Úvod > Co chcete dělat? > Anglický park a lesopark Templ v Dolní Rožínce
Příroda

Anglický park a lesopark Templ v Dolní Rožínce

V lese nad zámkem Dolní Rožínka nechal hrabě Mitrovský zbudovat několik romantických objektů. Lesopark Templ ozdobil chrámek osvícenství s hrobkou (kaple Templ, podle které pak dostal lesopark název), empírový egyptský obelisk, anglická lázeň či umělé kaskády.
Po silnicích a polních cestách se přes Mitrov a osadu Horní Rozsíčka dostanete do Dolní Rožínky, obce, jejíž dominantou je klasicistní zámek s barokní cibulovou vížkou (dnes sídlo obecní ho úřadu, ZŠ a knihovny). Koncem 18. století zde majitel tohoto panství hrabě Jan Nepomuk Mitrovský zřídil vedle zámku anglický park, který ve své době patřil k nejkrásnějším na Moravě. V okolí nechal vybudovat několik staveb, ke kterým se od parku hvězdicovitě rozbíhaly cesty se stromořadími.

Dodnes se zachovaly pouze některé z nich, například lesopark Templ, obnovený v roce 1993. Tiché místo přímo vybízí k odpočinku, navíc tu najdete několik pěkných staveb, například klasicistní kapli s hrobkou zakladatele nebo egyptský obelisk. Nejvýznamnějšími dřevinami v parku jsou modřín opadavý, borovice limba, lípa velkolistá a jilm lysý.

Koho láká objevování tajemných zákoutí, ten možná v lese zvaném Jíviny – mezi Dolní Rožínkou a Horními Rozsíčkami – objeví romantickou umělou zříceninu, která byla postavena patrně jako romantická kulisa pro výlety panstva z dolnorožíneckého zámku a jejich hosty. Asi šestikilometrový okruh zámeckým parkem, Templem a Jivinami je tipem na skvělou vycházku.

Provozovatel

Zámek Dolní Rožínka

Dolní Rožínka 1
592 51 Dolní Rožínka
Tel.:
+420 566 567 133
Email:
obec@dolni-rozink...
WWW:
www.dolni-rozinka.cz
GPS:
49,475835 16,217172
 
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

3,0 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Hotelový resort Šikland

Hotelový resort Šikland

Zvole, Kraj Vysočina
Ala hotel v Bystřici nad Pernštejnem

Ala hotel v Bystřici nad Pernštejnem

Bystřice nad Pernštejnem, Kraj Vysočina
Pivnice Kozlovna v Bystřici nad Pernštejnem

Pivnice Kozlovna v Bystřici nad Pernštejnem

Bystřice nad Pernštejnem, Kraj Vysočina