Úvod > Aktuality > Nejkrásnější vodní hrady a zámky: Blatná, Švihov nebo Kratochvíle?
Nejkrásnější vodní hrady a zámky: Blatná, Švihov nebo Kratochvíle?
"> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

Nejkrásnější vodní hrady a zámky: Blatná, Švihov nebo Kratochvíle?

  • Vydáno5. července 2022
Kam se vydat na prázdninové výlety na hrady a zámky, když máte rádi vše, co souvisí s vodou? Na portálu Kudy z nudy vám poradíme, kde najdete nejhezčí záběry přes vodní hladinu, kde si užijete plavby na lodičkách i větších výletních lodích anebo docela obyčejné krmení labutí a kachen v rybníčcích a vodních příkopech.
Když přijde řeč na vodní hrady, často se mluví o Budyni nad Ohří nebo hradu LipýČeské Lípě, jenže když nepočítáme blízké řeky, stojí na suchu a voda kolem nich už dávno neteče. Docela jinak na tom je vodní hrad Švihov, kdysi budovaný jako umělý ostrov, chráněný dvěma vodními příkopy napájenými vodou z řeky Úhlavy. Dnes z nich sice zbyla už jen malá část, ale na fotografiích přes vodní hladinu přesto hrad vypadá skvěle.
 

Kolem zámků na lodičkách a lodích

V hladině Zámeckého rybníku se dodnes hrdě zrcadlí vodní zámek Blatná, zasazený jako klenot ve vzácně dochovaném prostředí vodních ploch a parků. Kolem zámku se prostírá anglický park spojený s oborou, kde žije stádo daňků skvrnitých. Zážitkem jsou vyjížďky na lodičce po Zámeckém rybníku, projížďky kočárem, krmení daňků i pouhá procházka parkem; cestou objevíte panely s informacemi, jaká část pohádky Šíleně smutná princezna se v daném místě natáčela.

Červená LhotaDalším zachovalým vodním panským sídlem je pohádkový zámek Červená Lhota, ten je však již čtvrtým rokem bez vody – nejdříve se řešilo odbahnění zámeckého rybníčku a následně havarijní stav na hrázi.Na lodičkách se tu ještě v sezoně 2022 nesvezete. Nicméně od začátku letošní sezony můžete zavítat do opravených zámeckých interiérů.

Výletní plavby na vorech si užijete v Českém Krumlově, kde hrad a zámek uvidíte z říční hladiny v mnoha úhlech, lodičky se půjčují také na rybnících v Telči. Pověstné jsou i vyhlídkové plavby zámeckým parkem v Lednici, kde se od zámku po vodě snadno dostanete k Minaretu nebo Janohradu.
 

Nejkrásnější záběry? Přes vodu!

Voda dává nezaměnitelný charakter také renesančnímu zámku Kratochvíle a hradu a zámku v Jindřichově Hradci, často fotografovanému přes rybníky Malý a Velký Vajgar a boční rameno Nežárky. Perlou v okvětí vodní růže se nazývá zámek Třeboň; i když neleží přímo u vody, při vyhlídkových plavbách po rybníku Svět uvidíte alespoň zámecké věže.

Kdysi stávaly na vysokých skalních útesech nad Vltavou, dnes se voda téměř dotýká jejich zdí: řeč je o zámku Orlík a o hradu Zvíkov. U obou najdete přístaviště výletních lodí, plavících se po Orlické přehradě.

Díky zátoce řeky Ohře je krásnější i zámek Libochovice s velkým parkem, bez téže řeky bychom si jen stěží dovedli představit hrad Loket. Posledním tipem je zámek Vranov nad Dyjí – i když ulovit záběr, kde vtěsnáte na jednu fotografii vysokou skálu, zámecké budovy i řeku Dyji dá trochu práci.

Náš tip na nejhezčí záběr? Vyhlídka zamilovaných na silnici spojující Vranov a Jevišovice. Co se vody týče, mimořádně lákavá je blízká Vranovská přehrada u Vranova nad Dyjí ale samotný zámek odtud nespatříte.
Zámek Červená Lhota – nejpohádkovější zámek v Česku

Zámek Červená Lhota – nejpohádkovější zámek v Česku

Vodní zámek Červená Lhota se řadí k nejkrásnějším „pohádkovým“ zámkům v České republice. Červená Lhota drží prim v počtu pohádek a filmů zde natočených, jako např. Zlatovláska, O zatoulané princezně, O kráse a štěstí či Princezna na hrášku.

Vodní hrad Lipý v České Lípě

Vodní hrad Lipý v České Lípě

Hrad je oblíbeným turistickým cílem a místem konání nejrůznějších kulturních a společenských akcí. Nachází se v centru města Česká Lípa, u řeky Ploučnice v těsné blízkosti mezinárodní červené turistické trasy E10.

Zámek Kratochvíle – užijte si kouzlo rožmberského letohrádku

Zámek Kratochvíle – užijte si kouzlo rožmberského letohrádku

Renesanční klenot mezi rybníky Netolické pánve. Sen italského stavitele, který v cizích službách vzpomíná na vzdálený domov. Panský rozmar, který přinesl úchvatný výsledek. To všechno je Kratochvíle, malebné panské sídlo s jezdeckým areálem, obklopené lesy, rybníky, alejemi a pastvinami.

Vodní zámek Blatná – nejen za daňky a princeznami

Vodní zámek Blatná – nejen za daňky a princeznami

Vedle hradu Švihov a zámku Červená Lhota je vodní zámek Blatná nedaleko Strakonic v Jihočeském kraji jedním z nejzachovalejších vodních panských sídel na území České republiky. Kromě samotného zámku s vodním příkopem bývá hojně navštěvovaný anglický park se stádem daňků.

Vodní hrad Švihov – skvost, který stojí za to vidět zblízka

Vodní hrad Švihov – skvost, který stojí za to vidět zblízka

Jednou z nejmohutnějších fortifikačních staveb v Čechách je vodní hrad Švihov nedaleko Klatov. Po celou turistickou sezónu hrad žije nejen prohlídkami, ale také nesčetnými doprovodnými akcemi.

Zámek Ploskovice – zámek s umělými vodními jeskyněmi

Zámek Ploskovice – zámek s umělými vodními jeskyněmi

Architekt Kilián Ignác Dientzenhofer vybudoval někdy mezi lety 1720-30 nedaleko Litoměřic jednopatrový zámek, přibližně čtvercového půdorysu, pro Annu Marii Toskánskou z rodu Sasko-lauenburského, manželku toskánského vévody Gastona III., posledního z rodu Medici.

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Vydejte se za krásami zámku Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu. Kníže Alois II. z Lichteinsteina nechal Lednici přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky. Dnes je celý Lednicko-valtický areál součástí UNESCO.

Horní tvrz Kestřany

Horní tvrz Kestřany

Kestřany, obec ležící 10 km jihozápadně od Písku, leží na samých hranicích okresu Strakonice a Písek. Ten, kdo tuto obec založil, musel mít úžasný smysl pro krásu i praktičnost a snad i fantazii, neboť poloha jak hradu, tak i samotné vesnice to plně dokazuje.

Zámecký park v Blatné

Zámecký park v Blatné

Vodní zámek Blatná nedaleko Strakonic je jedním z nejzachovalejších vodních panských sídel na území České republiky. Kromě samotného zámku s vodním příkopem bývá hojně navštěvovaný anglický park se stádem daňků.

Zbytky bývalé vodní tvrze v Janovicích nad Úhlavou

Zbytky bývalé vodní tvrze v Janovicích nad Úhlavou

Zaniklý vodní hrad s dochovaným předhradím stával nedaleko raně gotického kostela sv. Jana Křtitele v městečku Janovice nad Úhlavou. Dnes se v jeho areálu rozprostírá volně přístupný hřbitov.

Hrad Budyně nad Ohří

Hrad Budyně nad Ohří

Čeká tu na vás autentická alchymistická dílna, kde za Jana Zajíce z Hazmburka skutečně pracovali alchymisté. Lákadlem hradu je obnovená alchymistická dílna z počátku 17. století, kde proběhla spousta pokusů o výrobu likéru mládí nebo zlata. Podle pověsti se to podařilo, zlato je uloženo pod hradem.

Zámek Třeboň – perla v okvětí vodní růže

Zámek Třeboň – perla v okvětí vodní růže

Zavítáte-li do Třeboně, neměli byste vynechat návštěvu místního zámku, který je spojován s takovými jmény, jako je Petr Vok z Rožmberka, panovnický rod Schwarzenberků, či Rudolf II., na které především upoutávají prohlídkové trasy.

Hrad Jenštejn – daleký pohled do rovinaté krajiny Polabí

Hrad Jenštejn – daleký pohled do rovinaté krajiny Polabí

Po dlouhé rekonstrukci je hrad otevřen! Můžete vidět nově instalovanou expozici věnovanou Janu Mikoláškovi, významnému jenštejnskému léčiteli. Současným majitelem hradu je obec Jenštejn.

Naučná stezka Švihov a okolí

Naučná stezka Švihov a okolí

Tato vycházková trasa zavede návštěvníky do míst šerého dávnověku, bohaté historie středověku a vzácných přírodních památek na švihovsku.

Zahrada letohrádku Kratochvíle

Zahrada letohrádku Kratochvíle

Při projektování letohrádku Kratochvíle vycházel jeho tvůrce Baltazare Maggi z manýristického renesančního náhledu. Součástí zámku je také renesanční zahrada se záhony bylin a zemědělských plodin, komponovanými do geometrických obrazců.

Vodní zámek Sedlo u Srní

Vodní zámek Sedlo u Srní

Vodní zámek tzv. vyrovnávací komora se nachází nedaleko osady Sedlo pod Sedelským vrchem. Tato technická stavba slouží k regulaci přítoku vody pro vodní elektrárnu Vydra.

Zámek Mělník a vinné sklepy Jiřího Lobkowicze

Zámek Mělník a vinné sklepy Jiřího Lobkowicze

Prohlídky zámku, rodinné sbírky rodiny Lobkowiczů a zámeckých vinných sklepů spojené s ochutnávkou vín z vlastních vinic. Restaurace s výhledem na soutok řek Labe a Vltavy a proslulé vinice svaté Ludmily nabízí široký výběr vín a gurmánských specialit, zámecká cukrárna pak dezerty vlastní výroby.