Úvod > Aktuality > Poetické a zapomenuté: prozkoumejte neobvyklé zříceniny
Poetické a zapomenuté: prozkoumejte neobvyklé zříceniny
"> "> "> "> "> "> "> "> ">

Poetické a zapomenuté: prozkoumejte neobvyklé zříceniny

Vydáno 11. března 2020 Památky
Zříceniny starých hradů tentokrát necháme dál spát v přítmí lesů a vypravíme se do míst, kde dřímají docela jiné příběhy. S portálem Kudy z nudy vás pozveme mezi zdi starých kostelů, klášterů a kaplí, do torza sýpky či větrného mlýna. A nezapomeňte si foťáky, protože tahle fantastická zákoutí si zaslouží vaši plnou pozornost!
Nejlepší čas k objevování romantických zapomenutých míst je právě teď. Na jaře totiž jejich zdi nehalí listnaté stromy – a to se bude hodit hlavně tam, kde je cesta složitější a pátrání svízelnější. Třeba když se vypravíte do lesa Jivina u Dolní Rožínky, kde se skrývá torzo prazvláštní stavby, romantické i trochu strašidelné. Na konci 18. století ji nechal postavit Jan Nepomuk hrabě Mitrovský a dodnes není jasné, o co vlastně šlo: uměle vybudované torzo kaple, lesní divadlo anebo jen další dílek do mozaiky pohádkových zákoutí, které zdobí nedaleký lesopark Templ?
 

Větrný mlýn a barokní sýpka

Deset metrů vysoké zdi, u země až 1,2 metru silné, a půdorys s průměrem bezmála 14 metrů má torzo větrného mlýna u Příčov na Sedlčansku. Změřit se dá, ale o jeho historii ani zařízení či vybavení se neví téměř nic, dokonce se objevily pochybnosti, zda skutečně šlo o větrný mlýn: tak obrovskou stavbu totiž u nás ani jinde v Evropě nenajdete. Na rozdíl od jiných staveb ale mlýn nemusíte pracně hledat: stojí na návrší nad obcí a už dlouhá staletí je nepřehlédnutelný.

Raritou mezi našimi zříceninami je také stavba v lese Maxberk v Pošumaví; letní hosté z blízké Plánice ji na pohlednicích označovali jako zbytky hradu z doby Karla IV. Spletli se přibližně o pět set let, ve skutečnosti jde o část obilné sýpky z dob Marie Terezie. Na místo nevedou žádné značky, dostanete se sem lesní cestou z Kvasetic.
 

Půvab starých kostelů a kaplí

Na portálu Kudy z nudy najdete celou řadu zřícenin starých duchovních památek, například kostela sv. Jakuba v Jindřichovicích pod Smrkem, klášterního kostela v Kuklově, kostela sv. Apoleny u Přimdy či kostela sv. Barbory u Všekar. Vesměs jde o dobře dostupná místa téměř u silnic, která najdete bez větších potíží a často bez mapy. Mnohem dobrodružnější zážitky i delší cesty čekají ale na ty, co se vydají pátrat po kostele sv. Mikuláše na hoře Krudum u Horního Slavkova. Zanikl už před staletími a jeho základy objevili v roce 2002 nadšení studenti archeologie.

Svou velikostí vás překvapí zříceniny starého zámku, rezidence rodu Windischgrätzů, který vznikl přestavbou klášterního kostela zrušeného za josefínských reforem; stojí kousek od Tachova, v lese nad impozantní jízdárnou ve Světcích. Alfréd I Windischgrätz měl v plánu vystavět opulentní zámek, a protože byl vášnivý jezdec, připojil i výstavbu jízdárny. Tu nechal postavit v letech 1858-1861 v novorománském a novorenesančním slohu. Prostorná jízdárna na vás zapůsobí svojí velkolepostí. Možnost podívat se dovnitř je při různých kulturních akcích, které se zde pořádají, skupina si může domluvit prohlídku předem objednaná v Infocentru MKS Tachov.
 

Skryté v lese

Hluboko v lese stojí rovněž zřícenina barokní kaple sv. Jana Nepomuckého u Klatov; v rámci projektu studentů Západočeské univerzity v Plzni tady před několika lety vznikla unikátní podlaha, zvlněná jako vodní hladina, do níž spadla obří kapka vody. Kapka aneb výtvarné dílo vyskládané z cihel má stejný cíl jako sochy sádrových duchů v kostele sv. Jiří v Lukové či křížová cesta u zříceniny kostela sv. Blažeje v Branišově: doplnit památky zajímavým a neobvyklým prvkem, který by dokázal přilákat současné výletníky.

V ruinu uprostřed lesů se proměnily jak lovecký zámeček Mořičov u Ostrova na Karlovarsku, tak barokní kaple Povýšení sv. Kříže na vrcholu Břístevské hůry; její zdi uvidíte z dálnice D11 ve směru z Prahy do Hradce Králové u exitu 18 Bříství. Pokud se na ni budete chtít podívat zblízka, dovede vás až na místo žlutá značka ze Starého Vestce.

Ikonickou a velmi fotogenickou stavbou je rovněž barokní letohrádek s paulánským klášterem a kaplí sv. Jana Křtitele zvaný Belveder; stojí na kopci Vysoká u Suchdola západně od Kutné Hory kousek od rozhledny Vysoká.
Kostel sv. Mikuláše pod Krudumem - místo opředené legendami

Kostel sv. Mikuláše pod Krudumem - místo opředené legendami

Pradávné legendy hovořící o bájném pozdně románském kostele se potvrdily a hlubiny země vydaly své tajemství. O existenci kostela, dlouho nebyly důkazy, až roku 2002 nadšení studenti archeologie objevili pozůstatky pozdně románské stavby, která skutečně bývala kostelem.

Zámek Příčovy u Sedlčan

Zámek Příčovy u Sedlčan

Nevelký barokní obdélný jednopatrový zámek s mansardovou střechou se nachází v obci Příčovy nedaleko Sedlčan.

Břístevská hůra a zřícenina kaple Povýšení sv. Kříže u Bříství

Břístevská hůra a zřícenina kaple Povýšení sv. Kříže u Bříství

Barokní Kaple Povýšení sv. Kříže byla postavena roku 1714 na vrcholu Břístevské hůry, která se nachází v bezprostřední blízkosti dálnice D11 Praha - Hradec Králové u exitu 18 Bříství.

Zříceniny gotického hornického kostela sv. Prokopa u Krupky

Zříceniny gotického hornického kostela sv. Prokopa u Krupky

Gotický kostel z 13. století byl přestavěn na počátku 15. století. Úpravy pokračovaly i na počátku 16. století. Velké škody utrpěl za 30leté války, jako zřícenina dopadl po požáru v roce 1939.

Zřícenina kaple sv. Jana Nepomuckého v obci Loreta na Klatovsku

Zřícenina kaple sv. Jana Nepomuckého v obci Loreta na Klatovsku

Monumentální torzo čtyřboké patrové barokní kaple sv. Jana Nepomuckého se nachází v lese, nedaleko obce Loreta jižně od Klatov. Ve zchátralém objektu objevíte zvláštní dílo - netypickou podlahu, která je zvlněná jako vodní hladina, do níž spadla obří kapka vody.

Kostel sv. Jiří v Lukové se sádrovými duchy věřících

Kostel sv. Jiří v Lukové se sádrovými duchy věřících

V dřevěných lavicích chátrajícího kostela tiše sedí desítky bíle oděných postav. Nemluví. Se skloněnými hlavami se tiše modlí k Bohu. Nedýchají. Ani vzduch se nepohne. Jedná se o sochy připomínající duchy sudetských Němců, kteří ve vesnici dřív žili.

Zřícenina Kozí hrádek - útočiště Mistra Jana Husa

Zřícenina Kozí hrádek - útočiště Mistra Jana Husa

Jihovýchodně od Tábora na levém břehu Kozského potoka leží zřícenina gotického hradu Kozí Hrádek, který je nejpamátnějším hradem Táborska. V roce 1962 byl prohlášen za národní kulturní památku, a to díky spojitosti se životem církevního reformátora Jana Husa.

Klášter Rosa Coeli v Dolních Kounicích

Klášter Rosa Coeli v Dolních Kounicích

Podobně jako v Panenském Týnci i trosky kláštera Rosa Coeli v Dolních Kounicích působí na citlivější jedince svou pozitivní energií. Už jen pouhých pár minut pobytu v magických prostorách syrové gotiky bývalého kláštera vám vylepší náladu.

Windischgrätzova jízdárna ve Světcích u Tachova

Windischgrätzova jízdárna ve Světcích u Tachova

Nedaleko Tachova leží Světce, oblíbené místo pěších i cyklovýletů, kde kromě kláštera, později upraveného na panské sídlo, a ruin bývalého kostela přestavěného na zámek, můžete vidět monumentální stavbu jízdárny z 2. poloviny 19. stol. Jízdárna je po vídeňské jízdárně druhou největší v Evropě.

Zřícenina kostela sv. Apoleny u Přimdy

Zřícenina kostela sv. Apoleny u Přimdy

Zřícenina raně barokního kostela sv. Apolenyz přelomu 17. a 18. století připomíná zaniklou obec Svatá Apolena, která byla obývána především německým obyvatelstvem. V současné době se jedná jen o mysticky vypadající trosky.

Hrad Oheb nad přehradou Seč

Hrad Oheb nad přehradou Seč

Téměř zapomenutá zřícenina hradu Oheb, s nádherným výhledem a kolmým srázem do Sečské přehrady.

Zřícenina hradu Templštejn - dávné sídlo templářů

Zřícenina hradu Templštejn - dávné sídlo templářů

Hrad Templštejn vystavěl na skále nad řekou Jihlavkou řád templářů a učinil z něho sídlo své komendy. Ze 13. století se dochovalo templářské jádro hradu půdorysu pětiúhelníku. Hrad byl postupně rozšiřován až se stal ve své době jedním z největších hradních areálů této části Moravy.

Větrný mlýn v Příčovech

Větrný mlýn v Příčovech

Na skalnatém návrší u Příčov se vypíná torzo větrného mlýnu holandského typu. Jde o zbytky jednoho z nejstarších, nejkrásnějších a největších větrných mlýnů holandského typu nejen u nás, ale dokonce i v celé Evropě. Lokalita je volně přístupná.

Hradiště Přerovská hůra

Hradiště Přerovská hůra

Hora je svědeckým vrchem tyčícím se nad středočeskou obcí Přerov nad Labem. Společně se Semickou a Břístevskou hůrou tvoří trojvrší Polabské hůry. V místech nazývaných Na Šancích se rozprostírá pravěké a raně středověké hradiště, jehož rozloha se odhaduje až na 20 hektarů.

Zřícenina hradu a kláštera Kuklov

Zřícenina hradu a kláštera Kuklov

Pět vysokých gotických oken bývalého klášterního kostela svatého Ondřeje se vypíná nad vesničkou Kuklov nad údolím Brložského potoka, 3 km západně od Brloha v Blanském lese. Poblíž kláštera se v lese nacházejí také zříceniny hradu Kuglvajt ze 14. století.

Zřícenina kláštera ve Světcích

Zřícenina kláštera ve Světcích

Klášterní kostel paulánských mnichů ve Světcích u Tachova byl vybudován v letech 1671–1674 za Jana Filipa, hraběte Losyho z Losinthalu. Kostel se dvěma věžemi byl patrně dílem italského stavitele Giovanniho Domenika Orsiho. Areál kláštera se měl stát základem sídla rodu Windischgrätzů.

Zřícenina kostela Panny Marie Dobré rady v Pohoří na Šumavě

Zřícenina kostela Panny Marie Dobré rady v Pohoří na Šumavě

Kostel z roku 1779, který po odsunu a vyprázdnění vesnice chátral až do roku 1999, kdy spadla věž kostela a zbortila střechu celé chrámové lodi.

Umělá zřícenina kaple Jivina u Dolní Rožínky

Umělá zřícenina kaple Jivina u Dolní Rožínky

Les Jivina u Dolní Rožínky na Bystřicku ukrývá ve svém nitru umělou zříceninu kaple. Stavbu tam nechal vybudovat v letech 1781 až 1789 Jan Nepomuk hrabě Mitrovský.

Zřícený kostel sv. Blažeje u Branišova

Zřícený kostel sv. Blažeje u Branišova

Na břehu Blažejského rybníka můžete spatřit pozůstatky jednolodního barokního kostela s obdélnou lodí s výraznými zkosenými nárožími, odsazeným trojboce uzavřeným presbytářem a obdélnou předsíní před západním průčelím.

Anglický park a lesopark Templ v Dolní Rožínce

Anglický park a lesopark Templ v Dolní Rožínce

V lese nad zámkem Dolní Rožínka nechal hrabě Mitrovský zbudovat několik romantických objektů. Lesopark Templ ozdobil chrámek osvícenství s hrobkou (kaple Templ, podle které pak dostal lesopark název), empírový egyptský obelisk, anglická lázeň či umělé kaskády.

Zřícenina barokní sýpky v lese Maxberk

Zřícenina barokní sýpky v lese Maxberk

Nad obcí Kvasetice se nachází zřícenina velké sýpky, nazvané Maxberk. Sýpka je z tereziánské doby a sloužila jako zásobárna obilí v případě neúrody. Do dnešního dne z ní zbyly pouze dvě obvodové zdi.

Zřícenina kostela sv. Anny v zaniklé obci Pořejov

Zřícenina kostela sv. Anny v zaniklé obci Pořejov

Poutní kostel sv. Anny v zaniklé obci Pořejov na Tachovsku pochází z 60. let 17. století. Původně zde stála dřevěná kaple z roku 1658, kostel byl barokní. Kostel je v současnosti velice zchátralý. Vypadá to tu, jak prokleté místo z hororu, až vám bude běhat mráz po zádech.

Od torza kláštera k loveckému zámku v Tatenici

Od torza kláštera k loveckému zámku v Tatenici

Vydejte se na výlet do údolí řeky Moravské Sázavy, která spojuje torzo kláštera ze 13. století s renezančním zámečkem století 17., a to podél železničního koridoru vybudovaného v 21. století.

Zřícenina kaple sv. Štěpána na Podbořansku

Zřícenina kaple sv. Štěpána na Podbořansku

Zřícenina kostela stojí západně od posledních domů Chotěbudic na úbočí Dlouhého vrchu.

Další aktuality