Úvod > Co chcete dělat? > Od torza kláštera k loveckému zámku v Tatenici
Příroda

Od torza kláštera k loveckému zámku v Tatenici

Vydejte se na výlet do údolí řeky Moravské Sázavy, která spojuje torzo kláštera ze 13. století s renezančním zámečkem století 17., a to podél železničního koridoru vybudovaného v 21. století.
Torzo kláštera Koruna (Corona Sanctae Mariae) je pozůstatkem nejstarší fundace řádu augustiniánů eremitů na Moravě. Byl jediným moravským konventem tohoto řádu založeným ve 13. století. Z kláštera založeného před r. 1267 a zaniklého okolo 1550 z důvodu luteránské reformace, zbyla dodnes jen zřícenina obvodových zdí klášterního kostela s dřevěnou zvonicí. Podjezdem pod hlavním železničním koridorem České republiky prochází cesta podél řeky Moravská Sázava do Krasíkova a Tatenice. Původní trať byla napřímena, koleje nekopírují řeku, ale od roku 2006 se traťové těleso ponořilo na víc než kilometr do kopců Zábřežské vrchoviny, aby si pak tunel ještě několikrát zopakovalo.

Tatenickou tvrz, která se nacházela v místech dnešního východního křídla zámku, kde zůstaly zachovány rozsáhlé valené klenuté sklepy, přebudoval v roce 1606 Ladislav Velen ze Žerotína na jednopatrový čtyřkřídlý pozdně renesanční lovecký zámek. V interiéru je obnovena cenná štuková výzdoba. Celý objekt je upraven renesanční psaníčkovou sgrafitovou technikou. Dnes prostory zámku slouží Obecnímu úřadu (kanceláře, obřadní síň, knihovna), ke kulturním akcím je často využíván společenský sál, navštívit zde také můžete jeden z tatenických hostinců. Více prozradí na Obecním úřadě Tatenice (465 381 230).

Doba výletu: 2 hod. (4 km)
Východiska: vlak/bus/auto: Tatenice, žel. zast.; Krasíkov, žel. zast.; Tatenice, škola; Třebařov, rozc. Krasíkov
 

Provozovatel

INFOCENTRUM Lanškroun

B. Němcové 124
563 01 Lanškroun
Tel.:
+420 465 320 007
Tel.:
+420 465 385 257
Email:
info.lanskroun@se...
WWW:
www.lanskroun.eu
GPS:
49,912861 16,611496
 
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace U Pastýře Lanškroun

Restaurace U Pastýře Lanškroun

Lanškroun, Pardubický kraj
Hotel & Depandance Kopacka v Lanškrouně

Hotel & Depandance Kopacka v Lanškrouně

Lanškroun, Pardubický kraj
Minipivovar Faltus v České Třebové

Minipivovar Faltus v České Třebové

Česká Třebová, Pardubický kraj