Mladá Vožice

Mladá Vožice leží v údolí řeky Blanice severovýchodně od Tábora, v Mladovožické pahorkatině, nazývané rovněž Holé vrchy. Na náměstí nad kostelem je nejtypičtější stavba, jejíž kresbu má město ve znaku, samostatně stojící hranolová gotická věž nazývaná také zvonice nebo solnice.

Oblíbené ve městě

Co musíte vidět v Mladé Vožici

Zvonice by nebyla nejstarší stavbou Mladé Vožice, kdyby hrad opakovaně nevypálili a nepobořili husité; povedlo se jim to ale tak dokonale, že zbylé zbořené zdivo nakonec stačilo jen ke stavbě poutní kaple Nanebevzetí Panny Marie. K místu s pěkným výhledem vás dovede křížová cesta; uvidíte odtud kostel sv. Martinabarokní farou i mladovožický barokní zámek, který se postupně mění v kulturní a historické centrum s občasnými prohlídkami a výstavami.
 

Se Sedláčkem po tvrzích, hradech a zámcích

V Mladé Vožici se narodil známý historik, genealog a heraldik August Sedláček (1843–1926). Jeho největším dílem, udivujícím dodnes svým rozsahem, dvacet let trvající pečlivou přípravou a také obrazy mnoha již neexistujících staveb, byla patnáctidílná publikace Hrady, zámky a tvrze království Českého. Sedláček za svou práci obdržel čestný doktorát Univerzity Karlovy, v jeho rodném domě na Žižkově náměstí sídlí Památník Mladovožicka a část expozice je věnována jeho životu a dílu.
 

Kolem Vožice po Stříbrné osmičce

Největším turistickým lákadlem v okolí Mladé Vožice je zřícenina hradu Šelmberk s věží, která slouží jako rozhledna. Hrad se díky sdružení Danar proměnil v historicko-řemeslně-vzdělávací centrum a pořádají se tu nejrůznější akce, zejména jarmarky, festivaly a programy pro děti. V Moravči navštivte kamennou rozhlednu Kovářka, kterou navrhl a postavil místní kovář pan Dobeš, k vidění je i malé kovářské muzeum. Po stopách dolování stříbra vás provede naučná stezka Stříbrná osmička.

Aktivity ve městě Mladá Vožice

Svatojakubská cesta v jižních Čechách – dálková pěší trasa do Santiaga de Compostela

Jihočeská trasa navazuje na trasu Východočeskou. Vychází ze středních Čech (případně má i alternativní začátek z Prahy), prochází krajem jihočeským vždy směrem jihozápadním v celkové délce 213 km. Končí na Šumavě na hranicích s Rakouskem odkud pokračuje směrem do Santiaga přes Pasov.
Mladá Vožice, Jihočeský kraj

Rozhledna Kovářka s kovářským muzeem

Rozhlednu Kovářka najdete na území obce Moraveč – Slapsko u Mladé Vožice. Věž, postavená z kamene, je vysoká 13m s ocelovým točitým schodištěm – po kterém vyjdete-li 50 schodů, ocitnete se v dřevěné vyhlídce, ze které se skýtá nádherný výhled do celého kraje.
Mladá Vožice, Jihočeský kraj

Zámek Mladá Vožice

Zámek vznikl v letech 1570 až 1603. Jeho zakladatelem byl Václav Voračický z Paběnic. V současné době je zámek veřejnosti nepřístupný.
Mladá Vožice, Jihočeský kraj

Kostel sv. Martina v Mladé Vožici

Nejstarší vožický kostel, založen před rokem 1348. Kostel má dvě věže, po pravé straně lodi je kaple sv. Barbory, patronky horníků.
Mladá Vožice, Jihočeský kraj

Hrad Mladá Vožice

Zaniklý hrad na návrší v obci Mladá Vožice byl založen zřejmě koncem 13. stol. Václavem II. Karel IV. jej uvádí mezi podmínečně zcizitelnými hrady v Majestas Carolina. Za husitských válek byla Vožice dobyta vojsky Jana Žižky.
Mladá Vožice, Jihočeský kraj

Netopýři na hradě Šelmberk

Bergfritová věž hradu Šelmberk u Mladé Vožice nabízí krásný rozhled do krajiny a na podzim se zde lze setkat s netopýry ušatými tváří v tvář.
Mladá Vožice, Jihočeský kraj

Mladá Vožice – český Solnohrad

Mladé Vožici se přezdívá Český Solnohrad. V městečku najdete zámek, středověkou Solnici a vrch Hrad s křížovou cestou, kterou dojdete krásnou procházkou na jeho vrchol. Hrad už zde nestojí – na jeho základech však byl postaven kostelík Panny Marie.
Mladá Vožice, Jihočeský kraj

Naučná stezka Stříbrná osmička u Mladé Vožice

Stříbrná osmička prochází okolím obce Ratibořské Hory a seznamuje návštěvníky především s bohatou historií těžby stříbra v tomto regionu, která zde probíhala cca od roku 1526 do konce středověku. Jak název napovídá, stezka v krajině vytváří obrovskou ležatou osmičku.
Mladá Vožice, Jihočeský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Toulava


Výlet krajem kamenů okolo Petrovic

Pro jižní část Sedlčanska, Petrovicko, se ujal výstižný název Kraj kamenů. Po jeho krásách vás provede naučná stezka, díky níž poznáte plno roztodivných balvanů rozličných tvarů, velikostí a pojmenování, nádhernou přírodu se vzácnými živočichy i květinami a dokonce i jeskyněmi.
Petrovice, Cesty krajinou

Výlet za Josefem Sukem okolo Křečovic

Josef Suk starší (4. ledna 1874 Křečovice – 29. května 1935 Benešov) byl český skladatel, houslista a pedagog, žák a zeť Antonína Dvořáka. Byl velkým lyrikem české hudby na přelomu pozdního romantismu a moderny 20. stol. Spolu s Vítězslavem Novákem byl nejvýraznějším představitelem Dvořákovy kompoziční školy a jedním ze zakladatelů české hudební moderny.

Výlet do Tábora nejen za husity

Jedna z cest do jižních Čech vede přes Tábor. Ten se tak velmi často neprávem stává tranzitním místem, v němž se přitom dá dozvědět o tom, kdo vlastně jsme, více než kde jinde. Město, které založili husité, patří k nejkrásnějším městům u nás a není náhodou, že jeho centrum je památkovou rezervací.
Výlet do Tábora, Cesty poznání

Výlet do Tábora za Oskarem Nedbalem

Populární písničky jako "Jste kavalír, to vím" nebo "Blondýnky sladké" zná kdekdo, ale ruku na srdce: víte, kdo je jejich autorem? Nebudeme vás dlouho napínat: obě operetní árie zaznívají v Polské krvi. Ta bývá označována za nejlepší dílo Oskara Nedbala.