Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Brdy a okolí > Černošice

Černošice

Když se vypravíte vlakem z Prahy na Karlštejn, téměř celou cestu pojedete hustě osídleným údolím Berounky, kde se za sebou seřadila městečka a obce Dobřichovice, Řevnice, Zadní a Hlásná Třebáň. Hned za pražskou čtvrtí Radotín vás jako první na trase čekají Černošice.

Co musíte vidět v Černošicích

Díky poloze uprostřed přírody na břehu řeky Berounky jsou Černošice nejenom místem s takzvanou dobrou adresou, ale také tradiční výletní lokalitou.

Nejvýraznější památkou je barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie, ale skutečným pokladem jsou letní vily z počátku 20. století, rozeseté po celých Černošicích. Ty nejznámější, ať už navržené věhlasnými architekty nebo vily, v nichž žily a kam jezdily na letní byt známé osobnosti, vám představí naučná stezka.
 

Kdo měl rád Černošice?

Černošice okouzlily řadu lidí, pro něž se malé městečko poblíž Prahy stalo domovem. Ve vile Sakrabonie ve Vrážské ulici žila Marie Fischerová-Kvěchová, známá ilustrátorka knih pro děti. Pamětní deska na domě čp. 357 připomene MUDr. Jana Janského, objevitele krevních skupin, malebnou hájovnu Na Stráži si v roce 1924 nechal postavit majitel zbraslavského panství, podnikatel a mecenáš Cyril rytíř Bartoň z Dobenína, a to zřejmě podle návrhu svého „dvorního“ architekta Dušana Jurkoviče.
 

Lodí na návštěvu ke Kazi a na Cukrák

Turistickou atrakcí i praktickým pomocníkem je přívoz Kazín, který křižuje řeku Berounku. Jedna ze zastávek je pod skálou Kazín, kde kdysi podle legendy sídlila Kazi, nejstarší dcera bájného knížete Kroka. Hradiště tu sice bývala, ale v době kamenné, bronzové i železné, ne však v době starých Slovanů. Lesní cesty ve skalách nad řekou vás dovedou na řadu pěkných skalních vyhlídek, po žluté značce dojdete z Kazína až ke 220 metrů vysokému televiznímu a rozhlasovému vysílači Cukrák.

Nordic walking – výlety v okolí Prahy s výukou správné techniky

Nordic walking je zdravá pohybová aktivita, která vás při správné technice bude provázet na cestě ke zdravým zádům a radosti z pohybu.
Černošice, Středočeský kraj

Modlitebna Církve bratrské v Černošicích

Oblá organická architektura nechává velký prostor pro fantazii. A tak při pohledu na modlitebnu můžeme vidět například vlnu, klenbu, inspirováni Starým Zákonem, velrybu z vyprávění o Jonášovi nebo Noemovu archu z příběhu o potopě.
Černošice, Středočeský kraj

Hájovna Na Stráži v Černošicích

Pozoruhodná dřevěná stavba s kubistickými prvky na okraji lesa v části Horní Černošice.
Černošice, Středočeský kraj

Přívoz Kazín – Černošice: v sezóně 2022 mimo provoz

Přívoz Kazín je až do odvolání (r. 2022) mimo provoz. Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR vyřadila ze zákona Berounku jako vodní cestu. Nyní se zkoumají právní dopady tohoto kroku.
Černošice, Středočeský kraj

Pojeďte na výlet


Baťův malý Zlín ve Zruči nad Sázavou

Když se řekne Baťa, vybaví se většině lidí boty a Zlín. Nebo také Zruč nad Sázavou, takový malý Zlín asi 70 kilometrů od Prahy. Městečko, které s příchodem obuvnického gigantu v roce 1939 dostalo úplně jinou tvář, zapříčiněnou nebývalým rozvojem.
po Baťově Zruči, Cesty poznání

Běžecká trasa Konopiště

Tato běžecká trasa je ideální pro sportovní turisty, kteří přijeli na zámek Konopiště a chtějí se přitom trochu proběhnout.
běžecká trasa Benešov, Cesty pro zdraví