Úvod > Aktuality > Nejkrásnější vodní hrady a zámky: Blatná, Švihov nebo Kratochvíle?

Nejkrásnější vodní hrady a zámky: Blatná, Švihov nebo Kratochvíle?

Vydáno 15. srpna 2019 Památky
Kam se vydat na prázdninové výlety na hrady a zámky, když máte rádi vše, co souvisí s vodou? Na portálu Kudy z nudy vám poradíme, kde najdete nejhezčí záběry přes vodní hladinu, kde si užijete plavby na lodičkách i větších výletních lodích anebo docela obyčejné krmení labutí a kachen v rybníčcích a vodních příkopech.
Když přijde řeč na vodní hrady, často se mluví o Budyni nad Ohří nebo hradu LipýČeské Lípě, jenže když nepočítáme blízké řeky, stojí na suchu a voda kolem nich už dávno neteče. Docela jinak na tom je vodní hrad Švihov, kdysi budovaný jako umělý ostrov, chráněný dvěma vodními příkopy napájenými vodou z řeky Úhlavy.

Dnes z nich sice zbyla už jen malá část, ale na fotografiích přes vodní hladinu přesto hrad vypadá skvěle.
 

Kolem zámků na lodičkách a lodích

V hladině Zámeckého rybníku se dodnes hrdě zrcadlí vodní zámek Blatná, zasazený jako klenot ve vzácně dochovaném prostředí vodních ploch a parků. Kolem zámku se prostírá anglický park spojený s oborou, kde žije stádo daňků skvrnitých. Zážitkem jsou vyjížďky na lodičce po Zámeckém rybníku, projížďky kočárem, krmení daňků i pouhá procházka parkem; cestou objevíte panely s informacemi, jaká část pohádky Šíleně smutná princezna se v daném místě natáčela.

Dalším zachovalým vodním panským sídlem je pohádkový zámek Červená Lhota, ten však letos řeší odbahnění zámeckého rybníčku. V tuto chvíli probíhá jeho napouštění.

Výletní plavby na vorech si užijete v Českém Krumlově, kde hrad a zámek uvidíte z říční hladiny v mnoha úhlech, lodičky se půjčují také na rybnících v Telči. Pověstné jsou i vyhlídkové plavby zámeckým parkem v Lednici, kde se od zámku po vodě snadno dostanete k Minaretu nebo Janohradu.

Nejkrásnější záběry? Přes vodu!

Voda dává nezaměnitelný charakter také renesančnímu zámku Kratochvíle a hradu a zámku v Jindřichově Hradci, často fotografovanému přes rybníky Malý a Velký Vajgar a boční rameno Nežárky. Perlou v okvětí vodní růže se nazývá zámek Třeboň; i když neleží přímo u vody, při vyhlídkových plavbách po rybníku Svět uvidíte alespoň zámecké věže.

Kdysi stávaly na vysokých skalních útesech nad Vltavou, dnes se voda téměř dotýká jejich zdí: řeč je o zámku Orlík a o hradu Zvíkov. U obou najdete přístaviště výletních lodí, plavících se po Orlické přehradě, lákavé jsou i okružní výletní plavby.

Díky zátoce řeky Ohře je krásnější i zámek Libochovice s velkým parkem, bez téže řeky bychom si jen stěží dovedli představit hrad Loket. Posledním tipem je zámek Vranov nad Dyjí – i když ulovit záběr, kde vtěsnáte na jednu fotografii vysokou skálu, zámecké budovy i řeku Dyji dá trochu práci.

Náš tip na nejhezčí záběr? Vyhlídka zamilovaných na silnici spojující Vranov a Jevišovice. Co se vody týče, mimořádně lákavá je blízká Vranovská přehrada u Vranova nad Dyjí ale samotný zámek odtud nespatříte.
Zámek Červená Lhota - nejpohádkovější zámek v Česku

Zámek Červená Lhota - nejpohádkovější zámek v Česku

Vodní zámek Červená Lhota se řadí k nejkrásnějším „pohádkovým“ zámkům v České republice. Červená Lhota drží prim v počtu pohádek a filmů zde natočených, jako např. Zlatovláska, O zatoulané princezně, O kráse a štěstí či Princezna na hrášku.

Zámek Červená Řečice

Zámek Červená Řečice

Areál zámku v Červené Řečici patří mezi nejhodnotnější příklady české renesance. K typickým rysům patří především lunetová římsa a sgrafitová výzdoba fasády, jež se na architektuře řečického zámku bohatě uplatňuje.

Hrad Jenštejn - daleký pohled do rovinaté krajiny Polabí

Hrad Jenštejn - daleký pohled do rovinaté krajiny Polabí

Na hradě probíhá oprava věže. Z důvodu stavebních prací v interiéru věže je od 1.4.2019 hrad včetně přilehlého muzea expozicí uzavřen.

Vodní hrad Švihov - skvost, který stojí za to vidět zblízka

Vodní hrad Švihov - skvost, který stojí za to vidět zblízka

Jednou z nejmohutnějších fortifikačních staveb v Čechách je vodní hrad Švihov nedaleko Klatov. Po celou turistickou sezónu hrad žije nejen prohlídkami, ale také nesčetnými doprovodnými akcemi.

Zámek Ploskovice - zámek s umělými vodními jeskyněmi

Zámek Ploskovice - zámek s umělými vodními jeskyněmi

Architekt Kilián Ignác Dientzenhofer vybudoval přibližně v letech 1720-30 nedaleko Litoměřic jednopatrový zámek, přibližně čtvercového půdorysu, pro Annu Marii Toskánskou z rodu Sasko-lauenburského, manželku toskánského vévody Gastona III., posledního z rodu Medici.

Vodní zámek Sedlo u Srní

Vodní zámek Sedlo u Srní

Vodní zámek tzv. vyrovnávací komora se nachází nedaleko osady Sedlo pod Sedelským vrchem. Tato technická stavba slouží k regulaci přítoku vody pro vodní elektrárnu Vydra.

Alchymie na hradě Budyně nad Ohří

Alchymie na hradě Budyně nad Ohří

Čeká tu na vás autentická alchymistická dílna, kde za Jana Zajíce z Hazmburka skutečně pracovali alchymisté. Lákadlem hradu je obnovená alchymistická dílna z počátku 17. století, kde proběhla spousta pokusů o výrobu likéru mládí nebo zlata. Podle pověsti se to podařilo, zlato je uloženo pod hradem.

Zámek Lednice - zámek s nádherným krajinářským parkem

Zámek Lednice - zámek s nádherným krajinářským parkem

Vydejte se za krásami zámku Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu. Kníže Alois II. z Lichteinsteina nechal Lednici přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky. Dnes je celý Lednicko-valtický areál součástí UNESCO.

Zámek Mělník a vinné sklepy Jiřího Lobkowicze

Zámek Mělník a vinné sklepy Jiřího Lobkowicze

Prohlídky zámku, rodinné sbírky rodiny Lobkowiczů a zámeckých vinných sklepů spojené s ochutnávkou vín z vlastních vinic. Restaurace s výhledem na soutok řek Labe a Vltavy a proslulé vinice svaté Ludmily nabízí široký výběr vín a gurmánských specialit, zámecká cukrárna pak dezerty vlastní výroby.

Zbytky bývalé vodní tvrze v Janovicích nad Úhlavou

Zbytky bývalé vodní tvrze v Janovicích nad Úhlavou

Zaniklý vodní hrad s dochovaným předhradím stával nedaleko raně gotického kostela sv. Jana Křtitele v městečku Janovice nad Úhlavou. Dnes se v jeho areálu rozprostírá volně přístupný hřbitov.

Zámek Kratochvíle - užijte si kouzlo rožmberského letohrádku

Zámek Kratochvíle - užijte si kouzlo rožmberského letohrádku

Renesanční klenot mezi rybníky Netolické pánve. Sen italského stavitele, který v cizích službách vzpomíná na vzdálený domov. Panský rozmar, který přinesl úchvatný výsledek. To všechno je Kratochvíle, malebné panské sídlo s jezdeckým areálem, obklopené lesy, rybníky, alejemi a pastvinami.

Zámek Třeboň - perla v okvětí vodní růže

Zámek Třeboň - perla v okvětí vodní růže

Zavítáte-li do Třeboně, neměli byste vynechat návštěvu místního zámku, který je spojován s takovými jmény, jako je Petr Vok z Rožmberka, panovnický rod Schwarzenberků, či Rudolf II., na které především upoutávají prohlídkové trasy.

Vodní zámek Blatná - nejen za daňky a princeznami

Vodní zámek Blatná - nejen za daňky a princeznami

Vedle hradu Švihov a zámku Červená Lhota je vodní zámek Blatná nedaleko Strakonic v Jihočeském kraji jedním z nejzachovalejších vodních panských sídel na území České republiky. Kromě samotného zámku s vodním příkopem bývá hojně navštěvovaný anglický park se stádem daňků.

Horní tvrz Kestřany

Horní tvrz Kestřany

Kestřany, obec ležící 10 km jihozápadně od Písku, leží na samých hranicích okresu Strakonice a Písek. Ten, kdo tuto obec založil, musel mít úžasný smysl pro krásu i praktičnost a snad i fantazii, neboť poloha jak hradu, tak i samotné vesnice to plně dokazuje.

Vodní hrad Lipý v České Lípě

Vodní hrad Lipý v České Lípě

Hrad je oblíbeným turistickým cílem a místem konání nejrůznějších kulturních a společenských akcí. Nachází se v centru města Česká Lípa, u řeky Ploučnice v těsné blízkosti mezinárodní červené turistické trasy E10.

Zámecký park v Blatné

Zámecký park v Blatné

Vodní zámek Blatná nedaleko Strakonic je jedním z nejzachovalejších vodních panských sídel na území České republiky. Kromě samotného zámku s vodním příkopem bývá hojně navštěvovaný anglický park se stádem daňků.

Zahrada letohrádku Kratochvíle

Zahrada letohrádku Kratochvíle

Při projektování letohrádku Kratochvíle vycházel jeho tvůrce Baltazare Maggi z manýristického renesančního náhledu. Součástí zámku je také renesanční zahrada se záhony bylin a zemědělských plodin, komponovanými do geometrických obrazců.

Naučná stezka Švihov a okolí

Naučná stezka Švihov a okolí

Tato vycházková trasa zavede návštěvníky do míst šerého dávnověku, bohaté historie středověku a vzácných přírodních památek na švihovsku.