Úvod > Aktuality > Kalendář 2024: Turistické pochody, pěší trasy a tipy pro vycházky za zážitky v přírodě
Letní sporty

Kalendář 2024: Turistické pochody, pěší trasy a tipy pro vycházky za zážitky v přírodě

Dobře víte, že chodit je zdravé, pořídili jste si krokoměr i dobré boty, ale samotné vás to nebaví? Není nic jednoduššího než se vydat na některý z organizovaných pochodů. Podle zkušených má taková taktika smysl a nespočet výhod. V čem?
Nemusíte bloudit v terénu a vymýšlet, kudy se vám chce jít a kudy ne, trasa je daná a startovné symbolické. Účast ostatních motivuje k tomu, abyste došli až do cíle. Cestou se poznáte se zajímavými lidmi a popovídáte si. Pokud o společnost jiných nestojíte, alespoň můžete porovnávat svou výkonnost. A ještě navíc uvidíte a poznáte krásná místa, která jste v životě neviděli anebo jste kolem nich třeba jen projeli autem. Zkrátka chůze vám krajinu dovolí vnímat úplně jinak. Vezměte si trekové hůlky a dobré boty a vyrazte do terénu!

Pěší trasy, turistika a nordic walking
 

Jaro nabité pochody

Doplňme ještě jednu výhodu: na portálu Kudy z nudy na vás myslíme a náš kalendář akcí na pochody rozhodně nezapomíná. Není nic lepšího než si hned z jara protáhnout nohy na pěkném výletě. V Přerově začnou pěkně zostra, už 9. března startuje pochod Přerovská padesátka – memoriál Jiřího Caletky. Padesátky v názvu se nelekejte, tak jako u dalších pochodů lze vybírat z různých délek tras. Zde jsou k dispozici trasy 6 – 50 km. V sobotu 9. března se půjde také  příjemný jarní výlet o několika trasách krajinou, kde se psaly Staré pověsti české. Pochod Předjaří v Poohří čeká již 39. ročník. Poslední březnový den, v neděli 31. března, vystoupejte na Mědník pro velikonoční vajíčko. Odměnou vám krom vajíčka bude překrásný kruhový rozhled. 
 
V sobotu 13. dubna můžete vyrazit na Středočeskou šedesátku, která letos startuje i končí v Dobříši. Z připravených tras 9 – 60 km si vyberete pohodovou trasu i pořádně dlouhý výšlap! Dálkový turistický pochod Ústecká jarní padesátka vás v sobotu 20. dubna provede krásami Českého středohoří. Letos se jde po osmapadesáté. 

V sobotu 4. května můžete vyrazit z Karlštejna na dvanáctý ročník pochodu Karlštejnská tlapička. Pochod pořádá KČT Trilobit Barrandov a provede vás přírodou Českého krasu. Český kras si užijete i na padesátem ročníku pochodu Jarním českým krasem v sobotu 11. května. V sobotu 11. května láká milovníky chůze také střední Morava, město Přerov a turistický pochod Za přerovským zubrem a cykloturistická projížďka Přerovskem
 

Nejslavnější pochod

Milovníci dálkových pochodů ví anebo tuší, ostatní mohou hádat: co mají společného 70 km dlouhá trasa se startem v Praze-Hájích a nespočet kratších tras z Týnce nad Sázavou, Pikovic, Čerčan, Tábora, Mladé Vožice, Sedlčan, Milevska či Benešova, speciální dětská 23 km dlouhá trasa z Votic a vozíčkářská trasa z Miličína, o cyklistických trasách nemluvě? Samozřejmě cíl v Prčici a společnou hlavičku Pochodu Praha – Prčice. Letos se v sobotu 18. května koná už 57. ročník. Ale pozor! Je nutné se na vámi zvolenou trasu předem elekttronicky zaregistrovat na stránkách pochodu! Registrace probíhá od 1. do 18. května 2024, startovné přijde na 40 Kč.

rozhledna tanečniceNe všichni ale míří právě sem, konkurence slavné akce jiné organizátory neodradila. Ve stejném termínu vás pozveme například na Severní stopou – mezinárodní turistický pochod ve Šluknovském výběžku, nejsevernější části České republiky. Lokalita pochodu nabízí mnoho krásných cest se spoustou turistických zajímavostí, zjména rozhledna Tanečnice skýtá rozmanité výhledy na okolní krajinu. Beskydy a podhůří si projdou účastníci pochodu Štramberský Jasoň. Z tras si vybere aktivní turista každé kategorie – trasy jsou dlouhé od 6 do 53 km. Součástí Jasoně je také závod Jasoň45. Náročnou trasu lze zdolat chůzí i během.
 

Pochody v červnu i v létě

Užijte si krásné červnové počasí a vydejte se na pochod Krakonošova stovka. Troufnete-li si na celých 100 km, vyrazíte již večer v pátek 14. června. Na kratší trasy 50 a 25 km i horský dálkový běh 25 vyrazíte v sobotu 15. června ráno. V sobotu 22. června se můžete přidat k pochodu Memoriál kamenného brouka v okolí Hořovic či na druhé straně republiky ke 47. ročníku turistického pochodu a 26. ročníku cykloturistické jízdy Konické štrapáce a Na kole okolo Konice

Jestli vás baví turistika tolik, že jednodenní výlety jsou pro vás málo, je tu výzva 4dny. Čtyřdenní pochod 17. – 20. července v opavském Slezsku je intenzivní způsob, jak si užít rozmanitost krajiny, kterou tato část Slezska nabízí. Půjdete krajem bunkrů, horskou etapu, zámeckou trasu a poslední část vás zavede do Kravař

V sobotu 3. srpna máte možnost vrátit se trochu nostalgicky v čase a poznat místa počátků českého trampingu na pochodu Kudy chodili trempové, aneb sejdeme se v Pikovicích. Pochod pořádá KČT Trilobit Barrandov a do této oblasti zve i na konci srpna. V sobotu 31. srpna pořádají pochod Čtyři řeky s Trilobitem, řeka první, Sázava. Trasy mají různé délky a cílem je, stejně jako v případě předchozího pochodu, příjemné občerstvení Zelená rokle v Petrově u Prahy. 
 

Přírodou v podzimních barvách

Prázdniny končí, ale i v září je nádherně a výlety pokračují. Speciální akcí pro děti je v sobotu 14. září Pohádková cesta – Porta Bohemica, trasa o délce 3 km v okolí Větruše, plná pohádkových postav a soutěží. Start je před přírodním bludištěm a podíváte se i na Humboldtovu vyhlídku. V Krušných horách se 14. září půjde i poběží závod Rotavské pahorky

V sobotu 19. října projde pochod Kol dokola Kostomlat příjemnou krajinu Polabí. V sobotu 26. října si užijete barevný podzim v okolí Zlíchova a Berouna na pochodu S Trilobitem do Holyně bez holinek. Velkou listopadovou akcí, v sobotu 30. listopadu, je pochod Křížem krážem po kopečkách – Memoriál Luboše Janovského se startem v Černošicích a cílem v Jílovišti. Trasy jsou dlouhé až 50 km a už může být pěkně mrazivo, tak si nezapomeňte přibalit do batůžku i něco pro zahřátí. 
 

Pár rad na závěr

Chůze je nejpřirozenější pohybovou aktivitou a je vhodná téměř pro každého.
  • Pro udržení kondice bychom denně měli ujít nejméně 10 000 kroků. Nemáte krokoměr? Nevadí, víme, že to odpovídá přibližně 6 až 7 km.
  • Tuto vzdálenost bychom měli denně ujít pro zlepšení zdraví a udržení optimální váhy.
  • Podobně jako jiná pohybová aktivita i chůze může pomoci při snižování nadváhy.
  • Po čtyřiceti minutách chůze spálíme přibližně třetinu tabulky čokolády, jedno světlé pivo nebo 15 dkg kuřecích jater.
  • Můžete si stáhnout aplikaci do svého mobilu, pomůže vám s počítáním kroků, tras i výkonu.
  • Chcete tipy na pár zajímavých míst pro procházku? Až pojedete na některý hrad či zámek, přidejte k cestě od parkoviště k pokladně a zpět pár kilometrů zámeckými parky. Ideální jsou pro takové výlety třeba Konopiště, Kačina, Krásný Dvůr, Kynžvart nebo Kroměříž.
  • Ne, skutečně jsme si začáteční písmeno K aneb kroky nevybrali záměrně. Vyzkoušet můžete i ChudeniceAmerickou zahradou, kopce v okolí Buchlova, Průhonice, Veltrusy, Lemberk nebo Dobříš.
Smetanovou stezkou – turistický pochod

9.3.
Smetanovou stezkou – turistický pochod

Klub českých turistů představuje druhý ročník pěší trasy, která vás provede krásnou krajinou a zároveň zavede po stopách českého hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Pochod se uskuteční 9. 3. 2024, trasy mají délku 6 – 35 km.

Jasoň 45

18.5.
Jasoň 45

Závod Jasoň45 vede z Ostravice přes Lysou horu do Štramberka. Zúčastnit se mohou výkonnostní běžci, turisté a široká veřejnost. Povoleny jsou pouze běh nebo chůze, taktéž jsou povoleny turistické resp. běžecké hole. Tak směle do toho!

Za přerovským zubrem – dálkový pochod a cyklojízda

11.5.
Za přerovským zubrem – dálkový pochod a cyklojízda

Dne 11. května se koná 36. ročník dálkového pochodu na trasách o délce 6 – 35 km a zároveň 44. ročníK cykloturistické jízdy na kole Přerovskem o délce 5 – 70 km.

Pochod Praha – Prčice 2024

18.5.
Pochod Praha – Prčice 2024

57. ročník nejznámějšího organizovaného turistického a dálkového pochodu v České republice Praha–Prčice se koná 18. 5. 2024.

Pochod jarním Českým krasem

11.5.
Pochod jarním Českým krasem

V sobotu 11. května 2024 se koná 50. ročník pochodu Jarním Českým krasem.

Severní stopou – mezinárodní turistický pochod

18.5.
Severní stopou – mezinárodní turistický pochod

Turistický pochod Severní stopou má již dlouhou tradici. Letos se uskuteční již 46. ročník této oblíbené akce.

Kol dokola Kostomlat

19.10.
Kol dokola Kostomlat

Přidejte se 19. října k 5. ročníku pochodu Kol dokola Kostomlat a užijte si podzimně zbarvenou krajinu.

Rotavské pahorky

14.9.
Rotavské pahorky

Osmý ročník běžeckého a turistického závodu na 10 km pro širokou veřejnost se uskuteční v Rotavě 14. září 2024.

41. ročník pochodu Za zlatým klíčem Rokytenky

25.5.
41. ročník pochodu Za zlatým klíčem Rokytenky

41. ročník pochodu Za zlatým klíčem Rokytenky se bude konat v sobotu 25. května 2024.

Čtyřdenní pochod Opava

17.7.
20.7.
Čtyřdenní pochod Opava

Turistická akce.

Čtyři řeky s Trilobitem

31.8.
Čtyři řeky s Trilobitem

Přidejte se k 17. ročníku pochodu Čtyři řeky s Trilobitem (řeka první – Sázava) v sobotu 31. srpna. Připraveny jsou trasy 9 – 51 km.

Křížem krážem po kopečkách – Memoriál Luboše Janovského

30.11.
Křížem krážem po kopečkách – Memoriál Luboše Janovského

Turistický pochod Křížem krážem po kopečkách (Kopanina) – Memoriál Luboše Janovského 9. ročník.

Štramberský Jasoň

18.5.
Štramberský Jasoň

Turistika pro celou rodinu.

Buď připraven! Aneb...

2.6.
Buď připraven! Aneb...

Buď připraven! Aneb... 7. ročník turistického pochodu se startem v Jílovém u Prahy.

Kudy chodili trempové, aneb sejdeme se v Pikovicích

3.8.
Kudy chodili trempové, aneb sejdeme se v Pikovicích

Přidejte se k pochodu Kudy chodili trempové, aneb sejdeme se v Pikovicích a poznejte krásná místa českého trampingu.

Karlštejnská tlapička 2024

4.5.
Karlštejnská tlapička 2024

Dvanáctý ročník turistického pochodu Českým krasem pořádaný KČT Trilobit Barrandov.

Memoriál kamenného brouka

22.6.
Memoriál kamenného brouka

Turistický pochod KČT, který vede krajinou Brdských lesů v okolí Hořovic.

Středočeská šedesátka

13.4.
Středočeská šedesátka

13. ročník turistického pochodu KČT. Protáhněte si na jaře nohy a vyrazte na trasy dlouhé 9 – 60 km.

S Trilobitem do Holyně bez holinek

26.10.
S Trilobitem do Holyně bez holinek

Turistický pochod ze Zlíchova či Berouna do Holyně.

Divoká Šárka – oáza v ruchu velkoměsta

Divoká Šárka – oáza v ruchu velkoměsta

Romantické skalnaté údolí spojované s legendou o Šárce a Ctiradovi, která se údajně ve zdejších lesích odehrála. Rozlehlá lesní oblast na území Prahy působí jako oáza v ruchu velkoměsta a každého nového návštěvníka překvapí nečekanou přírodní scenérií.

Hostýnské vrchy – místo opředené bájnými pověstmi

Hostýnské vrchy – místo opředené bájnými pověstmi

Hostýnské vrchy s mírně zvlněnými hřebeny jsou velmi oblíbenou rekreační oblastí Východní Moravy. Milovníci turistiky a cykloturistiky si mohou vybrat z velkého množství značených stezek. Nadšenci pro houbaření či běžecké a sjezdové lyžování zde naleznou ideální terény.

Krajem vína – Expedice krajem André

22.6.
Krajem vína – Expedice krajem André

Užijte si zvlněnou vinařskou krajinu s dalekými výhledy a zažijte atmosféru pozdního jara mezi vinicemi. Na kole nebo pěšky vyrazíte v sobotu 22. června z Hustopečí z Amfiteátru objevovat vinice a všech děvět obcí, které leží v kraji André.

Beskydská horská stezka nejen pro lyžaře

Beskydská horská stezka nejen pro lyžaře

Na trase dlouhé 8 km, která vede z Pusteven úbočím Čertova mlýna (1205 m) k horskému hotelu na Martiňáku, je 9 zastavení, kde se dozvíte, co zajímavého tu žije a roste, čím jsou vzácné lesy v okolí, kde se ukrývali partyzáni nebo kde podle pověsti stavěl čert.

Prales Bukačka – botanická zahrada Orlických hor

Prales Bukačka – botanická zahrada Orlických hor

Přírodní rezervace Bukačka je nejvýznamnější maloplošné chráněné území Orlických hor. Pro svůj velký význam přezdívána "botanickou zahradou Orlických hor", roste zde více než 294 druhů rostlin.

Salon republiky – procházkové okruhy Hradcem Králové

Salon republiky – procházkové okruhy Hradcem Králové

Hradec Králové bývá nazýván "učebnicí architektury pod širým nebem". Procházkové okruhy jsou zaměřeny na jednotlivá období architektonického rozvoje města, na každé trase najdete informační stojany v uvedené barvě a první dvě trasy jsou doplněny ještě značkami na obrubnících chodníků.

Osada Jizerka v Jizerských horách

Osada Jizerka v Jizerských horách

Sklářská osada Jizerka se rozprostírá v malebném údolí říčky Jizerky, nad nímž se vypíná kopec Bukovec (1005 m.n.m.). Jizerka je významnou turistickou křižovatkou, představuje ideální základnu jak pro pěší turistiku, tak pro horskou cyklistiku a v zimě se její okolí mění na ráj pro běžkaře.

Klopotský vodopád uprostřed kaňonu Labe

Klopotský vodopád uprostřed kaňonu Labe

V dolní části hraničního Klopotského potoka (zvaného také Gelobtbach) u Dolního Žlebu, se nachází asi 4m vysoký vodopád padající do vodní nádrže, náležící k bývalému mlýnu. Rovněž celý zdejší přírodní amfiteátr obklopený vysokými pískovcovými stěnami byl roku 1856 vytvořen lidskou rukou.

Hřebečské důlní stezky

Hřebečské důlní stezky

Naučná turistická stezka pro pěší a cyklisty, která návštěvníky seznámí s historií lidské činnosti na Hřebečském hřbetu, s místními přírodními pamětihodnostmi a významnými kulturními památkami.

Lesnický park Křivoklátsko

Lesnický park Křivoklátsko

Křivoklátsko je prvním lesnickým parkem na území České republiky. Byl vyhlášen 13. května 2010 a v tomto pojetí je zřejmě i první v Evropě. Jedná se o zvláštní druh přírodní chráněné oblasti.

Modravské slatě – zakázané srdce Šumavy

Modravské slatě – zakázané srdce Šumavy

Modravské pláně leží v první zóně národního parku, a i když tu vede značné množství cest a silniček, nejsou z důvodu ochrany vegetace a zvěře přístupné. Žijí zde chránění živočichové jako tetřev hlušec, chrostíci, ještěrky, vážky, myšivky horské nebo rys ostrovid.

Arboretum na Bukovině v Českém ráji

Arboretum na Bukovině v Českém ráji

Arboretum na Bukovině se nachází v samém srdci Hruboskalska. Jedná se o jednou z prvních pokusných ploch na pěstování severoamerických dřevin ve střední Evropě. Založil jej tehdejší majitel hruboskalského panství Jan Bedřich Lexa z Aehrenthalu se svým správcem Leopoldem Angrem kolem roku 1860.

Čertovo jezero – jediné šumavské jezero náležící k povodí Dunaje

Čertovo jezero – jediné šumavské jezero náležící k povodí Dunaje

Pověstmi opředené Čertovo jezero ledovcového původu leží na jihovýchodním svahu Jezerní hory, poblíž Železné Rudy. Jako jediné ze šumavských jezer náleží k povodí Dunaje.

Další aktuality

Stezku Českem může jít každý, krásy naší země ukáže herec Miroslav Vladyka

Stezka Českem je prvním oficiálním přechodem Česka, jedná se o dálkovou trasu podél českých hranic připravenou partou nadšenců, kteří sami chodí po horách,ů. Je jen na vás, kdy, kde a jak se po ní vydáte. Můžete ji jít vcelku po vzoru světových treků anebo po jednotlivých úsecích, buď severní nebo jižní trasou, za západu na východ, či naopak, sami, nebo s partou. Jak krásná je naše země skrze Stezku Českem, ukáže herec Miroslav Vladyka v novém pořadu České televize, který startuje 7. března 2024. Partnerem pořadu je i agentura CzechTourism a portál Kudy z nudy.
Letní sporty

Výpravy na místa, kde se budete cítit jako ve světě trpaslíků i obrů

Život slavného Gullivera na ostrovu Liliput či u brobdingnackých obrů si můžete vyzkoušet i v České republice. Cesty do světa miniatur anebo naopak k obřím sochám vás zavedou do rozličných koutů naší země, kde se budete cítit jako neporazitelní obři či malí trpaslíci. Vydejte se s portálem Portál Kudy z nudy poznávat minimalistický i velikášský svět kolem nás.
Letní sporty

Vyjeďte si na jarní cyklovýlet: 50 tipů na výlet po cyklostezkách a cyklotrasách

V klidu a pohodě nasedněte na kola a po upravených a dobře značených cyklostezkách se vydejte nasbírat své první jarní kilometry. Nemusíte být právě zdatní cyklisté, aby pro vás byl výlet příjemný a nezapomenutelný. Stačí využít některý z našich tipů.
Letní sporty

Vraníci, bělouši, ryzáci i plaváci: poznejte slavné hřebčíny a česká plemena koní

Jezdeckých klubů a míst, kde si můžete prohlížet svět z koňského hřbetu, je u nás celá řada. Vyznáte se ale v našich hřebčínech? Víte, který je nejstarší? Kde se specializují na chov ceremoniálních kočárových koní? Odkud pocházeli koně, kteří stáli modelem pro naše nejznámější jezdecké pomníky? A které hřebčíny zvou na zajímavé prohlídky? Vydejte se s námi po stopách koňských kopyt.
Letní sporty

Objevte tajemství, příběhy a historii hraničních kamenů

Na horských svazích a hřebenech, v hlubokých údolích, v korytech potoků i řek, na březích jezer i mokřadů: tam všude najdete historické hraniční kameny, němé svědky historie naší země. Lemují jenom hranice České republiky nebo vytyčují i jiné hranice? Jaké příběhy skrývají, kolik jich je a kde najdete ty nejzajímavější?
Letní sporty

Aktivní dovolená 2024: cyklokros a zima na kole

Pro někoho končí cyklistický rok s prvními podzimními dny, ovšem právě v té době začíná sezona cyklokrosařům. Jak vlastně cyklokros vznikl, kde se jezdily první závody a kde se závodí dnes? Pojďte se s tímto zvláštním odvětvím cyklistiky seznámit na Kudy z nudy.
Letní sporty

Sport v roce 2024: kalendář sportovních událostí – lyže, biatlon, horská kola, atletika i rallye v Česku

Sportovní fanoušci se v roce 2024 rozhodně nebudou nudit. Světovou sportovní událostí číslo jedna budou v roce 2024 olympijské hry, které na přelomu července a srpna přivítá Paříž. Jedničkou v Česku bude Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji, které se uskuteční od 10. do 24. května 2024 v Praze a Ostravě. Můžeme se těšit na spoustu dalších mezinárodních šampionátů a skvělých soutěží. Projděte si kalendář nejlepších sportovních akcí pro rok 2024!
Letní sporty

Pět zimních procházek pro lázeňské šviháky s dámami i dětmi

Nejsou lázně jako lázně: někde můžete chodit celé dny a stejně stihnete obejít jen zlomek zajímavostí, jiná místa jsou ale velká tak akorát, třeba pro krátkou zimní procházku. Někde se napijete léčivé vody, jinde zase objevíte cukrárnu, vojenské památky nebo park miniatur.
Letní sporty