!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Anglický park a lesopark Templ v Dolní Rožínce
Příroda

Anglický park a lesopark Templ v Dolní Rožínce

V lese nad zámkem Dolní Rožínka nechal hrabě Mitrovský zbudovat několik romantických objektů. Lesopark Templ ozdobil chrámek osvícenství s hrobkou (kaple Templ, podle které pak dostal lesopark název), empírový egyptský obelisk, anglická lázeň či umělé kaskády.
Po silnicích a polních cestách se přes Mitrov a osadu Horní Rozsíčka dostanete do Dolní Rožínky, obce, jejíž dominantou je klasicistní zámek s barokní cibulovou vížkou (dnes sídlo obecní ho úřadu, ZŠ a knihovny). Koncem 18. století zde majitel tohoto panství hrabě Jan Nepomuk Mitrovský zřídil vedle zámku anglický park, který ve své době patřil k nejkrásnějším na Moravě. V okolí nechal vybudovat několik staveb, ke kterým se od parku hvězdicovitě rozbíhaly cesty se stromořadími.

Dodnes se zachovaly pouze některé z nich, například lesopark Templ, obnovený v roce 1993. Tiché místo přímo vybízí k odpočinku, navíc tu najdete několik pěkných staveb, například klasicistní kapli s hrobkou zakladatele nebo egyptský obelisk. Nejvýznamnějšími dřevinami v parku jsou modřín opadavý, borovice limba, lípa velkolistá a jilm lysý.

Koho láká objevování tajemných zákoutí, ten možná v lese zvaném Jíviny – mezi Dolní Rožínkou a Horními Rozsíčkami – objeví romantickou umělou zříceninu, která byla postavena patrně jako romantická kulisa pro výlety panstva z dolnorožíneckého zámku a jejich hosty. Asi šestikilometrový okruh zámeckým parkem, Templem a Jivinami je tipem na skvělou vycházku.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 30. 9. 2019
1.7.
29.8.
Svět skřítků a víl

Svět skřítků a víl

Dolní Rožínka, Vysočina
29.5.
30.5.
Gladiator Race Šiklův Mlýn

Gladiator Race Šiklův Mlýn

Zvole, Vysočina
20.6.
TraktorŠou Borovník 2021

TraktorŠou Borovník 2021

Borovník, Jižní Morava
25.8.
29.8.
Mistrovství světa v letním biatlonu v Novém Městě na Moravě

Mistrovství světa v letním biatlonu v Novém Městě na Moravě

Nové Město na Moravě, Vysočina