Úvod > Aktuality > Naplánujte si Cestu Českem – první oficiální turistickou trasu přes hřebeny našich hor!
Naplánujte si Cestu Českem – první oficiální turistickou trasu přes hřebeny našich hor!
"> "> "> "> "> ">
Příroda

Naplánujte si Cestu Českem – první oficiální turistickou trasu přes hřebeny našich hor!

  • Vydáno14. srpna 2022
Cesta Českem je prvním oficiálním přechodem Česka! Jedná se o 2x 1000 kilometrů dlouhou trasu připravenou partou nadšenců, kteří sami chodí po horách, a ve spolupráci s Klubem českých turistů. Je jen na vás, kdy, kde a jak se po ní vydáte. Můžete ji jít vcelku anebo po jednotlivých úsecích, buď severní nebo jižní trasou, buď pěšky nebo až napadne sníh tak třeba na běžkách.
trasa českemCestu Českem může jít každý! Dvakrát tisíc kilometrů dlouhý a první oficiální přechod Česka vede od nejzápadnějšího po nejvýchodnější bod ČR a je rozdělen do deseti etap, které vás porvedou přes nejkrásnější česká a moravská pohoří.

Dá se bez potíží přejít za přibližně 40 dní. Ale je jen na vás, jak půjdete. Trasu si můžete rozdělit na etapy, jít ji vcelku, najednou, ze západu na východ nebo opačně.... Každá z tras je rozdělená na deset etap, které jsou dlouhé od 36 do 170 kilometrů a převážně kopírují hory a pohoří. Projít Českem můžete severní nebo jižní trasou.
 

Léto 2022 aneb Radiožurnál na Stezce Českem

V létě 2022 vyrazilii reportéři Českého rozhlasu – Radiožurnál, a začali na nejzápadnějším bodu ČR. 10 reportérů půjde 5 týdnů a projde obě trasy, celkem 2000 km. Každé ráno budou mají živé vstupy před 8.40 a zároveň budou přidávat reportáže o svých zážitcích, setkáních, útrapách, lidech, které potkají a příbězích. Vy, kteří o Stezce uvažujete, tak máte šanci slyšet z první ruky, co to znamená na ni vyrazit.


 

Ze Smrčin do Vraních hor

Boží DarZačíná se (směřem od západu na východ) v pohoří Smrčiny a trasa pak dále ved přes Krušné hory po zdejší magistrále na Boží Dar i Klínovec. Dostanete se do CHKO Labské pískovce, do Hřenska v Českosaském Švýcarsku (část trasy vede po německé straně hor) kudy dojdete do Jizerských hor s malebnou osadou Jizerka. V Harrachově vás bude čekat výstup na hřebeny Krkonoš, kudy se vine Cesta česko-polského přátelství. Přes Sněžku a Pomezní boudy dojdete k pohraniční zeleně značené Hřebenovce, která vás provede kolem Žacléře do Královeckého průsmyku a následně přes Vraní hory, Jánský vrch a Hraniční hřbet až do Adršpašského skalního města a Broumovských stěn.
 

Z Orlických hor na Sněžník a krajiny Jeseníků

orlické horyMěsto Hronov se pak stane první zastávkou směrem k Orlickým horám. Trasa vás porvede po žlutě značené Hřebenovce z Bělovsi do České Čermné, Nového Hrádku, Olešnice v Orlických horách a na Vrchmezí, Šerlich i Velkou Deštnou. Tato etapa končí v Králíkách, trasa ale pokračuje dále přes Kralický Sněžník směrem k Jeseníku a nádhernými horami Hrubého Jeseníku okolo Pradědu na Vrchy Jelenka a Štěrkovec. Pak přechod hor pokračuje přes Václavov u Bruntálu a Valšov lesy kolem Slezské Harty k Budišovu nad Budišovkou a do města Odry a Starý Jičín.
 

Beskydské putování

beskydyHoslavice jsou prvním městečkem pod Beskydami, které celé putování ukončují. Do hor proniknete od vlakové zastávky Hostašovice přes hřeben Trojačka a dál do Pádolí a na Velký Javorník. Tato část vás povede nejvíce "nahoru a dolů" a nenechá vás vydechnout. Stoupání vás čeká na horu Radhošť, Smrk a Lysou horu. Cesta Beskydy vás ale odmění mnoha krásnými výhledy díky prožraným lesům od kůrovce, a je až překvapivě bez lidí. Konec etapy je na nejvýchodnějším bodě ČR, kde končí i celá Cesta Českem.

O Cestě Českem
Cesta Českem je nekomerční projekt party nadšenců, který vám nabízí možnost vyrazit na krásnou a zajímavou cestu přes celou naši republiku. Veškeré informace, které potřebujete, abyste mohli trasu naplánovat, najdete na webových stránkách projektu, a to včetně podrobného itineráře jednotlivých etap. Pokud byste chtěli vědět více informací – třeba aktuální stav cesty, tipy na přespání, ohledně vody atp., najdete je na facebookových stránkách Cesta Českem, kde vám ostatní rádi poradí. Trasa je vedena především po turistických značených trasách Klubu českých turistů.
Výlety zdarma aneb s Kudy z nudy ušetříte

Výlety zdarma aneb s Kudy z nudy ušetříte

Vzhledem k tomu, že rodinné výlety stojí stále víc peněz, rozhodli jsme se dát vám pár tipů na výtečné aktivity, které vás nebudou nic stát na vstupném. Stále jich ještě zbývá dost na to, abyste podle nich mohli naplánovat celou řádku víkendových výletů. Nejjednodušším způsobem, jak ušetřit, je vydat se po naučné stezce. Těch jsou u nás celé desítky a my pro vás vybrali aspoň ty nejzajímavější z nich.

Stezka Českem – jižní část 1000 kilometrů dlouhé trasy celou republikou

Stezka Českem – jižní část 1000 kilometrů dlouhé trasy celou republikou

Stezka Českem je oficiálním přechodem napříč celou Českou republikou. Nyní přichází s Jižní stezkou, což je trasa podél jižních hranic, která měří také 1000 kilometrů a završuje tím okruh kolem celé republiky.

Stezka Českem – severní část 1000 kilometrů dlouhé trasy celou republikou

Stezka Českem – severní část 1000 kilometrů dlouhé trasy celou republikou

Cesta Českem je prvním oficiálním přechodem Česka! Jedná se o 1000 kilometrů dlouhou trasu a je jen na vás, kdy, kde a jak se na cestu vydáte. Můžete ji jít vcelku anebo po jednotlivých úsecích.

#světovéČesko a fenomén pěších dálkových tras: cesty z Čech až na konec světa

#světovéČesko a fenomén pěších dálkových tras: cesty z Čech až na konec světa

Když nám někdo poradí, že máme jít po červené a pak odbočit na zelenou, modrou nebo žlutou, je jasné, že je řeč o turistických značkách. Pečlivě značené trasy v Česku patří k absolutní evropské špičce, chodí se po nich už přes 130 let a mají řadu podob: jsou krátké i dlouhé, pohodlné i náročné, v rovinách i na horských svazích. Vyberou si dokonce i ti, kteří si oblíbili dálkové treky.