Úvod > Co chcete dělat? > Americká zahrada u Chudenic
Příroda

Americká zahrada u Chudenic

Pod jménem Americká zahrada je arboretum známé od roku 1844 a díky své zachovalosti, stáří a některým druhům zajímavých dřevin se jedná o jednu z nejvýznamnějších památek svého druhu u nás.
Park založil roku 1828 hrabě Eugen Černín jako školku okrasných, převážně severoamerických, dřevin pro zámecký park Lázeň. Národní přírodní památka se nachází asi 2 km od obce Chudenice v lesním komplexu, pod rozhlednou Bolfánek, nedaleko Chudenického zámku. Původně školku okrasných dřevin nechal vysázet hrabě Eugen Černín, jehož cílem bylo mít „zásobárnu“ okrasných stromů pro zámecký park, který postupně budoval u nedalekého zámečku. Teprve později od svého záměru upustil a přeměnil školku na arboretum, trvalou sbírku dřevin

Americká zahrada čítá na 200 druhů jehličnatých i listnatých stromů, ve kterých převažují dřeviny původem ze severní Ameriky, ale nechybí ani druhy z Evropy a Asie. K evropským unikátům patří stromový exemplář dřínu květnatého. Na zajímavém tvaru tohoto keře se brzy zjara objevují poupata, která nečekají na listy a při prvních teplejších dnech začínají pomalu rozvíjet svá barevná poupata. Jeden z nejzajímavějších exemplářů je Douglasova jedle, poprvé zde vysazená roku 1827. Jde o jednu ze tří nejstarších douglasek v Evropě. Dalším unikátem, jediným stromem rostoucím ve střední Evropě je liliovník tulipánokvětý celolistý, jehož žluté květy vypadají jako tulipány. Velmi vzácné jsou také dva jalovce viržinské. Jalovec je ceněný zejména pro své vonné, lososově červené dřevo, které se používalo k výrobě tužek, nábytku, ale i destilaci vonného oleje, který se využíval v kosmetice.

Pokud se do Chudenic vypravíte, čeká vás procházka nádherným parkem, ze kterého dýchá příjemná atmosféra a kde se vám podaří alespoň na chvilku uniknout z technického světa.

Provozovatel

Starý Czerninský zámek v Chudenicích a muzeum Josefa Dobrovského

U Černínského zámku 1
339 01 Chudenice
Tel.:
+420 376 398 100
Email:
StaryZamekChudeni...
WWW:
www.sumavanet.cz/...
WWW:
chudenice.klatovs...
GPS:
49,461932 13,158531
 
Region:
Plzeňský kraj
Oblast:
Pošumaví
Město:
Chudenice
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Ubytování a restaurace v okolí