Úvod > Aktuality > Open House Praha vstupuje o víkendu do jubilejního 5. ročníku festivalu

Open House Praha vstupuje o víkendu do jubilejního 5. ročníku festivalu

Vydáno 15. května 2019 Památky
O víkendu 18. a 19. května se v rámci festivalu Open House Praha otevře několik desítek budov a prostory, které jsou pro běžné návštěvníky tajemstvím. A jaké lahůdky si pro vás organizátoři letos přichystali? Kromě budov, které se zapojily již v předchozích letech a jsou stále návštěvnicky oblíbené (např. Invalidovna, hotel International nebo Ústřední telekomunikační budova), bude zpřístupníěno 38 naprostých novinek.
K nahlédnutí budou v rámci již 5. ročníku festivalu Open House Praha reprezentativní prostory budov Hrzánského a Lichtenštejnského paláce v majetku státu, a také Trauttmannsdorfský palác na Hradčanech, který sloužil až do začátku 20. století jako věznice a v současné době se dokončuje jeho rekonstrukce pro potřeby Ministerstva zahraničních věcí ČR.

V programu jsou zastoupeny i realizace předních českých architektů Štencův dům na Starém Městě od Otakara Novotného, Dům zemědělské osvěty u Náměstí Míru od Josefa Gočára, nebo Laichterův dům na Vinohradech od Jana Kotěry. Lidé mohou také navštívit i běžně nepřístupné prostory některých významných kulturních objektů – středověká sklepení v domě U Kamenného zvonu, věž a konírnu Trojského zámku, střechu a technické prostory Veletržního paláce Národní galerie Praha nebo nedávno zrekonstruovanou technickou památku Vodárenské věže na Letné.
 

Tematické okruhy letošního Open housu

Dock In TwoI letos pro vás organizátoři nachytali zajímavé tematické okruhy. Ve spolupráci s Českou radou pro šetrné budovy vytvořili výběr ze současných realizací, které představují různé způsoby jak ve stavebnictví hospodárně využívat zdroje s minimálním dopadem na životní prostředí. Sekce šetrných budov zahrnuje 13 budov, mezi nimiž najdete například novou administrativní stavbu Visionary v Holešovicích, která získala mezinárodní certifikaci LEED Platinum, což je nejvyšší možný stupeň hodnocení. Nebo pak kancelářskou a obchodní budovu Dock In Two, která vyrostla v okolí slepých ramen Vltavy v Libni v místech, kde se původně nacházela libeňská loděnice.

Stadion StrahovSamostatnou tematickou sekci představují budovy v majetku města, které v současnosti hledají své budoucí využití. Své brány otevře pro návštěvníky největší stadion na světě. Velký strahovský stadion připadl po vleklých sporech v roce 2014 městu, které nyní zpracovává studie na jeho další podobu. Poprvé bude zpřístupněn i renesanční Dům pážat pánů z Martinic na Hradčanech a pro velký zájem veřejnosti organizátoři otevřou podruhé i objekt Desfourského paláce na Florenci. Zajímavý osud mají také bývalé radniční domy na Starém Městě – některé z nich již využití našly (Pražské kreativní centrum), jiné stále na svou příležitost čekají.
 

Zajímavosti, které musíte navštívit!

U dvou zlatých medvědůJiž popáté se o víkendu 18. a 19. května 2019 otevřou běžně nepřístupné budovy a prostory v Praze. Muzeum hlavního města Prahy otevře zdarma po oba dny budovu, U Dvou zlatých medvědů (Kožná 1, Praha 1), kde má sídlo ředitelství Muzea. Návštěvníci se mohou těšit na komentované prohlídky, které je zavedou na arkády a do prvního patra budovy. Komentované prohlídky budou začínat každou hodinu, vždy v celou.

Příchozí přivítá na své palubě historický parník Vyšehrad (náplavka Rašínova nábřeží). K vidění budou celé prostory parníku, včetně kormidelny a strojovny.

InternationalHotel International - nepřehlédnutelná dominanta Dejvic mnohým Pražanům k srdci nepřirostla, přesto lze stavbu považovat za jedinečnou ukázku stylu socialistického realismu. V rámci Open housu budou přístupné lobby, konferenční místnosti a věž s terasami (14.–16. patro).

Na Královských Vinohradech vyrostla na začátku 20. století jedna z klíčových staveb pražské architektonické moderny Laichterův dům - sídlo Nakladatelství Paseka (Chopinova 1543/4). Jejím autorem je známý český architekt Jan Kotěra, který dům navrhl pro majitele nakladatelství Jana Laichtera, mimochodem blízkého přítele T. G. Masaryka. Příchozím bude otevřena hala a open space redakce.

Rezidence primátora hlavního města PrahyMimořádně bohaté interiéry ovlivněné pozdní secesí a stylem art deco, na jejichž výzdobě se podílela celá řada významných českých umělců, se skrývají za strohou novoklasicistní fasádou budovy Ústřední knihovny města Prahy. Rezidence primátora hlavního města Prahy se nachází na Mariánském náměstí 98/1 a návštěvníkům bude přístupné 1. patro – velký recepční sál; dámský, pánský, vstupní, jídelní a hudební salonky, zimní zahrada.

Pražský Mordor, to je přezdívka Ústřední telekomunikační budovy CETIN na Žižkově (Olšanská 2681/6). Jedna z výrazných dominant na horizontu Prahy byla ve své době největší telekomunikační budovou v Evropě. Zájemci zde nahlédnou do dohledového centra, na horní ochoz hlavní věže (14. patro), uvidí sály s bateriemi a sály s technologiemi.

Winternitzova vilaNasedněte na kolo a zažijte na vlastní kůži pocit zrychlení, který nabízí v klopených zatáčkách hladká betonová dráha Třebešínského velodromu (Nad Kapličkou 3324/15). K vidění tu bude závodní cyklistická dráha, šatny i toalety.

Na prohlídku bude lákat i Vodárenská věž na Letné, Masarykův salonek na Masarykově nádraží, Winternitzova vila nebo Velký strahovský stadion. Vstup do všech budov je zdarma bez nutnosti předchozí rezervace. Skupiny jsou odbavovány dle kapacitních možností budovy, většinou průběžně, pokud není v detailu u budovy uvedeno jinak.
Winternitzova vila od Adolfa Loose na pražském Smíchově

Winternitzova vila od Adolfa Loose na pražském Smíchově

Winternitzova vila slavného funkcionalistického architekta Adolfa Loose na Smíchově se otevírá veřejnosti jako galerie. Stavitelem vily byl právník Josef Winternitz, který si život v půvabném domě dlouho neužil. Spolu s dalšími členy rodiny za 2. světové války zahynul v koncentračním táboře.

Open House Praha 2020

Open House Praha 2020

Již pošesté se v Praze uskuteční víkendový festival Open House Praha, během kterého se otevřou brány desítek běžně nepřístupných budov a prostorů.

Dům U kamenného zvonu

Dům U kamenného zvonu

Jedna z nejstarších a nejpozoruhodnějších památek Prahy, průčelí domu patřilo za časů Karla IV. k nejkrásnějším v Evropě. Název domu U Bílého či Kamenného zvonu se objevuje poprvé v roce 1417, vznikl podle kamenného zvonu, jehož replika se dochovala na nároží domu.

Parník Vyšehrad - nejstarší parník na Vltavě

Parník Vyšehrad - nejstarší parník na Vltavě

Historie parníku Vyšehrad sahá až do roku 1938, kdy byl 1. května slavnostně pokřtěn za přítomnosti ministra průmyslu, obchodu a živnosti a spuštěn na Vltavu. V roce 2013 byl parník prohlášen za kulturní památku České republiky.

Hotel International Prague

Hotel International Prague

Hotel International Prague je česká národní památka se zajímavou historií.

Hvězdárna Ďáblice

Hvězdárna Ďáblice

Na programu hvězdárny je pro předem objednané skupiny návštěvníků promítání filmů spojené s prohlídkou přístrojového vybavení hvězdárny.

Lichtenštejnský palác v Praze

Lichtenštejnský palác v Praze

Barokní stavba podle projektu Giovanniho Battisty Alliprandiho se nachází na břehu Vltavy na Kampě. V současné době používá Lichtenštejnský palác česká vláda k reprezentačním účelům.

Masarykův salonek na Masarykově nádraží v Praze

Masarykův salonek na Masarykově nádraží v Praze

Masarykův vládní salonek na stejnojmenném pražském nádraží pamatuje přítomnost řady významných politických osobností. Dnešní podoba je jen chabým odleskem někdejší nádhery, kterou připomíná částečně zachovaný zlatem dekorovaný trámový strop a krb, zárubně dveří a židle z přelomu 19. a 20. století.

Masarykovo nádraží v Praze

Masarykovo nádraží v Praze

Masarykovo nádraží je jedno z posledních neprůjezdných pražských železničních nádraží. Jeho historie sahá až do poloviny 19. století, nádražní objekty jsou architektonickým unikátem a ačkoliv se uvažovalo o jeho zrušení, dnes slouží k přepravě na významných železničních tratích v České republice.

Hlavní nádraží v Praze - největší pražská secesní památka

Hlavní nádraží v Praze - největší pražská secesní památka

Hlavní nádraží v Praze je vůbec největší osobní nádraží v České republice. Zdaleka však není nádražím nejstarším. Jeho historie se začala psát roku 1869 a do dnešní podoby bylo přestavěno podle návrhu architekta Josefa Fanty.

 Ústřední telekomunikační budova - Mordor na Žižkově

Ústřední telekomunikační budova - Mordor na Žižkově

Ústřední telekomunikační budova byla vybudována v letech 1972 až 1979. Její charakteristická věž se stala výrazným orientačním bodem nedaleko Nákladového nádraží Žižkov.

Sportovní stadion Strahov v Praze

Sportovní stadion Strahov v Praze

Vyjdete-li strmý kopec na Strahov, objeví se před vámi obrovský gigant, jehož nelze jen tak přehlédnout - sportovní stadion Strahov. Strahovský stadion patří díky své rozloze k největším stadionům na světě.

Letenská vodárenská věž

Letenská vodárenská věž

Letenská vodárna je 26 metrů vysoká pětipodlažní vodárenská stavba postavená v novorenesančním slohu. Stanová střecha oplývá vikýři, na špičce střechy je v nástavbě umístěn hodinový stroj. V posledním patře se nachází vnější ochoz umístěný na krakorcích.

Trojský zámek - barokní skvost Prahy

Trojský zámek - barokní skvost Prahy

Zámek Troja se nachází v bezprostřední blízkosti pražské zoologické zahrady. Zámek je obklopen nádhernou francouzskou zahradou. V zámeckém interiéru můžeme obdivovat jedinečnou freskovou výzdobu a výstavy, které připravila Galerie hlavního města Prahy.

Invalidovna v Karlíně

Invalidovna v Karlíně

Karlínská Invalidovna je jednou z nejstarších staveb této pražské městské části. Pro potřeby válečných veteránů ji začal stavět hrabě Petr Strozzi. Základní kámen Invalidovny byl položen za osobní účasti císaře Karla VI. dne 15. srpna 1732.

Muzeum studené války v protiatomovém bunkru hotelu Jalta v Praze

Muzeum studené války v protiatomovém bunkru hotelu Jalta v Praze

Hotel Jalta je už 55 let symbolem luxusu. Málokdo ale ví, že stojí na protiatomovém krytu pro zhruba 150 osob. Odtajněn byl teprve před 16 lety a i dnes to po otevření pancéřových dveří vypadá, jakoby odtud agenti StB odešli teprve včera.