Úvod > Aktuality > Lezte či horolezte s Kudy z nudy!
Letní sporty

Lezte či horolezte s Kudy z nudy!

  • Vydáno16. července 2012
Horolezci, horolezkyně i horolezčata potřebují stále nové vrcholy, které by mohli zdolávat. Naštěstí je u nás příležitostí ke šplhání a lezení více než dost. Se vzrůstem obliby bouldrování navíc vznikají stále nové a nové kryté stěny, takže se tomuto koníčku můžete věnovat za jakéhokoli počasí a v kteroukoli roční dobu.
Jednoznačnou výhodou nových stěn je i různorodá náročnost jednotlivých lezeckých zařízení. V přírodě se často neobejdete bez lana a sedáku, ale v některém z barů, kde mají k dispozici lezeckou stěnu a podlahu plnou žíněnek, nebudete potřebovat prakticky nic než vhodné boty a svou šikovnost, sílu a rovnováhu. Pokud jste si nikdy nic podobného nevyzkoušeli, je možná ta správná chvíle, protože Kudyznudy vám přináší deset tipů na lezení a horolezení za všech povětrnostních podmínek. Tak se nenechte dvakrát pobízet a vyšvihněte se na stěnu!

1. Pískovec a kánoe
Je turistický, přírodní a sportovní styl to, co hledáte? Cvičná horolezecká stěna v areálu Vodáckého tábořiště „Cakle“ ve Starých Oldřichovicích je pro vás to pravé. Areál samozřejmě nabízí i další povyražení, jako třeba hod tomahavkem, sjíždění meandrů Tiché Orlice na kánoích a další.

2. Labské pískovce pro každého
Kolem Labe ční mnoho skal, které přímo křičí: „Zdolej mě!“ Výhodou této oblasti je celá škála obtížností lezení, které si můžete vybrat. Spokojeni budou jak úplní začátečníci, tak ostřílení horolezci. A navíc je tu krásně! Nechte se pozvat na labské pískovce.

3. Vertical Park Harrachov
Lanové centrum Proud – Harrachov připravilo také adrenalinovou část parku. Pod dohledem instruktorů můžete vyzkoušet svoje schopnosti zavěšeni na vertikálně ložené stěně. Tohle byste si neměli nechat ujít!

4. Čertovské Čertovy skály
Čertovy skály jsou valašský unikát, který ocení nejen geologové, ale také lezci a horolezci. Skály nedaleko obce Lidečko jsou 25 metrů vysoké a 150 metrů široké. Pokud se sem vydáte, určitě si přijdete na své.

5. Ráj horolezců v Českém ráji
Vynechat v našich tipech Prachovské skály by bylo asi jako zamlčet Francouzům existenci žen. Jedná se přece o horolezecký ráj, kterému se u nás nic nevyrovná. Když se navíc vydrápete až na vrchol jedné z věží a rozhlédnete se kolem sebe na všechnu tu krásu okolo, budete mít co dělat, abyste samým dojetím nespadli.

6. Největší boulderová stěna u nás
Největší boulderovou stěnu najdete v Praze na Smíchově. Pořádají zde kurzy pro začátečníky, tudíž se naučíte nejen správně lézt, ale i padat. Ale nebojte se! Podlahy jsou pokryty měkkými žíněnkami, takže to moc nebolí.

7. Horolezení v Praze
Myslíte si, že máte opravdu vytříbený cit pro rovnováhu a brilantní techniku nohou? Věřte tomu, že se ještě máte hodně co učit. V Ruzyni naleznete skvělou stěnu na lezení na ploše 600 čtverečních metrů a přes 111 označených cest, na kterých se průběžně obměňuje okolo 4000 chytů. Omrzí-li vás nakonec lezení s lanem, zkuste to tu na boulderovce.

8. Největší venkovní stěna u nás
Kousek za stanicí metra Strašnická v Praze naleznete areál Gutovka, který nabízí zábavu pro celou rodinu. Zdejším unikátem je největší venkovní lezecká stěna ve střední Evropě, kterou se sem můžete vydat pokořit.

9. Lezení pod zemí
Netradičně můžete svoje lezecké schopnosti využít v jeskyních. Výhodou je nezávislost na podnebných podmínkách, nevýhodou náročnost terénu. Ale být zavěšen nad podzemní řekou má rozhodně svoje kouzlo. Vydejte se do Blanska!
Čertovy skály na Valašsku

Čertovy skály na Valašsku

Čertovy skály jsou 150 m dlouhé a až 25 m vysoké pískovcové skály u obce Lidečko představují nejpopulárnější a nejnavštěvovanější skalní útvar na Valašsku, terény jsou vhodné pro zkušené i začínající horolezce.

Prachovské skály v Českém ráji

Prachovské skály v Českém ráji

Nejznámější částí Českého ráje jsou bezpochyby Prachovské skály, ráj pro horolezce. Toto skalní město leží necelých 10 km severozápadně od města Jičín. Vybrat si můžete z několika prohlídkových okruhů.

Lezecká pískovcová stěna Cakle v Ústí nad Orlicí

Lezecká pískovcová stěna Cakle v Ústí nad Orlicí

Je turistický, přírodní a sportovní styl to, co hledáte? Cvičná horolezecká stěna v areálu Vodáckého tábořiště „Cakle“ ve Starých Oldřichovicích je pro vás to pravé. U nás zapomenete na stres a v kruhu svých nejbližších a přátel si odpočinete aktivním pobytem v přírodním stylu.

Horolezectví v oblasti Labských pískovců

Horolezectví v oblasti Labských pískovců

Lezení na pískovcovích věžích, sklaních masívech a umělé stěně. Nabízíme opravdu skvělé a bezpečné lezení na pískovcové věže cestami od úrovně I až po VII pro ty opravdu náročné.

Boulderová stěna Lokalblok

Boulderová stěna Lokalblok

Restaurace, sportovní bar v Praze na Smíchově a především lezecká stěna – bouldering, která nabízí více než 500 m² lezeckých profilů. Lokal Blok pořádá také kurzy pro začátečníky i pokročilé. Se základy lezeckého sportu vám ochotně poradí profesionálové.

Sportovní areál Gutovka – relaxační areál pro návštěvníky různých věkových skupin

Sportovní areál Gutovka – relaxační areál pro návštěvníky různých věkových skupin

Areál Gutovka se rozléhá na ploše zhruba 3,5 hektaru. Je navržen tak, aby umožnil příjemné vyžití a zajímavé trávení volného času pro celou rodinu. Mezi hlavní taháky patří největší venkovní lezecká stěna ve střední Evropě.

Lanové centrum Harrachov na Mýtě

Lanové centrum Harrachov na Mýtě

Lanové centrum Proud – Harrachov Na Mýtě je netradiční outdoorový areál, který je tvořen systémem cest a překážek z lan a trámků, zavěšených na dřevěných sloupech ve výšce od 4 do 12 metrů.

Další aktuality

Hrad Grabštejn zve na Grabštejnské Vánoce

Pokud se vám stýská po prohlídkách památek, přijďte o víkendu 9. a 10. prosince 2023 na hrad Grabštejn, kde probíhají netradiční prohlídky nazvané Grabštejnské Vánoce s adventní a vánoční výzdobou hradu i tematicky zabarveným vyprávěním.
Liberecký kraj | Zážitky

Na Jizerské magistrále panují skvělé podmínky, vyražte do stopy!

Jizerská magistrála má na víkend skvěle upravené stopy z Bedřichova, Maliníku i Jizerky. Na tratích panují ideální sněhové podmínky, které lákají na krásný běžkařský výlet! Stopy pravidelně upravuje Jizerská o.p.s., která tak navazuje na vůbec nejdelší tradici úprav běžeckých tratí. Ta v Jizerských horách začala již roku 1984.
Liberecký kraj | Zimní sporty

10 tipů, kam za krásou bižuterie na severu Čech

Severní Čechy byly a jsou významným centrem českých šperkařů. Především Jablonecko patří stále mezi největší světové producenty skleněných polotovarů, jako jsou bižuterní kameny, perle a perličky. Víte, že nejdelší náhrdelník na světě můžete vidět v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci? Je dlouhý 220 metrů, skládá se z 9.244 perel a v roce 1994 ho vyrobili studenti tamější střední umělecko-průmyslové školy. Stejné muzeu spravuje největší veřejnou sbírku skleněných vánočních ozdob. Více než 300 let tradice jablonecké bižuterie je symbolem kvality, nadčasové krásy a řemeslného umění. Podívejte se do míst, kde se zrodila sláva české bižuterie.
Liberecký kraj | Zážitky

Vánoční trhy na Bělišti v Železném Brodě trvají až do neděle

V prostorách národopisné expozice na Bělišti v Železném Brodě je od 30. listopadu do 3. prosince 2023 připravena bohatá nabídka vánočního a dárkového zboží, těšit se můžete také na výrobky Sdružení zdravotně postižených či studentů železnobrodské sklářské školy. V sobotu navíc můžete vyrazit na železobrodské náměstí 3. května, kde se bude rozsvícen strom a konají se tu trhy s kulturním programem.
Liberecký kraj | Kultura

Skiareál Ještěd zahájí lyžařskou sezónu již tuto sobotu!

Díky příznivým podmínkám pro technické zasněžování a bohaté nadílce přírodního sněhu zahájí Skiareál Ještěd lyžařskou sezónu již v sobotu 2. prosince 2023, a to na oblíbené sjezdovce Efecta Nová Skalka. Skipasy za zaváděcí ceny již od 390 korun mohou lyžaři zakoupit v předprodeji online přes věrnostní program Gopass. Volné kapacity stále hlásí i většina hotelů a penzionů v Liberci, tak neváhejte, odpočiňte si od předvánočních nákupů a přijeďte si zalyžovat do nejdostupnějšího střediska v Čechách! Z centra Liberce jste na lyžích za pár minut tramvají a autem z Prahy za pouhou hodinu.
Liberecký kraj | Zimní sporty

#světovéČesko a železniční viadukt v Kryštofově Údolí: most téměř jako z filmů o Harrym Potterovi

Čtrnáct oblouků, délka 230 metrů, výška třicet metrů nad údolím: to jsou parametry železničního viaduktu v Kryštofově Údolí. Slušela by mu role v nějakém filmovém trháku, aby dosáhl stejné popularity jako viadukt Glenfinnan ve Skotsku. Ten zná z filmů o Harrym Potterovi skutečně celý svět.
Liberecký kraj | Památky

Na Máchově jezeře si užijete adventní plavby

Společnost Regata Máchovo jezero připravila na každou adventní neděli sérii Adventních plaveb, při kterých na vás na palubě lodě Máj dýchne ta správná vánoční atmosféra. Čaj a svařené víno nebo grog jsou samozřejmostí a jsou v ceně lodního lístku. Stačí se jen teple obléknout a vyrazit, čeká na vás nezapomenutelných 60 minut na vodě!
Liberecký kraj | Zážitky

Vypravte se do pohádky na zámek Sychrov

Pohádkové prohlídky na zámku Sychrov již mají svoji tradici. První prohlídky tohoto druhu se uskutečnily už v prosinci 2002 a od té doby pravidelně nejpohádkovější zámek Libereckého kraje ožívá pohádkovým příběhem. Koncem listopadu, přesněji řečeno 25. a 26. 11. 2023, se na zámku Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, objeví čertice, která zábavnou a nenáročnou formou ukáže dětem nejkrásnější prostory zámku. Současně bude na nádvoří probíhat oblíbený adventní trh.
Liberecký kraj | Zážitky