Přimda

Tichým strážcem pohraničních hvozdů je už dlouhá staletí zdálky viditelný hrad Přimda. Pod ním leží stejnojmenné městečko; najdete tu malý aquapark a můžete se odtud vydat na výlety do tajuplného Českého lesa, třeba k zámečku Diana nebo zřícenině kostela sv. Apoleny.

Oblíbené ve městě

Přimda: město bez historického náměstí

Městečko pod hradem Přimda vás možná překvapí tím, že nemá historické centrum: po americkém náletu v dubnu 1945 na konci druhé světové války byla velká část staré Přimdy srovnána se zemí. Na náměstí stojí kostel sv. Jiří, najdete tu také Městské muzeum. K vidění je například staré zemědělské náčiní, sbírka lyží a lyžařského vybavení, vojenské památky z 1. a 2. světové války nebo železný meteorit, nalezený v Kundraticích.
 

Hrad Přimda: kamenný strážce hranic

V krajině kolem hradu Přimda se psaly první kapitoly dějin českého státu: je totiž považován za nejstarší kamenný hrad na našem území. Na vrcholek vede přírodovědná a historická okružní naučná stezka, která začíná u kostela sv. Jiří na náměstí v Přimdě, hrad si můžete prohlédnout sami nebo s průvodcem. Z vrcholku se otvírají daleké výhledy, raritou pak je mohutný románský donjon s krbem a prevétem, patrně nejstarším středověkým záchodem dochovaným v českých zemích.
 

Železná opona, pohraniční stráž a Český les

Naučná stezka vedoucí k hradu prochází také lyžařským areálem na východním úbočí kopce, v centru města pak na milovníky vodních radovánek čeká malý aquapark. Nenechte si ujít výlety do chráněné krajinné oblasti Český les a zajděte se podívat třeba k rašeliništi Podkovák, ke zřícenině kostela sv. Apoleny nebo se po Kolowratově naučné stezce vydejte k loveckému zámečku Diana. Západně od Přimdy objevíte rozhlednu Milíře, v nedalekém Rozvadově zve k prohlídce Muzeum železné opony v budově bývalé celnice a Muzeum Pohraniční stráže.
 

Turistická informační centra


Via Czechia – Jižní stezka

Jižní stezka je po Severní stezce druhou nejdelší trasou Via Czechia a druhou nejdelší dálkovou trasou v ČR. Trasa pro pěší, cyklisty a běžkaře spojuje nejvýchodnější a nejzápadnější body ČR a vede převážně jižním příhraničím.
Přimda, Plzeňský kraj

Chráněná krajinná oblast Český les

Český les tvoří pohraniční pohoří od domažlické části Českého lesa po Dyleňský les. Je geomorfologickým pokračováním Šumavy. Na území Českého lesa byla v roce 2005 zřízena CHKO Český les, dále je zde několik menších chráněných území.
Přimda, Plzeňský kraj

Via Czechia – dálkové stezky napříč Českem

Stezky Via Czechia představují ucelený, důkladně zmapovaný a podrobně popsaný systém nejdelších turistických a poutních dálkových tras v České republice. Stezky propojují krajní body ČR a vedou napříč zemí, středem, pohraničím i po historických hranicích.
Přimda, Plzeňský kraj

Zřícenina hradu Přimda – nejstarší kamenný hrad v Česku

Hrad Přimda je zříceninou jednoho z nejstarších kamenných hradů v Čechách. Do dnešní doby se dochovalo torzo mohutné hranolové románské obytné věže a zbytky bašty z konce 15. století. Odtud se otevírá vynikající rozhled do okolí.
Přimda, Plzeňský kraj

Naučná stezka rašeliništěm Podkovák

V Chráněné krajinné oblasti Český les je od října 2009 zpřístupněno vzácné rašeliniště Podkovák. Naučnou stezku Podkovák najdete v severní části Českého lesa cca 1 km jižně od komunikace Lesná – Stará Knížecí Huť.
Přimda, Plzeňský kraj

Václavský rybník v Českém lese

Václavský rybník leží v CHKO Český les, nedaleko Rozvadova. Je součástí lesního hospodářského celeku LHC Kolowratovy lesy.
Přimda, Plzeňský kraj

Naučná stezka Přimda

Přírodovědná a historická okružní naučná stezka začíná u kostela sv. Jiří na náměstí v Přimdě, vede ke kapli Panny Marie, hradu Přimda k Mílovské lípě a cesta vede také okolo několika studánek.
Přimda, Plzeňský kraj

Městské muzeum Přimda

V Městském muzeu Přimda jsou k vidění předměty připomínající život našich předků. Expozice tak přináší pohled na téměř všední a mnohdy už zapomenuté věci denní potřeby dob minulých.
Přimda, Plzeňský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Český les – Chodsko


Poutní trasy: z Poběžovic do Hostouně ke Svatojakubské cestě

Vzít si pár dní volna a vydat se na cestu, jen tak s batohem a sám se sebou. To je sen mnoha lidí, kteří se vydají třeba po Svatojakubské poutní stezce na španělské pobřeží do Santiaga de Compostela. S Kudy z nudy se tentokrát podíváme do Plzeňského kraje, do míst, kudy prochází jedna ze svatojakubských tras.
z Poběžovic do Hostouně, Cesty pro zdraví

Výlet Českým lesem do kraje zaniklých vsí

Český les připomíná starou Šumavu – takovou, jakou už nezažijete. Šumavu, jak vypadala kdysi, po pádu železné opony, a místy takovou, jak ji měl rád Josef Váchal. Je to kraj zaniklých vesnic a sklářských hutí, hlubokých lesů a prosluněných pasek. V nejzápadnějším cípu, kam se vůbec můžete dostat, objevíte v lesích zámek, o kousek dál rozhlednu a také legendární místo zdejších sklářů.

Výlet okolo Tachova

Západně od Tachova se táhne Aglajino údolí s alejí tří set dubů, javorů, kaštanu a lip, kolem níž se vine řeka Mže. Dovede vás k překrásné novogotické jízdárně ve Světcích a také k jedné strašidelné zřícenině, k rozhledně a zajímavému památníku. Výlet si dokonce můžete ještě o kousek prodloužit!

Výlet na Chodsko za Jindřichem Šimonem Baarem

Román Jan Cimbura, kronikářsky pojatá trilogie Paní komisarka, Osmačtyřicátníci a Lusy, půvabné vyprávění Hanýžka a Martínek nebo Chodské povídky a pohádky – to jsou nejznámější díla spisovatele Jindřicha Šimona Baara. Vypravte se po jeho stopách na Chodsko!
Klenčí pod Čerchovem, Výlety s příběhem