Úvod > Výlety > Na hrady a zámky > Česká Loira: poznejte hrady a zámky na řece Orlici

Česká Loira: poznejte hrady a zámky na řece Orlici

Putování po hradech a zámcích České Loiry vám nabídne příběhy šlechtických rodů. Když budete mít štěstí, setkáte se s majiteli sídel osobně. Třeba v Kostelci nad Orlicí, kde hosty svým zámkem občas provází sám František Kinský anebo v Častolovicích. Tam o svůj zámek pečuje úspěšná interiérová návrhářka Diana Phipps Sternberg.
Kdo chce poznat francouzský fenomén na české řece, ten se musí vypravit na Královéhradecko. Východně od Hradce Králové, města s elegantní funkcionalistickou architekturou, gotickou katedrálou sv. Ducha a renesanční Bílou věží objevíte půvabné meandry řeky Orlice, obklopené přírodním parkem Orlice. U Týniště nad Orlicí se řeka rozděluje: směrem z nížin od Chocně přitéká Tichá Orlice, zatímco od Orlických hor si razí cestu Divoká Orlice. Právě na ní, v úseku dlouhém necelých deset kilometrů, čeká Česká Loira na své objevitele.
 

Česká Loira: čtyři zámky a dva hrady

Kostelec nad OrlicíCelkem šest historických sídel, to je Česká Loira, která nedávno získala titul EDEN – Excelentní evropská destinace. Které hrady a zámky ji tvoří? Nový zámek v Kostelci nad Orlicí, který vůbec první návštěvníky přivítal v roce 2011. Renesanční zámky Častolovice a Doudleby nad Orlicí s bohatou sgrafitovou výzdobou, a barokní zámek Potštejn. Na kopci nad ním se tyčí hrad Potštejn a o kousek dál v meandrech Orlice stojí hrad Litice.

Zámky na Divoké Orlici jsou z velké části v rukách starých šlechtických rodů anebo o ně pečují soukromí majitelé. Například empírovým Novým zámkem v Kostelci nad Orlicí vás několikrát v roce provede jeho majitel František Kinský, v renesančním zámku Častolovice je doma Diana Phipps Sternbergová, barokní zámek Potštejn je v soukromých rukách rodiny Nováčkových a zámek v Doudlebech nad Orlicí už dlouhá staletí vlastní rod Bubnů.
 

Kavárny, květiny, akce a trhy

Zámek DoudlebyKaždé z panských sídel nabízí bezpočet zážitků. Kromě prohlídek to jsou příjemné procházky rozlehlými parky a oborami nebo posezení v kavárnách. Na zámku Doudleby budete obdivovat interiéry i ojedinělou sgrafitovou výzdobu, která je dílem italských mistrů. Vedle zámku v bývalé zámecké sýpce najdete rozsáhlé Muzeum přírodovědy a v zahradě Babiččin dvoreček s domácími zvířaty. Navíc sem můžete přijet na farmářské trhy s kulturním programem; konají se každý měsíc od března do prosince.

Útulné interiéry, vůni květin z růžové a vodní zahrady, hudbu a zpěv ptáků v okolních voliérách si pochvalují i hosté zámecké kavárny a restaurace na nádvoří zámku v Častolovicích. Při procházce parkem objevíte také oboru s bílými daňky a zámecký zvěřinec s možností krmení zvířat, který baví děti i dospělé.

Zámek ČastoloviceNový zámek v Kostelci nad Orlicí láká během roku na řadu výstav, koncertů či festivalů. K dispozici je Toniova zámecká kavárna a restaurace, kde se z venkovní terasy otvírá krásný výhled do parku. Na zámku Potštejn si užijete prohlídky s průvodci v historických kostýmech, na děti čeká pohádková herna a strašidelné podzemí. Společně můžete navštívit zámeckou cukrárnu, kde ochutnáte domácí dezerty či tradiční medovinu. Na hradě Potštejně objevíte kovárnu s razírnou mincí a živá zvířata, v podhradí pak na milovníky piva čeká pivovar Clock.

Na hradě Litice se na chvíli ocitnete ve středověku: vyzkoušíte své umění v lukostřelbě či střelbě z kuše, v létě se tu konají šermířská a divadelní představení s ukázkami dobových řemesel.
 

Další zámky a zajímavosti v okolí České Loiry

řeka OrliceKdo zatouží po noclehu na zámku, ten může zamířit na zámky v Potštejně a Doudlebech nad Orlicí, po domluvě také do Častolovic. Zkrátka nepřijdou ani milovníci cyklistiky: podél řeky Divoké Orlice z Doudleb do Častolovic a dále směrem na Hradec Králové vede cyklostezka, vhodná rovněž pro in-line bruslaře.

Další zajímavé tipy objevíte v blízkém okolí. Pověstný je například vrch Homole nedaleko Potštejna, poutní místo s kostelem Panny Marie Bolestné, k němuž stoupá zdánlivě nekonečné schodiště. V Muzeu krajky ve Vamberku odhalíte tajemství staleté tradice výroby krajek. Navíc jsou tu i další hrady a zámky, i když je nespojuje přímo řeka Orlice, třeba rychnovský Kolowratský zámek, velkolepý renesanční zámek Opočno anebo tvrz OrliceLetohradě.