Úvod > Aktuality > Naplánujte si Cestu Českem – první oficiální turistickou trasu přes hřebeny našich hor!
Příroda

Naplánujte si Cestu Českem – první oficiální turistickou trasu přes hřebeny našich hor!

  • Vydáno14. srpna 2022
Cesta Českem je prvním oficiálním přechodem Česka! Jedná se o 2x 1000 kilometrů dlouhou trasu připravenou partou nadšenců, kteří sami chodí po horách, a ve spolupráci s Klubem českých turistů. Je jen na vás, kdy, kde a jak se po ní vydáte. Můžete ji jít vcelku anebo po jednotlivých úsecích, buď severní nebo jižní trasou, buď pěšky nebo až napadne sníh tak třeba na běžkách.
trasa českemCestu Českem může jít každý! Dvakrát tisíc kilometrů dlouhý a první oficiální přechod Česka vede od nejzápadnějšího po nejvýchodnější bod ČR a je rozdělen do deseti etap, které vás porvedou přes nejkrásnější česká a moravská pohoří.

Dá se bez potíží přejít za přibližně 40 dní. Ale je jen na vás, jak půjdete. Trasu si můžete rozdělit na etapy, jít ji vcelku, najednou, ze západu na východ nebo opačně.... Každá z tras je rozdělená na deset etap, které jsou dlouhé od 36 do 170 kilometrů a převážně kopírují hory a pohoří. Projít Českem můžete severní nebo jižní trasou.
 

Léto 2022 aneb Radiožurnál na Stezce Českem

V létě 2022 vyrazilii reportéři Českého rozhlasu – Radiožurnál, a začali na nejzápadnějším bodu ČR. 10 reportérů půjde 5 týdnů a projde obě trasy, celkem 2000 km. Každé ráno budou mají živé vstupy před 8.40 a zároveň budou přidávat reportáže o svých zážitcích, setkáních, útrapách, lidech, které potkají a příbězích. Vy, kteří o Stezce uvažujete, tak máte šanci slyšet z první ruky, co to znamená na ni vyrazit.


 

Ze Smrčin do Vraních hor

Boží DarZačíná se (směřem od západu na východ) v pohoří Smrčiny a trasa pak dále ved přes Krušné hory po zdejší magistrále na Boží Dar i Klínovec. Dostanete se do CHKO Labské pískovce, do Hřenska v Českosaském Švýcarsku (část trasy vede po německé straně hor) kudy dojdete do Jizerských hor s malebnou osadou Jizerka. V Harrachově vás bude čekat výstup na hřebeny Krkonoš, kudy se vine Cesta česko-polského přátelství. Přes Sněžku a Pomezní boudy dojdete k pohraniční zeleně značené Hřebenovce, která vás provede kolem Žacléře do Královeckého průsmyku a následně přes Vraní hory, Jánský vrch a Hraniční hřbet až do Adršpašského skalního města a Broumovských stěn.
 

Z Orlických hor na Sněžník a krajiny Jeseníků

orlické horyMěsto Hronov se pak stane první zastávkou směrem k Orlickým horám. Trasa vás porvede po žlutě značené Hřebenovce z Bělovsi do České Čermné, Nového Hrádku, Olešnice v Orlických horách a na Vrchmezí, Šerlich i Velkou Deštnou. Tato etapa končí v Králíkách, trasa ale pokračuje dále přes Kralický Sněžník směrem k Jeseníku a nádhernými horami Hrubého Jeseníku okolo Pradědu na Vrchy Jelenka a Štěrkovec. Pak přechod hor pokračuje přes Václavov u Bruntálu a Valšov lesy kolem Slezské Harty k Budišovu nad Budišovkou a do města Odry a Starý Jičín.
 

Beskydské putování

beskydyHoslavice jsou prvním městečkem pod Beskydami, které celé putování ukončují. Do hor proniknete od vlakové zastávky Hostašovice přes hřeben Trojačka a dál do Pádolí a na Velký Javorník. Tato část vás povede nejvíce "nahoru a dolů" a nenechá vás vydechnout. Stoupání vás čeká na horu Radhošť, Smrk a Lysou horu. Cesta Beskydy vás ale odmění mnoha krásnými výhledy díky prožraným lesům od kůrovce, a je až překvapivě bez lidí. Konec etapy je na nejvýchodnějším bodě ČR, kde končí i celá Cesta Českem.

O Cestě Českem
Cesta Českem je nekomerční projekt party nadšenců, který vám nabízí možnost vyrazit na krásnou a zajímavou cestu přes celou naši republiku. Veškeré informace, které potřebujete, abyste mohli trasu naplánovat, najdete na webových stránkách projektu, a to včetně podrobného itineráře jednotlivých etap. Pokud byste chtěli vědět více informací – třeba aktuální stav cesty, tipy na přespání, ohledně vody atp., najdete je na facebookových stránkách Cesta Českem, kde vám ostatní rádi poradí. Trasa je vedena především po turistických značených trasách Klubu českých turistů.
Výlety zdarma aneb s Kudy z nudy ušetříte

Výlety zdarma aneb s Kudy z nudy ušetříte

Vzhledem k tomu, že rodinné výlety stojí stále víc peněz, rozhodli jsme se dát vám pár tipů na výtečné aktivity, které vás nebudou nic stát na vstupném. Stále jich ještě zbývá dost na to, abyste podle nich mohli naplánovat celou řádku víkendových výletů. Nejjednodušším způsobem, jak ušetřit, je vydat se po naučné stezce. Těch jsou u nás celé desítky a my pro vás vybrali aspoň ty nejzajímavější z nich.

Stezka Českem – jižní část 1000 kilometrů dlouhé trasy celou republikou

Stezka Českem – jižní část 1000 kilometrů dlouhé trasy celou republikou

Stezka Českem je oficiálním přechodem napříč celou Českou republikou. Nyní přichází s Jižní stezkou, což je trasa podél jižních hranic, která měří také 1000 kilometrů a završuje tím okruh kolem celé republiky.

Stezka Českem – severní část 1000 kilometrů dlouhé trasy celou republikou

Stezka Českem – severní část 1000 kilometrů dlouhé trasy celou republikou

Stezka Českem je prvním oficiálním přechodem Česka! Jedná se o 1000 kilometrů dlouhou trasu a je jen na vás, kdy, kde a jak se na cestu vydáte. Můžete ji jít vcelku anebo po jednotlivých úsecích.

#světovéČesko a fenomén pěších dálkových tras: cesty z Čech až na konec světa

#světovéČesko a fenomén pěších dálkových tras: cesty z Čech až na konec světa

Když nám někdo poradí, že máme jít po červené a pak odbočit na zelenou, modrou nebo žlutou, je jasné, že je řeč o turistických značkách. Pečlivě značené trasy v Česku patří k absolutní evropské špičce, chodí se po nich už přes 130 let a mají řadu podob: jsou krátké i dlouhé, pohodlné i náročné, v rovinách i na horských svazích. Vyberou si dokonce i ti, kteří si oblíbili dálkové treky.

Další aktuality

V jeskyních napříč republikou zažijete pravé peklo!

V peklo s čerty se na začátku letošního prosince změní hned tři zpřístupněné jeskyně v Česku – Koněpruské v Českém krasu na Berounsku, Výpustek ve Křtinském údolí v Moravském krasu a nově i Mladečské jeskyně u Litovle na Olomoucku. Užijte si netradiční zážitky!
Příroda

10 tipů na procházky po povalových chodníčcích aneb ve stínu i na výsluní

Hitem poslední doby jsou povalové chodníčky. Tam, kde dřív přes rašeliniště a mokřady vedly jen blátivé pěšinky, vznikají kvůli ochraně vzácné přírody úzké dřevěné cesty z nahrubo opracovaných kuláčů, špalíků nebo fošen. Bezpečně vás provedou krajinou, často je navíc součástí stezky vyhlídková věž, odpočinkový altán, terasy nebo jiné překvapení.
Příroda

100 tipů na novoroční procházku

V duchu hesla "jak na Nový rok, tak po celý rok", je dobré vyrazit na výlet hned první den v novém roce. Shoďte nadbytečná kila a provětrejte si hlavu po silvestrovském veselí! A protože 1. 1. 2023 není den jako každý jiný, i cíl by měl být ikonický. Kam tedy? Třeba na vrchol hory, na rozhlednu, na stezku v korunách stromů nebo zážitkovou vyžíďku vlakem?
Příroda

15 tipů na zdolání nejzajímavějších vrcholů nad 1000 m

V České republice existuje bezmála 400 vrcholů přesahujících 1000 metrů nad mořem. Zkuste jich pár pokořit! Některé vrcholy patří k notoricky známým, v našich tipech však objevíte i taková místa, která zatím se zatím do povědomí turistů ještě nedostala.
Příroda

Poznejte magické stolové hory: v zimě jsou krásnější než v létě

Když přijde řeč na stolové či tabulové hory, zřejmě si spíš než domácí vrcholy vybavíte ty ve světě, a přece – o stolové hory není nouze ani u nás. Mezi známé kopce s plochými temeny, z nichž do údolí spadají strmé svahy, patří třeba Ostaš mezi Policí nad Metují a Teplicemi nad Metují, Děčínský Sněžník anebo vrch Vladař u Žlutic, několik méně známých vrcholů a dokonce jedna hora, která se přímo jmenuje Stolová. Jejich zvláštní tvar nejlépe vynikne na podzim a v zimě, když opadá listí. Z jejich vrcholů se před vámi otevřou nečekané výhledy, navíc na cestách potkáte jen málo výletníků.
Příroda

Putování za smrkovou vůní: 10 tipů na výlet ke smrkům a do smrčin

Více než třetinu rozlohy ČR pokrývají lesy, z nichž polovina patří právě smrku ztepilému. Smrk je naší původní dřevinou – poprvé se u nás objevil již před 8 000 lety, s koncem doby ledové. Tehdejší lesy ale nevypadaly tak, jak je známe dnes. Ty původní byly černé, neprůchodné a plné divokých zvířat. S rozvojem civilizace však pralesy vzaly za své. Nejvíce jich ubývalo od 15. do 18. století, kdy bylo potřeba dřevěné uhlí ve sklářství a lesy ustupovaly pastvinám. Vzniklé odlesněné plochy bylo během dalších století třeba znovu zalesnit. A jako nejvhodnější dřevina se jevil smrk. Dokázal růst na mnoha místech, nebyl náročný, navíc jeho dřevo bylo všestranně využitelné. V neposlední řadě jej lze těžit v rozmezí 80–100 let, na rozdíl od buku, na jehož zralé dřevo musejí lesníci čekat až 160 let. Výsadbu nových smrkových lesů můžete podpořit v rámci sbírky Darujme stromečky lesu Nadace dřevo pro život. A kde se setkáte ještě dnes s původními starými smrčinami a jaké stromy – pamětníky můžete na svých toulkách potkat, vám poradí Kudy z nudy.
Příroda

100 tipů na zimní výlety do přírody

Vydejte se na výlet do přírody a poznejte krásy naší země i v zimním období. Výlety do přírody nás osvobozují od starostí všedního dne a nabíjejí novou energií. Nabízíme zaručené tipy na výlety, které přinesou radost vám i celé vaší rodině.
Příroda

Pohádková putování českou krajinou

My Češi jsme známí milovníci pohádek, na které se v televizi díváme často i v dospělosti. A není divu, naše pohádky jsou plné dobrodružství, tajemství a krásných míst, na kterých se natáčelo. Právě na taková místa vás dnes zavedeme v našich tipech. Objevíte je například na Českolipsku a v Českém Švýcarsku, Českém ráji, na Pálavě i Slovácku. Připomeneme vám legendární pohádkové filmy i novější pohádkové příběhy. Stačí si jen vybrat a vydat se na výlet za svou oblíbenou pohádkou.
Příroda