ÚvodAktualityPoetické a zapomenuté: prozkoumejte neobvyklé zříceniny
Památky

Poetické a zapomenuté: prozkoumejte neobvyklé zříceniny

Poslechněte si audio verzi článku
Zříceniny starých hradů tentokrát necháme dál spát v přítmí lesů a vypravíme se do míst, kde dřímají docela jiné příběhy. S portálem Kudy z nudy vás pozveme mezi zdi starých kostelů, klášterů a kaplí, do torza sýpky či větrného mlýna. A nezapomeňte si foťáky, protože tahle fantastická zákoutí si zaslouží vaši plnou pozornost!
zřícenina kaple JivinaNejlepší čas k objevování romantických zapomenutých míst je právě teď. Na jaře totiž jejich zdi nehalí listnaté stromy – a to se bude hodit hlavně tam, kde je cesta složitější a pátrání svízelnější. Třeba když se vypravíte do lesa Jivina u Dolní Rožínky, kde se skrývá torzo prazvláštní stavby, romantické i trochu strašidelné. Na konci 18. století ji nechal postavit hrabě Jan Nepomuk Mitrovský a dodnes není jasné, o co vlastně šlo: uměle vybudované torzo kaple, lesní divadlo anebo jen další dílek do mozaiky pohádkových zákoutí, které zdobí nedaleký lesopark Templ? Drobné romantické stavby nechával stavět hrabě v letech 1781-1799.
 

Větrný mlýn a barokní sýpka

Deset metrů vysoké zdi, u země až 1,2 metru silné, a půdorys s průměrem bezmála 14 metrů má torzo větrného mlýna u Příčov na Sedlčansku. Změřit se dá, ale o jeho historii ani zařízení či vybavení se neví téměř nic, dokonce se objevily pochybnosti, zda skutečně šlo o větrný mlýn: tak obrovskou stavbu totiž u nás ani jinde v Evropě nenajdete. Na rozdíl od jiných staveb ale mlýn nemusíte pracně hledat: stojí na návrší nad obcí a už dlouhá staletí je nepřehlédnutelný.

Raritou mezi našimi zříceninami je také stavba v lese Maxberk v Pošumaví; letní hosté z blízké Plánice ji na pohlednicích označovali jako zbytky hradu z doby Karla IV. Spletli se přibližně o pět set let, ve skutečnosti jde o část obilné sýpky z dob Marie Terezie. Na místo nevedou žádné značky, dostanete se sem lesní cestou z Kvasetic.
 

Půvab starých kostelů a kaplí

Na portálu Kudy z nudy najdete celou řadu zřícenin starých duchovních památek, například kostela sv. Jakuba v Jindřichovicích pod Smrkem, klášterního kostela v Kuklově, kostela sv. Apoleny u Přimdy či kostela sv. Barbory u Všekar. Vesměs jde o dobře dostupná místa téměř u silnic, která najdete bez větších potíží a často bez mapy. Mnohem dobrodružnější zážitky i delší cesty čekají ale na ty, co se vydají pátrat po kostele sv. Mikuláše na hoře Krudum u Horního Slavkova. Zanikl už před staletími a jeho základy objevili v roce 2002 nadšení studenti archeologie.

Svou velikostí vás překvapí zříceniny starého zámku, rezidence rodu Windischgrätzů, který vznikl přestavbou klášterního kostela zrušeného za josefínských reforem; stojí kousek od Tachova, v lese nad impozantní jízdárnou ve Světcích. Alfréd I Windischgrätz měl v plánu vystavět opulentní zámek, a protože byl vášnivý jezdec, připojil i výstavbu jízdárny. Tu nechal postavit v letech 1858-1861 v novorománském a novorenesančním slohu. Prostorná jízdárna na vás zapůsobí svojí velkolepostí.
 

Skryté v lese

Hluboko v lese stojí rovněž zřícenina barokní kaple sv. Jana Nepomuckého u Klatov; v rámci projektu studentů Západočeské univerzity v Plzni tady před několika lety vznikla unikátní podlaha, zvlněná jako vodní hladina, do níž spadla obří kapka vody. Kapka aneb výtvarné dílo vyskládané z cihel má stejný cíl jako sochy sádrových duchů v kostele sv. Jiří v Lukové či křížová cesta u zříceniny kostela sv. Blažeje v Branišově: doplnit památky zajímavým a neobvyklým prvkem, který by dokázal přilákat současné výletníky.

V ruinu uprostřed lesů se proměnily jak lovecký zámeček Mořičov u Ostrova na Karlovarsku, tak barokní kaple Povýšení sv. Kříže na vrcholu Břístevské hůry; její zdi uvidíte z dálnice D11 ve směru z Prahy do Hradce Králové u exitu 18 Bříství. Pokud se na ni budete chtít podívat zblízka, dovede vás až na místo žlutá značka ze Starého Vestce.

Ikonickou a velmi fotogenickou stavbou je rovněž barokní letohrádek s paulánským klášterem a kaplí sv. Jana Křtitele zvaný Belveder; stojí na kopci Vysoká u Suchdola západně od Kutné Hory kousek od rozhledny Vysoká.

Připojte se na objevnou cestu zříceninami starých hradů, kostelů a dalších historických objektů napříč Českou republikou s portálem Kudy z nudy.

Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Zřícenina kaple sv. Štěpána na Podbořansku Památky

Zřícenina kaple sv. Štěpána na Podbořansku

Zřícenina kostela stojí západně od posledních domů Chotěbudic na úbočí Dlouhého vrchu.

Zámek Příčovy u Sedlčan Památky

Zámek Příčovy u Sedlčan

Nevelký barokní obdélný jednopatrový zámek s mansardovou střechou se nachází v obci Příčovy nedaleko Sedlčan.

Hrad Oheb nad přehradou Seč Památky

Hrad Oheb nad přehradou Seč

Téměř zapomenutá zřícenina hradu Oheb, s nádherným výhledem a kolmým srázem do Sečské přehrady. Hrad se připomíná na začátku 15. století, kdy vznikl nejspíše na ochranu území patřícího tehdejšímu vilémovskému klášteru.

Zřícenina kaple sv. Jana Nepomuckého v obci Loreta na Klatovsku Památky

Zřícenina kaple sv. Jana Nepomuckého v obci Loreta na Klatovsku

Monumentální torzo čtyřboké patrové barokní kaple sv. Jana Nepomuckého se nachází v lese, nedaleko obce Loreta jižně od Klatov. Ve zchátralém objektu objevíte zvláštní dílo – netypickou podlahu, která je zvlněná jako vodní hladina, do níž spadla obří kapka vody.

Zřícenina letohrádku Kamýk u Rokycan Památky

Zřícenina letohrádku Kamýk u Rokycan

Nad obcí Osek nedaleko Rokycan je na kamenitém vrcholku už z dálky viditelnou zříceninu. Jedná se o letohrádek, který založil v roce 1750 Jan Šternberk. Už v polovině 19. století byl ale opuštěn a dodnes se z něj zachovaly jen dvě obvodové zdi.

Umělá zřícenina kaple Jivina u Dolní Rožínky Památky

Umělá zřícenina kaple Jivina u Dolní Rožínky

Les Jivina u Dolní Rožínky na Bystřicku ukrývá ve svém nitru umělou zříceninu kaple. Stavbu tam nechal vybudovat v letech 1781 až 1789 Jan Nepomuk hrabě Mitrovský.

Zřícenina kostela sv. Apoleny u Přimdy Památky

Zřícenina kostela sv. Apoleny u Přimdy

Zřícenina raně barokního kostela sv. Apolenyz přelomu 17. a 18. století připomíná zaniklou obec Svatá Apolena, která byla obývána především německým obyvatelstvem. V současné době se jedná jen o mysticky vypadající trosky.

Zřícenina hradu Templštejn – dávné sídlo templářů Památky

Zřícenina hradu Templštejn – dávné sídlo templářů

Hrad Templštejn vystavěl na skále nad řekou Jihlavkou řád templářů a učinil z něho sídlo své komendy. Ze 13. století se dochovalo templářské jádro hradu půdorysu pětiúhelníku. Hrad byl postupně rozšiřován až se stal ve své době jedním z největších hradních areálů této části Moravy.

Anglický park a lesopark Templ v Dolní Rožínce Příroda

Anglický park a lesopark Templ v Dolní Rožínce

V lese nad zámkem Dolní Rožínka nechal hrabě Mitrovský zbudovat několik romantických objektů. Lesopark Templ ozdobil chrámek osvícenství s hrobkou (kaple Templ, podle které pak dostal lesopark název), empírový egyptský obelisk, anglická lázeň či umělé kaskády.

Zřícenina hradu a kláštera Kuklov Památky

Zřícenina hradu a kláštera Kuklov

Pět vysokých gotických oken bývalého klášterního kostela svatého Ondřeje se vypíná nad vesničkou Kuklov nad údolím Brložského potoka, 3 km západně od Brloha v Blanském lese. Poblíž kláštera se v lese nacházejí také zříceniny hradu Kuglvajt ze 14. století.

Zřícenina barokní sýpky v lese Maxberk Památky

Zřícenina barokní sýpky v lese Maxberk

Nad obcí Kvasetice se nachází zřícenina velké sýpky, nazvané Maxberk. Sýpka je z tereziánské doby a sloužila jako zásobárna obilí v případě neúrody. Do dnešního dne z ní zbyly pouze dvě obvodové zdi.

Od torza kláštera k loveckému zámku v Tatenici Příroda

Od torza kláštera k loveckému zámku v Tatenici

Vydejte se na výlet do údolí řeky Moravské Sázavy, která spojuje torzo kláštera ze 13. století s renezančním zámečkem století 17., a to podél železničního koridoru vybudovaného v 21. století.

Windischgrätzova jízdárna ve Světcích u Tachova Památky

Windischgrätzova jízdárna ve Světcích u Tachova

Nedaleko Tachova leží jízdárna Světce, oblíbené místo pěších i cyklovýletů, kde kromě kláštera a ruin bývalého kostela přestavěného na zámek, můžete vidět monumentální stavbu jízdárny z 2. poloviny 19. stol. Jízdárna je po vídeňské jízdárně druhou největší ve střední Evropě.

Větrný mlýn v Příčovech Památky

Větrný mlýn v Příčovech

Na skalnatém návrší u Příčov se vypíná torzo větrného mlýnu holandského typu. Jde o zbytky jednoho z nejstarších, nejkrásnějších a největších větrných mlýnů holandského typu nejen u nás, ale dokonce i v celé Evropě. Lokalita je volně přístupná.

Zřícený kostel sv. Blažeje u Branišova Památky

Zřícený kostel sv. Blažeje u Branišova

Na břehu Blažejského rybníka můžete spatřit pozůstatky jednolodního barokního kostela s obdélnou lodí s výraznými zkosenými nárožími, odsazeným trojboce uzavřeným presbytářem a obdélnou předsíní před západním průčelím.

Hrad a zámek Klenová – galerie pod širým nebem Kultura

Hrad a zámek Klenová – galerie pod širým nebem

Originální galerii pod širým nebem a galerii výtvarného umění 20. století můžete zhlédnout v prostorách hradu a zámku Klenová. Najdete tu historickou expozici z dějin hradu a zámku a několik výstav českého i zahraničního umění. Z hradu se nabízí jedinečné výhledy na centrální Šumavu.

Kostel sv. Mikuláše pod Krudumem – místo opředené legendami Památky

Kostel sv. Mikuláše pod Krudumem – místo opředené legendami

Pradávné legendy hovořící o bájném pozdně románském kostele se potvrdily a hlubiny země vydaly své tajemství. O existenci kostela, dlouho nebyly důkazy, až roku 2002 nadšení studenti archeologie objevili pozůstatky pozdně románské stavby, která skutečně bývala kostelem.

Zřícenina Kozí hrádek – útočiště Mistra Jana Husa Památky

Zřícenina Kozí hrádek – útočiště Mistra Jana Husa

Jihovýchodně od Tábora na levém břehu Kozského potoka leží zřícenina gotického hradu Kozí Hrádek, který je nejpamátnějším hradem Táborska. V roce 1962 byl prohlášen za národní kulturní památku, a to díky spojitosti se životem církevního reformátora Jana Husa.

Bývalý Paulánský klášter ve Světcích Památky

Bývalý Paulánský klášter ve Světcích

Klášterní kostel paulánských mnichů ve Světcích u Tachova byl vybudován v letech 1671–1674 za Jana Filipa, hraběte Losyho z Losinthalu. Kostel se dvěma věžemi byl patrně dílem italského stavitele Giovanniho Domenika Orsiho. Areál kláštera se měl stát základem sídla rodu Windischgrätzů.

Klášter Rosa Coeli v Dolních Kounicích Památky

Klášter Rosa Coeli v Dolních Kounicích

Podobně jako v Panenském Týnci i trosky kláštera Rosa Coeli v Dolních Kounicích působí na citlivější jedince svou pozitivní energií. Už jen pouhých pár minut pobytu v magických prostorách syrové gotiky bývalého kláštera vám vylepší náladu.

Břístevská hůra a zřícenina kaple Povýšení sv. Kříže u Bříství Památky

Břístevská hůra a zřícenina kaple Povýšení sv. Kříže u Bříství

Barokní Kaple Povýšení sv. Kříže byla postavena roku 1714 na vrcholu Břístevské hůry, která se nachází v bezprostřední blízkosti dálnice D11 Praha – Hradec Králové u exitu 18 Bříství.

Kostel sv. Jiří v Lukové se sádrovými sochami věřících Památky

Kostel sv. Jiří v Lukové se sádrovými sochami věřících

V dřevěných lavicích restaurovaného kostela tiše sedí desítky bíle oděných postav. Nemluví. Se skloněnými hlavami se tiše modlí k Bohu. Nedýchají. Ani vzduch se nepohne. Jedná se o sochy připomínající věřící obyvatele, kteří ve vesnici dřív žili.

Magická místa Česka: kostely, které mají na podlaze trávu a místo střechy nebe

Magická místa Česka: kostely, které mají na podlaze trávu a místo střechy nebe

Kostely bez střechy jsou magicky krásná místa a zároveň skvělé tipy pro podzimní procházky nebo výlety za tajemstvím. Jsou skvělé i pro uspořádání svatebních obřadů, protože netradiční prostředí se spoustou romantických detailů dokáže vykouzlit jedinečnou atmosféru.

Zřícenina kostela Panny Marie Dobré rady v Pohoří na Šumavě Památky

Zřícenina kostela Panny Marie Dobré rady v Pohoří na Šumavě

Kostel z roku 1779, který po odsunu a vyprázdnění vesnice chátral až do roku 1999, kdy spadla věž kostela a zbortila střechu celé chrámové lodi.

Zřícenina kostela sv. Anny v zaniklé obci Pořejov Památky

Zřícenina kostela sv. Anny v zaniklé obci Pořejov

Poutní kostel sv. Anny v zaniklé obci Pořejov na Tachovsku pochází z 60. let 17. století. Původně zde stála dřevěná kaple z roku 1658, kostel byl barokní. Kostel je v současnosti velice zchátralý. Vypadá to tu, jak prokleté místo z hororu, až vám bude běhat mráz po zádech.

Hradiště Přerovská hůra Památky

Hradiště Přerovská hůra

Hora je svědeckým vrchem tyčícím se nad středočeskou obcí Přerov nad Labem. Společně se Semickou a Břístevskou hůrou tvoří trojvrší Polabské hůry. V místech nazývaných Na Šancích se rozprostírá pravěké a raně středověké hradiště, jehož rozloha se odhaduje až na 20 hektarů.

Zříceniny gotického hornického kostela sv. Prokopa u Krupky Památky

Zříceniny gotického hornického kostela sv. Prokopa u Krupky

Gotický kostel z 13. století byl přestavěn na počátku 15. století. Úpravy pokračovaly i na počátku 16. století. Velké škody utrpěl za 30leté války, jako zřícenina dopadl po požáru v roce 1939.

Další aktuality

Kampaň Muzea a 20. století připomíná 80 let od ukončení 2. světové války

V roce 2025 si připomínáme 80. výročí od konce druhé světové války. Asociace muzeí a galerií České republiky proto vyhlásila pro letošní rok v rámci cyklu Muzea a 20. století kampaň na téma Válka a mír s podtitulem „80 let od ukončení 2. světové války“. Do letošního ročníku kampaně je přihlášeno více než 100 projektů, na jejichž organizaci se podílejí muzejní instituce z celé republiky a ve spolupráci s nimi i další subjekty. Během celoročního programu kampaně je ori zájemce připraveno mnoho výstav, expozic, vzpomínkových slavností, přednášek, seminářů, workshopů, komponovaných pořadů i akcí typu „living history“.
25. květen 2025 6:00
Památky

Inspirativní české památky – ocenění Ministra pro místní rozvoj pro rok 2025

Ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek poprvé 23. května 2025 ocenil inspirativní české památky, a to ve dvou kategoriích. První z nich byla zaměřena na atraktivní zimní program a rozvoj cestovního ruchu, druhá na ekonomickou udržitelnost a celoroční přístupnost. Mimořádné ocenění získali majitelé Nového zámku Libějovice. Celoroční přístupnost, zajímavý program a propojení s místní komunitou pomáhají nejen udržet kulturní dědictví živé, ale zároveň podporují rozvoj regionů a zvyšují ekonomický přínos cestovního ruchu v dané lokalitě po celý rok. Oceněné objekty tak mohou být vzorem pro provozovatele dalších turistických cílů.
23. květen 2025 17:28
Památky

Noc kostelů 2025: místa, která stojí za vidění

Noc kostelů je tady! Sedmnáctý ročník celorepublikové akce se uskuteční už v pátek 23. května 2025. V letošním ročníku je přihlášeno 1864 kostelů a modliteben z celé České republiky. Letošní Noc kostelů nese téma "naděje" – jako světlo ve tmě, síla na cestě a opora v nejistotách. Noc kostelů se připojuje také k celosvětovému Svatému roku s mottem Poutníci naděje. Programy v jednotlivých kostelech zahrnuje koncerty, komentované prohlídky, modlitby, výstavy, divadelní představení a další aktivity, které propojují duchovní a kulturní rozměr křesťanství.
20. květen 2025 16:00
Památky

Věda a historie není nuda: jak okrašlovací spolky mění města a proč se k nim přidává čím dál víc lidí?

Všechno to začíná pohledem. Na zarostlou náves, chátrající lavičku nebo na park, který by si zasloužil nový život. A pak přichází otázka – co kdybychom s tím něco udělali? Ne kvůli slávě, ale kvůli místu samotnému a pocitu, že svět může být o trochu hezčí, když se o něj společně postaráme. Tak vznikaly první okrašlovací spolky, a tak se dnes znovu rodí jejich renesance. Vypravte se s Kudy z nudy za jejich jedinečnými příběhy!
20. květen 2025 13:00
Památky

Prohlídky soukromých hradů a zámků: navštěvujte a objevujte!

O víkendu od 23. do 25. května 2025 se budou konat Dny soukromých hradů a zámků 2025. Téměř dvacítka památkových objektů, o které pečují buď potomci starých šlechtických rodů, anebo noví majitelé, během nich otevře své brány a nabídne vedle pravidelných prohlídek i speciální programy. Udělejte si výlet na místa, kde při troše štěstí potkáte i jejich šlechtické majitele... Pozoruhodné interiéry nabízí například hrad Kost, zámek Blatná, Karlova Koruna, Dobříš, Stránov a mnohé další památky.
19. květen 2025 11:30
Památky

Archeologie v krajině ... aneb česká Troja okolo nás

Pravěká sídliště, mohylová pohřebiště, slovanská hradiště anebo zaniklé středověké osady… to vše nabízí pozornému turistovi česká krajina. Vypravte se na místa, která pamatují mnohé dějinné události a kde doslova ucítíte závan starých časů. A kam se za nimi vydat? To vám poradí portál Kudy z nudy.
19. květen 2025 9:07
Památky

50 tipů, kam na výlet za menhiry, tajemnými balvany a kamennými kruhy

V Česku najdete desítky balvanů, které jsou pokládány za prehistorické. Menhiry a další kamenné megalitické stavby představovaly již odpradávna velmi silná energetická místa. Podle archeologů se však nikdy neprokázalo, že by mezi nimi byl opravdový menhir. Komplexy menhirů, kamenů a kamenných kruhů vám mohou posloužit i jako cíle originálních výletů.
19. květen 2025 9:02
Památky

Věda a historie není nuda: nový život starých kostelů aneb muzea, galerie a svatební místa

Vydejte se s Kudy z nudy prozkoumat bývalé, zrušené i takzvaně odsvěcené kostely! I když už neslouží pro církve a církevní obřady, stále jsou to místa s krásnou architekturou a jedinečným geniem loci. A také se spoustou překvapení: ukážeme vám například jediný kostel na světě, kde najdete Spidermana nebo Barta Simpsona vedle Jana Nepomuckého.
18. květen 2025 17:10
Památky