Úvod > Aktuality > Pochody, procházky a chůze: skvělé zážitky v přírodě
Pochody, procházky a chůze: skvělé zážitky v přírodě
"> "> ">
Letní sporty

Pochody, procházky a chůze: skvělé zážitky v přírodě

Vydáno 6. května 2019
Dobře víte, že chodit je zdravé, pořídili jste si krokoměr i dobré boty, ale samotné vás to nebaví? Není nic jednoduššího než se vydat na některý z organizovaných pochodů. Podle zkušených má taková taktika smysl a nespočet výhod. V čem?
Nemusíte bloudit v terénu a vymýšlet, kudy se vám chce jít a kudy ne, trasa je daná a startovné symbolické. Účast ostatních motivuje k tomu, abyste došli až do cíle. Cestou se poznáte se zajímavými lidmi a popovídáte si. Pokud o společnost jiných nestojíte, alespoň můžete porovnávat svou výkonnost. A ještě navíc uvidíte a poznáte krásná místa, která jste v životě neviděli anebo jste kolem nich třeba jen projeli autem. Zkrátka chůze vám krajinu dovolí vnímat úplně jinak.
 

Šest akcí na sobotu 11. května

Doplňme ještě jednu výhodu: na portálu Kudy z nudy na vás myslíme a náš kalendář akcí na pochody rozhodně nezapomíná. Chcete důkaz? Tím je například nejbližší víkend a pořádně nabitý program na sobotu 11. května. Milovníky chůze láká střední Morava, město Přerov a turistický pochod Za přerovským zubrem a cykloturistická projížďka Přerovskem.

Podzvičinsko si zase projdete při Pochodu rytíře Zbyhoně. Pěkný bude i cyklovýlet ze Zvíkova přes Písek a zpět na Zvíkov s názvem Sedláčkovou stezkou na kole i po vodě. U Poříčí nad Sázavou se můžete zúčastnit Bike Transu o pravý Žižkův kalich.

Ještě bohatší je nabídka ve středních Čechách, kde se chystá například Jarní putování se svatým Jakubem; kontrolními místy na všech trasách jsou otevřené venkovské kostely!

Pochod jarním Českým krasem. Start je individuální od 6:30 do 10:00 v Berouně od Tyršova stadionu, do cíle s emusí dojít do 19 hodin. Akce je vhodná pro rodiny s dětmi, vybírat můžete z několik tras 15, 20, 25, 35 a 50 km. Jak již bylo řečeno, start i cíl je v Berouně, a tak můžete zároveň navštívit známé berounské medvědy.
 

Nejslavnější pochod

Milovníci dálkových pochodů ví anebo tuší, ostatní mohou hádat: co mají společného 70 km dlouhá trasa se startem na stanici metra Praha-Háje a nespočet kratších tras z Týnce nad Sázavou, Pikovic, Čerčan, Tábora, Mladé Vožice, Sedlčan, Milevska či Benešova, speciální dětská 23 km dlouhá trasa z Votic a vozíčkářská trasa z Miličína, o cyklistických trasách nemluvě? Samozřejmě cíl v Prčici a společnou hlavičku Pochodu Praha – Prčice. Letos se v sobotu 18. května koná už 54. ročník.

Hájenka KerskoNe všichni ale míří právě sem, konkurence slavné akce jiné organizátory neodradila. Ve stejném termínu vás pozveme například na čtvrtý ročník dálkového pochodu Po stopách Rumburské vzpoury. V rámci akce Hrabalovo Kersko se koná Hrabalovská cyklojízda z Nymburka a pochod Kerskem po místech, která měl Bohumil Hrabal rád. Na Moravě se bude pochodovat za vínem po sklepech v Novém Šaldorfu.

Klub českých turistů Rakovník srdečně zve na 20. ročník oblíbeného pochodu Barrande a trilobit. Pochod se uskuteční v sobotu 11. května 2019.
 

Pár rad na závěr

  • Chůze je nejpřirozenější pohybovou aktivitou a je vhodná téměř pro každého.
  • Pro udržení kondice bychom denně měli ujít nejméně 10 000 kroků. Nemáte krokoměr? Nevadí, víme, že to odpovídá přibližně 6 až 7 km.
  • Tuto vzdálenost bychom měli denně ujít pro zlepšení zdraví a udržení optimální váhy.
  • Podobně jako jiná pohybová aktivita i chůze může pomoci při snižování nadváhy.
  • Po čtyřiceti minutách chůze spálíme přibližně třetinu tabulky čokolády, jedno světlé pivo nebo 15 dkg kuřecích jater.
  • Můžete si stáhnout aplikaci do svého mobilu, pomůže vám s počítáním kroků, tras i výkonu.
  • Chcete tipy na pár zajímavých míst pro procházku? Až pojedete na některý hrad či zámek, přidejte k cestě od parkoviště k pokladně a zpět pár kilometrů zámeckými parky. Ideální jsou pro takové výlety třeba Konopiště, Kačina, Krásný Dvůr, Kynžvart nebo Kroměříž.
  • Ne, skutečně jsme si začáteční písmeno K aneb kroky nevybrali záměrně. Vyzkoušet můžete i ChudeniceAmerickou zahradou, kopce v okolí Buchlova, Průhonice, Veltrusy, Lemberk nebo Dobříš.
Divoká Šárka – oáza v ruchu velkoměsta

Divoká Šárka – oáza v ruchu velkoměsta

Romantické skalnaté údolí spojované s legendou o Šárce a Ctiradovi, která se údajně ve zdejších lesích odehrála. Rozlehlá lesní oblast na území Prahy působí jako oáza v ruchu velkoměsta a každého nového návštěvníka překvapí nečekanou přírodní scenérií.

Arboretum na Bukovině v Českém ráji

Arboretum na Bukovině v Českém ráji

Arboretum na Bukovině se nachází v samém srdci Hruboskalska. Jedná se o jednou z prvních pokusných ploch na pěstování severoamerických dřevin ve střední Evropě. Založil jej tehdejší majitel hruboskalského panství Jan Bedřich Lexa z Aehrenthalu se svým správcem Leopoldem Angrem kolem roku 1860.

Beskydská naučná stezka Čertův mlýn

Beskydská naučná stezka Čertův mlýn

Na trase dlouhé 8 km, která vede z Pusteven úbočím Čertova mlýna (1205 m) k horskému hotelu na Martiňáku, je 9 zastavení, kde se dozvíte, co zajímavého tu žije a roste, čím jsou vzácné lesy v okolí, kde se ukrývali partyzáni nebo kde podle pověsti stavěl čert.

Klopotský vodopád uprostřed kaňonu Labe

Klopotský vodopád uprostřed kaňonu Labe

V dolní části hraničního Klopotského potoka (zvaného také Gelobtbach) u Dolního Žlebu, se nachází asi 4m vysoký vodopád padající do vodní nádrže, náležící k bývalému mlýnu. Rovněž celý zdejší přírodní amfiteátr obklopený vysokými pískovcovými stěnami byl roku 1856 vytvořen lidskou rukou.

Modravské slatě – zakázané srdce Šumavy

Modravské slatě – zakázané srdce Šumavy

Modravské pláně leží v první zóně národního parku, a i když tu vede značné množství cest a silniček, nejsou z důvodu ochrany vegetace a zvěře přístupné. Žijí zde chránění živočichové jako tetřev hlušec, chrostíci, ještěrky, vážky, myšivky horské nebo rys ostrovid.

Zámek Veltrusy – barokní sídlo rodu Chotků

Zámek Veltrusy – barokní sídlo rodu Chotků

Barokní zámek rodiny Chotků z první poloviny 18. století, který byl později klasicistně upraven, stojí uprostřed krajinářského parku s romantickými stavbami.

Lesnický park Křivoklátsko

Lesnický park Křivoklátsko

Křivoklátsko je prvním lesnickým parkem na území České republiky. Byl vyhlášen 13. května 2010 a v tomto pojetí je zřejmě i první v Evropě. Jedná se o zvláštní druh přírodní chráněné oblasti.

Čertovo jezero – jediné šumavské jezero náležící k povodí Dunaje

Čertovo jezero – jediné šumavské jezero náležící k povodí Dunaje

Pověstmi opředené Čertovo jezero ledovcového původu leží na jihovýchodním svahu Jezerní hory, poblíž Železné Rudy. Jako jediné ze šumavských jezer náleží k povodí Dunaje.

Hřebečské důlní stezky

Hřebečské důlní stezky

Naučná turistická stezka pro pěší a cyklisty, která návštěvníky seznámí s historií lidské činnosti na Hřebečském hřbetu, s místními přírodními pamětihodnostmi a významnými kulturními památkami.

Hostýnské vrchy – místo opředené bájnými pověstmi

Hostýnské vrchy – místo opředené bájnými pověstmi

Hostýnské vrchy s mírně zvlněnými hřebeny jsou velmi oblíbenou rekreační oblastí Východní Moravy. Milovníci turistiky a cykloturistiky si mohou vybrat z velkého množství značených stezek. Nadšenci pro houbaření či běžecké a sjezdové lyžování zde naleznou ideální terény.

Prales Bukačka – botanická zahrada Orlických hor

Prales Bukačka – botanická zahrada Orlických hor

Přírodní rezervace Bukačka je nejvýznamnější maloplošné chráněné území Orlických hor. Pro svůj velký význam přezdívána "botanickou zahradou Orlických hor", roste zde více než 294 druhů rostlin.

Pochod Praha – Prčice 2022

21.5.
Pochod Praha – Prčice 2022

55. ročník nejznámějšího organizovaného turistického a dálkového pochodu v České republice Praha–Prčice. V pořadí 55. ročník se bude konat až 21. května 2022, ročník 2021 byl zrušen.

Salon republiky – procházkové okruhy Hradcem Králové

Salon republiky – procházkové okruhy Hradcem Králové

Hradec Králové bývá nazýván "učebnicí architektury pod širým nebem". Procházkové okruhy jsou zaměřeny na jednotlivá období architektonického rozvoje města, na každé trase najdete informační stojany v uvedené barvě a první dvě trasy jsou doplněny ještě značkami na obrubnících chodníků.

Osada Jizerka v Jizerských horách

Osada Jizerka v Jizerských horách

Sklářská osada Jizerka se rozprostírá v malebném údolí říčky Jizerky, nad nímž se vypíná kopec Bukovec (1005 m.n.m.). Jizerka je významnou turistickou křižovatkou, představuje ideální základnu jak pro pěší turistiku, tak pro horskou cyklistiku a v zimě se její okolí mění na ráj pro běžkaře.

Další aktuality

19.7.
2021
Olomoucká Pevnost poznání nabízí řadu sezónních výhod pro turisty

Olomoucká Pevnost poznání nabízí řadu sezónních výhod pro turisty

Střední Morava a Jeseníky | Zážitky
18.7.
2021
#světovéČesko a Priessnitzovy lázně, kde vzduch i voda voní

#světovéČesko a Priessnitzovy lázně, kde vzduch i voda voní

Střední Morava a Jeseníky | Lázně a wellness