Přimda

Tichým strážcem pohraničních hvozdů je už dlouhá staletí zdálky viditelný hrad Přimda. Pod ním leží stejnojmenné městečko; najdete tu malý aquapark a můžete se odtud vydat na výlety do tajuplného Českého lesa, třeba k zámečku Diana nebo zřícenině kostela sv. Apoleny.

Přimda: město bez historického náměstí

Městečko pod hradem Přimda vás možná překvapí tím, že nemá historické centrum: po americkém náletu v dubnu 1945 na konci druhé světové války byla velká část staré Přimdy srovnána se zemí. Na náměstí stojí kostel sv. Jiří, najdete tu také Městské muzeum. K vidění je například staré zemědělské náčiní, sbírka lyží a lyžařského vybavení, vojenské památky z 1. a 2. světové války nebo železný meteorit, nalezený v Kundraticích.
 

Hrad Přimda: kamenný strážce hranic

V krajině kolem hradu Přimda se psaly první kapitoly dějin českého státu: je totiž považován za nejstarší kamenný hrad na našem území. Na vrcholek vede přírodovědná a historická okružní naučná stezka, která začíná u kostela sv. Jiří na náměstí v Přimdě, hrad si můžete prohlédnout sami nebo s průvodcem. Z vrcholku se otvírají daleké výhledy, raritou pak je mohutný románský donjon s krbem a prevétem, patrně nejstarším středověkým záchodem dochovaným v českých zemích.
 

Železná opona, pohraniční stráž a Český les

Naučná stezka vedoucí k hradu prochází také lyžařským areálem na východním úbočí kopce, v centru města pak na milovníky vodních radovánek čeká malý aquapark. Nenechte si ujít výlety do chráněné krajinné oblasti Český les a zajděte se podívat třeba k rašeliništi Podkovák, ke zřícenině kostela sv. Apoleny nebo se po Kolowratově naučné stezce vydejte k loveckému zámečku Diana. Západně od Přimdy objevíte rozhlednu Milíře, v nedalekém Rozvadově zve k prohlídce Muzeum železné opony v budově bývalé celnice a Muzeum Pohraniční stráže.
 

Turistická informační centra


CHKO Český les

Český les tvoří pohraniční pohoří od domažlické části Českého lesa po Dyleňský les. Je geomorfologickým pokračováním Šumavy. Na území Českého lesa byla v roce 2005 zřízena CHKO Český les, dále je zde několik menších chráněných území.
Přimda, Plzeňský kraj

Naučná stezka rašeliništěm Podkovák

V Chráněné krajinné oblasti Český les je od října 2009 zpřístupněno vzácné rašeliniště Podkovák. Naučnou stezku Podkovák najdete v severní části Českého lesa cca 1 km jižně od komunikace Lesná – Stará Knížecí Huť.
Přimda, Plzeňský kraj

Zřícenina hradu Přimda – nejstarší kamenný hrad v Česku

Hrad Přimda je zříceninou jednoho z nejstarších kamenných hradů v Čechách. Do dnešní doby se dochovalo torzo mohutné hranolové románské obytné věže a zbytky bašty z konce 15. století. Odtud se otevírá vynikající rozhled do okolí.
Přimda, Plzeňský kraj

Václavský rybník v Českém lese

Václavský rybník leží v CHKO Český les, nedaleko Rozvadova. Je součástí lesního hospodářského celeku LHC Kolowratovy lesy.
Přimda, Plzeňský kraj

Naučná stezka Přimda

Přírodovědná a historická okružní naučná stezka začíná u kostela sv. Jiří na náměstí v Přimdě, vede ke kapli Panny Marie, hradu Přimda k Mílovské lípě a cesta vede také okolo několika studánek.
Přimda, Plzeňský kraj

Koupání pod střechou v Přimdě

V plaveckém areálu Přimda můžete využít nejen plavecký bazén, ale i saunu s odpočinkovou zónou, kde naberete síly na další vodní hrátky.
Přimda, Plzeňský kraj

Zřícenina kostela sv. Apoleny u Přimdy

Zřícenina raně barokního kostela sv. Apolenyz přelomu 17. a 18. století připomíná zaniklou obec Svatá Apolena, která byla obývána především německým obyvatelstvem. V současné době se jedná jen o mysticky vypadající trosky.
Přimda, Plzeňský kraj

Relaxační centrum na Přimdě

Relaxační centrum se nachází ve zrekonstruovaném pensionu Smaragd na okraji města Přimda, 9 km od hraničního přechodu Rozvadov. Kromě relaxace a odpočinku nabízí spoustu aktivit – cyklotrasy a turistické stezky v okolí pensionu, rybaření, houbaření, rodinná dovolená v apartmánech a chatě.
Přimda, Plzeňský kraj

Pojeďte na výlet


Po stopách šlechtických rodů: s rodem Coudenhove a japonskou hraběnkou Mitsuko do Poběžovic a Horšovského Týna

Starobylý aristokratický rod Coudenhove pochází z Brabantska, části Nizozemí. První zprávy o nich máme z poloviny 13. století, do Čech přišli v době napoleonských válek. Na výlet s nimi se vypravíme do západních Čech, a to do Poběžovic, Horšovského Týna, do Pivoně a na Dianu.
Poznejte sídla rodiny Coudenhove-Kalergi, Na hrady a zámky

S osobností na procházku: po Chodsku a Trhanově s doktorem Josefem Thomayerem

Thomayerova nemocnice v Krči, Thomayerovo náměstí v Holešovicích, pražské Thomayerovy sady a řada ulic v celém Česku nám připomíná lékaře a spisovatele Josefa Thomayera (1853–1927). Vypravte se společně s Kudy z nudy na výlet do jeho rodného kraje, na Chodsko. Začneme v jedné z nejslavnějších chodských vsí, v Trhanově: právě na zdejším zámku se Josef Thomayer narodil.
procházka s doktorem Josefem Thomayerem, Pěšky po Česku

Běžecká trasa Bolevecký rybník

Jeden z největších rybníků v Plzeňském kraji je ideálním prostředím pro aktivní odpočinek. Po jeho březích a okolí je vedena nejseverněji položená 5 km dlouhá FreeRun trasa v Plzni.
tip na běhání v Plzni, Cesty pro zdraví

Běžecká trasa Plzeň – Po nábřeží

Obecně se říká, že jedno malé pivo je nejlepším iontovým nápojem po nějakém delším běhu. Doporučujeme vám proto navštívit město Plzeň, kde si tento lahodný mok můžete vychutnat přímo od zdroje. Aby vám však lépe chutnalo, absolvujte předtím naši běžeckou trasu, která vede kolem řeky Radbuzy. Máte-li velkou žízeň, absolvujte trasu dvakrát a naběháte krásných 10 kilometrů.
běžecká trasa Plzní, Cesty pro zdraví