Úvod > Aktuality > Poetické a zapomenuté: prozkoumejte neobvyklé zříceniny

Poetické a zapomenuté: prozkoumejte neobvyklé zříceniny

Vydáno 12. dubna 2019 Památky
Zříceniny starých hradů tentokrát necháme dál spát v přítmí lesů a vypravíme se do míst, kde dřímají docela jiné příběhy. S portálem Kudy z nudy vás pozveme mezi zdi starých kostelů, klášterů a kaplí, do torza sýpky či větrného mlýna. A nezapomeňte si foťáky, protože tahle fantastická zákoutí si zaslouží vaši plnou pozornost!
Nejlepší čas k objevování romantických zapomenutých míst je právě teď. Na jaře totiž jejich zdi nehalí listnaté stromy – a to se bude hodit hlavně tam, kde je cesta složitější a pátrání svízelnější. Třeba když se vypravíte do lesa Jivina u Dolní Rožínky, kde se skrývá torzo prazvláštní stavby, romantické i trochu strašidelné. Na konci 18. století ji nechal postavit Jan Nepomuk hrabě Mitrovský a dodnes není jasné, o co vlastně šlo: uměle vybudované torzo kaple, lesní divadlo anebo jen další dílek do mozaiky pohádkových zákoutí, které zdobí nedaleký lesopark Templ?
 

Větrný mlýn a barokní sýpka

Deset metrů vysoké zdi, u země až 1,2 metru silné, a půdorys s průměrem bezmála 14 metrů má torzo větrného mlýna u Příčov na Sedlčansku. Změřit se dá, ale o jeho historii ani zařízení či vybavení se neví téměř nic, dokonce se objevily pochybnosti, zda skutečně šlo o větrný mlýn: tak obrovskou stavbu totiž u nás ani jinde v Evropě nenajdete. Na rozdíl od jiných staveb ale mlýn nemusíte pracně hledat: stojí na návrší nad obcí a už dlouhá staletí je nepřehlédnutelný.

Raritou mezi našimi zříceninami je také stavba v lese Maxberk v Pošumaví; letní hosté z blízké Plánice ji na pohlednicích označovali jako zbytky hradu z doby Karla IV. Spletli se přibližně o pět set let, ve skutečnosti jde o část obilné sýpky z dob Marie Terezie. Na místo nevedou žádné značky, dostanete se sem lesní cestou z Kvasetic.
 

Půvab starých kostelů a kaplí

Na portálu Kudy z nudy najdete celou řadu zřícenin starých duchovních památek, například kostela sv. Jakuba v Jindřichovicích pod Smrkem, klášterního kostela v Kuklově, kostela sv. Apoleny u Přimdy či kostela sv. Barbory u Všekar. Vesměs jde o dobře dostupná místa téměř u silnic, která najdete bez větších potíží a často bez mapy. Mnohem dobrodružnější zážitky i delší cesty čekají ale na ty, co se vydají pátrat po kostele sv. Mikuláše na hoře Krudum u Horního Slavkova. Zanikl už před staletími a jeho základy objevili v roce 2002 nadšení studenti archeologie.

Svou velikostí vás překvapí zříceniny starého zámku, rezidence rodu Windischgrätzů, který vznikl přestavbou klášterního kostela zrušeného za josefínských reforem; stojí kousek od Tachova, v lese nad impozantní jízdárnou ve Světcích.
 

Skryté v lese

Hluboko v lese stojí rovněž zřícenina barokní kaple sv. Jana Nepomuckého u Klatov; v rámci projektu studentů Západočeské univerzity v Plzni tady před několika lety vznikla unikátní podlaha, zvlněná jako vodní hladina, do níž spadla obří kapka vody. Kapka aneb výtvarné dílo vyskládané z cihel má stejný cíl jako sochy sádrových duchů v kostele sv. Jiří v Lukové či křížová cesta u zříceniny kostela sv. Blažeje v Branišově: doplnit památky zajímavým a neobvyklým prvkem, který by dokázal přilákat současné výletníky.

V ruinu uprostřed lesů se proměnily jak lovecký zámeček Mořičov u Ostrova na Karlovarsku, tak barokní kaple Povýšení sv. Kříže na vrcholu Břístevské hůry; její zdi uvidíte z dálnice D11 ve směru z Prahy do Hradce Králové u exitu 18 Bříství. Pokud se na ni budete chtít podívat zblízka, dovede vás až na místo žlutá značka ze Starého Vestce.

Ikonickou a velmi fotogenickou stavbou je rovněž barokní letohrádek s paulánským klášterem a kaplí sv. Jana Křtitele zvaný Belveder; stojí na kopci Vysoká u Suchdola západně od Kutné Hory kousek od rozhledny Vysoká.
 
Hrad Oheb nad přehradou Seč

Hrad Oheb nad přehradou Seč

Téměř zapomenutá zřícenina hradu Oheb, s nádherným výhledem a kolmým srázem do Sečské přehrady.

Zřícenina hradu Templštejn - dávné sídlo templářů

Zřícenina hradu Templštejn - dávné sídlo templářů

Hrad Templštejn vystavěl na skále nad řekou Jihlavkou řád templářů a učinil z něho sídlo své komendy. Ze 13. století se dochovalo templářské jádro hradu půdorysu pětiúhelníku. Hrad byl postupně rozšiřován až se stal ve své době jedním z největších hradních areálů této části Moravy.

Umělá zřícenina kaple Jivina u Dolní Rožínky

Umělá zřícenina kaple Jivina u Dolní Rožínky

Les Jivina u Dolní Rožínky na Bystřicku ukrývá ve svém nitru umělou zříceninu kaple. Stavbu tam nechal vybudovat v letech 1781 až 1789 Jan Nepomuk hrabě Mitrovský.

Anglický park a lesopark Templ v Dolní Rožínce

Anglický park a lesopark Templ v Dolní Rožínce

V lese nad zámkem Dolní Rožínka nechal hrabě Mitrovský zbudovat několik romantických objektů. Lesopark Templ ozdobil chrámek osvícenství s hrobkou (kaple Templ, podle které pak dostal lesopark název), empírový egyptský obelisk, anglická lázeň či umělé kaskády.

Větrný mlýn v Příčovech

Větrný mlýn v Příčovech

Na skalnatém návrší u Příčov se vypíná torzo větrného mlýnu holandského typu. Jde o zbytky jednoho z nejstarších, nejkrásnějších a největších větrných mlýnů holandského typu nejen u nás, ale dokonce i v celé Evropě. Lokalita je volně přístupná.

Zámek Příčovy u Sedlčan

Zámek Příčovy u Sedlčan

Nevelký barokní obdélný jednopatrový zámek s mansardovou střechou se nachází v obci Příčovy nedaleko Sedlčan.

Hradiště Přerovská hůra

Hradiště Přerovská hůra

Hora je svědeckým vrchem tyčícím se nad středočeskou obcí Přerov nad Labem. Společně se Semickou a Břístevskou hůrou tvoří trojvrší Polabské hůry. V místech nazývaných Na Šancích se rozprostírá pravěké a raně středověké hradiště, jehož rozloha se odhaduje až na 20 hektarů.

Břístevská hůra a zřícenina kaple Povýšení sv. Kříže u Bříství

Břístevská hůra a zřícenina kaple Povýšení sv. Kříže u Bříství

Barokní Kaple Povýšení sv. Kříže byla postavena roku 1714 na vrcholu Břístevské hůry, která se nachází v bezprostřední blízkosti dálnice D11 Praha - Hradec Králové u exitu 18 Bříství.

Zřícenina barokní sýpky v lese Maxberk

Zřícenina barokní sýpky v lese Maxberk

Nad obcí Kvasetice se nachází zřícenina velké sýpky, nazvané Maxberk. Sýpka je z tereziánské doby a sloužila jako zásobárna obilí v případě neúrody. Do dnešního dne z ní zbyly pouze dvě obvodové zdi.

Windischgrätzova jízdárna ve Světcích u Tachova

Windischgrätzova jízdárna ve Světcích u Tachova

Nedaleko Tachova leží Světce, oblíbené místo pěších i cyklovýletů, kde kromě kláštera, později upraveného na panské sídlo, a ruin bývalého kostela přestavěného na zámek, můžete vidět monumentální stavbu jízdárny z 2. poloviny 19. stol. Jízdárna je po vídeňské jízdárně druhou největší v Evropě.

Zřícenina kláštera ve Světcích

Zřícenina kláštera ve Světcích

Klášterní kostel paulánských mnichů ve Světcích u Tachova byl vybudován v letech 1671–1674 za Jana Filipa, hraběte Losyho z Losinthalu. Kostel se dvěma věžemi byl patrně dílem italského stavitele Giovanniho Domenika Orsiho. Areál kláštera se měl stát základem sídla rodu Windischgrätzů.

Klášter Rosa Coeli v Dolních Kounicích

Klášter Rosa Coeli v Dolních Kounicích

Podobně jako v Panenském Týnci i trosky kláštera Rosa Coeli v Dolních Kounicích působí na citlivější jedince svou pozitivní energií. Už jen pouhých pár minut pobytu v magických prostorách syrové gotiky bývalého kláštera vám vylepší náladu.

Od torza kláštera k loveckému zámku v Tatenici

Od torza kláštera k loveckému zámku v Tatenici

Vydejte se na výlet do údolí řeky Moravské Sázavy, která spojuje torzo kláštera ze 13. století s renezančním zámečkem století 17., a to podél železničního koridoru vybudovaného v 21. století.

Zřícenina hradu a kláštera Kuklov

Zřícenina hradu a kláštera Kuklov

Pět vysokých gotických oken bývalého klášterního kostela svatého Ondřeje se vypíná nad vesničkou Kuklov nad údolím Brložského potoka, 3 km západně od Brloha v Blanském lese. Poblíž kláštera se v lese nacházejí také zříceniny hradu Kuglvajt ze 14. století.

Zřícenina kaple sv. Štěpána na Podbořansku

Zřícenina kaple sv. Štěpána na Podbořansku

Zřícenina kostela stojí západně od posledních domů Chotěbudic na úbočí Dlouhého vrchu.

Zřícenina kaple sv. Jana Nepomuckého v obci Loreta na Klatovsku

Zřícenina kaple sv. Jana Nepomuckého v obci Loreta na Klatovsku

Monumentální torzo čtyřboké patrové barokní kaple sv. Jana Nepomuckého se nachází v lese, nedaleko obce Loreta jižně od Klatov. Ve zchátralém objektu objevíte zvláštní dílo - netypickou podlahu, která je zvlněná jako vodní hladina, do níž spadla obří kapka vody.

Zřícenina kostela Panny Marie Dobré rady v Pohoří na Šumavě

Zřícenina kostela Panny Marie Dobré rady v Pohoří na Šumavě

Kostel z roku 1779, který po odsunu a vyprázdnění vesnice chátral až do roku 1999, kdy spadla věž kostela a zbortila střechu celé chrámové lodi.

Zřícenina kostela sv. Anny v zaniklé obci Pořejov

Zřícenina kostela sv. Anny v zaniklé obci Pořejov

Poutní kostel sv. Anny v zaniklé obci Pořejov na Tachovsku pochází z 60. let 17. století. Původně zde stála dřevěná kaple z roku 1658, kostel byl barokní. Kostel je v současnosti velice zchátralý. Vypadá to tu, jak prokleté místo z hororu, až vám bude běhat mráz po zádech.

Zřícenina kostela sv. Apoleny u Přimdy

Zřícenina kostela sv. Apoleny u Přimdy

Zřícenina raně barokního kostela sv. Apolenyz přelomu 17. a 18. století připomíná zaniklou obec Svatá Apolena, která byla obývána především německým obyvatelstvem. V současné době se jedná jen o mysticky vypadající trosky.

Zřícenina Kozí hrádek - útočiště Mistra Jana Husa

Zřícenina Kozí hrádek - útočiště Mistra Jana Husa

Jihovýchodně od Tábora na levém břehu Kozského potoka leží zřícenina gotického hradu Kozí Hrádek, který je nejpamátnějším hradem Táborska. V roce 1962 byl prohlášen za národní kulturní památku, a to díky spojitosti se životem církevního reformátora Jana Husa.

Zřícený kostel sv. Blažeje u Branišova

Zřícený kostel sv. Blažeje u Branišova

Na břehu Blažejského rybníka můžete spatřit pozůstatky jednolodního barokního kostela s obdélnou lodí s výraznými zkosenými nárožími, odsazeným trojboce uzavřeným presbytářem a obdélnou předsíní před západním průčelím.

Zříceniny gotického hornického kostela sv. Prokopa u Krupky

Zříceniny gotického hornického kostela sv. Prokopa u Krupky

Gotický kostel z 13. století byl přestavěn na počátku 15. století. Úpravy pokračovaly i na počátku 16. století. Velké škody utrpěl za 30leté války, jako zřícenina dopadl po požáru v roce 1939.

Kostel sv. Mikuláše pod Krudumem - místo opředené legendami

Kostel sv. Mikuláše pod Krudumem - místo opředené legendami

Pradávné legendy hovořící o bájném pozdně románském kostele se potvrdily a hlubiny země vydaly své tajemství. O existenci kostela, dlouho nebyly důkazy, až roku 2002 nadšení studenti archeologie objevili pozůstatky pozdně románské stavby, která skutečně bývala kostelem.

Kostel sv. Jiří v Lukové se sádrovými duchy věřících

Kostel sv. Jiří v Lukové se sádrovými duchy věřících

V dřevěných lavicích chátrajícího kostela tiše sedí desítky bíle oděných postav. Nemluví. Se skloněnými hlavami se tiše modlí k Bohu. Nedýchají. Ani vzduch se nepohne. Jedná se o sochy připomínající duchy sudetských Němců, kteří ve vesnici dřív žili. Kostel je z důvodu rekonstrukce uzavřen.