!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Vraní hory – malebné kopce ve stínu Krkonoš
Příroda

Vraní hory – malebné kopce ve stínu Krkonoš

Pokud byste chtěli hledat Popelku mezi českými pohořími, pak jsou to nepochybně Vraní hory, které se vypínají východně od známých Krkonoš. Osmikilometrové pohoří s nejvyšším vrcholem Špičákem (887 m n. m.) se rozkládá na východ od Žacléře.
Máte-li rádi opuštěná a zapomenutá místa, kam lidská noha příliš často nezavítá, zamiřte do Vraních hor! Jde o součást členité a geomorfologicky velmi pestré Broumovské vrchoviny, která vyplňuje rozsáhlé území východně od Krkonoš kolem česko-polské hranice. Vraní hory tomuto regionu dodávají nejvyšší bod – Královecký Špičák se svými 881 metry nad mořem představuje nejen nejvyšší kótu Vraních hor, ale i celé Broumovské vrchoviny, kam spadají i známé Teplicko-adršpašské skály.
 
Z Královeckého Špičáku se nabízí nezvyklý pohled na Krkonoše. I když si Sněžku určitě nespletete, bude vám pohled z jiného úhlu připadat zvláštní. Pod kopcem se rozprostírá hornické město Žacléř a také vesničky Vrchová, Bečkov, Bernartice, kdysi německé, které si zachovaly z velké části původní ráz. Z nich se také můžete do Vraních hor vydat. Ve Vraních horách mnoho turistů nepotkáte, v létě jsou však oblíbeným místem horských cyklistů
 
Vraní hory vděčí za svoji strmost sopečné činnosti, která v této oblasti zanechala silnou stopu. Ostré kopce jsou proto dobře vidět už z dálky. Kromě toho tu najdete i mnoho skalních lokalit a útvarů, další zajímavostí jsou načervenalé, křemenem bohaté a vulkanické horniny. Hezká je například Čertova rokle na Bečkovem, ozdobená ryolitovými skalisky, z nichž největší pozornost zasluhuje Skalní jehla. Pod Bečkovským vrchem se ve skalní stěně zase nachází neobvykle silný pramen – Bečkovský vodopád
 
Osmikilometrový masív Vraních hor upoutá každého svými příkrými svahy a celkovým převýšením okolo 400 metrů. Vypíná se východně od Žacléře a z větší části zasahuje do Polska pod názvem Gory Krucze (v polštině „Krkavčí hory“). Východiskem do hor jsou obce Bernartice a pohraniční Královec. Dostanete se do nich z Trutnova buď autobusem nebo vlakem.
Zobrazit více
Hornický skanzen Žacléř – důl Jan Šverma

Hornický skanzen Žacléř – důl Jan Šverma

Žacléř, Krkonoše a Podkrkonoší
Po stopách Jana Ámose Komenského

Po stopách Jana Ámose Komenského

Žacléř, Krkonoše a Podkrkonoší
Lyžařský areál Žacléř – Prkenný Důl

Lyžařský areál Žacléř – Prkenný Důl

Žacléř, Krkonoše a Podkrkonoší

Ubytování a restaurace v okolí