabídne příchozím ukázky starých řemesel a nejrůznějších povolání našich předků. Dozvíte se také, jak vypadal všední život na venkově v minulých staletích, jak naši předkové barvili látky a samozřejmě také o lidových obyčejích v letním období. Program probíhá po celý den od 10:30 do 18:00 hodin.
10. červenec 2024 16:00
Památky, Středočeský kraj

Hudební festival Hrady CZ startuje tento pátek a sobotu na Točníku

Devatenáctý ročník hudebně-kulturního festivalu Hrady CZ startuje v pátek a sobotu 12. a 13. července 2024 na Točníku nedaleko Prahy a dále se vždy v pátek a sobotu představí na Kunětické hoře, Švihově, Rožmberku nad Vltavou, Veveří, Hradci nad Moravicí, Bouzově a své letošní putování uzavře 30. a 31. srpna na Bezdězu. Páteční program na Točníku nabídne koncert Daniela Landy, který tento rok zahraje exkluzivně na festivalu Hrady CZ, dále pak kapel Mig 21 či Trautenberk. V sobotu pak mohou návštěvníci zažít jeden z posledních koncertů kapely Lucie v původní sestavě s Davidem Kollerem, po „hradní šňůře“ zpěvák odchází ze skupiny. Dále dav roztančí kapela Chinaski, kterou v průběhu léta diváci uvidí pouze na Hradech, chybět nebude Jelen nebo Vypsaná fixa. V ceně sobotního lístku na festival je vstup na hrady Točník a Žebrák zdarma.
10. červenec 2024 14:00
Kultura, Středočeský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z turistické oblasti Český ráj

Vydejte se mimo davy a prozkoumejte neobjevená místa Českého ráje! Český ráj je ideálním místem pro rodinnou dovolenou. Poznejte neobjevené ráje!
9. červenec 2024 15:32
Příroda, Středočeský kraj