Přimda
"> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto

Přimda

Tichým strážcem pohraničních hvozdů je už dlouhá staletí zdálky viditelný hrad Přimda. Pod ním leží stejnojmenné městečko; najdete tu malý aquapark a můžete se odtud vydat na výlety do tajuplného Českého lesa, třeba k zámečku Diana nebo zřícenině kostela sv. Apoleny.

Přimda: město bez historického náměstí

Městečko pod hradem Přimda vás možná překvapí tím, že nemá historické centrum: po americkém náletu v dubnu 1945 na konci druhé světové války byla velká část staré Přimdy srovnána se zemí. Na náměstí stojí kostel sv. Jiří, najdete tu také Městské muzeum. K vidění je například staré zemědělské náčiní, sbírka lyží a lyžařského vybavení, vojenské památky z 1. a 2. světové války nebo železný meteorit, nalezený v Kundraticích.
 

Hrad Přimda: kamenný strážce hranic

V krajině kolem hradu Přimda se psaly první kapitoly dějin českého státu: je totiž považován za nejstarší kamenný hrad na našem území. Na vrcholek vede přírodovědná a historická okružní naučná stezka, která začíná u kostela sv. Jiří na náměstí v Přimdě, hrad si můžete prohlédnout sami nebo s průvodcem. Z vrcholku se otvírají daleké výhledy, raritou pak je mohutný románský donjon s krbem a prevétem, patrně nejstarším středověkým záchodem dochovaným v českých zemích.
 

Železná opona, pohraniční stráž a Český les

Naučná stezka vedoucí k hradu prochází také lyžařským areálem na východním úbočí kopce, v centru města pak na milovníky vodních radovánek čeká malý aquapark. Nenechte si ujít výlety do chráněné krajinné oblasti Český les a zajděte se podívat třeba k rašeliništi Podkovák, ke zřícenině kostela sv. Apoleny nebo se po Kolowratově naučné stezce vydejte k loveckému zámečku Diana. Západně od Přimdy objevíte rozhlednu Milíře, v nedalekém Rozvadově zve k prohlídce Muzeum železné opony v budově bývalé celnice a Muzeum Pohraniční stráže.
 

Turistická informační centra