Úvod > Aktuality > Vydejte se na trasy nejstarších dálkových pochodů
Letní sporty

Vydejte se na trasy nejstarších dálkových pochodů

  • Vydáno23. března 2023
Patříte k aktivním sportovcům, kteří nejraději poznávají svět okolo sebe chůzí pěšky? Kudy z nudy pro vás připravilo tipy na výlety ve stopách dálkových pochodů, kam se můžete vypravit sami a kdykoli. Zkuste se projít okolo Prčic, Posázavím, Bezručovou Moravicí, Severní stopou anebo Kladským pomezím.
pochod prčice Největším a nejstarším organizátorem hromadných turistických akcí je KČT, který je organizuje po celý rok se širokým tematickým zaměřením. Klub českých turistů stál také za zrodem mnoha dodnes pořádaných pochodů. Jejich historie se začala psát v 60. letech, takže nejstarší mezi pochody by letos slavili šedesát tři let svého trvání. Ačkoli nejproslulejším pochodem je u nás Praha-Prčice, tím vůbec nejstarším je Bezručova Moravice. Chodívá se vždy v dubnu a letos oslaví třiašedesátku.
 
Připravili jsme pro vás přehled těch nejstarších a nejoblíbenějších pochodů, které se na jaře konají. Doporučíme vám u každého z nich i pěknou trasu, kterou si můžete projít, vždyť slunečné počasí k pobytu v přírodě přímo vybízí. Milovníkům hromadných akcí pak nabídneme termíny, ve kterých se oblíbené pochody letos konají.
 

Vyšlápněte si svých „Sto jarních kilometrů“

pochodníciPamatujete na akci Sto jarních kilometrů? Organizoval ji od roku 1957 ČSTV – turisté si do průkazek Buď fit zapisovali kolik nachodili nebo najeli kilometrů, od jara do hlavních prázdnin se musel splnit určitý limit v dané kategorii: 100 km platilo pro pěší výlety, jízdu na běžkách nebo na lodi bez motoru. Cyklisté měli ujet nejméně 250 km, pro motorové lodě bylo stanoveno 250 km + 50 km aktivně a pro motorová vozidla platilo 750 km + 50 km "aktivním přesunovým prostředkem". Za splnění limitu byl turista odměněn odznáčkem.

Sto jarních kilometrů přežilo i do dnešní doby, kdy dílčí akce od roku 1989 pořádají jednotlivé regionální organizace Klubu českých turistů. Zpravidla to bývá kolem prvního jarního dne, někdy pod hlavičkou "100 jarních kilometrů", jindy jako "vítání jara". Papírové průkazky jsou však již minulostí. Jestliže preferujete klidnou vycházku bez dalších davů turistů, využijete naše tipy „po stopách jarních pochodů“, které si můžete projít kdykoliv a svou stovku budete mít nasbíranou cobydup.
 

Nejstarší pochodové trasy na Moravě i v Čechách: Moravice, Prčice i Krakonošova 100

pochodBezkonkurenčně nejstarším dálkovým pochodem je Bezručova Moravice, který startuje už 8. dubna 2023. Trasy vždy vedou údolím řeky Moravice a okolím zámku Hradec nad Moravicí. Jestliže se vám nechce chodit "v houfu", zkuste si projít naši menší trasu: Východiskem je Infocentrum v Hradci nad Moravicí, dále pokračujte k těmto bodům: Záviliší – Nad Záviliším – Kajlovec – Pod Paverákem – Bezručova vyhlídka – Lisztova vyhlídka – zámek Hradec nad Moravicí. Celkem ujdete 10 km.

Oblíbeným pochodem bývala i Borovská padesátka Kladským pomezím, ovšem termín letošního ročníku ještě nebyl stanoven. Trasy vždy vedou krásným a příjemným prostředím lesů Kladského pomezí a Orlických hor. Trasa na 25 km z roku 1970 vedla takto: Borová – Olešnice – Šerlišský Mlýn – Sedloňov – Polom – Lužany – Rzy – Borová.
 
pochodVíce než půl století dlouhou tradici má také Ústecká jarní padesátka, která se letos půjde 22. dubna již po sedmapadesáté. Z tras si vyberou skalní turisté i pohodáři, v nabídce bývají obvykle trasy od 7 do 50 km. My jsme pro vás vybrali 26 km Ústí do Telnice: Ústí nad Labem-Vilová ulička – Střížovický vrch – Střížovice – Všebořice – Pohoří – letiště Úžín – Chlumec – Vyhlídka U laviček – Chlumecká kaple – rozcestí Habartice – Adolfov – Zadní Telnice – Telnice.

Nejpopulárnějším pochodem je určitě Praha-Prčice, ten se letos koná 20. května. K jedné z oblíbených tras patří Táborská: Tábor – Čekanice – Stoklasná Lhota – Chotoviny – Rzavá – Borotín – Střezimíř – Červený Újezd – Říkov – Víska – Staré Mitrovice – Přestavlky – Prčice. Celkem měří 30 km.

KrkonošeKrakonošova stovka letos uvítá pochodníky také již po sedmapadesáté. Krásné trasy v Krkonošském národním parku se buď chodí pěšky anebo můžete zkusit běh. My jsme vybrali „pětadvacítku“, která se dá absolvovat pěšky i na kole: VrchlabíŽalý  – Rovinka  – Třídomí  – Michlův Mlýn – Strážné, chata Ferra – Pod Jankovým kopcem  – Vrchlabí. Letošní ročník pochodu se bude tradičně konat na začátku léta, a to 16. a 17. června 2023. Trasy jsou připraveny v rozmezí 100, 55, 25 a 10 km. Stovka odstartuje již v pátek večer, odtatní trasy pak mají start v sobotu ráno a dopoledne.

velký javorníkV květnu se každoročně pořádá turistický pochod Palackého stezka, tento rok proběhe 52. ročník, a to 20. 5. 2023. Trasa vede po hřebenech předhůří Beskyd z Hodslavic na Velký Javorník. Cyklotrasa o délce 30 km vede těmito místy: Hodslavice – výletiště Zrzávka – Jehličná – hřeben Trojačka – Huštýn – sedlo pod Krátkou – Kamenárka rozcestí – Pod Huštýnem – nádraží ČD Hostašovice – Hodslavice. Cesta je sjízdná výhradně pro horská kola.
 

Pochoďáky středního věku: Žižkův štít, Český kras či Severní stopa

ZvičinaTradičním turistickým pochodem či cyklojízdou je akce O Žižkův štít. Trasy jsou vedeny tradičně severními a severovýchodními partiemi Hořicka, letos startuje 29. dubna 2023 už 49. ročník. Vybrali jsme pro vás předloňskou variantu cyklistické trasy na 55 km: Hořice – rozhledna Hořický chlum – Červená Třemešná – Miletínek – ZvičinaPecka – Šárovcova Lhota – Libín – Holovousy U Vagonu – cyklostezka Chodovice Hrachovec – Hořice. Kdo se na velkou trasu necítí, může se projet po kratší 35 km: HořiceMiletín – Třebihošť – Zvičina – Borek – Vidoň – Červená Třemešná – rozhledna Hořický chlum – Hořice.
 
pochodyTuristický pochod Loupežnickou pěšinou pěšky i na kole budou znát všichni milovníci Jizerských hor. Výchozištěm a zároveň cílem je Mníšek u Liberce, kde se letos 20. května koná 51. ročník této populární akce. Oblíbená je cyklotrasa na 25 km: Mníšek – cyklotrasa 3006 – Fojtka – Pod Javorovým vrchem – Závory – Gregorův kříž – HřebínekBílá kuchyně – Na Pilách – Mníšek.

Pochod Jarním Českým krasem letos vstupuje do sedmačtyřicátého ročníku. Uskuteční se 13. května, a na výběr budou jako vždy trasy od patnácti do padesáti kilometrů. Startem a cílem je obvykle Beroun (TJ Lokomotiva). Vyjděte si na špacír třeba po trase: Koněpruské jeskyně – Jelínkův most – NS Zlatý kůň – Tobolka – KodaTetín – Damil vrchol – Beroun. V nohách budete mít 20 km.

pochodPravidelným květnovým pochodem je také pochod Severní stopou, na který letos pochodníci vyjdou 20. května po pětačtyřicáté. Východiskem je Dolní Poustevna, dále se jde přes Maxovu boudu – Horní Poustevnu – vrch Poustevník – Novou Vísku – kapl. na Markétě a Karlín. Na této pěší trase ujdete 20 km.
 
Posledním tipem této kategorii bude pochod Za krásami okolí Nedvědice, jehož 50. ročník se koná právě letos (termín není znám). Výchozím místem je vždy Nedvědice v Jihomoravském kraji. Na výběr je spousta tras od 8 do 50 km. My jsme pro vás vybrali 25km trasu vedoucí těito místy: Nedvědice – Kasany – Ujčov – Štěpánov – Kozlov – Křižnice – Věchnov – Býšovec – Pernštejnské Janovice – rybník – Věžná – Smrček – Mariino loubí – hrad Pernštejn – Nedvědice.
 

Populární benjamínci

štěchoviceNemají sice tak dlouhou historii jako jejich starší konkurenti, přesto si našly v kalendáři pochodů své stálé místo. Mezi dálkové pochody také patří například pochod Krajem bitvy u Lipan, který by se koná většinou koncem května, letos by měl proběhnout jedenačtyřicátý ročník, a to 27. května 2023. Na výběr bývá mnoho tras, vyzkoušet si můžete cyklistickou trasu na 42 km: Český Brod – rozc. Na Šembeře – Kozojedy – Jevany – Aldašín – Kostelec nad Černými lesy – Dobré Pole – Lipanská mohylaČeský Brod.

Jedním z nejmladších pochodů je Vzpomínka na Svatojánské proudy, letos by se měl konat 20. ročník (termín ještě není upřesněn). Jde o pohodový pochod krajem českých trampů Povltavskou stezkou ze Štěchovic do Třebenic. Stezka měří zhruba 8 km, jde se převážně po rovině nad kaňonem řeky Vltavy, kdy ještě za první republiky hučely Svatojánské proudy. Cestou minete legendární osadu Ztracenka a mnoho romantických míst.
Hrad Pecka – perla Podkrkonoší

Hrad Pecka – perla Podkrkonoší

Přijďte si prohlédnout perlu Podkrkonoší ležící uprostřed tohoto nádherného kraje, hrad se zajímavým názvem Pecka. Z hradní vyhlídky si tak můžete v plné kráse prohlédnout centrální masív Krkonoš se Sněžkou a Černou horou či nejvyšší bod regionu, vrch Zvičina (671 m n.m.).

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Jizerské hory jsou geomorfologickým celkem a nejsevernějším pohořím Česka. Pohoří bylo nazváno podle řeky Jizery, která pramení na svazích Smrku, nejvyšší hory české části hor.

Zřícenina hradu Borotín – pravá hradní romantika

Zřícenina hradu Borotín – pravá hradní romantika

Zřícenina hradu Borotína se tyčí na vyvýšenině, obklopena ze tří stran vodami Zámeckého rybníka a rybníka Babince, asi 12 km severozápadně od Tábora. Zřícenina je považována za jednu z nejromantičtějších v Čechách. K dávným obyvatelům mohutného hradu se váže řada pověstí a tajuplných vyprávění.

Zámek Hradec nad Moravicí – zámek, který hrál po 700 let prim v dějinách českých zemí

Zámek Hradec nad Moravicí – zámek, který hrál po 700 let prim v dějinách českých zemí

Objekt, který i dnes nabídne atraktivní podívanou každému návštěvníkovi. Prohlídková trasa přepychově zařízenými salóny mj. připomíná i pobyty Ludwiga van Beethovena a Ference Liszta.

Naučná stezka Svatojánské proudy

Naučná stezka Svatojánské proudy

Naučná stezka Svatojánské proudy vede romantickým hlubokým skalnatým údolím řeky Vltavy, úsekem bývalých Svatojánských proudů, nyní zatopených Štěchovickou přehradní nádrží. Největší popularitu zažila stezka v meziválečném období, kdy na březích Vltavy vznikaly první trampské osady.

Bezručova vyhlídka v Hradci nad Moravicí

Bezručova vyhlídka v Hradci nad Moravicí

Bezručova vyhlídka se nachází v zámeckém parku, asi 2 km jižně od Bílé věže. Od zámku k ní vede modrá turistická značka. Vyhlídka je dřevěná, umístěná na 4 kamenných pilířích v nadmořské výšce 435 m n.m. Je vysoká 9 m a má 16 schodů.

Vrch Šerlich v Orlických horách

Vrch Šerlich v Orlických horách

Vrch Šerlich (1027 m) leží v hlavním hřebenu Orlických hor. Je jedním z nejnavštěvovanějších turistických cílů Orlických hor. Původně zde stávala horská osada Schierlichhäuser, která vznikla koncem 17. století.

Velký Javorník v Beskydech – pohleďte z rozhledny na na vrcholy Beskyd

Velký Javorník v Beskydech – pohleďte z rozhledny na na vrcholy Beskyd

Velký Javorník (918 m n. m.) je nejvyšším vrcholem Veřovických vrchů, nejzápadnějšího předhůří Moravskoslezských Beskyd. Za dobré viditelnosti můžete z vrcholu dohlédnout až do Jeseníků, na Oderské vrchy či na Ostravsko.

Větrný mlýn Hodslavice

Větrný mlýn Hodslavice

Větrný mlýn holandského typu se nachází na návrší západně od obce Hodslavice. Mlýn pochází z roku 1864. Poslední mlynář mlel a šrotoval do roku 1931, kdy odstranil mlecí zařízení a v roce 1939 mlýn přestavil na obytnou budovu.

Hřebínek v Jizerských horách

Hřebínek v Jizerských horách

Rozcestí Hřebínek leží na křižovatce pěti cest a patří k nejznámějším odpočinkovým místům Jizerek. Občerstvení i přístřeší za špatného počasí zde zajišťuje oblíbený bufet. Z Hřebínku lze pokračovat do Ferdinandova, na Bílou kuchyni, Pod Ptačí kupy, na Novou louku či po NS Černá Nisa.

Naučná stezka údolím říčky Šembery

Naučná stezka údolím říčky Šembery

Naučná stezka vede údolím říčky Šembery od pivovaru v Českém Brodě přes osadu Zahrady až k rozcestí Na Šembeře, kde následuje menší okruh balvanitým kaňonem Šembery k hradišti Staré zámky u Doubravčic a pozůstatkům hrádku Šember.

Rozhledna Žalý v Krkonoších

Rozhledna Žalý v Krkonoších

Jediná kamenná rozhledna v Krkonoších je opět otevřena ve standardním letním provozu. Z rozhledny, která je přístupná za příznivého počasí, je krásný kruhový rozhled nejen na Krkonoše, ale i do širokého okolí. Přijďte pobejt! Čeká na vás atmosféra hor, dřeva a kachlových kamen.

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Vrchol Zvičina – nejkrásnější pohled na Krkonoše

Vrchol Zvičina – nejkrásnější pohled na Krkonoše

Majestátní vrchol Zvičiny s nadmořskou výškou 671 m.n.m. dominuje celému svému okolí. Na vrcholu kopce stojí barokní kostelík a turisty oblíbená Raisova chata s unikátní otočnou prosklenou věží.

Posázavská stezka – česká trempská klasika

Posázavská stezka – česká trempská klasika

Naučná stezka prochází údolím řeky Sázavy a po svazích vrchu Medník. Začíná i končí na železniční zastávce Petrov u Prahy. Seznámíte se na ní nejen s přírodními poměry, ale také o stavbě železniční trati Posázavského pacifiku, řece Sázavě, vodáctví a historii trampingu.

Miletínské modlitbičky – perníková pochoutka z Miletína

Miletínské modlitbičky – perníková pochoutka z Miletína

Řekne-li se jméno Miletín, většině lidí se vybaví rodiště autora Kytice Karla Jaromíra Erbena. Ale již druhým charakteristickým rysem Miletína jsou Erbenovy Miletínské modlitbičky, které zviditelňují toto městečko v kraji pod Zvičinou již od 19. století.

Bílá kuchyně v Jizerských horách

Bílá kuchyně v Jizerských horách

Mezi turisty a lyžaři velmi známá křižovatka pěších tras s přístřeškem pod Olivetskou horou. Její zvláštní jméno doposud není úplně přesvědčivě vysvětleno, patrně připomíná provizorní kuchyni lesních dělníků při sezónních pracích.

Bývalé Svatojánské proudy

Bývalé Svatojánské proudy

Vltavské údolí mezi Třebenicemi a Štěchovicemi, kde řeka asi na 7 km klesala o téměř 20 metrů a díky hlubokému a nepřístupnému údolí plnému kamenů a skal se zde tvořila peřeje, byly odedávna známy jako tzv. Štěchovické proudy, od roku 1722 zvané proudy Svatojanské.

Zámek Chotoviny

Zámek Chotoviny

Novorenesanční zámek poblíž Tábora zaujme nejen svým příjemný a sympatickým svou pohádkovou atmosférou a velkým dendrologicky vysoce ceněným parkem. V současné době je nepřístupný.

Další aktuality

Sedm zimních procházek se psy nebo kočárky (anebo s oběma)

Určitě máte svá oblíbená místa pro výlety s kočárkem nebo i se psem. Vybrali jsme zpevněné či asfaltové cesty pro kočárkové rodiny, stráně a louky, kde se vaši čtyřnozí přátelé volně proběhnou. Přidejte k našemu seznamu další zajímavosti a trasy.
Letní sporty

Cykloturistika jako životní styl

Kdo by si byl pomyslel, že jízdní kolo urazí tak dlouhou cestu. Od kostitřasů k horským speciálům a nyní stále oblíbenějším elektrokolům vedla nesnadná cesta, přesto bylo, je a bude fenoménem každé doby. Moderní technická vylepšení, vybavení cyklistů, navigace, mapy, značené trasy, to vše jde cykloturistice k duhu. Pokud přidáme ještě služby jako jsou cyklobusy, cyklovlaky, půjčovny a místa k přenocování, je to dobrý argument, proč s tímto sportem začít, a třeba hned.
Letní sporty

Koupání pod širou oblohou po celý rok: 10 tipů na bazény, kde je možné celoroční koupání venku

S koncem letní sezóny se většina koupališť a venkovních bazénů uzavírá. Přesto však existují výjimky, kde si můžete zaplavat pod širým nebem i během chladné části roku. I když je to možná zvláštní, venkovních bazénů s celoročním provozem v Česku příliš není. Kde se vykoupat pod širou oblohou i na podzim, v zimě a na jaře vám poradí Kudy z nudy.
Letní sporty

10 tipů na cyklistické výlety z celé České republiky

Sednout na kolo, na řídítka připnout mapu a vyrazit do kraje. Pokud takto vypadá váš ideálně strávený volný čas, budou se přímo vám hodit naše dnešní tipy. Nechte se inspirovat na výlety českou přírodou, ať už jste trénovaní nebo jen sváteční cyklisté. Že kolo nevlastníte nebo zůstalo doma? Nevadí. Kolo (ale i tandem nebo koloběžku) si můžete vypůjčit v některé z mnoha půjčoven. Stačí už jen sbalit dobrou mapu, oblečení do každého počasí, šlápnout do pedálů a podívat se krajině za obzor!
Letní sporty

Ttipy na výlety za hrdiny, které znáte z knížek, divadel a filmů

Švejka, Babičku, Hurvínka, Helenku i Péťu Bajzu, Antonína Bejvala, Edu Kemlinka, Čeňka Jirsáka a Pepka Zilvara znáte jen z knížek, filmových pláten a divadelních jevišť. Víte, že nikdy neexistovali, přesto mají své památníky. K sochám oblíbených literárních hrdinů vás zavede portál Kudy z nudy.
Letní sporty

Objevte nejkrásnější turistické stezky Česka

Chodíte rádi do přírody? Pak se vám určitě budou hodit tipy na naše nejkrásnější turistické trasy s nádhernými výhledy do krajiny či hlubokými lesy nebo horskými lučinami. A nemusí se vždy jednat o ta nejznámější místa přehlcená turisty. Objevte krásy naší krajiny s portálem Kudy z nudy.
Letní sporty

Na kole do terénu: 20 tipů na nejkrásnější trasy pro horská kola

Patříte k fanouškům MTB neboli jízdy na horském kolu? Hledáte přírodní traily, kam můžete vyrazit bez obav z toho, že byste jeli zakázaným územím? Pak se vám určitě budou hodit naše tipy na trasy speciálně přizpůsobené vyznavačům horské cyklistiky a jízdy v terénu. Vybírat můžete z těch nejkrásnějších trailů, bike regionů, singltreků a tras pro horská kola v celém Česku.
Letní sporty

Vyrazte na pěkný podzimní cyklovýlet

Víte že 1. říjen je Světový den cyklistiky? Využijte příjemných dnů, které slibuje předpověď počasí, k hezkému podzimnímu cyklovýletu. Projet se můžete v krásné krajině Jizerských hor, po cyklostezce Bečva nebo třeba po cyklostezce z Ostrova do Jáchymova, která vede po bývalé železniční trati. Nechte se inspirovat našimi tipy na výlety a šlápněte do pedálů!
Letní sporty